Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd z generatora - zagadnienia prawne

luty002 17 Mar 2010 17:16 11070 11
  • #1 17 Mar 2010 17:16
    luty002
    Poziom 10  

Witam,
    Czy ktoś się orientuje jak wygląda od strony prawnej korzystanie z własnego prądu ? Dam taki przykład, mam powiedzmy piekarnie i zamiast prądu z sieci chce wykorzystać generator np diesla do wytwarzania prądu i zasilania nim powiedzmy pieców elektrycznych itp. Nie chodzi mi o to czy to się będzie opłacać czy nie tylko po prostu czy są jakieś przeciwwskazania natury prawnej. Jeśli tak to jeżeli możecie przytoczyć jakaś konkretną ustawę albo przepis.

P.S.
    Mam nadzieje ze postawiłem posta w odpowiednim dziale, jeśli nie to proszę o przeniesienie tam gdzie powinien być

0 11
  • Deimic Smart Home
  • Deimic Smart Home
  • #4 17 Mar 2010 22:37
    luty002
    Poziom 10  

Zapoznałem się z prawem energetycznym, no ale czasami ciężko jest właściwie zinterpretować, ogólnie chyba nie znalazłem przeszkód, jedynie co mi wpadło w oko to rozdział 6 na stronie 88 ale to jest troszkę ogólnikowe jak dla mnie.Niby urządzenie musi spełniać PN ale od 2003 jest to dobrowolne wiec nie kumam :( . Czyli wychodzi na to ze mogę się uniezależnić od elektrowni ? :) Oczywiście nie mogę sprzedawać bez certyfikatów ale to mnie nie interesuje :)

0
  • #5 17 Mar 2010 22:48
    retrofood
    Moderator

Uniezależnić się możesz. Tyle że nie wiem, czy Ci ktoś nie znajdzie nagle hałasu, zapachu spalin z generatora lub czegoś podobnego, no i jak skarbówka popatrzy na koszty, bo jednak korzystać z elektrowni jest taniej.

0
  • #6 17 Mar 2010 22:55
    luty002
    Poziom 10  

retrofood napisał:
    Uniezależnić się możesz. Tyle że nie wiem, czy Ci ktoś nie znajdzie nagle hałasu, zapachu spalin z generatora lub czegoś podobnego, no i jak skarbówka popatrzy na koszty, bo jednak korzystać z elektrowni jest taniej.

Załóżmy w takim razie ze mam produkcje biogazu z czegoś tam w dużych ilościach, (nie znam się) i napędzam sobie tym generator w piwnicy, hałasu nie ma , jakieś filtry na wydechu jeśli potrzebne tez założone, czyli nie zanieczyszczam środowiska, hałasu tez nie ma, mam swój prąd i tyle i nikt mi nie podskoczy ? ;)

0
  • #7 18 Mar 2010 00:02
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam.

luty002 napisał:

Załóżmy w takim razie ze mam produkcje biogazu z czegoś tam w dużych ilościach, (nie znam się) i napędzam sobie tym generator w piwnicy, hałasu nie ma , jakieś filtry na wydechu jeśli potrzebne tez założone, czyli nie zanieczyszczam środowiska, hałasu tez nie ma, mam swój prąd i tyle i nikt mi nie podskoczy ? ;)

To czysta fikcja i utopia. Już wielu tak myślało ale tylko dlatego, że nie mają pojęcia o wytwarzaniu energii elektrycznej z agregatu.
    Zawsze cena jednostkowa 1 kWh z agregatu będzie wyższa - szkoda nawet rozwijać temat.

0
  • #8 18 Mar 2010 00:41
    luty002
    Poziom 10  

EAndrzej napisał:
    Witam.

To czysta fikcja i utopia. Już wielu tak myślało ale tylko dlatego, że nie mają pojęcia o wytwarzaniu energii elektrycznej z agregatu.
    Zawsze cena jednostkowa 1 kWh z agregatu będzie wyższa - szkoda nawet rozwijać temat.

Tez zaznaczyłem w pierwszym poście ze nieistotne dla mnie jest to czy to się będzie opłacać, no i tez troszkę sam zabrnąłem z ta produkcja biogazu bo to już by podchodziło pod energie odnawialna i by nie było problemu a mi chodzi o produkowanie np z generatora diesla

0
  • #9 19 Kwi 2010 23:15
    kozik
    Poziom 15  

Witam !

