Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużenie MPI przez konwertery 485/232

jczapla 16 Mar 2010 17:46 2721 5
  • #1 16 Mar 2010 17:46
    jczapla
    Poziom 9  

Witam
    Czeka mnie taka robota. Albo moduł komunikacyjny za 2k albo jakaś kombinacja a ponieważ to moje pieniądze to myślę o kombinacji.
    potrzebuję napisać program na PC, który odczyta coś z S7-300. Znalazłem na forum info o programowaniu przez MPI i zastanawiam się nad przedłużeniem kabli. Potrzebuje odległości rzędu 50m.

konkretnie zastanawiam się nad czymś takim
    1.
    PLC MPI <---> (przedłużenie na skrętce ekranowanej 1-1) <---> konwerter MPI/RS232 <---> PC
    Problemy: nie wiem

2.
    PLC MPI <-->konwreter MPI/232 <--> konwerter RS232/RS485 <--> komputer PC
    Problemy: być może standardowe konwertery 232/485 nie będą działać z prędkościami MPI

Co o tym myślicie?

0 5
  • SterControl
  • #2 16 Mar 2010 20:45
    Pritend
    Poziom 19  

Niestety w grę wchodzą pieniądze ale polecam adapter MPI. Szczegóły dostępne na stronie firmy sds-automatyka
    http://www.sds-automatyka.pl/?site=165

Ja stosuję do komunikacji ze sterownikiem VIPA s 200 i działa bezproblemowo, niestety cena nie zachęca około 400 euro. Jeżeli chodzi o konwerter MPI/rs232 to do komunikacji po rs232 maksymalna odległość urządzeń z tego co pamiętam to około 15 m. Potem zaczynają sie już problemy. Zastanawiam się również po co chcesz stosować takie kombinacje przy sterowniku s7-300?

Poniżej link do stronki z dokumentacja w języku polskim do SIMENSA
    http://www.impol-1.pl/dokument.php

0
  • SterControl
  • #3 16 Mar 2010 22:28
    jczapla
    Poziom 9  

Kombinuje dlatego, bo moduł komunikacyjny z rs485 kosztuje prawie 2k netto. A to jest mały projekt. Problem taki, że ktoś już kupił urządzenie do pomiaru poziomu Endress-Hausner i to rządzenia ma tylko Profibus-a. Znalazłem sterownik S7 ze zintegrowanymi IO binarnymi i Profibusem za 3,5k i nie bardzo mi się chce wydawać kolejne 2k na komunikację z PC przez RS 485. Budżet jest ograniczony.
    Ja potrzebuję sterownika (minimalna konfiguracja+Profibus Master), małego panela i możliwość logowania danych on-line ze sterownika na komputer PC (mały programik+baza danych, bez SCADY).

Wiem, że na rs232 tego nie przepchnę na taką odległość dlatego chcę po drodze zamienić 232 na 485. Adapter MPI z RS 232 mam.

Popraw pisownię, bo post pójdzie do kosza. Duże litery tam gdzie mają być. Pkt 8.2 regulaminu. [retrofood]

Jedna literka i takie restrykcje :) ło matko :)

0
  • #4 17 Mar 2010 07:34
    pawslaw
    Specjalista Automatyk

Witam
    Połączenie nr 2 jest dobre, a prędkość transmisji z PC do adaptera PC/MPI to i tak tylko 19200 lub 38400 bodów.

Pozdrawiam
    Paweł

0
  • #5 25 Cze 2010 12:52
    jczapla
    Poziom 9  

Wieści najnowsze.

Może się komuś przyda. Kupiłem sterownik VIPA (minimalnie tańszy chyba niż podobny Siemensa). Co ciekawe ma gniazdo ethernet. Support twierdzi, że to gniazdo służy tylko do programowania co ma swoja zaletę, bo serwisowo nie trzeba się wpinać w MPI (potrzebny kabel) czy Profibus (jeszcze droższy "kabel") wystarczy zwykły przewód utp (ja używałem skrosowanego do bezpośredniego połączenia PLC-KOMPUTER).
    Mała zabawa z konfiguracją i działa.
    Ale dalej potrzebuję komunikacji PLC z komputerem. Aplikacja nie jest wymagająca więc ściągam libnodave. Uruchamiam przykład z TCP_IP i ...działa. :)

Prawie orgazm. Okazało się, że mimo zapewnień ludzi z VIPY (pytałem się o to w SDS i INT - Technics /dystrybutor na moim terenie/), że gniazdo ethernet nie umożliwia wymiany danych ze sterownikiem to libnodave jakoś je wymienia. Co ciekawe można jednocześnie używać programu z libnodave do jakiegoś monitoringu i programować sterownik (monitorować w step7 itp). Oczywiscie przy połączeniu przez gniazdo ethernet.

Nie wiem jak ze stabilnością używania libnodave (ja na razie testuję), ale jak dla mnie super.

Pozdrawiam

0
  • #6 03 Lip 2010 22:11
    Pritend
    Poziom 19  

Jasne ze działa komunikacja po ethernecie. W pracy mam dwa takie sterowniki i nie ma zadnych problemów z wymianą danych. Dane zapisowane są do bazy SQL. Wydawało mi się to oczywiste.Co prawda komunikacja nie jest bezpośrednio z komputerem przez kabel skrosowany. Dziwię się że panowie z SDSa nie wiedzieli o tym. Lub wiedzieli a nie chcieli powiedzieć.

Pozdrawiam

0