Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor energooszczędny - jaki wybrać?

16 Mar 2010 23:36 22188 22
  • Poziom 11  
    Witam.
    Szukam telewizora LCD energooszczędnego 32" i jak na razie polecono mi w Media Markt LCD SONY KDL-32EX402. Pobiera 75 Watt. Cena 2200 PLN. Dowiedziałem się też, że średnio LCD 32" pobierają powyżej 90W ale zbyt dużo jest modeli by to sprawdzać.
    Widzę, że sporo jest tematów o kupnie telewizorów LCD lecz nie zauważyłem niczego na temat energooszczędności. Jeśli mógłby mi ktoś doradzić tak z praktyki byłbym wdzięczny, jeśli temat jest zbyt błahy po prostu ignorować.
    Dzięki wielkie z góry.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 15  
    Skoro pobiera 75 to w miarę oszczędnie , moje cacko pobiera 150 ale pamiętaj oszczędność zależy tylko od użytkownika danego sprzętu lub eksploatacji odpowiednio zużytej energii - mam tu na myśli (włączony telewizor podczas gdy nikogo nie ma w domu a idziesz pod prysznic) Czyli sam narażasz się na niepotrzebne koszy.Rezolutnie dbaj o swoje potrzeby to zaoszczędzisz .Skoro dużo wydajesz na prąd polecam zmienić żarówki na oszczędne. U mnie najwięcej prądu pobiera mikrofala pralka komputer i odkurzacz.Sam dojdziesz w czym tkwi problem.
  • Poziom 35  
    Część sklepów posiada wskaźniki zużycia energii.
    Poprosić o podłączanie TV przez nie, bo często opis na tabliczce znamionowej sporo odbiega od faktycznego zużycia energii (ustawienia itp).

Teoretycznie "LED" TV na dzisiaj powinny być najoszczędniejsze. ;)
  • Poziom 11  
    Hmmmm dobre. Powiem szczerze, że nawet posiadam takie urządzenie (wszakże zakupione w Lidlu ale przetestowane na wielu urządzeniach). Nawiasem mówiąc zaraz po zakupie cały dom opomiarowałem. Jestem ogromnie ciekaw czy mógłbym z takim urządzeniem wybrać się do sklepu? Czy pozwoliliby mi podłączyć takie cudo pod wybrany przeze mnie odbiornik?
    Do odważnych świat należy. Na dniach ruszam do Avansu, RTV EURO AGD i oczywiście nie omieszkam opuścić Media Markt. O wynikach natychmiast poinformuję.
    Dzięki za pomysł:)
  • sprzedawca - konsultant
    najmniejszy pobór energii ma Sharp z pełnym podświetleniem matrycy Led.
  • Poziom 20  
    LCD i 75 Watt??? Chyba na najniższych nastawach.... czyli obraz w cztery litery wsadzić. LCD-ki średni obiorą od 120 do 150 Watt.

Dodano po 3 [minuty]:

hojlo1 napisał:
    Teoretycznie "LED" TV na dzisiaj powinny być najoszczędniejsze. ;)

Nie wiem czy warto w stosunku do ceny patrzeć na jego niewielką oszczędność w stosunku do LCD
  • Poziom 35  
    OLED pobiera mało prądu jednak cena odstrasza.
    Najlepszym rozwiązaniem będzie LCD jednak 75W to trochę mało.
    Kwestią najbardziej znaczącą będzie oszczędne korzystanie z odbiornika.
    Zamiast przykładać tak wielką rolę do TV warto zastanowić się nad oszczędnościami w całym domu.
  • Poziom 30  
    Ogólnie to LCD biorą, jak wspomniano wyżej, ok. 100-150, ale myślę, że w przypadku TV nie należy, aż tak ogromnej wagi przykładać do zużycia, bo nowe telewizory i tak pobierają niewiele prądu w porównaniu ze starymi. Proponowałbym poszukać oszczędności w innych urządzeniach elektrycznych w domu, ponieważ średnio wymiana lodówki, pralki lub kuchni na nowe, obecnie produkowane powoduje spadek cen rachunków o ok. 50-100zł (sprawdzone empirycznie).
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 11  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedź.
    Dziękuję również za poradę by oszczędzać energię elektryczną nie tylko na telewizorze. Otóż zdaje sobie z tego sprawę doskonale. W moim mieszkaniu wszystkie urządzenia elektryczne są energooszczędne (tj. pralka, lodówka, zmywarka, źródła światła, aktualnie telewizor ).
    Więc kupiłem telewizor LG LH4000. 37",Full HD, 100Hz. To oczywiście tylko trzy parametry, które tak naprawdę nic nie mówią o oszczędności energii.
    Jak już pisałem miałem zamiar wybrać się do sklepu Avans, RTV EURO AGD i Media Markt z miernikiem energii i sprawdzić pobór mocy wybranych przeze mnie odbiorników.
    W każdym sklepie pozwolono mi podłączyć moje urządzenie do pomiaru energii elektrycznej a jest to „Pager Trading LTD” (zaznaczam, iż jest to amatorskie urządzenie kupione w Lidlu lecz sprawdzone na wielu urządzeniach RTV i AGD) a nawet Media Markt posiadało swoje bardzo podobne tylko trzeba się o to zapytać. Dodam, że błąd pomiaru energii w tym urządzeniu to zaledwie 5% (jak na urządzenie zakupione w Lidlu to jest nieźle). Dla tych co będą to czytać dodam, że z wykształcenia i z zawodu jestem elektrykiem więc wiem co piszę/mówię.
    Wracając do telewizora – w największym stopniu pobór prądu oczywiście zależy od podstawowych dwóch rzeczy; treści (czyli mówiąc w wielkim skrócie ile jest jasnych punktów na ekranie a ile ciemnych) i jasności ekranu ( im jaśniejszy obraz tym więcej prądu pobiera).
    Telewizor LG LH4000 posiada 4 stopnie oszczędności energii i adekwatnie do nich podam pobór mocy. Dodam jeszcze pobór mocy przy wyłączonym trybie oszczędzania energii. Wszystkie stopnie oszczędności pomierzyłem przy rozmiarze ekranu 4:3; 16:9; Pełna szerokość. Ku mojemu zdziwieniu pomiar różnił się od 1 do 10W więc wpiszę pomiar przy rozmiarze ekranu 16:9 (powiedzmy, iż jest to średnia wartość). Na pomiar telewizora poświęciłem około 2 godziny sprawdzając pomiar na różnych kanałach (by celowo zmienić treść ekranu) więc wierzcie mi rzetelnie się do tego przyłożyłem.
    Tabelka poniżej.
    Tryb auto odbywał się w dzień czyli było jasno więc i telewizor musiał się rozjaśnić stąd ta wysoka wartość.
    Powiem szczerze, że sam nie do końca rozumiem dlaczego przy wyłączonym trybie telewizor nie zaczął pobierać więcej mocy niż 125W skoro przy auto zdecydował że nawet trzeba pobrać 160W.
    Jak będę dysponował czasem i lepszym miernikiem do postaram się jeszcze raz przeprowadzić pomiar.
    Reasumując telewizor nawet w dzień przy jasno oświetlonym pokoju u mnie zawsze ma włączony tryb oszczędności energii średni i obraz nie jest „w cztery litery wsadzić” tylko w zupełności jasny by dostrzec każdy szczegół. Posiadam PS3 i powiem że również tryb średni jest w zupełności wystarczający.
    Jeśli ktoś lubi oglądać telewizor „jednym okiem” przy wyłączonym świetle (a ja do takich należę) to powiem że tryb maksymalny jest po prostu idealny do tego. Szczerze powiem, że już nie jeden film na tym trybie oglądnąłem i w nocy przy wyłączonym świetle spokojnie można oglądać a dla wymagających jest zawsze „auto” oraz tryb „wyłączony”. Dodam że LH4000 na „czuwaniu” pobiera niecałego wata. Mój stary kineskopowy pobierał 10W więc dla mnie to jest znaczna różnica.
    Mam nadzieje że pomogę komuś tym postem. Oczywiście przy zakupie telewizora proszę nie kierować się moimi pomiarami jako głównym kryterium wyboru. Mam nadzieję, że sami będziecie badać, dociekać oraz publikować wasze wyniki, które będą pomocne innym przy wyborze nie tylko telewizora ale i innych urządzeń RTV AGD.
  • Poziom 14  
    Witam . Strasznie zagmatwana ta Twoja tabelka . Pobór mocy w tym LCD też nie należy do najniższych . Pierwsze pytanie ile zaoszczędzisz energii ( kilkadziesiąt złotych na rok )??? Plazma bierze "mnóstwo "energii :D::D więc podam ci przykład mojego Panasonica TX-P42S10E (plazma ) .przy plazmie pobór mocy zmienia się dynamicznie w zależności od treści obrazu ( w LCD jest zawsze prawie taki sam bez względu na treść obrazu } , czuwanie około 0,8W , biała plansza 286 W , ciemne sceny 112 W , oglądanie filmu 130-160 W .Mam do czynienia zawodowo z LCD zobaczyłem jak wygląda ruchomy obraz ( rożdzielczość ruchomego obrazu ) , kąty oglądania , czarny kolor , obraz analogowy , obraz cyfrowy SD , przestrzenność obrazu i ....wybrałem plazmę .Jak widzisz różnica w poborze mocy nie jest aż tak wielka , ale jakość obrazu miażdzy większość LCD . Jako poradnik kupującego można wykorzystać miesięcznik "Płaskie Ekrany "47/2009 wydanie specjalne na 2010 r .Tam się dowiesz dlaczego ludzie wolą więcej płacić rocznie za energię elektryczną niż oszczędzać moc ( kasę ) na eksploatacji LCD .A tak na koniec słusznie zauważyłeś że twój stary TV CRT ciągnął na czuwaniu 10 W razy ilość godzin i... no ale teraz już oszczędzasz :D:D:D . Pozdrawiam sąsiada
  • Poziom 11  
    Kolego kamera nie wiem jak dla kogo ale dla mnie pobór mocy od 75 do 82 W a twoje 130 do 160W przy jak ty to napisałeś "oglądanie filmu" to jest chyba znaczna różnica. Nie będę jeszcze raz pisał o tym że zwiększanie oszczędności energii polega na ściemnianiu obrazu (chyba jest logiczne że na czymś trzeba stracić by coś zyskać).
    A poza tym jeśli ktoś nie może zrozumieć tabelki składającej się z dwóch wierszy i sześciu kolumn to mi ręce opadają.
    Sprawa jest oczywista że obraz z plazmy jest lepszy niż z LCD lecz żywotność plazmy jest o wiele krótsza. Ważną rzeczą jaką chciałem dodać jest fakt że w zależności od sytuacji można tą oszczędność wykorzystać a jak się komuś nie podoba to ma tryb auto lub wyłączenie oszczędzania energii.
    Jeszcze jedno oszczędność energii to nie tylko oszczędność kasy lecz ekologia ale to może co dla niektórych być "strasznie zagmatwane".
  • Poziom 20  
    kamera, nie przesadzaj z tym miażdzeniem LCD przez plazmę. Każda z tych technologii ma inne parametry i to co dla kogoś będzie lepsze w plazmie dla innego będzie lepsze w LCD.
    Ja tam wolę LCD bo jak dla mnie ma lepsze kontrasty, ostrość. Na filmie akcji nie skupiam się na tym czy czarny jest czarny czy hiper czarny..... ważne, że jest czarny. Lekka "szarość" wychodzi przy kontakcie białego z czarnym ale dzięki odpowiednim nastawom mogę to z moim LCD-ku bardzo zniwelować.
    Cała reszta jest cacy. Na szybkich scenach też nie mam żadnych smużeń ani cięć obrazu... ale kupiłem telewizor dość porządny.

A co do oszczędzania energii.... smiać mi się chce jak propaganda reklam i artykułów robi swoje.
    Całe lata mieliście w domach sprzęty które pożerały prąd... ba.... nadal je macie a chcecie na telewizorze oszczędzać prąd......
    Ile zaoszczędzi przeciętny oglądacz..... no ile?? Chcecie oszczędzać tak by to było widoczne to żarówki zamincie na energooszczędne, zmieńcie pralkę i lodówkę na nowsze generacje..... jeden telewizor nie da rady.
    Ja tam wolę zaoszczędzić w inny sposób a jak patrzę na film to chcę mieć jakość która mnie zadowoli..... a na trybie średnim obraz jest KICHA.....
  • Poziom 14  
    Witam .Drogi kolego z tego co czytam bierzesz wszystko strasznie poważnie . Chwytasz ten kit o ekologii jak świeże bułeczki , jak chcesz być tak ekologiczny to nie kupuj TV bo ... w płytach głównych lub zasilających masz kadm , ołów , nikiel ,i jeszcze kilka ciężkich metali , no chyba że wierzysz w Chińskie ekologiczne normy :D:D:D .A świetlóweczki w twoim super ekologicznym nabytku one nie świecą ekologicznym knotem , maja troszeczkę ... rtęci . Zaimponowałeś mi tą "świadomą " ekologią , to jest zwykły naiwny marketing nabijający kabzę koncernom . Zastępujemy żarówki 100 W energoszczędnym badziewiem . Pytanko co się znajduje w energooszczędnej żarówce ( świetlówka ) ....rtęć ,. Prawdziwa ekologia to tęż trochę oleju w głowie żeby nie zostać zmanipulowany i kupić technologie oszczędną ale trującą środowisko .Pozdrawiam i życzę więcej pojęcia o ekologii .
  • Poziom 20  
    kamera.... chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi... niestety.... mówię dokładnie ODWROTNIE niż to do czego Ty się odwołujesz....
  • Poziom 14  
    Witam . Kolego Iceman31 post powyżej odnosił się do kolegi drwallo , przez pomyłkę zapomniałem zaadresować go .Ja również się z Tobą zgadzam w kwestii pseudo oszczędności , Miło było sobie pogadać , każdy chwali co wydaje mu się najlepsze , cenię to . Pozdrawiam .
  • Poziom 29  
    kamera: Tylko w świetlówce jest 2,5-5mg rtęci, a człowiek codziennie ZJADA 20mg w pożywieniu :-)))
  • Moderator
    drwallo napisał:
    Szukam telewizora LCD energooszczędnego

Aż chciałoby się odpowiedzieć: najlepszy będzie telewizor dowolnej marki, byle był cały czas wyłączony.

A poważnie: Najoszczędniejszą na dzień dzisiejszy technologią jest LCD z pełnym podświetleniem LED ale różnica w poborze prądy przez cały czas użytkowania może nie zrekompensować różnicy w cenie zakupu. Druga rzecz - im mniejszy ekran tym mniejszy pobór mocy. Tylko czy przyjemnie będzie oglądać film w dużym pomieszczeniu na małym ekranie? Nie dajmy się zwariować chwytom marketingowym.
  • Poziom 11  
    Nareszcie merytoryczna odpowiedź. Dzięki wielkie Pablo1964. Ręce mi opadają jak czytam te filozoficzne brednie zamiast fachowych porad.
  • Poziom 9  
    Też mnie to interesowało. W końcu znalazłem najbardziej energooszczędne telewizory. To full LED marki Sharp z matrycą czterokolorową RGB+Y (czyli matryca składa się z pikseli czerwonych, zielonych, niebieskich i żółtych). 46 calowy telewizor tej marki zużywa zaledwie 85 W. Jedyna wada to cena.
  • Poziom 20  
    drwallo napisał:
    Nareszcie merytoryczna odpowiedź. Dzięki wielkie Pablo1964. Ręce mi opadają jak czytam te filozoficzne brednie zamiast fachowych porad.

A na jakiej podstawie szanowny kolego odróżniasz "filozoficzne brednie" od "fachowych porad"?? Skoro jesteś taki fachowiec, że potrafisz odróżnić brednie od porad to i telewizor powinieneś sam sobie wybrać bez najmniejszego problemu. Prawda??
    A skoro chcesz fachowej porady to proszę:
    Chcesz energooszczędności?? Zmień stare wysłużone pralkę i lodówkę na nowe, żarówki w domu powymieniaj na energooszczędne i przestań używać mikrofalówki która ciągnie prąd jak kwiatek na pustyni wodę. To tyle w temacie energooszczędności, bo na telewizorze kokosów nie zaoszczędzisz.

Dodano po 2 [minuty]:

wiktor43 napisał:
    Też mnie to interesowało. W końcu znalazłem najbardziej energooszczędne telewizory. To full LED marki Sharp z matrycą czterokolorową RGB+Y (czyli matryca składa się z pikseli czerwonych, zielonych, niebieskich i żółtych). 46 calowy telewizor tej marki zużywa zaledwie 85 W. Jedyna wada to cena.

I teraz odpowiedz sobie na pytanie czy te 85 W, rekompensuje Ci tą cenę telewizora i za ile Ci się to zwróci.
    Ach te Wasze pozorne oszczędności...... wydać 5 razy więcej by zaoszczędzić 2 razy....
  • Poziom 9  
    wiktor43 napisał:
    Też mnie to interesowało. W końcu znalazłem najbardziej energooszczędne telewizory. To full LED marki Sharp z matrycą czterokolorową RGB+Y (czyli matryca składa się z pikseli czerwonych, zielonych, niebieskich i żółtych). 46 calowy telewizor tej marki zużywa zaledwie 85 W. Jedyna wada to cena.[/quote:13e0161134]

Iceman31 napisał:
    I teraz odpowiedz sobie na pytanie czy te 85 W, rekompensuje Ci tą cenę telewizora i za ile Ci się to zwróci.
    Ach te Wasze pozorne oszczędności...... wydać 5 razy więcej by zaoszczędzić 2 razy....[/quote:13e0161134]

To prawda. Oszczędność 100 W, w stosunku do telewizora zużywającego 190W
    (przy założeniu, że TV włączony jest średnio 4 godziny na dobę i cenie 0,5 zł kWh)
    to 0,1kW*4h*365dni = 146 kWh rocznie czyli 73 zł rocznie. Przez 5 lat to 365 zł.
    Liczę 5 lat bo po tym czasie urządzenie staje się technicznie przestarzałe.
    Dlatego raczej kupię plazmę pobierającą 190 W rezygnując z oszczędności 10 gr dziennie.
  • Moderator
    Nie sądziłem, że sprawa oszczędności energii może wywołać tyle emocji - usunąłem kilka postów, pozamerytorycznych, nie wnoszących nic nowego do tematu. Podsumowując - hasła o oszczędności energii dzisiejszych telewizorów powinniśmy dziś jeszcze traktować jako chwyt marketingowy, gdyż, jeżeli dany model istotnie odbiega poborem mocy w dół od innych, ceną odbiega w górę na tyle, że argument oszczędności traci uzasadnienie. Proponuję zatem nie koncentrować się na tym parametrze, o wiele istotniejsza jest jakość obrazu przy sygnale wejściowym, jakim dysponujemy.
  • Poziom 17  
    Panowie ale prąd będzie coraz droższy, po za tym jak ktoś chcę zaoszczędzic prąd na telewizorze,to rzeczywiście-kupić sobie jak najmniejszy i siedzieć bliżej ekranu: