Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-LINK TL-WR240GD i TL-WR543G - brak połączenia

17 Mar 2010 16:15 2949 15
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Mam router TP-LINK TL-WR240GD, którego używałem jako bezprzewodowego punktu dostępowego w domu. Dopóki router był podłączony do stałego łącza z kablówki, wszystko było OK.
    Teraz jestem zmuszony korzystać z internetu radiowego. Przyszło dwóch serwisantów, zamontowali na balkonie antenę i podpięli do niej swój router, TP-LINK TL-WR543G. Jet to też router bezprzewodowy, ale nie utworzę za jego pomocą sieci domowej (Wi-Fi), ponieważ on sam łączy się przez antenę z dostawcą, do użytku pozostają więc tylko cztery porty RJ-45.
    Podłączyłem przewodowo mój router z ich routerem, by nadal cieszyć się siecią Wi-Fi w domu:
    Code:
    (INTERNET) ~~~~~ (antena) ====== (ich router) ===== (mój router) ~~~~~~ (laptop i inne sprzęty)

===== kabel
    ~~~~~ Wi-Fi

Tu pojawił się problem, ponieważ w żaden sposób mój router nie może zyskać dostępu do internetu, a konkretnie nie dostaje z ich routera IP i reszty parametrów. Laptop łączy się z moim routerem, ich router łączy się z internetem. Laptop podłączony do ich routera łączy się z internetem. Natomiast mój router nie łączy się z ich routerem (po kablu). Nie mam też możliwości dostania się do konfiguracji ich routera.

Zdaje mi się, że wszystko jest kwestią konfiguracji mojego routera, ale nie znam się na tym na tyle, żeby sobie poradzić.
    Może ktoś z Was będzie miał pomysł jak ten problem rozwiązać.

Popraw temat. Regulamin pkt. 11.
    witux
  • Switche POE
  • Poziom 22  
    Diody na routerach od portów którymi je ze sobą łączysz świecą się? te routery powinny mieć autocrossing, ale może jednak np port wan Twojego nie ma i to będzie kwestia przewodu cross/prosty.

Ważną informacją jest czy te diody się świecą. łączysz tak? : z routera ich port 1/2/3/4 do twojego routera port WAN?
  • Switche POE
  • Poziom 9  
    Jeden koniec przewodu podłączony do portu wyjściowego ich routera (konkretnie nr 4, chociaż to chyba mało istotne który), drugi do portu WAN mojego routera, wszystkie odpowiadające im diody radośnie mrugają, czyli jakaś tam komunikacja między nimi jest.
    Kabelek z przeplotem miałem, ale zgubiłem :) Będę musiał się zaopatrzyć, wtedy sprawdzę. Ale czy to powinno mieć znaczenie? To znaczy, w dużym uproszczeniu, WAN to tak jakby port wejściowy (taki jak w karcie sieciowej w komputerze), a pozostałe 4 to wyjściowe, więc na mój rozum nie powinno mieć to znaczenia, ponieważ bezpośrednie podłączenie komputera do ich routera nie sprawia problemów. No, chyba, że takie uproszczenie jest za duże :)
  • Poziom 22  
    no, jak diodki migają to powinno być dobrze. Idźmy dalej. Jak masz skonfigurowane routery. Jaki jest adres sieci i maska? obydwa to TP-Linki, czyli pewnie obydwa mają 192.168.1.0 i 255.255.255.0?
    Jeżeli tak jest to to może być problem. Wtedy najlepiej jak byś zalogował się na swój router i zamiast jedynki w trzecim członie adresu wpisał n.p. 2.
  • Poziom 9  
    Z tego co się zorientowałem, to ich router ma adres 192.168.2.1, a mój 192.168.1.1, tzn po wpisaniu obu w pasku adresu przeglądarki otwiera się monit logowania.

W sekcji LAN mojego routera jest:
    IP Address: 192.168.1.1
    Subnet Mask: 255.255.255.0

Tutaj tabela routingu, jeśli to może pomóc, komuter jest połączony kabelkiem z ich routerem i przez Wi-Fi z moim:
    Code:
    Kernel IP routing table

Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
    192.168.1.0     *               255.255.255.0   U     2      0        0 wlan0
    192.168.0.0     *               255.255.252.0   U     1      0        0 eth0
    link-local      *               255.255.0.0     U     1000   0        0 eth0
    default         192.168.2.1     0.0.0.0         UG    0      0        0 eth0
  • Poziom 22  
    a w sekcji WAN? Router (Twój) pobiera adres z DHCP? Gdzieś w panelu konfiguracyjnym jest możliwość pingowania?

