Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcanie Quada 6600 na Gigabyte GA-G31M-S2L

16 Mar 2010 21:20 11348 20
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich:)
    Chciałbym się dowiedzieć czy mogę bez żadnego ryzyka podkręcić swój procesor i czy się to opłaca, bo czasami czytałem że na niektórych płytach głównych to się nie opłaca :/
    A więc mój komputer:
    Procesor- Intel Core 2 Quad Q6600 2.40GHz/1066MHz
    Ram-3 Gb
    Zasilacz-400V (nie jestem pewny, nie mam dokładnych danych na zasilaczu:)
    Płyta Główna- Gigabyte GA-G31M-S2L,G31 uATX
    A co do chłodzenia to nie wiem jakie mam :p chyba Boxowe , mam jeden wentylator na Procku, drugi pod zasilaczem i trzeci na tylniej obudowie komputera pod zasilaczem :D
  • Poziom 32  
    Daj zdjęcie tabliczki zasilacza.
    Moim zdaniem zawszę się opłaca podkręcać. Jednak jak wiadomo, niesie to ze sobą pewne ryzyko, ale gdy robisz to z głową, to ryzyka praktycznie nie ma :D
  • Poziom 9  
    Nie widać tam nic a zdjęcia nie zrobie bo nie mam czym :p
    Na zasilaczu mam takie coś : MODEL : GPS-400 A B C

Więc tak, postanowiłem zaryzykować i małymi kroczkami podkręciłem Quada z 2.40 do 2.70, nic niby się nie stała a temperatura była w normie, na wszelki wypadek zabezpieczyłem się i wrazie temperatura by skoczyła za 60stopi to komp się wyłączy :)
    Wracając do oc, zapisałem zmiany i komputer się resetnoł ale nie tak normalnie, tylko całkiem się wyłączył i potem na nowo się uruchomił...
    Ustawienia wczytało bo przy starcie systemu pisało 2.70 i tak dalej :D
    I tera mam parę pytań...
    -czy skok z 2.40 na 2.70 to jest za dużo i coś może się stać ?
    -czy te całkiem wyłączenie komputera było normalne ?
    -i tak wogóle to jaką mam pewność ze naprawde w systemie mam te 2.70, jedynie przy starcie systemu piszę ale jak wchodzę w właściwości mojego komputeru to tam nadal pisze 2.40, więc mam czy nie ?:p
  • Poziom 31  
    Zasilacz bez rewelacji (budżetowy 350W Enlight). Nie jest to na szczęście Tracer czy Feel, ale do kręcenia Q6600 /jeszcze pewnie przy karcie pokroju 9800gt/ jest za słaby.
    2.70 to nie jest dużo ale Q6600 to mega grzałki i na boxowym coolerze nie poszalejesz.
    Jak masz stepping G0 to na lepszym coolerze i mocniejszej zasiłce(na tej bym się bał) 3,4 nie powinno być problemem po lekkim dovoltowaniu ale to juz nie na tej płycie. Myślę, że max 3GHz na niej zrobisz
    Wyłączenie jest normalne.
    CPU-Z prawdę ci powie na temat wszystkich parametrów.
    Możesz obciążyć procesor OCCT i zobaczysz czy cooler "spuchnie".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    No właśnie boję się go dalej podkręcać, zostałęm przy 2.70 i jedynie co mogę za obserwować to wzrost temperatury, najwięcej chyba bylo 58, jeszcze jak narazie do 60 nie podskoczyło :)
    A tak na oko to przy 3Ghz wytrzymał by proseror i nic by się nie spaliło ?
  • Poziom 37  
    To jest ta plyta ?

Jak juz chcesz koniecznie podkrecac na tej skromnej plycie to przynajmniej zaloz radiatorki na mosfety w sekcji zasilania.
  • Poziom 22  
    Ja osobiście na tej płycie OC bym nie robił, no chyba, że chcesz mieć powód aby zakupić nową.
  • Poziom 9  
    ugh-zan3 napisał:
    To jest ta plyta ?

Jak juz chcesz koniecznie podkrecac na tej skromnej plycie to przynajmniej zaloz radiatorki na mosfety w sekcji zasilania.

