Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PowerBox -Przetwornica DC-DC dla systemów fotowoltaicznych

danielde 16 Mar 2010 21:53 5059 3
 • PowerBox -Przetwornica DC-DC dla systemów fotowoltaicznych
  Na PV EXPO 2010 w Tokio, SolarEdge Technologies pokazało swoją przetwornicę DC-DC przeznaczoną dla fotowoltaicznych (PV) systemów zasilania. W przeciwieństwie do innych stabilizatorów napięcia, PowerBox jest przetwornikiem podłączonym do każdego panelu fotowoltaicznego. SolarEdge wybudowało swoje biuro w Japonii i zamierza wejść na tamtejszy rynek.

  PowerBox jest czymś w rodzaju mikro-konwertera, który współpracuje z każdym panelem PV. Składa się z konwertera DC-DC, który może zwiększać lub zmniejszać napięcie, obwodu MPPT (ang. Maximum Power Point Tracking) w celu zmaksymalizowania skuteczności ogniw fotowoltaicznych oraz diod służących do prostowania prądu. Innymi słowy, urządzenie nie jest wyposażone w przetwornik DC-AC. Dlatego też wymaganym jest, aby współpracowało z siecią elektryczną oraz posiadało inwerter. Przewagą przetwornika PowerBox jest przypisanie MPPT do każdego panelu PV. W momencie gdy stabilizator napięcia wykorzystywany jest do zapewnienia MPPT wielu panelom, czasem zdarza się, że nie działa on dobrze, w przypadku gdy część paneli jest zacieniona. Jeśli MPPT jest połączony z każdym panelem z osobna, problem może zostać złagodzony.

  SolarEdge twierdzi, że "Używając PowerBox możliwym jest zwiększenie o 25% uzyskanej, przez system zasilania PV, energii elektrycznej.

  Obecnie wielu producentów z Europy i Stanów Zjednoczonych dostarcza mikro-konwertery. Lecz produkt firmy SolarEdge posiada funkcję komunikacji i jego działanie może być monitorowane przez przeglądarkę internetową. Ponadto ma możliwość automatycznego zatrzymania procesu generowania energii przez panel PV, w momencie gdy inwerter nie będzie działać poprawnie.

  źródło:Link


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 17 Mar 2010 10:23
  skaktus
  Poziom 37  

  W sumie to zwykła przetwornica. Tylko co z tego że zwiększa się napięcie, skoro wówczas spada natężenie prądu ?

 • #3 17 Mar 2010 13:18
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Danielde, rektyfikuje się spirytus. Napięcie/prąd się prostuje. Konwerter to też anglicyzm, w języku polskim stosujemy słowo "przetwornica".
  Coś mi tu śmierdzi surowym tłumaczem Google :P

  Cytat:
  W przeciwieństwie do stabilizatorów napięcia, PowerBox jest podłączony do każdego panelu fotowoltaicznego.

  Co przeczy samo sobie, bo to jest stabilizator
  Cytat:
  Innymi słowy, urządzenie nie jest wyposażone w przetwornik DC-AC. Dlatego też wymaganym jest współpraca z siecią elektryczną oraz inwerter.

  To dwa zdanie nie robić sensu :P

  Generalnie, jak na japoński wynalazek przystało, mnóstwo pseudotechnicznego-pełnokomercyjnego bełkotu.
  Przetwornica DC-DC, bez falownika, trzeba stosować do każdego panelu osobno. Tyle zalet, że ma wbudowany sterownik do ustawiania panelu.

 • #4 17 Mar 2010 14:46
  danielde
  Tłumacz Redaktor

  Krzysiek16 napisał:
  Danielde, rektyfikuje się spirytus. Napięcie/prąd się prostuje. Konwerter to też anglicyzm, w języku polskim stosujemy słowo "przetwornica".


  Dzięki za uwagę.
  Poprawki naniesione.