Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz

tygrych 17 Mar 2010 16:29 5689 34
  • #1 17 Mar 2010 16:29
    tygrych
    Poziom 10  

Kupiłem grafikę GF9800GT, po zainstalowaniu dołączonych sterowników wszystko wydawało się w porządku. Postanowiłem przetestować kartę w grach i po ok 10 min grania część tekstur w grze się rozmazała a na ekranie pojawiły się kolorowe kropki przypominające śnieg na ekranie telewizora. Gra działała dalej normalnie. Po wyjściu do Windows przy poruszeniu oknem pojawia się na nim efekt śniegu, który znika po zamknięciu lub zminimalizowaniu okna. Wygląda to jak na obrazku poniżej. Po restarcie komputera kropek nie ma. Wykluczam problem z monitorem czy starą płytą główną - cały komputer jest nowy. Sprzęt się nie przegrzewa maksymalnie karta osiąga 52*C.
    Może ktoś spotkał się z takim problemem. Z góry dziękuję za pomoc :)

Moj sprzęt to:
    płyta ASUS P5KPL
    procesor DUAL CORE E6500
    ram 2GB goodram
    grafika gainward gf9800GT
    zasilacz cooler master real power 450W

0 29
  • #2 17 Mar 2010 16:46
    irondick
    Poziom 31  

Wygląda na awarię karty. Nową kupiłeś czy używkę? Jak nową to oddaj na gwarancję.
    Jeszcze spróbuj zassać nowe stery i uaktualnić dx.

0
  • #3 17 Mar 2010 17:05
    tygrych
    Poziom 10  

Kupiłem nową, oryginalnie zapakowaną. Najgorsze, że testowałem ten sprzęt z pożyczonym radeonem hd4670 i też zachowywał się bardzo dziwnie: Po jakichś 20 min grania (testowany na 3 różnych grach) monitor gasł na 5 s i znów wracał normalnie do gry (tak, jak mruga czasem przy instalowaniu sterowników graficznych). Po kilku takich resetach gra się zawiesiła. Gdzieś wyczytałem, że to częsty błąd sterowników ati, jednak GF też zachowuje się niestabilnie.
    -Temperatury są ok (sprawdzane też dotykowo :wink:)
    -Zasilacz wydaje się być dość mocny a nie mam w kompie dodatkowych kart pci czy dysków, które by go obciążały.
    -Stare sterowniki, za każdym razem usuwałem reg cleanerem.
    -system jest dość świeży (xp pro SP2 instalowany 2 tygodnie temu)
    -directx nie wyświetla błędów
    Najdziwniejsze jest to, że nigdy nic się nie dzieje po restarcie komputera, dopiero po pewnym czasie pracy pod dużym obciążeniem.

0
  • #4 17 Mar 2010 17:07
    neophyte
    Poziom 31  

Właśnie wyszły nowe beta sterowniki 197.13, poprzednie krótko dostępne 196.75 miały problem z kontrolą obrotów wentylatora - możliwe, że akurat te ściagnałeś.
    Zasilacz wydaje się być mocny ale taki nie jest. Real Power to staruszek z 2004r, ma słabą +12V.

0
  • #5 17 Mar 2010 18:27
    tygrych
    Poziom 10  

Obie te testowane karty nie mają dodatkowego wejścia zasilania i nie są bardzo prądożerne. Taki zasilacz powinien wystarczyć... szkoda, że nie mam żadnego zasilacza na zmianę, żeby to wykluczyć.:| Zrobiłem kalkulację poboru mocy zestawu i wyszło 306W.

0
  • #6 17 Mar 2010 18:40
    Dez1
    Poziom 23  

Miałem kiedyś tego typu artefakty i było to spowodowane tym, że karta nie "stykała" dobrze w slocie AGP.
    Proponuję na wszelki wypadek wyjąć kartę, przedmuchć slot (np. sprężone powietrze z puszki), a potem dobrze ją docisnąć.

0
  • #7 17 Mar 2010 18:42
    neophyte
    Poziom 31  

Najlepiej zmierz miernikiem napięcia podczas obciążenia np Furmarkiem.

