Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

sq3hlb 17 Mar 2010 11:21 36816 32
 • Wzmacniacz mocy KF na GU 81.
  Witam! Przedstawiam wzmacniacz mocy KF na lampie GU 81, zebranie części zajęło mi dwa lata, a wykonanie następne dwa - dzięki temu miałem możliwość na zapoznanie się z teorią wysokich częstotliwości oraz wysokich napięć, jest to niezbędne aby zobaczyć koniec swego dzieła oraz przeżyć...tym bardziej, że jest to moja pierwsza konstrukcja na lampie. Układ ze sterowaniem w siatce, klasa AB1 ( siatka pracuje tylko w zakresie ujemnych napięć ). Na wejściu filtr "pi" dopasowujący driver, zasilanie anody równoległe, wyjściowy filtr "pi" dopasowuje wzmacniacz do anteny.
  Automatyka zrealizowana na stycznikach energetycznych, która realizuje:
  1) stopniowy start zasilacza wysokiego napięcia ( bez tego wyrzuca korki w domowej instalacji ), 2) sekwencję podawania napięć na lampę: żarzenie, 1 siatka, anoda oraz 2 siatka - podanie napięcia na 2 siatkę bez napięcia anodowego może spowodować zniszczenie zasilacza 2 siatki - lampa przeżyje, 3) sterowanie przekaznikami antenowymi.
  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.
  Lampa GU 81 jest to rosyjska pentoda mocy "wynaleziona" w 1947 roku i nie należy do lamp oszczędnych: na samo żarzenie trzeba 120 watów ( 12V/10A - typowe toroidowe trafo). W układzie sterowania w siatce poza napięciem anodowym ( i żarzenia oczywiście ) wymaga jeszcze dwóch napięć siatkowych: 1 siatka (sterująca), 2 siatka (ekranująca), 3 siatka (hamująca) podłączona jest do masy. Zasilacz anodowy wykonałem jako pełnokresowy na transformatorze (2330V/0.62A) ze starej kuchenki mikrofalowej: w gałęziach mostka jest po 5 diód na 1000V, bateria 10 kondensatorów elektrolitycznych razem z 10-cioma rezystorami, które dzielą napięcie pomiędzy kondensatory oraz je rozładowują po wyłaczeniu zasilania. Napięcie na anodę podawane jest poprzez rezystor, który zabezpiecza kosztowne kondensatory filtra w przypadku wyładowania w lampie, minus zasilacza połączony jest z masą wzmacniacza poprzez rezystor, na którym bezpiecznie można zmierzyć prąd anody. Zasilacz ten na jałowym biegu daje 3200V , przy 600 mA obciążenia napięcie spada do 2300V. Jedyny minus to dość głośny transformator - planuję go wymienić jak tylko znajdę coś lepszego (toroid).
  Zasilacz 1 siatki jest również pełnookresowy + stabilizator z diodą zenera: -300v napięcie zatkania lampy i -220v początkowy punkt pracy ( prąd anody 100 mA ). Zasilacz 2 siatki to podwajacz napięcia + stabilizator z łańcuchem diód zenera oraz tranzystorem wysokonapięciowym: 800V - prosty układ wymagający jednak dobrania tranzystora i nie przekraczania jego SOAR - parę sztuk w trakcie uruchamiania wzmacniacza zakończyło swój żywot z hukiem i błyskiem. Można obniżyć napięcie na siatce ekranującej ale wówczas nie "wyciśnie" się z lampy za dużo mocy - dla ciekawych ( i czytających po rosyjsku, hi ) polecam artykuł EX8A na www.cqham.ru. Dochodzi jeszcze zasilacz 24V do automatyki i wentylatora, który pracuje w trzech pozycjach: wyłączony, aktywny tylko przy nadawaniu oraz włączony. Napięcia do powyższych zasilaczy pobieram z jednego transformatora toroidalnego. W sumie 5 różnych napięć i 3 transformatory - taki jest koszt użycia pentody. W zasadzie cała "skomplikowana" elektronika drzemie w zasilaczach, reszta to już tylko mechanika. Wzmacniacz jest umieszczony w obudowie typu "wieża", w dolnej części zasilacze + automatyka, obwody wejściowe, a w górnej lampa z filtrem "pi", jak wyszło proszę ocenić na zdjęciach.
  Wzmacniacz mocy KF na GU 81. Wzmacniacz mocy KF na GU 81. Wzmacniacz mocy KF na GU 81.
  Docelowo będzie pracował na 14,18,21,25 MHz z mocą 500 watów, do wysterowania wystarczy 10-20 wat z drivera. Moc sygnału sterującego odkłada się na bezindukcyjnym rezystorze, tak więc na 1 siatkę trafia już tylko napięcie wcz. Filtr wejsciowy dopasowuje wyjście drivera ( 50 om ) do wejścia wzmacniacza na różnych pasmach, gwarantuje to dobrą transformację mocy oraz tłumi harmoniczne. W trakcie uruchamiania miałem filtr zestrojony na 14 MHz, w planie mam wykonać filtry na pozostałe pasma jako pojedyncze wymienne moduły - bez przełącznika. Napięcie na anodę podawane jest poprzez dławik anodowy wykonany na ceramice sklejonej z dwóch korpusów po drutowych rezystorach mocy, po zamontowaniu sprawdziłem go analizatorem NWT na "okoliczność" rezonansów własnych. Przy zastosowaniu innej cewki i kondensatorów w wyjściowym "pi" filtrze można oczywiście obniżyć zakres pracy do 3,5 MHz - mnie interesują wyższe pasma KF. Na miernikach kontrola: napięcie/prąd anody, prąd siatki 1/2 oraz prąd antenowy. Wzmacniacz wstępnie stroję 10 watami na maksymalne wskazania miernika prądu antenowego, a następnie tylko koryguję na 20 watach. Można próbować podać więcej niż 20 wat (opornik w siatce lampy jest 40 watowy), wówczas trzeba jednak kontrolować prąd 2 siatki, aby nie przekroczyć wydajności jej zasilacza - przepali się tranzystor wysokonapięciowy. Schemat wzmacniacza jest prosty więc każdy poważnie myślący o budowie sobie go sam narysuje, a ci co nie potrafią lepiej niech nie próbują bo może być niebezpiecznie... Wzmacniacz podczas pracy oddaje dużo ciepła i światła - świetnie nadaje się na zimowe wieczory. Przy 20 watach sterowania i spokojnej pracy nie ma potrzeby włączenia wentylatora - naturalna konwekcja jest wystarczająca. Waga 35 kg.
  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Offline 
  sq3hlb napisał 36 postów o ocenie 89, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  yogi009
  Poziom 42  
  Pełny szacunek dla wykonanej konstrukcji, jeśli to pierwsza lampa w Twoim życiu, to tym bardziej. A jako komentarz, Rosjanie rzadko co robią w wersji elektrooszczędnej, stą m.in. słychać ich latem na 19 kanale CB :-) No ale tam dopałki są mierzone w kilowatach :-)))

  Edit:

  A wracając do konstrukcji, widać spokojne planowe przemyślane podejście do konstrukcji. Oddzielne sekcje, wszystko jasno i czytelnie rozplanowane. Jeszcze raz gratulacje, ciekaw jestem zachowania w praktyce. Miałem lampową końcówkę przez pewien czas, chciałoby się rzec, że do tej pory w nocy świecę :D

  Scaliłem dwa posty.
  /Faces/
 • #3
  marek446
  Poziom 11  
  Witam!
  Bardzo ładna konstrukcja. Czy stosowane kondensatory zmienne są fabryczne, czy wykonane samodzielnie?
  Podczas odbioru napięcie anodowe jest wyłączane?
 • #4
  MoniTOX
  Poziom 25  
  sq3hlb jak wykorzystujesz ten wzmacniacz? Skąd wziąłeś tą lampę?
  Bardzo mała rozdzielczość zdjęć mało widać szczegółów.
  Daj jakieś zdjęcie z żarzeniem lampy.
 • #5
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Koledzy! Spokojnie po co tyle piany o nic, MW to ma elektrownia - to chyba wie każdy. Zdjęcia "pod parą" niestety nie mam ( wiem ,że to robi wrażenie ), ale zamieszczę w czerwcu - obowiązki służbowe rzuciły mnie poza kraj. Jak ja go używam - normalnie - jak moja ŚP teściowa mówiła, z 2 elementową deltą słychać mnie tu i tam... A tak poważniej to za driver robi Kenwood TS 50. Filtry oczywiście są w planie do zrobienia. Więcej zdjęć i moich konstrukcji na www.sq3hlb.za.pl.
 • #6
  piotrek_bak
  Poziom 22  
  Wspaniała konstrukcja, myslal kolega nad zastosowaniem chlodzenia lampy?

  Posiadam Q04/11 1989 od Laminy, jesli ktoś jest zainteresowany, zapraszam na PW.
 • #7
  SP9JMD
  Poziom 13  
  Witam. Ogromna prośba do kolegi o zamieszczenie schematu obwodu wejściowego bo w większości opracowań jest obwód wejściowy dla dwóch lamp. Pozdrawiam Adam SP9JMD.
 • #8
  dipol
  Poziom 33  
  Za duży spadek napięcia anodowego pojawią się zniekształcenia nieliniowe.
  Będziesz miał kłopot z stacjami pracującymi po sąsiedzku.Ogólnie już mi przeszły duże moce ( lata 70 GK71).A nie lepiej było ten wysiłek włożyć w anteny?.Na DX patent to operatorka ,anteny a na końcu co pod nogą .Masz antenę kierunkową to to samo co ten wzmacniacz a i oszczędność i licznik się mniej kręci hi. Transformator od kuchenki mikrofalowej się nie nadaje i powinieneś wiedzieć dlaczego (zmierz prąd jałowy transformatora) . Coś mi się wydaję ze ten wzmacniacz to na razie to jest tylko eksponat hi a uruchomienie przed tobą .
  73!
 • #9
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Schematy są na www.cqham.ru w zakładce o wzmacniaczach mocy ( usilitiele mosznosti) artykuły: ex8a dla 2 lamp ( doskonały opis ) oraz ra6ed dla jednej lampy (na tym schemacie się opierałem). Filtry wejściowe można wyliczyć korzystając z dostępnych w necie programów np. NBMatch na stronie ARRL. To jest naprawdę proste jak "budowa cepa" - tylko trochę się trzeba nad tym zastanowić ( mi to zajęło 2 lata, hi ).
  Dipol, ależ oczywiście, że to jest "eksponat" do pracy od święta niż koń roboczy ( od tego mam tranzystorowca ), antenę mam dobrą i 100 wat wystarcza mi do pełni DX-owego szczęścia ( choć czasem dobrze jest dmuchnąć ). Cała radość była w tworzeniu i jak sam zauważyłeś w dopieszczeniu które jeszcze mnie czeka - relacje zza Atlantyku są dobre, jedynie na co kowboje narzekają to słyszalny "brum" gdy sygnał jeszcze nie jest zmodulowany.