Tak to ta płyta, a tak wogule to czemu ona jest słaba ?
    Nie wystarczyło by kupić lepszy zasilacz i np jeszcze dowalić jakieś chłodzenie ?
  • Poziom 22  
    Bo to nie jest płyta pod OC, sekcje zasilania, chłodzenie to wszystko jest ważne.
  • Poziom 9  
    Aha, teraz rozumiem :p
    To nie wiem czemu ona była polecana pod ten procesor :/
    A jak bym miał kupować płyte główna pod ten procesor to jaką byście mi polecili ? :)
  • Poziom 31  
    Nie przesadzajmy, płyta nie jest taka zła i nadaje się do kręcenia ale nie takich potworów jak q6600.
    Ja na tej płycie pocisnąłem PDC e2160 na 3GHz i nic się jej nie stało, przetrwała też kręcenie e4300, e6300 i e6420 i dalej żyje i ma się dobrze.
  • Poziom 13  
    Dobra ja też mam płytę Gigabyte tylko na P31 - bardzo podobnie tylko bez grafiki. Podkręcanie 4 rdzeni wymaga mocnej sekcji zasilającej - 4 fazy to za mało. U mnie E5200@4Ghz, ale to w końcu tylko 2 rdzenie, do tej pory boję się o mosfety, bo są gorące jak cholera ;). Poza tym te chipsety mają ograniczenia FSB do 400Mhz, a w praktyce nawet tyle nie zawsze osiągniemy (taktowanie PCIe wzrasta ponad standardowe 100Mhz po przekroczeniu FSB 333Mhz). Do Q6600 lepiej płytę na P35/P45 :D
  • Poziom 37  
    MatiS1919 napisał:
    Aha, teraz rozumiem :p
    To nie wiem czemu ona była polecana pod ten procesor :/
    A jak bym miał kupować płyte główna pod ten procesor to jaką byście mi polecili ? :)

Zrob tescik q6600 na oryginalnych taktowaniach w programiku occt.

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=r...29jsCQ&usg=AFQjCNE4cMg7VY43D1jMvetemL2H7WJnCA

Uruchom program jako cpu linpack na 15 minut. Po zakonczeniu testu pokaz logi na forum.
    Zobaczymy jak radzi sobie sekcja zasilania cpu.
  • Poziom 13  
    Myślicie, że będzie widać znaczny spadek napięcia CPU? U mnie zawsze nieco spada przy 100% obciążeniu, ale nie jest to miarodajne, bo programy nie podają dokładnych wartości-tylko miernik i wyprowadzenie punktów pomiarowych. Ale z ciekawości zobaczę wykres, bo myślałem nad zmianą E5200 na Q6600, tylko OC obowiązkowe, więc moja płyta umożliwiłaby max 3600Mhz na quadzie (przy fsb 400Mhz), czego raczej 4 fazy nie pociągną :D
  • Poziom 37  
    Zrobilem tescik Q9550 z oryginalnymi taktowaniami 2.8 ghz i jako podkrecony do 4.0 ghz.
    Plyta dfi p45 z 4 fazami zasilania procesora.
    Fotka nr. 1 - 2.8 ghz
    Fotka nr. 2 - 4.0 ghz
    Napiecie na cpu nie zmieniane dla 2.8 oraz 4.0 ghz.
    Chce pokazac jak OC wplywa na spadek napiecia vcore (obciazenie sekcji zasilania cpu).
    Jest tylko mala roznica pomiedzy naszymi plytami....
    Ja mam 4 fazy mocno oradiatorowane a Ty masz gole fazy, ktore przegrzeja plyte jak utrzymasz na nich podkreconego Q6600 na 3.0 ghz.
    Roznica w wynikach nie jest jakas alarmujaca, ale u Ciebie bedzie to na pewno w wiekszej skali.
    Bez zalozenia radiatorkow na mosfety nie widze dlugiego zycia dla tej plyty po OC Q6600.

Podkręcanie Quada 6600 na Gigabyte GA-G31M-S2L Podkręcanie Quada 6600 na Gigabyte GA-G31M-S2L