Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformatorowa lutownica Lutola

17 Mar 2010 16:38 4565 4
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam zamiar zakupić lutownicę transformatorową.
    Zdecydowałem się że to będzie Lutola, ale nie wiem jaką moc wybrać.
    Z jednej strony polecane są lutownice z regulowaną mocą np 45/75 W, a z drugiej strony sposób przełączania tzn ten przycisk się psuje podobno i lepiej wybrać jedną w miarę uniwersalną moc.
    Z nowu dużej mocy podobno źle odzziaływują na układy, taśmy, elementy lutowane i powodują ich uszkodzenie. Kiedyś miałem Lutolę 2A 65W ale takiej coś nigdzie już nie mogę znaleźć na allegro na chwilę obecną. Dlatego zastanawiam się nad 75W lub 45/75 W
    Dodam że lutownica nie będzie na okrągło używana tylko od czasu do czasu jak coś będzie potrzeba przylutować/ rozlutować, być może intensywniej w jakieś nudne popołudnie.
    Aha i może są godne polecenia jakieś odsysacze do cyny?
  • Poziom 22  
    n_o_4 napisał:

... są godne polecenia jakieś odsysacze do cyny?

Co do tego to polecam elektryczne odsysacze. W praktyce są o niebo lepsze od tradycyjnych a nie wiele droższe.
    Np: Link
    Identyczny jak u mnie w warsztacie.
  • Poziom 9  
    o to jest przydatna informacja ;-) ....jeszcze może jakiś wątek odnośnie tego co wyżej w moim pierwszym poście ;-)
  • Poziom 13  
    Witam!
    Mam taką lutownicę już ponad 20 lat. Przełącznik działa jak nowy. Kupuj - warto!
    Moja przez te lata spadła kilka razy i ma klejoną obudowę, ponadto przerabiałem gwint do mocowania grotów - ale przełącznik jest ok!
    Pozdrawiam - Waldek