Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza sygnału video na systemie ARM7

16 Mar 2010 13:03 2598 18
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam układ z mikrokontrolerem AT91SAM7X256 firmy Olimex.
    Oraz temat pracy inżynierskiej "Analiza sygnału video na systemie ARM7"
    Promotor doradził, żeby w pracy pokazać zasade działania i zastosowanie układu na jakimś przykładzie.
    Ale nie wiem w sumie jak się do tego zabrać, a do 2 kwietnia musze oddać prace :]
    Jakieś propozycje, rady? Wszystko mile widziane.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    atom1477 napisał:
    O Matko! I dopiero teraz się za to zabierasz?!!
    To może rozpoznawanie tablic rejestracyjnych samochodów.

No teraz teraz, fakt że mało czasu ale co zrobić, trzeba działać.

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, naprawde fajny pomysł ale jak dla mnie zbyt fantazyjny, może coś prostrzego, nie chce się rzucać z motyką na słońce, jest to mój pierwszy kontakt z mikrokontrolerami i promotor o tym wie.
    Na początku miała być kompresja sygnału video, poźniej zostało to zmienione na analiza.
    Niewiem co tu wymyślić.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Może popróbuj zrobić coś na wzór Ambilight w telewizorach Philips?
  • Poziom 9  
    polprzewodnikowy napisał:
    Może popróbuj zrobić coś na wzór Ambilight w telewizorach Philips?

Też bardzo interesujące, dziękuje, ale nie na poziom i ilość czasu jaki posiadam :]
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dobra. To zacznijmy od tego skąd ma pochodzić sygnał (jest kamera?), gdzie ma wychodzić (jest LCD?) i czy to ma działać w czasie rzeczywistym.
    I czy w ogóle cokolwiek potrafisz zrobić na tym procesorze. Mam na myśli to czy masz już poprawnie skonfigurowane środowisko programistyczne i potrafisz chociaż jakieś gotowce na tym uruchomić.

Dodano po 7 [minuty]:

A Ambilight to jedna z najprostszych rzeczy do zrobienia akurat.
  • Poziom 9  
    atom1477 napisał:
    Dobra. To zacznijmy od tego skąd ma pochodzić sygnał (jest kamera?), gdzie ma wychodzić (jest LCD?) i czy to ma działać w czasie rzeczywistym.
    I czy w ogóle cokolwiek potrafisz zrobić na tym procesorze.

Nie ma kamery, jest LCD.

Analiza sygnału video na systemie ARM7

Niewiem jeśli chodzi o samą analize to może to być nawet załadowanie jakiegoś pliku *.GIF, albo *.JPEG i wyświetlenie informacji na jego temat(analiza)

Bardziej tu też chodzi o pokazanie, działania samego systemu ARM7.

Jeśli chodzi o samo programowanie ARM'a to dopiero zaczynam, uruchumiłem i przetestowałem jakieś przykładowe aplikacje. Sam kod także potrafię analizować ze zrozumieniem co gdzie jak i po co, ale sam z siebie jeszcze nic nie stworzyłem.

Czasu nie zostało wiele więc myśle właśnie o czymś bardzo prostym jak napisałem wyżej.
    No ale niewiem czy to dobry pomysł, dlatego otworzyłem ten temat :]
  • Poziom 9  
    atom1477 napisał:
    Ciężko będzie. A może coś zupełnie innego? Analizator widma sygnału audio? Ale taki wypasiony. Coś bardziej jak wizualizacja z Windows Media Playera. Tyle że uzależniona od muzyki.

Analize sygnału audio ma kolega. :]
    To naprawde nie musi być nic wypasionego, a moja znajomość mikrokontrolerów jest hmmm niedostateczna. Ja wiem, że dla chcącego nic trudnego ale nie chce też wkopać w coś z czym sobie nie poradze.
  • Poziom 9  
    atom1477 napisał:
    No ale ja Ci nie proponuję niczego z czym zostawiamy Cię samego. Ja proponuję to w czym mogę pomóc.

To by było dobre w sumie i ciekawe ale raczej nie da rady podpiąć tego pod moj temat, i jak pisałem wcześniej "Analize sygnału audio..." ma kolega, który też pisze prace u tego samego promotora.
  • Poziom 43  
    No tylko że u Ciebie była by wizualizacja na LCD. I to porządna.
    Bez kamery niestety ciężko coś zanalizować. Owszem można zrobić odczyt obrazu z pliku tak jak pisałeś, ale to jest bez sensu. Chociaż na pracę może by się nadało.
    Można by jeszcze podłączyć się z sensorem z myszki optycznej. Wtedy jakieś wejście dla obrazu byś chociaż miał.
    Tylko żeby w dwa tygodnie to zrobić nie mając pojęcia o mikrokontrolerach to ja nie wiem jak.
  • Poziom 9  
    atom1477 napisał:
    No tylko że u Ciebie była by wizualizacja na LCD. I to porządna.
    Bez kamery niestety ciężko coś zanalizować. Owszem można zrobić odczyt obrazu z pliku tak jak pisałeś, ale to jest bez sensu. Chociaż na pracę może by się nadało.
    Można by jeszcze podłączyć się z sensorem z myszki optycznej. Wtedy jakieś wejście dla obrazu byś chociaż miał.
    Tylko żeby w dwa tygodnie to zrobić nie mając pojęcia o mikrokontrolerach to ja nie wiem jak.

No właśnie za mało czasu jestem tego świadom dlatego mówie, zanalizować obraz z pliku i tyle.
    Powinno wystarczyć. Czytałem, że jest biblioteka JPEG dla ARM, wiec jakieś informacje na temat obrazu dało by się wyciągnąć i wyświetlić, zważając właśnie na małą ilość czasu no i moją wiedze na ten temat szukam prostego rozwiązania.

Aczkolwiek propozycje bardzo ciekawe, może po obronie bez stresu i nacisku na spokojnie i z ciekawości pobawie mikrokontrolerami, zwłaszcza analiza widma audio wydaje się ciekawa, ambilight też spoko :D
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sam próbowałem uruchomić jakąś bibliotekę do JPEG i mimo wielu wysiłków i dużej pomocy od ludzi w elektrody nie uruchomiłem jej.
    Więc może użyj BMPków.
    Wyświetlanie informacji o obrazie trudno nazwać analizą.
    Zrób ten ambilight chociaż. To wygląda na bardzo proste. Chyba wystarczy policzyc średni kolor obrazka. Albo kilka średnich kolorów (w każdym rogu obrazka).
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    mach1ne napisał:
    Czytałem, że jest biblioteka JPEG dla ARM

To nie jest biblioteka na ARMa, tylko po prostu biblioteka JPEG - poszukaj na forum, bo nawet byłą o tym ostatnio dyskusja.

4\/3!!
  • Poziom 9  
    atom1477 napisał:

Więc może użyj BMPków.
    Wyświetlanie informacji o obrazie trudno nazwać analizą.
    Zrób ten ambilight chociaż. To wygląda na bardzo proste. Chyba wystarczy policzyc średni kolor obrazka. Albo kilka średnich kolorów (w każdym rogu obrazka).

No w sumie racja, to już by miało ręce i nogi, posiedze podumam dziś jak to zrobić.
  • Poziom 43  
    Może podumaj jak podłączyć kilka diod RGB do tej płytki. Bo program do liczenia średniego koloru to będzie prosty.
    4 diody po 3 składowe to już 12 osobnych diod LED i tyle by pasowało mieć PWMów albo jakichś innych przetworników DAC.
    No chyba że ten ambilight będzie wszystko wyświetlał na LCD.
  • Poziom 9  
    tak zrobie, dam znać jak będzie jakis progress
    dziekuje za wszystkie rady i pomysły są bardzo pomocne i dają mi do myślenia

Cytat:
    No chyba że ten ambilight będzie wszystko wyświetlał na LCD.

no ja bym właśnie wolał tak zrobić, poprostu będzie mi łatwiej wykorzystać LCD,
    eletronika też nie należy do moich mocnych stron :]
  • Konstruktor DIY elektronika