0
  • #8 17 Mar 2010 19:56
    tygrych
    Poziom 10  

Zainstalowałem nowe stery i dalej to samo. Wyjąłem też karte i przedmuchałem slot ale jest czysty bo płyta ma z 2 tygodnie. Zrobiłem test stabilności furmarkiem w 1600x1200 i burning mode i zostawiłem tak na chwile:
    Działa stabilnie. Niestety włączyłem na próbe grę fps (left4dead) i po 5 min straciłem połowę tekstur (geometria terenu została ale znaczna część przedmiotów była biała lub jednokolorowa) a po kolejnych 2 min zawiecha gry.
    Jest to błąd samej tylko grafiki bo można bez problemu zejść z gry do pulpitu, który wyglądał normalnie. Niestety nie mam teraz możliwości sprawdzenia napięć ale czy to na pewno to? Karta nawet pod dużym obciążeniem nie zawiesza się póki nie musi radzić sobie ze zróżnicowaną grafiką. :| Rozważam przeinstalowanie systemu i zainstalowanie tylko sterowników i directx żeby wykluczyć jakis konflikt oprogramowania.

0
  • #9 17 Mar 2010 20:36
    plako100
    Poziom 11  

Sprawdź temperatury podzespołów, procek, chipset. Zmierz napięcia na zasilaczu tak jak kolega wyżej napisał. Spróbuj też przywrócić fabryczne ustawienia biosu (może coś jest tam namieszane). Świeży system też by się przydał po wymianie podzespołu.

0
  • #10 17 Mar 2010 20:49
    kolesgit91
    Poziom 20  

plako100 napisał:
    Świeży system też by się przydał po wymianie podzespołu.
    szkoda czasu na format:P Wystarczy jak się dobrze wyczyści stare sterowniki(jeśli się miało wcześniej jakiś gpu),Z resztą jak napisał autor że system jest świeży.
    Można spróbować przetestować grafikę poza środowiskiem windowsa;
    przykładowo puppy linux-bardzo prosty i łatwy program(mini system)
    I zobacz jakie tam są rezultaty :D

0
  • #12 17 Mar 2010 21:08
    plako100
    Poziom 11  

kolesgit91 napisał:
    szkoda czasu na format:P Wystarczy jak się dobrze wyczyści stare sterowniki(jeśli się miało wcześniej jakiś gpu),Z resztą jak napisał autor że system jest świeży.

Ja na pierwszym miejscu wgrałbym świeży system xP Szczerze mówiąc miałem parę takich sytuacji, że po wymianie k. graf. gry nie chciały odpalać lub źle wyświetlały tekstury, mimo tego, że się używało Driver Cleaner'a :P A na dobrym kompie system się instaluje dość szybko :) Nie to co na procku 300Mhz z 128MB ram :)

Po drugie tak jak wcześniej się pisało, zmierzyć napięcia zasilacza pod obciążeniem.

Po trzecie sprawdzić temperatury i przywrócić fabryczne ustawienia biosu :)

0
  • #13 17 Mar 2010 21:39
    TaiPan
    Poziom 12  

Najwyraźniej widać , że dzieją się te rzeczy , przy dużym obciążeniu . Wiec zmiany systemów tutaj nie zadziałają . To nowy sprzęt i na pewno sa do niego poprawki , zacznij od płyty . Sprawdź , bo na pewno jest dostępna nowa wersja BIOSu . To musisz zrobić . Podnieść Bios do ostatniej wersji .

Później sterowniki i reszta programów , które są potrzebne do poprawnego działania karty . Do Ati jest NetFrameWork , do nVidia też coś takiego musisz mieć ( teraz obecnie mam ati więc nie wiem ).

A co do zasilacza , to na pewno masz za mały (być może wystarczy ci na styk ), też bym go podmienił i zobaczył na innym . Możesz sobie obliczyć na stronce jaki pobór powinieneś mieć +20% (zapas ).

Patrzyłem na obrazki tej karty graficznej na google i znalazłem tylko jedna taką kartę bez dodatkowego zasilania (jak wieżyć fotce że to była GF9800GT) .
    Mam w drugim kompie 9600GT i posiada zasilanie zewnętrzne . No ale jeżeli twoja tego nie ma , to cały prądzik pobiera z PCI-E . A tutaj kłania się płyta główna i zasilacz .

Wykluczam kartę , że jest wadliwa , ponieważ testowałeś na innej i były anomalie .