Jak mawiał Zulu-Gula: "Polska to bardzo dziwny kraj", ...tu nic nie ma sensu i kupy się nie trzyma.

Wg mnie jak się odłączysz od sieci to za bardzo nikt się nie będzie tym przejmował skąd energię będziesz czerpał, co do skarbówki to jak ci udowodnią że ty np. nie włączasz tego agregatu raz dziennie żeby wiadomości sobie tylko obejrzeć :) Nie będą mogli tego dowieść.

Po chwili zastanowienia naszła mnie myśl czy przypadkiem kolega tego agregatu Diesla nie będzie napędzał olejem rzepakowym :) ?

Pozdrawiam !

0
  • #10 20 Kwi 2010 16:43
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

No to nie tak do końca. Nasz kraj jest dziwny. Możesz korzystać ze swojego prądu ale nie możesz go sprzedawać innych chyba że do zakładu energetycznego który i tak potem ci go sprzeda. i w cenie droższej niż ty mu sprzedajesz. Co do twojego biogazu to masz racje to dobra inwestycja. Wiem bo jest gość w okolicach mojej rodziny grze tak sobie już jedzie 2 rok albo i lepiej. Gaz jest produkowany z obornika. Wali to do pomieszczenia zamyka szczelnie reszta to sama fermentacja. Potem tłoczy to do zbiorników z zaworami zwrotnymi. Pomieszczenie czyści i ponownie. Jest zaleta i wada. Zaleta ma spore zbiorniki na gaz. jeśli chodzi o wytwornice to kłopot bo obornik musi tam składować i potem wszytko wyczyścić. Wytworzonym gazem ogrzewa dom, wodę, oraz napędza jakiś agregat do prądu w 70 % korzysta z własnej energii. Wiem tylko z tego co mi ludzie tam mówili w okolicy że kupił bardzo drogi agregat na gaz i czymś tam co daje czystą fale sinusoidalną. To dobre rozwiązanie ale jeśli masz własne dostawy towaru do wytwarzana biogazu. W Niemczech widziałem takie coś na zasadzie kapsuły Facet kupował krowi obornik potem pakował ok 20 taczek. automatycznie zamykała się kapsuła. i wytwarzał się gaz. kompresor potem pakował go butli i reszta wiadomo. Czyli to jest realne. zostaje cena. Pomieszczenie można zrobić. wymurować i działa. zostaje zrobić tylko wiazd.i szczelne zamkniecie a to już koszt. zostaje pompa ( kompresor do gazu) to raczej jest drogie. i zbiorniki na gaz. te chyba też nie są tanie. chyba ze zastosujesz kapsułę pod poziomową to koszty o wiele mniejsze. wtedy wytwornica sama sie uszczelnia to tak jak odwrócona butelka zanurzona w wodzie. u góry robisz dziurkę i wkładasz rurkę i już masz wytwornice. Jednak koledzy maja racje. Kup agregat dobrej firmy z tym, czymś do czystej fali sinusoidalnej. 2 kompresor do gazu i trzy zbiornik na gaz. to cena znacznie większa niż obecnie korzystanie z energii elektrycznej. chyba ze produkujesz bio paliwo to co innego . gra warta świeczki jeśli masz z czego produkować. Inaczej nie warto koszty spore choć realne.

0
  • #11 22 Kwi 2010 23:33
    makroku
    Poziom 10  

Witam
    Aby nie mieć kłopotu z zakładem energetycznym czy gazowym nie możesz podłączać się ze swoimi źródłami energii do ich instalacji ani w żaden sposób zakłócać ich pracy.Niewolno również sprzedawać energii sąsiadowi . Jedyne przepisy które trzeba przestrzegać to prawo budowlane i ochrony środowiska . I najważniejsza rzecz w Polsce nie chwalić się sąsiadowi o swoich poczynaniach gdyż zazdrość ludzka ma u nas przeważnie negatywne skutki.
    Ja sam realizuje własny projekt uzależnienia się od sieci ,jak dotąd jeszcze muszę korzystać z usług firm zewnętrznych ale myślę że już niedługo , prognozy są obiecujące.
    Pozdrawiam

0
  • #12 23 Kwi 2010 09:11
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

Tak to prawda czasem przepisy są mniej niebezpieczne jak zwykła zazdrość ludzka a u nas jest tak że jak ty to zrobisz to już inni też chcą. A jak sienie zgodzisz to ci całe życie zatruwają gorzej niż skarbówka.

0