Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany z regulacją prądu i napięcia

Piotr_MC 16 Mar 2010 21:06 17318 14
  • #1 16 Mar 2010 21:06
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Witam.
    Mam układ zasilacza jak na rysunku. Wszystko chodzi poprawnie, linii 30V używam do zasilania urządzeń, linii 5V używam do zasilania woltomierza(wyświetlacza). Na początku założenie było proste, zrobić zasilacz, który będzie spełniał swoje zadanie i taki właśnie jest, ale z biegiem czasu zrozumiałem że brakuje mi dwóch rzeczy:
    - regulacji prądu
    - zabezpieczenia termicznego na linii 30V.
    Czy jest możliwość rozbudowania tego schematu tak, abym posiadał te funcje?
    Jestem kiepski z elektroniki i mam problem z rozbudową tego ukladu.
    Jeśli to możliwe, to proszę o narysowanie schematu. Z góry dziękuję!

1 14
  • #2 16 Mar 2010 21:21
    Krykkk
    Poziom 13  

Jeżeli chcesz mieć porządny zasilacz na lata to zbuduj zasilacz zawarty pod tym linkiem, służy mi on bezawaryjnie przez już 2 lata.

A jeśli chcesz dalej bawić się w ten układ to przetestuj to rozwiązanie:

3
  • #3 16 Mar 2010 22:06
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Wiec przy zastosowaniu tego schematu, bede miec regulacje amperami do 1,5A oraz napiecia do 30V tak? Na rysunku jest inne napiecie wejsciowe...nie wiem czy te elementy bedą odpowiednie dla napiecia 38V, bo takie mam na kondensatorze 6800uf...wiec to bedzie tak wyglądac w roli scislosci?

2
  • #4 16 Mar 2010 22:39
    Zygaqra
    Poziom 34  

Jeżeli masz 38V na kondensatorze 25 woltowym to może się to skończyć eksplozją tego kondensatora. Minimalne napięcie przebicia tego kondensatora powinno wynosić 50 lub 63V.

2
  • #5 16 Mar 2010 22:46
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Wymienię kondensator, czy schemat narysowany wyżej zda egzamin? Otrzymam to czego oczekuje?

0
  • #6 16 Mar 2010 23:04
    Krykkk
    Poziom 13  

Teoretycznie powinno to działać, co do regulacji napięcia to jeśli będzie coś nie tak to trzeba będzie się bawić z rezystorami R1 , R3.

Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Mar 2010 06:40
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Mam jeszcze jedno pytanie, na schemacie sa dwa potencjometry p1 4,7K oraz p2 - 1K, ktorym potencjometrem reguluje amper a ktorym napięcie?Moze mam dodac jeden potencjometr do regulacji napiecia tak jak na rysunku w pierwszym poscie...Prosze jeszcze raz o potwierdzenie osoby doswiadczonej czy ten uklad odpali, spalenie NIE WCHODZI W GRE.

1
  • #8 17 Mar 2010 11:34
    Krykkk
    Poziom 13  

P1 - napięcie, P2 - prąd. Co do spalenia to jedynie możesz uszkodzić LM317 źle go podłączając.

1
  • #9 17 Mar 2010 12:59
    omicronNs
    Poziom 21  

Regulujesz albo prąd albo napięcie, nie i jedno i drugie naraz. Jak regulujesz napięcie to możesz co najwyżej ograniczyć prąd.

1
  • #10 17 Mar 2010 16:25
    Piotr_MC
    Poziom 15  

wporządku, zbuduje, przetestuje, potwierdze...mam natomiast drugie pytanie, jak moge sobie poradzic z zabezpieczeniem termicznym dla scalaka LM?

0
  • #11 17 Mar 2010 18:52
    Zygaqra
    Poziom 34  

Zastosuj odpowiednio duży radiator, nie zawsze pewnie będziesz potrzebował maksymalne napięcie na wyjściu zasilacza, wtedy, gdy na wyjściu potrzebujesz mniejsze napięcie i przy znacznym prądzie, dobrze aby na wejście zasilacza doprowadzać odpowiednio mniejsze napięcie. Dobrze by było aby transformator miał kilka wyprowadzeń uzwojenia wtórnego. W przeciwnym wypadku stabilizator przy małych napięciach na wyjściu stabilizatora i dużych prądach będzie się bardzo mocno grzał. Przy okazji C1 nie musi mieć tak wielkiej pojemności, wystarczy 1000uF. I nie reguluje się amperów tylko prąd. Amper jest jednostką o ściśle określonej wielkości i nie można tak sobie zmieniać jego wymiarów.

0
  • #12 17 Mar 2010 21:59
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Rozumiem, mam teraz problem ze znalezieniem wyświetlacza (Woltomierz(max+30) i Amperomierz (max.2-3A) w jednym) Miałem jakis stary ale Mi sie wylał, chce zmienic i wyswietlacz...jaki spelni Moje oczekiwanie , nie mam kompletnie pojecia czego szukac...

0
  • #14 17 Mar 2010 22:35
    Piotr_MC
    Poziom 15  

Wolałbym gotowy multimetr, tylko do zalożenia...ale oczywiście Dziekuje za link...poczytam.

0
  • #15 17 Mar 2010 22:58
    Krykkk
    Poziom 13  

Do złożenia mają w avt podobny :arrow: link. W sumie 54zł plus przesyłka :D.

0