0
  • #14 17 Mar 2010 23:33
    tygrych
    Poziom 10  

ok to po kolei:
    -zainstalowałem programik polecany przez ugh-zan3, zrobilem test przez 10 min (mam nadzieje że tyle wystarczy) logi poniżej.
    -co do zasilania to tak wygląda moja karta i nie ma gniazda
    Dodatkowo wyjąłem dysk z laptopa i podłączyłem do tego komputera a następnie zainstalowałem tam stery grafiki i wszystko działało. Niestety nie miałem tych samych gier tam zainstalowanych co tutaj, ale za oprogramowanie testowe posłużył znaleziony tam Gothic3, którego odpaliłem na maksymalnych ustawieniach, żeby trochę obciążyć kartę i działała normalnie.
    Możliwe, że zasilacz ciągnie na granicy ale ja wciąż stawiam na jakieś gryzące się oprogramowanie lub stery. (zawsze lepiej zostawić kupno zasilacza na koniec jak już wszystkie sposoby naprawy zawiodą)

Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz
    Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz

0
  • #15 18 Mar 2010 07:40
    TaiPan
    Poziom 12  

A co z biosem ? Jest najnowszy ?

Przyszło mi teraz na myśl , że jeszcze możesz sobie przetestować pamięci na karcie graficznej programikiem :

Video Memory stress Test

Ponadto , jak masz gdzie , to dobrym wyjściem by było włożenie twojej karty do innego kompa i załączenie gierki jakiejś .

Z tymi grami to też musisz uważać . Bo Gothic 3 w początkowej wersji nie może ci chodzić na Full detalach dobrze (włączony aliasing) , bo nawet na dwa razy lepszym sprzęcie też chodziłby źle . Gra ta jest źle zrobiona , ale być może posiadasz podniesioną wersje i błąd ten został wyeliminowany .

Jeżeli po zmianie Biosu i sprawdzeniu karty w innym komputerze , nadal ze sobą to nie będzie współpracować , to czeka cię wymiana któregoś właśnie z tych dwóch elementów (na choćby innego producenta ).

Miałem taką sytuację raz , z piekną kartą graficzną Ati 8100 ( później odświeżono ja pod nazwą 9800 ) . Karta spisywała się wyśmienicie na kolegi komputerze , a na czterech innych wyświetlała artefakty bez żadnego obciążenia nawet w środowisku windows . Ale to zamierzchłe czasy z dużą doza niekompatybilności sprzętowych .

0
  • #16 18 Mar 2010 17:17
    tygrych
    Poziom 10  

Zrobiłem ten test pamięci, i w ustawieniu directx wywalił błędy:
    "Too many specific errors, try without ignoring colors bit mask option."

Odznaczyłem opcję i powtórzyłem test i wynik jest taki:

Changing video mode to 640x480x16...OK
    [2010-03-18 17:08:53] Test started for "Główny sterownik ekranu (NVIDIA GeForce 9800 GT)"...
    Trying 16bpp RGB:565 mode...OK
    TEST FAIL (Code: 80004005)
    Trying 16bpp RGB:555 mode...OK
    Trying 16bpp BGR:565 mode...NOT SUPPORTED (Code: 88760091)
    Trying 32bpp RGB:888 mode...OK
    Trying 32bpp BGR:888 mode...OK
    NO PASS COMPLETED

Zainstalowałem nowy system na innej partycji i zainstalowałem tam tylko sterownik grafiki i dźwięku i niestety takie same zwiechy jak były juz po 2 min grania.
    Biosu jeszcze nie updatowałem, muszę do tego przygotować pendrive z plikami dosowymi, więc jak nic innego nie pomoże to się za to wezmę.

0
  • #17 18 Mar 2010 17:46
    leven
    Poziom 37  

Idz do sklepu i kup voltomierz za 15-20 zlotych. Otworz obudowe i zmierz napiecie na liniach 3.3, 5 i 12 volt pod obciazeniem i w spoczynku. Zapisz sobie to na kartce i przedstaw na forum.

Napiecie 12 volt znajdziesz w wtyku molex jako zolty przewod.
    Napiecie 5 volt znajdziesz w molexie jako czerwony przewod
    Napiecie 3.3 volta znajdziesz w duzej wtyczce atx (wpieta do plyty glownej) jako pomaranczowy przewod.
    Wszystkie pomiary wykonujesz wzgledem masy czyli obojetnie ktory przewod w czarnym kolorze (np. w molexie).
    Jak zasilacz bedzie podawac poprawne napiecia w idle i stresie, to poszuka sie dalej rozwiazan.
    Nic nie zdzialasz jak zasilacz bedzie robic psikusy. Cala dotychczasowa robota jest daremna.

0
  • #18 18 Mar 2010 17:48
    tygrych
    Poziom 10  

a te wykresy z occt z napięciami nie są wystarczająco dokładne?
    Nie wykluczam napięć ale zastanawia mnie, że w niektórych grach wszystko jest ok, to samo w testach pod obciążeniem w benchmarkach a w innych zacina się wczytując tekstury. Dlatego wydaje mi się, że zasilacz jest ok. Czy to możliwe zżeby karta nie obsługiwała jakiegoś trybu wyświetlania lub jakieś konkretne ustawienie opcji powodowało u niej błędy?

0
  • #19 18 Mar 2010 18:53
    leven
    Poziom 37  

Wedlug logow z testu occt komputer nigdy w zyciu by sie nie uruchomil, dla tego musisz wykonac pomiar napiec voltomierzem lub podmienic zasilacz na jakis porzadny 400 wat.
    Jak wyeliminujemy kwestie zasilacza, to pomysli sie dalej.
    Bez poprawnych napiec komputer nigdy nie bedzie stabilny.
    Od tego sie zaczyna zawsze diagnoze.

EDIT: sciagnalem ten caly test na sprawdzenie pamieci karty i po 20 sekundach wywalilo mi, ze mam same errory :D
    Ciekawe, bo gram na tej karcie od stycznia 2009 i nie spotkalem sie z zadnym problemem :D

Ten test jest niewairygodny.

Pisze, zebys nie przejmowal sie wynikami z testu pamieci karty.

0
  • #20 19 Mar 2010 21:36
    tygrych
    Poziom 10  

Postaram się załatwić miernik i sprawdzić napięcia. Każdy kogo zapytam mówi, że pewnie to zasilacz ale niestety nie upewnię się jeśli go nie wymienię. Mam na oku zasilacz OCZ 500W ale w tym miesiącu wyczerpałem fundusze więc mam jakieś 2 tygodnie żeby to naprawić domowymi sposobami.
    Wiele gier pracuje stabilnie przez cały czas, inne wieszają się np po 40 min - nie ma szans, żebym wykrył tak rzadkie skoki napięcia na mierniku bo musiałbym się w niego wgapiać przez godzinę.
    Jak sprawdzę stałe napięcia na wtyczkach to napiszę. Dzięki za dotychczasową pomoc!

0
  • #21 22 Mar 2010 13:15
    tygrych
    Poziom 10  

Zmierzyłem napięcia:
    5V - idle 5.01 /stress 5,03
    12V - idle 11,92 /stress 11,83-,92

A tak wyglądają przykładowe gry po ok 10-30 min grania:

Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz Karta graficzna GF9800GT - rozmazuje obraz

Podsumuje całe zmagania dla tych, którym się nie chce czytać od początku.

-komputer jest nowy
    -nic się nie przegrzewa
    -napięcia są takie jak widać
    -komputer pracuje stabilnie w windowsie i w teście obciążenia w furmarku
    -karta na pewno jest dobrze osadzona w slocie a ten jest czysty
    -takie same błędy pojawiają sie zarówno w winxp czystym z wgranymi jedynie sterownikami, jak i w pełnym z sp3, aktualizacjami directx itp.
    -próbowałem instalowania przynajmniej 5 różnych wersji sterowników
    -niestabilnie działa też pożyczony Radeon, tyle że on zamiast zawieszać tekstury wyświetla błąd sterownika i go resetuje. (też testowany na kilku wersjach sterowników)
    -sprzęt nie jest ani nie był podkręcany
    -wgrana jest najnowsza wersja biosu
    -Gry nie zawieszają się tylko doznają różnych "upośledzeń wyglądu" od znikania napisów i przedmiotów 2D poprzez znikanie większych tekstur jak ściany aż do czarnego ekranu. Zawsze można wtedy wyjśc do menu i zapisać czy zejść na pasek.

Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły :cry:

0
  • #22 22 Mar 2010 22:05
    tygrych
    Poziom 10  

Pozwole sobie odświeżyc temat bo pewnie już gdzieś zniknął w czesluściach forum...

0
  • #23 23 Mar 2010 15:40
    technohunter
    Poziom 18  

Witam
    Artefakty - zmiany wizualne wyświetlanego obrazu. Występują w wielu postaciach takich jak: Przekłamania w kształtach, przekłamania w kolorach, kropki na ekranie, paski na ekranie, znikające tekstury, przeźroczyste tekstury i inne tego typu niepoprawne wyświetlanie obrazu.
    Najczęściej spowodowane są przegrzewaniem się rdzenia i pamięci karty graficznej lub mikro pęknięcia.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 23 Mar 2010 18:06
    tygrych
    Poziom 10  

Tylko czy to możliwe, że 2 nowe karty maja mikropęknięcia? Temperatura rdzenia to ponizej 70* na Radeonie i około 10 wyżej na GF. Pamieci nie mam jak sprawdzić :( W dodatku często gry działają po 40 min bez problemów a czasem po 5 min się zawieszają. Jak najprościej mogę zlokalizować usterkę?

0
  • #25 23 Mar 2010 18:10
    tronic1
    Spec od komputerów

Póki co to pożycz mocniejszy zasilacz i sprawdź. Miernikiem i tak nie wyłapiesz skoków napięcia, miernik uśrednia wynik.

0
  • #26 23 Mar 2010 18:54
    technohunter
    Poziom 18  

Czy sprawdzałeś temperaturę radiatora oraz sekcje zasilania podczas wyświetlania artefaktów?
    Możesz spróbować schłodzić innym wentylatorem kartę np: 8 cm.
    A jak to nie pomoże znaczy umiera ci kart graficzna.
    Monitor jaki jest LCD czy CRT.
    Zrób test programem 3dmark05 oraz Cineben i zdjęcia pulpitu podczas testowania.

0
  • #27 23 Mar 2010 19:18
    tygrych
    Poziom 10  

Odkopałem w gratach stary zasilacz 400W z rodziny "noname" ale sprawował się dobrze przez parę lat na słabszym sprzęcie. Odepnę co się da zostawiając tylko 1 dysk no i płytę ze wszystkim co na niej. Jeśli to zasilacz to problem nie leży w tym, że nie wyrabia a raczej jest niestabilny. Kolega ma podobny zestaw do mojego tylko z GF9600 i działa mu to na zasilaczu 350W, co by się zgadzało, bo wg. programu kalkulującego pobór mocy mój zestaw bierze poniżej 310W pod obciążeniem.

Tak temperatura i napięcia były sprawdzane podczas grania. Ten Radeon, który miałem miał wbudowany wentyl 8cm i się wieszał. Mam teraz zdjętą ścianę boczną w obudowie przez cały czas.
    Monitor lcd Asus 19" - na pewno sprawny. Podłączony do starego komputera na GF5600 działa idealnie.
    Jak grafa umiera to by znaczyło, że wyszła wadliwa z fabryki bo tak się działo od 1 dnia. Z reszta Radeon też prawie nowy i ta sama sytuacja... Grafę mogę zanieść zawsze na test do qmpla jutro (o ile jego zasilacz da radę) ale myślę że problem leży w moim sprzęcie :(

Niestety nie mam od kogo pożyczyć porządnego zasilacza koło 500W :( W mojej okolicy sami oszczędni - brali to co było dołączone do obudowy i jakimś cudem jeszcze im działa.

0
  • #28 23 Mar 2010 20:49
    technohunter
    Poziom 18  

Właśnie dostałem podobny przypadek tylko z karta graficzna 8800GT zimne luty.
    Kiedy podgrzewałem kart graficzna to działo przez pewny okres później sypał artefaktami.
    Moje podejrzenie jest że,na karcie są zimne luty na pamięć.

0
  • #29 23 Mar 2010 21:08
    tygrych
    Poziom 10  

A tak wygląda 3dmark - wszystkie testy przeszły bez żadnego zacięcia czy błędu.

Zimne luty? Jest jakaś szansa doprowadzenia jej do stanu używalności?

0
  • #30 23 Mar 2010 21:59
    technohunter
    Poziom 18  

Spróbuj pobrać najnowsze sterownik od nv 197.13 i zobaczymy.
    Jak posiada karta gwarancja to wyślij na serwis,bo sam tego nie zrobisz.

0