Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co to znaczy "piezoelektryczny"?

07 Sie 2004 14:52 3233 11
  • Poziom 14  
    Witam
    Jako, że nie wiem nic o elektroakustyce zacząłem czytać książki i trafiłem już na problem, szukałem w wyszukiwarce forum i na goglach ale nie znalazłem:

"Mikrofon ceramiczny - mikrofon piezoelektryczny, w którym role przetwornika elektroakustycznego spełnia płytka piezoceramiczna" - co to jest płytka piezoceramiczna?
    Pod hasłem "Piezoelektryczny materiał ceramiczny" znalazłem - materiał stosowany w filtrach, głośnikach i innych elementach elektronicznych.
    /Leksykon techniki, hi-fi i video - 1985 oraz Elektroakustyka dla wszystkich A.Witort - 1978
    Wybaczcie za niski poziom tego postu
  • Poziom 17  
    Działanie mikrofonu: na płytce piezoceramicznej powstaje ładunek elektryczny wprost proporcjonalny do mechanicznego zniekształcenia płytki pod działaniem sygnału akustycznego. To znaczy ze do tej płytki podłączone są dwa dróciki na ktorych pojawi się sygnał elektryczny gdy płytka zacznie drgac pod wpływem fal akustycznych.
    Aby taki mikrofon zacząl dzialac, musi byc zasilany napięciem parządku 1-3 V.

Powodzenia
  • Poziom 23  
    a oglądnij sobie taki "piszczek" jaki był np.w kartkach z pozytywką tam jest taki właśnie piezo...przynajmniej będziesz wiedział jak to wygląda :) .Co moge jeszcze o tym powiedzieć...stosowane też są/były w zegarkach,niektórych płytach głównych,głosnikach wysokotonowych i niektórych urządzeniach sygnalizacyjnych zamiast klasycznego głośnika.Cechuje je duża rezystancja wewnętrzna,duża skuteczność w zakresach większych częstotliwości np.straszak na komary itp.
    To na początek powinno nieco rozjaśnić zagadnienie...
  • Poziom 34  
    Andrenalin napisał:

Aby taki mikrofon zacząl dzialac, musi byc zasilany napięciem parządku 1-3 V.

Powodzenia

Coś się koledze chyba z "pojemnościówką" pomyliło. Piezo zasialne???.
    On sam jest źródłem napięcia, jego nie trzeba zasialać!
  • Poziom 28  
    zgadza się , zasilanie tylko by pogięło niepotrzebnie piezaka. A tak swoją drogą to do d... mikrofon, ma tyle różnych wad że chyba już ze 20 lat tego nikt nie produkuje. Jak ktoś się chce pobawić to taką płytkę z grającego zegarka (można kupić u zegarmistrza za zeta albo 2 , co i tak jest ździerstwem bo tak naprawdę to kosztuje w hurcie 2-3 gr, a no-name bywa nawet poniżej 1 gr) podłączyć do jakiegoś stopnia o naprawdę wysokiej imp. wejść. (stopnie wstępne na fetach od pieca gitarowego pasują) i można se posłuczać jak to syfiato brzmi :lol:
  • Poziom 14  
    Bardzo Wam dziękuję :)
  • Poziom 23  
    te piezo w "kolumnach" to jakaś prowokacja ;) mozna spotkać takie które :
    tylko są (nie podpięte do sygnału)
    albo takie które są tylko na jednym przewodzie...?
    no ,ale jak żarówka potrafi zaświecić na jednym przewodzie to dlaczego głośnik ma nie zagrać na jednym :)
  • Poziom 34  
    Zgadzam się że jakościowo nie jest to rewelacja ale z uwagi na niekiedy dość sporą średnicę płytki mają fajną czułość i są "prawie wieczne". Były stosowane np. we wkładkach mikrofonowych do telefonów wraz z dodatkowym wzmacniaczem.

pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    a jaką mają PARE! w sygnalizatowach wewnetrznych urządzeń alarmowych hoho...
  • Poziom 14  
    "coś" znalazłem
    Czy przykładem zastosowania elementu piezoelektrycznego może być taki piszczyk który po wyjęciu z obudowy i rozłożeniu w złożonej kolejności wygląda tak:
    :?:
  • Poziom 14  
    Ten na obrazku co zamieściłem powyżej jest chyba elektromagnetyczny, ok - znalazłem już obrazki na stronie http://www.nikomp.com.plco to znaczy "piezoelektryczny"?
    Już wszystko jest jasne, dziękuję że pomogliście mi uzyskać odpowiedź na takie banalne pytanie :)
    Pozdrawiam :D
  • Poziom 34  
    Przetwornik piezo może być "piszczykiem" ale to coś na zdjęciu nie wygląda na piezo tylko na jakiś "dynamik", piezo nie ma magnesu i cewki.

P.S
    pisałem to jak jeszcze nie było zdjęcia piezo.