  Trafo od kuchenki mikrofalowej jakie jest i do jakiej pracy jest przeznaczone - to wiem, ale póki co nie mam lepszego, a cena za nowy ( na zamówienie) jest taka, że lepiej kupić gotowy wzmacniacz i jeszcze zostanie kasy na inne zabawki.
 • #10
  SP9JMD
  Poziom 13  
  Jeszcze jedna jedna sprawa , kolega pisze że uzyskał 500W czy to jest na polskiej Lampie z Laminy GU-81 , czy na GU-81M bo podobno jest spora różnica w jakości tych Lamp , w innych opracowaniach na jednej GU-81M piszą o 1KW . Proszę o informację bo mam w już Polską GU-81 i nie jestem pewien czy nie szukać Rosyjskiej bo zależy mi na 1KW . Pozdrawiam Adam
 • #11
  zworys
  Poziom 39  
  W sumie lepsza jest GU-81M ale moc admisyjna jest zależna od egzemplarza i może się okazać że GU-81 ma większą moc od GU-81M. Generalnie lampy Laminy miały niestety gorsze parametry od rosyjskich, i nie dotyczyło to tylko GU-81. Ta lampa jest bardzo żywotna, z dużym zapasem parametrów. Normalnie pracowała ( z wymuszonym chłodzeniem , ale nie wiatraczkiem komputerowym) mając anodę w kolorze wiśniowym, czerwony to było juz trochę za duzo mocy oddawanej ( lub oznaka niedopasowania).
 • #12
  grubas3oo
  Poziom 2  
  witam kolega posiada nieskończony wzmacniacz na tej lampie składa on się z lampy gu81 i jeszcze jednej której symbolu nie pamiętam projekt zakładał uzyskanie 12kw na tym wzmacniaczu z podanie 1.5 ma gu81 przed wzmacniacz został skończony i działał lecz niema anteny produkowanej seryjnie która by tą moc przeniosła .. skończyło się na tym że antena się stopiła a świetlówki świeciły się w odległości 5 metrów od anteny same z siebie jak przypomnę sobie model lampy przedwzmacniacza to napisze
 • #13
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Różnica między 81 a 81M tkwi jedynie w tym, że 81 ma wmontowane w lampę kondensatory pomiędzy katodą a siatką 2 ( ekranującą), a 81M nie. Wpływa to na graniczną częstotliwość pracy ( zależy też od układu w jakim będzie pracować ) nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o uzyskaną moc z lampy. 12kW - znowu kolegów ponosi fantazja.... Z dwóch lamp można dostać 1,5 kW co opisał i wykonał ex8a. Proszę pamiętać, że aby wyjąć z "pieca" 1kW trzeba do niego wrzucić minimum 2kW - to już tak najprościej o sprawności wzmacniacza. 500 wat jest osiągalne relatywnie małym kosztem, lampa pracuje nie wyżyłowana i z naturalnym chłodzeniem - co docenia się dopiero z wiekiem ( operatora,hi).
 • #14
  Tarnus
  Poziom 20  
  Wzmacniacz piękny. Konstrukcja jak na pierwszy twój raz rewelacyjna. Widywałem robione wielokrotnie co prawda działające ale na widok ohydne gnioty. Sam kiedyś napaliłem się i zacząłem zbierać części i... po przeanalizowaniu za i przeciw wszystko wylądowało na allegro.

  Wzmacniacz 500W pozwala tylko na tyle że na przeciętnej antenie ktoś da ci raport o 1-2 esy więcej. Gdybyś zainwestował czas i pieniądze w porządnego quada albo yagę to uzyskałbyś pod wieloma względami lepszy efekt. Dostawałbyś raporty o 1-2 esy wyższe, nikt nie narzekałby że słychac brum, sąsiedzkie stacje nie wpisałyby cię na listę QRMów, twój odbiornik odebrałby o wiele więcej czyli łączność byłaby komfortowa obustronnie a nie tylko do połechtania korespondenta, rachunki za prąd nadal pozostałyby po staremu.


  Marek
 • #15
  marek446
  Poziom 11  
  Ta lampa jest efektowna, może jakoś dałoby się zrobić obudowę przez którą byłoby ją widać? Nie mam pojęcia-szkło,siatka metalowa za nim, albo choć nieduże okienko? Oczywiście to kwestia gustu. Problem przydźwięku trochę mnie zastanawia-jeżeli jest słyszany w przerwach modulacji, to co go powoduje? Ślad fali nośnej? Nie bardzo rozumiem, może nanosi się "akustycznie", mikrofon lapie pracę transformatorów? Jeżeli powstawałby wskutek przenikania z obwodu żarzenia-bez modulacji, niecieknącej nośnej-nie miałby na co się nanieść.
  W dzisiejszych czasach takie urządzenie ma swój urok, nie jest to mały wzmacniacz tranzystorowy, a solidny mebel :) Można różnie mówić, ale jak się widzi takie monstrum przy pracy to robi wrażenie, nie ma większego znaczenia sprawność, sens - to po prostu cieszy :)
 • #16
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Marek,

  Tarnus napisał:


  Wzmacniacz 500W pozwala tylko na tyle że na przeciętnej antenie ktoś da ci raport o 1-2 esy więcej. Gdybyś zainwestował czas i pieniądze w porządnego quada albo yagę to uzyskałbyś pod wieloma względami lepszy efekt. Dostawałbyś raporty o 1-2 esy wyższe, nikt nie narzekałby że słychac brum, sąsiedzkie stacje nie wpisałyby cię na listę QRMów, twój odbiornik odebrałby o wiele więcej czyli łączność byłaby komfortowa obustronnie a nie tylko do połechtania korespondenta, rachunki za prąd nadal pozostałyby po staremu.


  Marek


  o tym wiedzą "tygrysy", na dachu mam 2 elem. deltę ( wg sp3pl ), w kolejce czeka 2 elem. Steppir do złożenia, a to wszystko idzie do K3 - brakuje tylko wieży do pełnego szczęścia . Podstawowym zadaniem tego ustrojstwa jest cieszyć oko :) .

  Dodano po 29 [minuty]:

  Marek,
  marek446 napisał:
  Ta lampa jest efektowna, może jakoś dałoby się zrobić obudowę przez którą byłoby ją widać? Nie mam pojęcia-szkło,siatka metalowa za nim, albo choć nieduże okienko? Problem przydźwięku trochę mnie zastanawia-jeżeli jest słyszany w przerwach modulacji, to co go powoduje? Ślad fali nośnej? Nie bardzo rozumiem, może nanosi się "akustycznie", mikrofon lapie pracę transformatorów? Jeżeli powstawałby wskutek przenikania z obwodu żarzenia-bez modulacji, niecieknącej nośnej-nie miałby na co się nanieść.


  Tył jest zamknięty dziurkowaną blachą, tak więc trochę światła "wycieka" z obudowy, również przez wentylator można obserwować zachowanie lampy. Najlepszy efekt jest wieczorem 8-O . Przydzwiek: po "konsultacjach" przez Atlantyk wyeliminowałem głośne trafo czy wentylator - sprawdziłem z różnymi mikrofonami. "Brum" jest odbierany tylko kiedy nie mówię do mikrofonu - czyli nośna jest nim modulowana . Prawdopodobnie "hak" jest w żarzeniu ( GU81 ma bezpośrednie) - brak filtru sieciowego na trafie żarzenia. Konstrukcja wymaga jeszcze dopieszczenia ( mam zajęcie na następne 2 lata ), ale cały czas zdolna do użytku :).
 • #17
  dipol
  Poziom 33  
  GU81M to będzie pracować w tym zakresie częstotliwości- GU81-nie, nie doczytałeś cyrylicy a tam wszystko jest napisane hihi.Proponuję zacząć np od GU50.
  Podtrzymuję co w/w napisałem. Ćwiczenie czyni mistrza-polecam jeszcze poćwiczyć i odrobinę pokory w tym co się pisze.
  73!
 • #18
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Dipol,
  dipol napisał:
  Ćwiczenie czyni mistrza-polecam jeszcze poćwiczyć i odrobinę pokory w tym co się pisze.
  73!


  nie wiem czym MISTRZA uraziłem - chyba tym, że to zrobiłem i działa? :)
 • #19
  Atlantis86
  Poziom 19  
  Mnie interesuje natomiast inna kwestia - jaka jest żywotność takiej lampy, jej cena oraz dostępność. Lampy tego typu są jeszcze gdzieś produkowane i można je dostać w handlu, czy raczej jest to rzadki element, który z biegiem lat będzie się stawał coraz rzadszy?
  Rzecz jasna sam nie odważyłbym się nawet rozważać budowy czegoś takiego będąc samemu ledwie początkującym w dziedzinie QRP. :) Jestem jedynie ciekaw czy za jakiś czas problemem nie stanie się dostępność zwykłych materiałów eksploatacyjnych.
 • #20
  rysta
  Poziom 21  
  Konstrukcja "nie dzisiejsza", ale chyba nie oto chodzi...

  Łatwiejszym rozwiązaniem niż projektowane wymienne filtry, byłoby użycie skrzynki antenowej co jest zresztą powszechną praktyką w podobnych konstrukcjach.

