Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka UPC - słaba jakość sygnału cyfrowego.

16 Mar 2010 22:52 8453 6
 • Poziom 9  
  Witam,

  Developer zaprojektował okablowanie tak że wychodzi koncentryk w duzym pokoju. Skrzynka UPC jest na korytarzu. Odległośc ok 10m. Z pewnych względów chciałem mieć koniecznie modem w przedpokoju więc poprowadzilem dodatkowe koncentryki pod posadzką z pokoju do przedpokoju.
  I teraz jest tak:
  [korytarz] skrzynka UPC <--> [duzy pokoj] koncentryk ulozony przez developera zakończony wtykiem F <---> beczka <---> wtyk F koncentryk z pokoju do przedpokoju <---> [przedpokój] trójnik od UPC na który wchodzi sygnał "przedłużony" z pokoju a wychodzi na wyjścia: 8,5dB podlaczenie do modemu znajdującego sie obok trójnika oraz 2,5dB do koncentryka "powrotnego" do dużego pokoju...i tutaj jest problem.
  A mianowicie - gdy ten powrotny koncentryk zakańczam gniazdem RTV (Legrand Valena) to jakość sygnału UPC na dekoderze jest 0% i nie da sie nawet pzeskanować programów - ale gdy ten sam powrotny koncentryk za pomocą beczki połaczę z tym samym kablem od dekodera - jakość sygnału stabilna na 100%. W pierwszej kolejnosci pomyslalem, ze moze uszkodzone jakos jest gniazdo rtv, ale kupilem drugie wydajac kupe kasiory na to - lecz niestety efekt identyczny. Zamiana miejscami kabli 2,5dB i 8,5dB na trójniku pogarsza tylko sytuację.

  Dodatkowo - gdy przeskanuję programy i ustawię je w pamięci dekodera przy podłączeniu za pomocą beczki, a następnie rozepnę beczkę i podłączę przez gniazdo RTV - okazuje sie, że de facto ok 60% programów działa i można oglądać tv, kolejne 30% informuje o braku sygnału, a ostatnie 10% nie wyświetla żadnego komunikatu, tylko czarny ekran.

  Dodam że z internetem nie ma żadnego problemu, niezależnie od sposobu podłączenia (via 2,5dB czy via 8,5dB)


  Zgłupiałem, proszę o pomoc :)

  Dla ułatwienia zrozumienia mojego wywodu załączam obrazek:
  Kablówka UPC - słaba jakość sygnału cyfrowego.
 • Admin grupy audio
  Wynika z tego, że w gniazdku RTV jest jakiś element tłumiący sygnał. Nie wiem co to za gniazdko, ale w większości "zwykłych" są filtry pasmowe i one mogą blokować sygnał TV cyfrowej. Trzeba zakupić gniazdko ze złączką F podpisaną jako SAT, np:
  http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/20/2021.dat
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  sonnybwoi napisał:
  I teraz jest tak:
  [korytarz] skrzynka UPC <--> [duzy pokoj] koncentryk ulozony przez developera zakończony wtykiem F <---> beczka <---> wtyk F koncentryk z pokoju do przedpokoju <---> [przedpokój] trójnik od UPC na który wchodzi sygnał "przedłużony" z pokoju a wychodzi na wyjścia: 8,5dB podlaczenie do modemu znajdującego sie obok trójnika oraz 2,5dB do koncentryka "powrotnego" do dużego pokoju...i tutaj jest problem.

  Bo musi być (ten problem).

  Powinno być tak :

  [korytarz] skrzynka UPC <--> [duży pokój] koncentryk ułożony przez developera zakończony wtykiem F <---> beczka <---> wtyk F koncentryk z pokoju do przedpokoju <---> [przedpokój] trójnik od UPC (rozdzielacz DATA/RTV) a nie zwykły trójnik na który wchodzi sygnał "przedłużony" z pokoju a wychodzi na wyjścia: DATA podłączenie do modemu znajdującego się obok trójnika oraz RTV do koncentryka "powrotnego" do dużego pokoju gdzie jest podłączony dekoder

  Cytat:
  A mianowicie - gdy ten powrotny koncentryk zakańczam gniazdem RTV (Legrand Valena) to jakość sygnału UPC na dekoderze jest 0% i nie da sie nawet pzeskanować programów

  Podłącz bezpośrednio ten koncentryk do wejścia dekodera i zapomnij o Legrand Valena.


  Reasumując, wejście z korytarza na rozdzielacz DATA/RTV a następnie :
  - wyjście z DATA do modemu internet/telefon
  - wyjście RTV do TV - do dekodera TV cyfrowej oraz analogowej -

  Jeżeli masz TRIS 202 FIN (jako nazwany przez Ciebie trójnik UPC) to właśnie ten TRIS jest do wymiany. Zgłoś do UPC a przyjdą i za darmo wymienią.


  Pozdrawiam.
 • Admin grupy audio
  Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz - w jakim celu na rysunku przewód niebieski idzie z korytarza gdzieś tam, a następnie wraca jako zielony na korytarz i jest dzielony na internet i TV. Aż się prosi, by tę instalację uprościć i usunąć zbędne kilka(dziesiąt) metrów przewodu, łącząc wszystko w korytarzu.
  Następnie zamontować (jeśli już musi być) gniazdo SAT, które przepuszcza pełne pasmo od 0 do ok. 3GHz.
 • Poziom 9  
  Dzięki za zainteresowanie tematem. No więc po kolei:

  Artur - Gniazdo jest właśnie zakończone wtykiem F (SAT) http://image.ceneo.pl/data/products/1854012/product.jpg
  Jeśli chodzi o powód dla którego instalacja jest tak zbędnie rozbudowana - po prostu kabel ze skrzynki UPC został pociągnięty do pokoju przez developera - nie mam żadnej możliwości ingerencji w ten kabel. Mógłbym postawić trójnik i modem w pokoju i wtedy uniknąłbym dodatkowego gniazdka, ergo problem by nie istniał. Jednak z pewnych powodów koniecznie chcę wywalić wszystkie świecidełka do przedpokoju - i stąd przedłużenie kabla z pokoju do przedpokoju, tam trójnik i modem i stąd również powrotny kabel do pokoju.

  SP5ANJ - sprawdzę dokładnie w domu czy to jest właśnie taki TRIS, jednak - gdyby winny był trójnik właśnie to czy problem nie występowałby również przy podłączeniu "na beczce"? Podłączenie koncentryka wprost do dekodera nie bardzo sobie wyobrażam...przypominam że kable idą pod posadzką i wychodzą ze ściany. Zatem jakieś gniazdko być musi :)
  Kwestia w tym, że jeśli nie robię podłączenia via gniazdko tylko kabel-w-kabel to wszystko jest idealnie...
 • Poziom 39  
  Każde gniazdo , rozgałęźnik , metr kabla , beczka tłumi sygnał . Suma tłumienia tych wszystkich elementów osłabia sygnał na tyle , że jest za słaby dla telewizora . Najpewnieszym sposobem jest wyeliminowanie niepotrzebnych elementów instalacji .
 • Poziom 9  
  jeszcze raz dzięki za porady. temat do zamknięcia...

  rozwiązałem problem przez wywalenie z łańcucha drogiego i bezużytecznego gniazda legrand valena i zastapiłem je najtańszym polskim gniazdkiem. wszystko działa...