Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji, rozdzielnia główna.

tro 16 Mar 2010 09:05 3419 9
  • #1 16 Mar 2010 09:05
    tro
    Poziom 8  

Witam. Mam parę pytań odnośnie instalacji, rozdzielni głównej itp. Mam zamiar wymieniać instalację w kamienicy, przewidzianych będzie 5 liczników poboru energii 4 na mieszkania dla każdego lokatora osobno i jeden dla mnie na klatkę schodową. Na dzień dzisiejszy 2 mieszkania są wynajmowane i liczniki znajdują się wewnątrz jednego mieszkania wraz z bezpiecznikami mieszkaniowymi, instalacja w tych 2 mieszkaniach ALU. Nowa rozdzielnia będzie zamontowana na klatce schodowej gdzie będą w jednej lub 2 szafkach zamontowane liczniki jednofazowe (5 sztuk), bezpieczniki mieszkaniowe będą wewnątrz każdego z mieszkań. Na razie planuje wymianę instalacji tylko w jednym mieszkaniu, w tych dwóch używanych będzie jeszcze przez jakiś czas instalacja ALU. Zasilanie budynku jest z linii napowietrznej zaraz przy budynku. Pytania:
    1.Co powinno znajdować się w szafce rozdzielczej, jakiego typu zabezpieczenia, wyłączniki itp?
    2.Jaki przewód powinien być przewód z linii do rozdzielni?
    3.Gdzie powinny być zamontowane wyłączniki różnico prądowe (jeden z instalatorów chyba chce to wsadzić do skrzynki rozdzielczej czy tak można)?
    4.Czy budować uziemienie wbijając sondy (oczywiście pomiary itp.) czy może wystarczy uziemienie podpięte do rury z wodą miejską (sugestia jednego z instalatorów)?
    5. Na co ma wpływ prawidłowa wartość uziemienia?
    6. Jaki przewód powinien być poprowadzony od liczników na poszczególne mieszkania?

Jestem amatorem jeśli chodzi o instalacje elektryczne, moja wiedza nie jest zbyt duża w tej dziedzinie. Planuje remont i po prostu muszę wiedzieć na czym stoję bo każda z firm inaczej mówi jak wykonać te przeróbki. Jakby ktoś mógł podać ile i jakich zabezpieczeń potrzeba do rozdzielni to byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam
    tro

p.s. dla tych którzy będą pytać czy będę sam to robił:) nie nie będę:) zrobi to firma instalacyjna, a ja potrzebuję troszkę informacji dla samego siebie.

0 9
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 16 Mar 2010 09:10
    retrofood
    Moderator

Odpowiedź może być tylko jedna:
    Musisz zlecić wykonanie projektu instalacji elektrycznej firmie, lub projektantowi posiadającemu uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych bez ograniczeń.
    I to wszystko.

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 16 Mar 2010 09:48
    tro
    Poziom 8  

Dzięki a odpowiedź.
    A co do pkt :

3.Gdzie powinny być zamontowane wyłączniki różnico prądowe (jeden z instalatorów chyba chce to wsadzić do skrzynki rozdzielczej czy tak można)?
    4.Czy budować uziemienie wbijając sondy (oczywiście pomiary itp.) czy może wystarczy uziemienie podpięte do rury z wodą miejską (sugestia jednego z instalatorów)?
    5. Na co ma wpływ prawidłowa wartość uziemienia?

Może mi ktoś coś poradzić odpowiedzieć?

pozdrawiam
    tro

0
  • #4 16 Mar 2010 10:20
    Arturo2005
    Poziom 33  

Nie bierz się za coś o czym nie masz pojęcia. Zostaw to fachowcom.

0
  • #5 16 Mar 2010 10:23
    retrofood
    Moderator

To wszystko znajdzie się w projekcie. Projektant ponadto złoży oświadczenie, że projekt jest wykonany zgodnie z przepisami i wiedzą techniczną, więc nic nie będziesz musiał pytać u niedowarzonych instalatorów.
    A temu, co chce się podłączać do rury, to poradź, żeby się sam do rury podłączył.

