Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Benq R55 - Problem z wentylatorem CPU

milek99 17 Mar 2010 19:18 2467 5
  • #1 17 Mar 2010 19:18
    milek99
    Poziom 15  

Witam
    Mam problem z laptopem Benq R55.
    Nagle przestał włączać się w nim wentylator procesora. Rozebrałem laptopa wyczyściłem wszystko złożyłem ale nic to nie dało.
    Wcześniej, jak wszystko działało, wentylator załączał się na chwilkę przy włączaniu laptopa i przy osiągnięciu przez procesor określonej temperatury.
    W tej chwili wentylator w ogóle się nie załącza.
    Sprawdziłem wentylator pod zasilaczem połączając "+" i "-" i o dziwo wentylator działa.
    Zamówiłem jeszcze identyczny używany wentyl z allegro ale on po podłączeniu do laptopa też nie działa.
    Nie wiem teraz czy to wina wentylatora (oba uszkodzone) czy to coś na płycie głównej.

0 5
  • #2 17 Mar 2010 19:36
    jarroQ
    Poziom 26  

Sam wyeliminowałeś wiatrak. Pozostaje "coś" na płycie głównej. Jaką temperaturę procek osiąga w czasie pracy? Laptop nie resetuje się?

0
  • #3 17 Mar 2010 19:56
    milek99
    Poziom 15  

Procesor dochodzi do 60-65 stopni i laptop zwalnia swoją do takiego poziomu że nie idzie nic zrobić.
    Z tym że zauważyłem że tą temperaturę osiąga BARDZO szybko.
    Procesor oczywiście przesmarowany świeżą pastą.
    Sprawdzałem też radiator palcami i rzeczywiście jest gorący.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Mar 2010 20:08
    jarroQ
    Poziom 26  

Ewidentnie coś z płytą, zimne luty np. Obejrzyj piny od wentylatorka z drugiej strony płyty. Szukaj przepaleń/przypaleń na płycie.

Na ile Volt jest ten wiatraczek? Jeśli na 5V to możesz przylutować jego kable do zasilania któregoś USB - będzie chodził cały czas ale to lepsze niż wcale bo chłodzenie musi być.

0
  • #5 17 Mar 2010 21:35
    milek99
    Poziom 15  

Trochę pogoglowałem i znalazłem schemat płyty głównej Benq R55 (Quanta TW3A).
    Jutro od rana biorę miernik sprawdzam wszystko po kolei.

20-03-2010
    Sprawdziłem elementy odpowiedzialne za sterowanie wentylatora po górnej stronie płyty (widoczne po odkręceniu klapki) i są OK.
    Teraz musiałbym rozebrać całego żeby dostać się na drugą stronę ale chyba jednak zostawię to i wyśle go do serwisu na diagnozę i wycenę.

0
    Załączniki:
  • #6 12 Kwi 2010 09:40
    milek99
    Poziom 15  

Okazało się że drugi wentylator też był uszkodzony. Po podaniu zasilania działał ale w laptopie nie startował.
    Temat zamykam

0