Albo inaczej bo zaczynam chaotycznie pisać. Podłącz wszytsko tak jak być powinno, komputerem połącz się po wi-fi ze swoim routerem i popinguj, co odpowiada na 192.168.1.1 i na 192.168.2.1, co odpowiada na www.wp.pl a co na 212.77.100.101
  • Poziom 9  
    W sekcji WAN są same zera, jest też Dynamic IP, więc DHCP. Nigdzie nie znalazłem pingowania.

Pingi z kompa podłączonego przez Wi-Fi:
    ping 192.168.1.1 - odpowiada
    ping 192.168.2.1 - Destination Host Unreachable
    ping 212.77.100.101 - Destination Host Unreachable
    ping www.wp.pl - w ogóle nic, inne adresy też bez rezultatu
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Hm, router masz skonfigurowany już, tzn nie resetowałeś go teraz i na nowo nie konfigurowałeś po postawieniu tego nowego drugiego routera?
    Jak podpinasz się przewodem pod nowy router to internet jest? po drugim routerze nie ma?
    Można spróbować zresetować ustawienia routera i od nowa go konfigurować, ale czy to pomoże, jak teraz wygląda że jest chyba dobrze skonfigurowany. NIe ma włączonego on klonowania mac adresów? Twój router?

Ok, po paru porozrzucanych myślach konkrety. Masz włączone klonowanie mac na Twoim routerze?
    Spróbujmy zrobić z Twojego routera bramę tylko a nie router. W tym celu musisz wyłączyć serwer DHCP w Twoim routerze. Następnie routery połączyć między sobą ale nie za pomocą złącza WAN tylko którymś (obojętnie którym) z portów.
    Może pomoże, o ile poprzedni router ma jakieś zaawansowane opcje niedopuszczania kolejnego routingu.

A jeszcze takie pytanie może trochę głupie, ale jak masz skonfigurowaną kartę wi-fi u siebie na pewno po DHCP bierze adres?
  • Poziom 9  
    Próbowałem różnych sposobów, łącznie z resetowaniem routera i konfiguracją od nowa, MAC nie jest sklonowany. Po każdej próbie przywracałem wcześniej zapisaną konfigurację, taką, jaką miałem wcześniej. Połączenie po kablu z nowym routerem działa bez zająknięcia. Nie sprawdzę jak jest z moim routerem, ponieważ nowy nie jest podłączony do stałego łącza, ale kablem koncentrycznym do wzmacniacza anteny internetu radiowego. Podpięcie kablem do mojego routera nic nie zmienia (sprawdzałem).

Karta w moim lapku działa poprawnie, tak samo w pozostałych komputerach w domu (jest ich kilka). W tej chwili konfiguracja wszystkiego jesta identyczna z tą, gdzy mój router był podłączony pod stałe łącze. Nie było wtedy żadnych problemów.

Czy wyłączenie serwera DHCP w moim routerze nie uniemożliwi mi połączenia z nim przez Wi-Fi? To znaczy, czy będę musiał skonfigurować komputer, by łączył się ze statycznym IP?
  • Poziom 32  
    Od początku podłącz swój komputer do rutera wr543g jak będzie internet daj screen z ipconfig /all. Następnie podłącz swój ruter zamiast komputera, a komputer do niego kablem i daj ipconfig /all oraz screen z konfiguracji WAN rutera oraz LAN. To na początek jak będzie działać pobawimy się z wifi.
  • Poziom 9  
    Z ipconfig /all może być kłopot, bo używam linuksa...

W zamian mogę podać wynik
    Code:
    # ifconfig eth0

dla wr543g:
    Code:
    eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:15:f2:85:0c:35  

inet addr:192.168.0.101  Bcast:192.168.3.255  Mask:255.255.252.0
              inet6 addr: fe80::215:f2ff:fe85:c35/64 Scope:Link
              UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
              RX packets:66924 errors:1 dropped:0 overruns:0 frame:0
              TX packets:66003 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
              collisions:0 txqueuelen:1000
              RX bytes:44336604 (44.3 MB)  TX bytes:23059947 (23.0 MB)
              Interrupt:20 Base address:0xd800

dla wr240gd:
    Code:
    eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:15:f2:85:0c:35  

inet addr:192.168.1.103  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
              inet6 addr: fe80::215:f2ff:fe85:c35/64 Scope:Link
              UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
              RX packets:67621 errors:1 dropped:0 overruns:0 frame:0
              TX packets:66757 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
              collisions:0 txqueuelen:1000
              RX bytes:44521363 (44.5 MB)  TX bytes:23169166 (23.1 MB)
              Interrupt:20 Base address:0xd800