  W "Ham Radio" z marca 1979 można znaleźć artykuł U.Rohde DJ2LR "Novel method for matching impedance of grounded grid power-amplifier tubes" w którym opisuje układ dopasowujący będący filtrem wszechprzepustowym dającym "perfekcyjne dopasowanie" w zakresie 1,0-60MHz.
  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.
  Chociaż filtr jest przeznaczony do stopnia mocy o Rwe=100Ω (wzmacniacz z uziemioną siatką), to łatwo go przeprojektować do typowej wartości 50Ω.
  Filtr ten ma istotną przewagę na innymi konfiguracjami dając dopasowanie impedancji nie tylko w zakresie częstotliwości pracy ale również daleko poza zakresem (harmoniczne wyższego rzędu muszą być również dokładnie dopasowane). Nie od rzeczy jest również znaczne ogranicznie ilości niezbędnych a kosztownych elementów głównie wysokiej jakości kondensatorów.
 • #21
  wkd
  Poziom 18  
  Rysta
  Z tym filtrem to chyba cos nie tak..... jesli zastosujesz go na wejściu wzmacniacza pracującego np w paśmie 1,8 Mhz to istotnych harmonicznych nie będzie on tłumić. Dlatego konieczne jest stosowanie filtrów pasmowych , lub co najmniej dolnoprzepustowych. I takie rozwiązanie stosowane jest często w obwodach wejściowych wzmacniaczy mocy. Zwłaszcza duzych mocy.
  GU81 to wspaniała lampa. Trudno ją popsuć (hi) no i pracuje doskonale we wszystkich pasmach KF. Kiedyś robiłem próby na dwóch takich lampach połączonych równolegle. Moc imponujaca , lecz na 28 MHz niestety , z uwagi na pojemności wzmacniacz już nie działał. A i na 21 MHz znacznie mniejsza moc.
  Podzielam zdanie kolegów co do mocy transformatora. Musi ona być "odpowiednia" tzn chcesz uzyskać 1 kW w antenie , dostarczyć musisz 2 kW .
  VY 73 !
 • #22
  rysta
  Poziom 21  
  Ten filtr ma za zadanie nie filtrację lecz dokładne dopasowanie drajwera (transiwera) do stopnia mocy. Filtracja harmonicznych, załatwiona przez filtry dolnoprzepustowe w transiwerze nie jest problemem. Czytaj Kolego ze zrozumieniem.
  Na marginesie - filtry pasmowe jako elementy dopasowujące trx do stopnia mocy akurat kompletnie się nie nadają.
 • #23
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Atlantis86 napisał:
  Mnie interesuje natomiast inna kwestia - jaka jest żywotność takiej lampy, jej cena oraz dostępność. Lampy tego typu są jeszcze gdzieś produkowane i można je dostać w handlu, czy raczej jest to rzadki element, który z biegiem lat będzie się stawał coraz rzadszy? Jestem jedynie ciekaw czy za jakiś czas problemem nie stanie się dostępność zwykłych materiałów eksploatacyjnych.


  Nie wypowiem się co do żywotności GU 81, ale jako wykonanie militarne ( takie było jej pierwsze zadanie ) to powinna wytrzymać trochę. Ja mam 2 lampy z 1960 roku i zakładam, że przy umiarkowanym użyciu - 3 godziny na tydzień, starczy mi ich do końca... i coś jeszcze zostanie dla wnuków (których jeszcze nie mam) :D. Lampa jest praktycznie dostępna "od ręki" na allegro. Reszta elementów jest do zastąpienia.

  Co do filtrów wejściowych: będą to proste dolnoprzepustowe w układzie PI, mają zapewnić DOPASOWANIE 50 om z drivera do 1000 om wzmacniacza w celu jak najlepszej transformacji mocy sterującej. Miały być przełączane na przekaznikach, ale z braku miejsca i lenistwa ostatnio myślę o wykonaniu ich jako wymienne na każde pasmo. Posiadam skrzynkę antenową do TS 50 ( tego trx-a używam jako drivera ) - mam w planie również sprawdzić jako taki zestaw będzie pracował.

  Cały wzmacniacz w założeniu ma być prosty, bez pretensji do "bicia rekordów", ale oczywiście nie ma być zródłem zakłóceń.
 • #24
  wkd
  Poziom 18  
  Cytat:
  Na marginesie - filtry pasmowe jako elementy dopasowujące trx do stopnia mocy akurat kompletnie się nie nadają.


  Rysta - poproszę o uzasadnienie wypowiedzi.
 • #25
  Wesoły Mietek
  Poziom 10  
  Filtr wielopasmowy można zamontować na przełączniku kulinarnym fotki na stronie sp7li . Żywotność lampy przy normalnym użytkowaniu 15lat przy sporadycznym wieczna , prędzej elektrolity odparują . Co do mocy to więcej realizmu 1x450 2x900 na niskich pasmach powyżej 20Mhz gwałtowny spadek , mówimy o liniowej pracy PA a tok na marginesie to lepiej chyba by było 4-1000a jej odpowiednik SRS457 można kupić za jakieś 100zł jedyny mankament to anodowe 4,5-5kv ale da więcej niż 2xGU81M też szklana i nie trzeba silnych wentylatorów jak dla " nowoczesnych tetrod " :)) z poważaniem
 • #26
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Witam po długiej przerwie, oto co dodałem/zmieniłem w między czasie:

  * filtr wejściowy: wymienny na każde pasmo, montowany na zewnątrz urządzenia. Układ pi z cewką na rdzeniu Amidon T80-2, trymerem strojony na min. SWR - odczyt na analizatorze NWT, lampa "zimna" bez żadnych napięć. W przypadku filtru "A" na 20 m SWR 1.05 na 14.2 MHz oraz 1,15 na skrajach pasma.

  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

  Zmiana filtra jest szybka i bezpieczna - można dyskutować nad estetyką ale....

  * zasilacz 800V: blok kondensatorów z rezystorami wyrównującymi/rozładowującymi przed 2 siatką, ale tu uwaga: nie należy przesadzać z pojemnością ze względu na początkowy prąd ładowania ( wydajność zasilacza ). Jako, że punkt ten nadal pozostawia wiele do życzenia, testowałem wersję z dwoma tranzystorami połączonymi równolegle - niestety żywotność tak wyżyłowanego układu jest równie krótka i podobnie kończy się "wybuchowo" :cry:. Obecnie używam wzmacniacza ze zredukowanym napięciem 2 siatki do 700V aby oszczędzić na tranzystorach i zenerach. Przymierzam się do wykonania zasilacza na lampie 6p45s + tranzystor bu508 jaki znalazłem na forum cqham.ru. Taką hybrydę polecają koledzy po "przejściach" z tranzystorową wersją - mam nadzieję, że i dla mnie będzie to rozwiązanie ostateczne :D.

  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

  Widać tam też dwa kondensatory przepustowe ( czerwone ) przez które podane są napięcia na obie siatki.

  Na koniec fotka z lampą w stand by, następnym razem zrobię przy wysterowaniu pełną mocą.

  Wzmacniacz mocy KF na GU 81.

  Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość śledzącym.
 • #27
  Wesoły Mietek
  Poziom 10  
  Witam , faktycznie z tym filtrem to trochę zabawy jest.
  Ale jeśli nie robisz CQ-Contest na wszystkich pasmach jednocześnie
  to w zasadzie da się na tym pracować. Napisz czy pomierzyłeś
  MID i harmoniczne zwłaszcza dla niskich zakresów,
  a jeśli to nie tajemnica , jaki jest output zależnie od pasma.
 • #28
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Niestety nie posiadam odpowiedniej mocy obciążenia oraz trójnika z dzielnikiem do pomiaru na oscyloskopie/analizatorze. Może wkrótce uda mi się pożyczyć, wtedy zamieszczę wyniki - to żadna tajemnica.
 • #29
  Wesoły Mietek
  Poziom 10  
  Do pomiaru MID i harmonicznych,nasi koledzy ze wschodu
  używają prostych odbiorników SDR , a analizę robią na
  ekranie komputera :) , Mówią ze to to samo co analizator
  widma.
 • #30
  sq3hlb
  Poziom 10  
  Ostatnio zmieniłem zasilacz 2 siatki na taki:

  http://www.cqham.ru/pa44_38.htm

  Układ nie do końca dla mnie jasny, ale działa i ma wielu zwolenników na rosyjskim forum. Ja swój wykonałem bez potencjometru, zmiana napięcia poprzez wybór odpowiedniej diody z szeregu zenerek. W testach (Uz=700V) obciążałem 3 żarówkami 230V/60W.

  Zmierzyłem w końcu moc:

  http://www.youtube.com/watch?v=JG3gzBTbxxk

  nie wyszło jej za wiele ( max 250W przy 700V na 2 siatce, moc sterująca 25W ) , widać też niedostatek zasilacza WN - opadająca amplituda sygnału. Trafo z kuchenki mikrofalowej nie sprawdza się przy ciągłym obciążeniu.