Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chkdsk usunął 18GB danych chyba nadpisany MFT co robić?

renegat2x 16 Mar 2010 20:06 2724 4
  • #1 16 Mar 2010 20:06
    renegat2x
    Poziom 9  

Witam.
    Przedstawię problem od początku:
    Podłączałem sobie dysk 80GB do kompa i prawdopodobnie nastąpiło przepięcie na kablach bo po włączeniu Windowsa XP nie chciało w ogóle wejść w mój komputer i wywalało explorera. Przełączyłem dysk na inne taśmy i wykryło go poprawnie w biosie a mój komputer już się włączał tylko że dysk pokazywało jako niesformatowany (nazwa jako dysk lokalny, system go widział bez menadżera dyskowego też ale nie pokazywał ile ma miejsca, jak partycje utworzone podczas instalacji Windowsa). Uruchomiłem dysk na drugim komputerze i w jednym programie do partycji (EASEUS Partition Master) pokazało mi tak samo jako dysk niesformatowany tylko że wyświetlał poprawne informacje o całkowitym miejscu na dysku jak i o miejscu zajętym 73GB i 4GB wolnego.
    Miał on funkcję sprawdzenia partycji z której skorzystałem i okazało się że jako narzędzie naprawy używa właśnie chkdsk Windowsa. Zapuściłem go ale po długim czasie działania zawiesił się system i musiałem wyłączyć kompa.
    Następnie odpaliłem dysk ponownie na pierwszym sprzęcie i tam już automatycznie włączył się check disk, który dość szybko się skończył i system się włączył wykrywając dysk poprawnie. Różnicę zauważyłem dopiero po jego eksploracji okazało się że brakuje 18GB danych jak również pojawiły się foldery Windowsa typu dokument and setings, program files.
    Podejrzewam że nadpisał się MFT starymi danymi.
    Czy jest możliwość odzyskać te brakujące 18 GB danych?
    Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelką pomoc.

0 4
  • #3 16 Mar 2010 20:28
    renegat2x
    Poziom 9  

Zapuściłem program stellar phoenix który do tej pory znajdował mi wszystkie pliki na kilkakrotnie formatowanych partycjach łącznie z plikami dawno wykasowanymi.
    Wersja demo co prawda nie pozwala na ich zgranie ale mogłem przy jego pomocy dowiedzieć się przynajmniej co nadal znajduje się na dysku. Obecnie pokazał mi to samo co Windows a dokładne skanowanie utraconych plików i folderów nadal trwa. Czy nie ma jakiejś możliwości na odwrócenie procesu spowodowanego chkdsk?
    4GB danych odzyskał w swoim file000 ale jak wiadomo są one ciężkie do poukładania poprawnie zwłaszcza jak miałem tam własne projekty stron internetowych z kilkuset plikami.
    DMDE ściągnąłem i będę testował mam nadzieję że to coś pomoże bo kilka miesięcy pracy pójdzie w kanał. :(

Edit.
    Program EASEUS Partition Master wykrył mi błąd z $bitmap i dlatego włączył chkdsk. Czy można to odwrócić?

Chyba kolejna istotna informacja to, to że "chkdsk musiał naprawić tablice alokacji plików" i na drugim kompie dość długo mu to schodziło za to na pierwszym po wiechu drugiego poszło dość szybko.
    Prawdopodobnie tam coś namieszał łącząc dwa MFT.

Doczytałem że skan NTFS w DMDE przy uszkodzeniach dysku może zaszkodzić więc chcę zrobić kopie dysku.
    Czy mogę to zrobić na jeden z dysków logicznych (partycję) czy musi to być dysk fizyczny? Znalazłem też jak zrobić zrzut do pliku czy to rozwiązanie jest właściwe jeśli chodzi o partycje a nie o cały dysk 1:1?

Program stellar phoenix znalazł mi te pliki na dysku zachowując strukturę katalogów co znaczy że one są do odzyskania ale jego pełna wersja jest płatna chyba ok 300zł a na to obecnie nie mogę sobie pozwolić.
    Czy ktoś zna jakiś darmowy programik który zachowuje strukturę plików?

0
  • #5 17 Mar 2010 19:45
    renegat2x
    Poziom 9  

Mam problem bo DMDE zaciął się przy kopiowaniu dysku
    Wyskoczył taki komunkat:
    Chkdsk usunął 18GB danych chyba nadpisany MFT co robić?

Nie wiem czy są jeszcze jakieś bad sektory na dysku?
    Postaram się puścić kopiowanie wsteczne i przy błędach dam pomiń chyba że ktoś ma inny pomysł.

Edit. 18.03.2010r 16:30
    Skopiowałem dysk na wstecznym oczywiście z pominięciem błędów.
    Po skanie NTFS znalazło mi w 9 częściach MFT a w nich prawie wszystkie dane pomijając kilka mniej ważnych plików, mam nadzieję że tylko tych brakuje.

Sądzę że to moje ostatnie pytanie odnośnie dysku:
    Czy można jakoś połączyć te 9 części MFT w jeden?
    Zgrywanie plików po jednym jest dość uciążliwe choć to i tak bardzo wiele.
    Nie sprawdziłem jeszcze tego drugiego programu do zgrywania ale bardzo dziękuję za pomoc migol21.

0