W sekcji LAN mojego routera:
    Code:
    IP Address: 192.168.1.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

WAN:
    Code:
    IP Address:      0.0.0.0   Dynamic IP

Subnet Mask:     0.0.0.0
    Default Gateway: 0.0.0.0
    DNS Server:      0.0.0.0 , 0.0.0.0

EDIT:
    SUKCES! :)
    Poszedłem za radą Przemka, tzn. wyłączyłem DHCP w moim routerze, połączyłem oba przez porty wyjściowe. Wszystkie komputery łączy się z Wi-Fi, mój router łączy się z internetem przez ich router. Ogromne dzięki, nigdy sam bym na to nie wpadł :D
  • Poziom 22  
    Teraz Twój router nie działa jako router. Działa jak brama, na drugim routerze jest serwer DHCP i on jest widoczny zarówno po podpięciu się do jednego jak i drugiego routera.
  • Poziom 9  
    No i tak też to rozumiem, dzięki jeszcze raz :)
    Tylko teraz każda zmiana konfiguracji mojego routera będzie wymagać resetu do ustawień fabrycznych, ponownej konfiguracji (można sobie ułatwić zapisując konfigurację do pliku i przywracając ją po resecie) i znów wyłączenia DHCP. Czy może jest jakiś inny sposób?
  • Poziom 22  
    Nie qmam, po co masz co chwila resetować router? Router jak skonfigurujesz to z rok powinien pochodzić jak nie dłużej, aż do jakiejś następnej większej zmiany w sieci, chyba nie robisz zmian w sieci co tydzień? To po co to zapisywać? Aby z ustawień fabrycznych zrobić to co jest teraz to trzeba robić dwie rzeczy:
    - zabezpieczyć wifi
    - wyłączyć dhcp
    koniec, to jest jakieś 5 minut roboty dla wtajemniczonego, 10 min dla mniej wtajemniczonego.

Jak to każda zmiana ustawień routera wymaga przywrócenia fabrycznych? czemu niby? On nadal jest dostępny w sieci. Żeby na niego wbić można spróbować 192.168.1.1 (choć małe prawdopodobieństwo że pójdzie) a jak nie, to dajesz na chwilę ustawienia karty sieciowej np: ip: 192.168.1.107 maska 255.255.255.0 i po zapisaniu wbijasz po http na 192.168.1.1 i już konfigurujesz router. Wiem, że było łatwiej wcześniej, ale to nie znaczy że teraz jest trudno :)
    Zdaża się, że nie musisz zmieniać IP, czasem uda się wbić bez tego i to może być tak, że na jednej przeglądarce pójdzie a na drugiej nie.
  • Poziom 32  
    Jeżeli ruter działa jako switch jak teraz to nie wbije się na niego bo jest transparentny. Tylko po wpisaniu 192.168.1.1 będzie się próbował łączyć z ruterem wr240gd, a skoro nie ma do niego dostępu (rozumiem hasła) to nic nie poradzi. Zmiana konfiguracji WR543g będzie możliwa dopiero po rozpięciu ruterów.
  • Poziom 22  
    Pozwolę sobie nie zgodzić się tym, że teraz go nie widać.
    W tym momencie mamy switch, do którego z jednej strony podpięty jest router zewnętrzny, z drugiej radio zabezpieczone a z trzeciej mechanizm routera tego wewnętrznego. On tam cały czas siedzi, ma swój adres IP, jest fizycznie w tej sieci cały czas. Jedyne co, to nie widać go w tym momencie, ponieważ w innej klasie adresowej siedzimy. Ale on jest i ma swoje IP. Wystarczy w komputerze ustawić klasę adresową taką samą jaką ma wyłączony router (192.168.1.0 255.255.255.0) i spokojnie do niego się dobijamy. Nie trzeba rozpinać routerów.

Ale mimo wszystko ciekawi mnie czemu wcześniej nie działało na dwóch routerach. Ciekawa sprawa. Konfiguracja wyglądała dobrze.