0
  • #6 16 Mar 2010 10:34
    piotr_krak
    Poziom 24  

Ad 3. zamontowanie wyłączników różnicowo-prądowych radziłbym w każdym mieszkaniu osobno. Może to być w skrzynce rozdzielczej mieszkaniowej pomiędzy pierwszym głównym zabezpieczeniem za licznikowym a zabezpieczeniem obwodów w mieszkaniu.

Ad 4. jeśli masz możliwość buduj uziemienie. Skąd pewność iż woda miejska jest prawidłowo uziemiona? Obecnie rury doprowadzające wodę miejską są z rur PCV czyli NIEPRZEWODZĄCE !!!

Ad 5. Dobrze wykonane uziemienie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoja jak i urządzeń, na prawidłowe działanie wyłącznika różnicowo-prądowego

w skrócie to by było tyle

0
  • #7 16 Mar 2010 10:55
    Arturo2005
    Poziom 33  

piotr_krak napisał:

Ad 4. jeśli masz możliwość buduj uziemienie. Skąd pewność iż woda miejska jest prawidłowo uziemiona? Obecnie rury doprowadzające wodę miejską są z rur PCV czyli NIEPRZEWODZĄCE !!!

1.Od kiedy to uziemienie podłącza się rurociągi wodne?
    2. Jak wygląda prawidłowo uziemiony rurociąg miejski?

0
  • #8 16 Mar 2010 15:23
    piotr_krak
    Poziom 24  

Arturo2005 napisał:
    piotr_krak napisał:

A gdzie napisałem że tak się robi?

Czytaj ze zrozumieniem

0
  • #9 16 Mar 2010 15:47
    retrofood
    Moderator

piotr_krak napisał:
    Arturo2005 napisał:
    piotr_krak napisał:

A gdzie napisałem że tak się robi?

Czytaj ze zrozumieniem

Niestety, kolego, pisać trzeba też ze zrozumieniem. Twoja odpowiedź sugeruje, że własny uziom będzie lepszy. A to nieprawda. On nie będzie lepszy. On jest jedyny możliwy. Po co w ogóle tekst:
    Cytat:
    Skąd pewność iż woda miejska jest prawidłowo uziemiona?
    Przecież to stwierdzenie jest absolutnie niepoprawne.
    I dalej piszesz:
    Cytat:
    Dobrze wykonane uziemienie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoja jak i urządzeń, na prawidłowe działanie wyłącznika różnicowo-prądowego
    Czyżby różnicówka nie działała prawidłowo bez uziemienia?

W technicznej branży należy wyrażać się precyzyjnie, o co zresztą sam się dopominasz.

0
  • #10 17 Mar 2010 09:37
    piotr_krak
    Poziom 24  

Pytanie

Odpowiedz

Moja odpowiedź sugeruje iż powinno zbudować się nowe uziemienie "część w zdaniu buduj uziemienie". Pytanie "Skąd pewność iż woda miejska jest prawidłowo uziemiona?" jest do zapytania: "czy może wystarczy uziemienie podpięte do rury z wodą miejską (sugestia jednego z instalatorów)?" które jest już samo w sobie absurdalne. Może dawniej instalatorzy wykorzystywali części osprzętu wody miejskiej jako własnego uziemienia nie oznacza iż jest to wykonanie poprawne, sam fakt iż obecnie doprowadzenie wody miejskiej jest wykonywane z rur PCV zaprzecza jakiemu kolwiek uziemieniu.

Co do części
    Ad 5. Dobrze wykonane uziemienie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoja jak i urządzeń, na prawidłowe działanie wyłącznika różnicowo-prądowego

Moderator MA RACJE wyłącznik różnicowo-prądowego będzie działać prawidłowo bez uziemienia.

0