Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

{CB} DNT CARAT i praca w "0"

filug 07 Sie 2004 00:59 1949 4
  • #1 07 Sie 2004 00:59
    filug
    Poziom 15  

Witam,

swego czasu wpadło w moje ręce stare radyjko DNT CARAT - oczywiście przywiezione z Niemiec. Czyli brak pełnej 40, ograniczona moc w AM i praca w "5" a nie w "0".

O ile z odblokowaniem pełnego pasma poszło mi dosyć łatwo, to z przeciągnięcierm radyjka mam już kłopot (o elektronice mam pojęcie, trochę lat praktyki również - jednak nigdy nie bawiłem się układami w.cz.).

I teraz prośba :)

http://www.filug.webpark.pl/dnt_carat.jpg <- tu jest schemat tego radyjka

Czy dokładać do rezonatora X1 szeregowo cewkę? (tak zrobiłem ale efekty są marne). I jeżeli tak to o jakiej indukcyjności? (na tej którą włożyłem jest tragedia).

I pytanie nr 2:

Jak uzyskać 4W w AM? Napięcie na wzmacniaczu mocy nie zmienia się w zależności od modulacji (coś ponad 12V - ale ile dokładnie, tego nie pamiętam, mierzyłem to kilka godzin temu w pracy).

--
    pozdrawiam
    Filug

• #2 07 Sie 2004 09:06
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeżeli nie ma transformatora modulacyjnego to 4W w AM nie zrobisz. Tylko 1W.

• #3 10 Sie 2004 09:09
    filug
    Poziom 15  

Witam,

zrobione :D od wczoraj CB chodzi w "0" - dławik szeregowo do rezonatora i dokładne dostrojenie trymerem.

To teraz znowu kilka pytań technicznych.

1. czy dużym błędem będzie zainstalowanie anteny (w samochodzie) na samym końcu dachu? Będzie to miało duży wpływ na jakość sygnału? - nie chciałbym za często dziurawić dachu - więc nie mogę tego sprawdzić empirycznie ;)

2. - bardziej prośba niż pytanie - o sprawdzony wzmacniacz do CB, ale tylko taki żeby otrzymać 4W na wyjściu. Skoro nie mam możliwości uzysknia tej mocy z samego radyjka, to chyba nic innego mi nie pozostaje.

A swoją drogą ... duża różnice w zasięgu sygnału uzyskam poprzez nadawanie z mocą 4W .. może gra nie jest warta świeczki ... w końcu i tak (chyba) najwięcej zależy od instalacji antenowej.

• #4 14 Sie 2004 15:02
    TheMonter
    Poziom 17  

Dobra instalacja antenowa i słabe radio to więcej niż mocne radio i kiepska antena. Ja mam DNT Cockpit (płyta bazowa jest identyczna jak w Caracie). Na dobrze zestrojonej mobilówce SWR około 1.2 zrobiłem łączność na jakieś 40 km ze stacją bazową - chyba nieźle biorąc pod uwagę 1Wacik mocy w AM :)
    Jak chcesz radio do samochodu to Carat spokojnie wystarczy, żeby się dowiedzieć co się dzieje wokoło a zwłaszcza przed Tobą :D

Pzr.

• #5 15 Sie 2004 20:29
    filug
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź. W tym tygodniu postaram się włożyć radio do samochodu ... zobaczymy jak to będzie działać.

--
    pozdrawiam
    Filug

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson