Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Teka IR 641 pobór prądu na czuwaniu.

lgurbiel 17 Mar 2010 10:04 3610 9
  • #1 17 Mar 2010 10:04
    lgurbiel
    Poziom 10  

Witam wszystkich użytkowników płyty TEKA IR-641.Pomierzyłem prąd w stanie czuwania i dane mnie trochę zmartwiły.
    Przy podłączeniu 1 fazowym -0,58 A
    Przy podłączeniu 2 -fazowym -0,20 i 0,27 A.
    Serwis z Teka Polska stwierdził że tak ma być. Ponieważ uważam że to trochę dużo zainstalowałem wyłącznik główny.
    Ciekawe jaki prąd pobierają te płyty u innych użytkowników IR-641.
    Może Ktoś zmierzy? :|

0 9
  • #2 29 Lis 2011 23:41
    michcio
    Specjalista elektryk

"Odgrzeję kotleta".

Czym mierzyłeś? Miernik bez true rms najprawdopodobniej pokaże złe wyniki. Najwiarygodniejszy byłby sposób z liczeniem obrotów tarczy licznika.

0
  • #3 02 Sty 2012 11:08
    jarekkum
    Poziom 2  

Zmierzyłem u siebie i jestem w szoku. Wyszło 0,72 A przy podłączeniu jednofazowym. Mierzyłem miernikiem cyfrowym. Nawet jeżeli pomyliłem się o 10% to nadal jestem w szoku. Czy jeżeli podłączę płytę za pośrednictwem wyłącznika i nakaże jej wyłączanie po każdym użyciu, bardzo obniżę żywotność urządzenia? Ma ktoś, jakieś doświadczenia?

0
  • #4 02 Sty 2012 23:50
    michcio
    Specjalista elektryk

Tylko 10% pomyłki to może być dość optymistyczne założenie... Równie dobrze pomiar zwykłym miernikiem może być zafałszowany kilkukrotnie. Pomiaru prądu przez elektronikę na prawdę nie da się wykonać nawet na oko zwykłym miernikiem. Albo miernik z true rms, albo liczenie obrotów tarczy licznika/mignięć jego diody.

Gdyby ona faktycznie pobierała 160W z sieci, to by było 70zł miesięcznie za samo jej czuwanie, czyli więcej niż za gotowanie w większości przypadków...

0
  • #5 03 Sty 2012 00:00
    movzx
    Poziom 39  

jarekkum napisał:
    Wyszło 0,72 A
    Kurczę, było to już wałkowane tyle razy... taki pomiar można sobie w buty wsadzić. Jedynie dobry watomierz lub licznik energii jest w stanie zmierzyć moc takiego urządzenia z sensowną dokładnością. Jest tu bardzo niewielki cos φ a do tego bardzo duży współczynnik szczytu dla prądu.

0
  • #6 03 Sty 2012 08:06
    jarekkum
    Poziom 2  

Wiem, że to prawie niemożliwe. Ale ostatnio mierzyłem tym samym miernikiem cały sprzęt RTV na czuwaniu jaki mam w domu. Teoretycznie wyliczyłem, że jest to kwota ok. 35 zł miesięcznie. Po pomiarze zainstalowałem wyłączniki. Wiecie, o ile niższy był rachunek po miesiącu? Był niższy o 29 zł. Niewiele się pomyliłem. Oczywiście nie uwzględniałem mocy biernej. A jaki może być cos FI płyty TEKA IR 641? Jaki błąd wg Ciebie movzx mogłem popełnić? Zrobię dzisiaj dokładny pomiar licząc obroty licznika i zobaczę o ile się pomyliłem.

0
  • #7 03 Sty 2012 21:44
    movzx
    Poziom 39  

jarekkum napisał:
    A jaki może być cos FI
    0,05 na przykład.
    jarekkum napisał:
    Jaki błąd wg Ciebie
    Nie uwzględniłeś zarówno cos φ jak i błędu pomiaru związanego z niesinusoidalnym przebiegiem prądu (zresztą nie da się tego błędu tak po prostu skorygować bo zależy od konstrukcji miernika).

0
  • #8 27 Sty 2013 17:43
    gizmex
    Poziom 15  

Czy ktoś może potwierdzić ile W pobiera płyta IR 641 w stanie czuwania?
    Jeśli faktycznie 160W to będę musiał jakiś przełącznik zamontować.

0
  • #9 29 Sty 2013 18:22
    michcio
    Specjalista elektryk

Na pewno nie jest to 160W bo po prostu płyta byłaby ciepła.

0
  • #10 29 Sty 2013 18:30
    gizmex
    Poziom 15  

Niestety sam nie mam możliwości tego sprawdzenia.
    Według serwisu Teka płyta IR 641 pobór nie przekracza 1Wh, co jest to określone normami Unijnymi.

0