Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągnik sam, WOM hydrauliczny.

17 Mar 2010 19:53 44379 34
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie, mam pytanie do zmechanizowanych forumowiczów mam ciągnik sam z silnikiem s-15 i nie mam jak zrobić wałka odbioru mocy w nim , przystawka do skrzyni lublina 51 nie do dostania a inaczej żeby to miało ręce i nogi to już się chyba nie da.

A wiec mój plan jest taki żeby wziąć i zrobić wom napędzany hydraulicznie tylko tu mam pare pytań.

Po pierwsze jaka musi być pompa i jaki silnik żeby to wszystko hulało jak należy, tzn pompa to już na pewno będzie z tego co wiem z wózka widłowego chociaż pewny nie jestem bo dosyć sporawa od c-330 jest prawie przez pół mniejsza, jak znajdę jakieś dane tej pompy to podrzucę (model to casappa CPL 33 D jakby ktoś miał dostęp do jakiś danych to byłbym wdzięczny)

Tylko jest problem jak do tego dobrać silnik ja to bym najbardziej widział jakąś pompę nie wiem np. od stara albo coś takiego bo można by ją tanio dostać tylko gdzieś kiedyś słyszałem ze silnik musi być gdzieś chyba 20% mocniejszy od pompy, i obroty jakie chciałbym uzyskać na womie to 540obr/min przy 2/3obr silnika czyli tyle co normalnie w ciągniku.

I ostatnie pytanie czy z jednej pompy dało by rade zrobić podnośnik i wom tak zęby się to normalnie zachowywało żeby nie było takich jaj ze jak będę podnosił to wom będzie stawał.
  • Poziom 34  
    Witam, daj se spokój z takim rozwiązaniem... Ciężko jest dobrac pompe i silnik hydro ,zwłaszcza używane by działało to dobrze. Bedzie bardzo wrażliwy na obciążenie,spadac będą obroty.Silnik masz wzdłuż czy w poprzecznie?
  • Poziom 13  
    Silnik poprzecznie ale tak tam jest wszystko spasowane ze jedyną opcją była by przystawka do skrzyni ale dostać przystawkę do tej skrzyni to hoho a brać gdzieś napęd sprzed skrzyni nie wchodzi w rachubę bo potem musiałbym ciągnąć wał pod skrzynia a to już nie przejdzie bo potem będę walił nim po miedzach, no i właśnie nie wiedziałem jeszcze do końca tego czy przy różnym obciążeniu nie będzie wariował że większe obciążenie to sie będzie wolno kręciło a na pusto będzie zapieprzało
  • Poziom 23  
    Witaj Ja mam propozycję , [ może dla kolegi duży problem ] jeżeli nie przystawka to rozebrać skrzynię biegów , w dolnym wałku w tylniej części nawiercić , roztoczyć otwór wpasować kawałek wałka z frezami [ uszczelnić ] , oczywiście do tego sprzęgiełko , wałek z końcówka do zazębienia ze sprzęgiełkiem .Można wykrzystać wałek sprzegłowy z tarczą od Żuka lub coś podobnego . Ale to tylko propozycja i proszę nie tego bierz do siebie , ponieważ jest z tym dość dużo roboty . Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Jest z tym w pierony roboty tzn. najwięcej jest takiego pieprzenia bo to trzeba jakieś sprzęgło zrobić to znaleźć miejsce na nie bo zaraz za skrzynią nie będzie bo sie nie zmieści a to kawałek tego wałka dospawać a to tak żeby się to potem wszystko nie rozleciało a żeby potem olej ze skrzyni nie ciekną itd. itd. no ale pomysł ogólnie ciekawy.

I jeden plus hydraulicznego womu jest ale to taki poważny plus, bo byłby całkowicie niezależny, a taki jak ty mówisz to nacisnę sprzęgło to wom staje a żeby było zabawniej to po naciśnięciu sprzęgła dopóki bieg będzie włączony i jeszcze narzędzie podpięte się nie zatrzyma to traktor jedzie dalej.
  • Poziom 23  
    Witam!
    Jeżeli już chcesz jednak na hydraulikę, pompę zamontuj z przodu wału korbowodowego, sprzęgiełko z wałka na wieloklinie, pompka jak zakładałeś, może być od ciapka, jest uszczelniona a i do napędu silnika olejowego potrzebna jest nieznaczna ilość oleju. Rozdzielacz za pomocą którego będziesz mógł włączać przepływ na silnik wałka. A co do tego abyś miał od razu hydraulikę, musisz zastosować regulator przepływu [ pozwoli to na prace zarówno wałka jak i niezależnie hydrauliki] . Silniki olejowe z tych najmocniejszych to tłoczkowe, choć nie wiem co by Tobie doradzić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    No takiego strasznie mocnego silnika to raczej nie potrzebuje bo tym womem to chciałbym tylko napędzić kosiarkę bijakową i koparkę elewatorową do ziemniaków, pompę hydrauliczną już mam i założę ją tak jak mam dotychczasową coś takiego jest dorobione koło pasowe z taką tulejką z wielowypustem w środku osadzone na łożyskach i w to wchodzi wałek od pompy co prawda nie ma sprzęgła no ale śmiga to już 20 lat do tego mam rozdzielacz dwu sekcyjny chyba od wózka widłowego raka.
  • Poziom 11  
    Witam!
    Ja mam ten sam problem, chcę zrobić wałek WOM w swoim samie na silniku hydraulicznym czy pociągnie mi kosiarkę listwową konną? Jeszcze jedno czy może ktoś doradzić jak najlepiej zamontować kosiarkę listwową konną do ciągnika, chodzi mi o boczne zamontowanie. Proszę o pomoc.
  • Użytkownik obserwowany
    Zależy jaki silnik hydrauliczny masz.
    Po drugie najlepiej zamontować tuż przed tylnym prawym kołem.
  • Poziom 21  
    endriu33 napisał:
    Witam ja mam ten sam problem chce zrobic wałek Wom w swoim samie na silniku hydraulicznym czy pociągnie mi kosiarke listwowa konna.

Jeżeli masz mozliwość podejrzyj rozwiązanie jakie zastosował Claas w napędzie dodtakowych, bocznych listew tnących w przystawkach do koszenia rzepaku. Nie ma tam typowego rozdzielacza łanu tylko 2 listwy tnące napędzane hydraulicznie. Co ciekawe nie z hydrauliki kombajnu ale na samej przystawce jest pompa, mały zbiornik na płyn oraz silnik w samym elemencie tnącym.
  • Poziom 11  
    Kaszpir77 dzieki ciekawe jest to co piszesz bardzo ,tylko ze niemam mozliwosci podejrzenia nie masz jakis fotek ,stronki internetowej ,bardzo to ciekawe .mam silnik Danfossa OMR200 .prosze o jeszcze jakies rady zdjecia
  • Poziom 11  
    Witam ponownie doradzi mi ktos jeszcze jak zrobickoze to znaczy zamiast bagnetów chce dołożyc druga kose ma ktos jakies propozycje swoje doswiadczenie jak najlepiej
  • Poziom 1  
    Ja w swoim "s-15" zrobiłem WOM na niezależnym silniku {FAROMON DIESEL 5PS przy 3000obr/min + reduktor} z przyczepą samozbierającą potinger10 śmiga aż miło (jak na "esa" oczywiście <trzeba mieć sposobyn bo z mocą szału nie ma>).
    A co do kosiarki planuje rotacyjną jednobębnową fi 1000mm (<tokarz już toczy >
    jeśli ktoś robił coś takiego proszę o sugestie)
  • Poziom 34  
    zbigniew125 napisał:
    Witam Jeżeli już chcesz jednak na hydraulkę , pompę zamontuj z przodu wału korbowodowego ,sprzęgiełko z wałka na wieloklinie , pompka jak zakładałeś , może być od ciapka jest uszczelniona a i do napędu silnika olejowego potrzebna jest nieznaczna ilość oleju . Rozdzielacz za pomocą którego będziesz mógł włanczać przepływ na silnik wałka . A co do tego abyś miał od razu hydraulikę , musisz zastosować ragulator przepływu [ pozwoli to na prace zarówno wałka jak i niezależnie hydrauliki . Silniki olejowe z tych najmocniejszych to tłoczkowe , choć nie wiem co by Tobie doradzić . Pozdrawiam

Na jakiej podstawie kolega tak twierdzi? Silniki hydrauliczne charakteryzują się parametrem, który nazywa się chłonnością, wyrażany w cm³/obrót. Jeżeli np. mamy silnik o chłonności 200 cm³/obrót, to zasilając go pompą od C-330 (20l/min) uzyskamy 100 obr/min. Im większa chłonność silnika tym większy moment obrotowy, ale za to mniejsze obroty. I jeszcze przykład: w harvesterze John Deere 1170 E do napędu piły stosowany jest silnik hydrauliczny, który by uzyskać 10 000 obr/min na kółku napędowym piły, potrzebuje 350 litrów na minutę oleju pod ciśnieniem 280 bar. Dlatego stwierdzenie o znikomym zapotrzebowaniu na olej jest zbyt ogólne.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Ja w swoim samie mam WOM hydrauliczny. Dwie pompy hydrauliczne rozdzielacz 2-sekcyjny od wózka widłowego rak. Można kupić używane za rozsądną cenę.
    Posiadam silnik 126p. Pompa jest napędzana przez łańcuch 1 pasek klinowy 13 do podnośnika wystarczał ale przy napędzie WOM pod obciążeniem się ślizgał a najlepiej by było jak by pompa była zamontowana na wale korbowym. Trzeba pamiętać aby dobrać odpowiednie przełożenia. Pompy która tłoczy jak i ta która działa jako silnik mają takie same obroty ze względu na to że mają taką samą objętość. U mnie WOM napędza kosiarkę 2 nożową własnej konstrukcji. Oto parę zdjęć jeszcze bez WOM.
    Ciągnik sam, WOM hydrauliczny. Ciągnik sam, WOM hydrauliczny. Ciągnik sam, WOM hydrauliczny. Ciągnik sam, WOM hydrauliczny.
    W późniejszym czasie dorzucę zdjęcia z konstrukcji WOM.
  • Poziom 2  
    Witam ja mam ciągniczek Sam zrobiony na silniku motopompy ogólnie śmiga nieźle ale mam problem z WOM ,chcę go uzbroić tylko zastanawiam się jak to zrobić
    może pomożecie panowie technicy.
    Mam możliwość podpięcia pasek klinowy do przodu
    na wałek korbowy, mam podpiętą pompę z c 330 podnośnika i jest do podnośnika jeśli nie używam podnośnika to zdejmuję pasek i mam wolne miejsce na kole pasowym. Myślę tak czy da rade zrobić to od koła pasowego.
  • Poziom 9  
    WOM przeważnie jest potrzebny razem z podnośnikiem. Z tego co napisałeś wynika że będzie działać podnośnik albo WOM. Proponuję zrobić pompę i WOM żeby działało jednocześnie. Ja miałem pompę napędzaną na jeden pasek klinowy 13 i spokojnie wystarczał do podnośnika. Ja w swoim samie udźwig jaki przetestowałem to 500 kg i pasek się nie ślizgał. Więcej to już przód unosiło.
  • Poziom 16  
    Grzegorz_madera napisał:
    Zapomnijcie o napędzaniu pompy paskiem klinowym. Chyba, że zastosujecie koła pasowe o dużej średnicy i kilka pasów (minimum trzy).

Dlaczego ma zapomnieć o napędzie pasowym, jest on najprostszym rozwiązaniem w tego typu pojazdach. W kombajnie Bizon pompa hydrauliczna napędzana jest właśnie pasem klinowym podwójnym i ma do obsłużenia znacznie większą hydraulikę niż jeden mały słowniczek w SAMie. Widziałem już takie rozwiązania w SAMach a pompy najczęściej adoptowano z C330.
  • Użytkownik obserwowany
    Ha ha napęd bizona jest poprzez pas klinowy i jakoś nawet buksuje czasami tymi maluczkimi przodnimi kółeczkami.
  • Poziom 16  
    romoo napisał:
    Ha ha napęd bizona jest poprzez pas klinowy i jakoś nawet buksuje czasami tymi maluczkimi przodnimi kółeczkami.

O napęd pompy hydraulicznej chodziło a nie mechanizmów jezdnych. Czytaj uważnie posty.
  • Użytkownik obserwowany
    Dowódca baterii napisał:
    romoo napisał:

O napęd pmpy hydraulicznej chodziło a nie mechanizmów jezdnych. Czytaj uważnie posty.

Kolego jak 1 pas napędzi koła takiego kolosa i przeniesie moment 6500ccm pojemności silnika to gdzie widzisz problem z przeniesieniem mocy silnika 11kW s-231 ? Gdzie?
  • Poziom 16  
    romoo napisał:
    Dowódca baterii napisał:
    romoo napisał:
    Ha ha napęd bizona jest poprzez pas klinowy i jakoś nawet buksuje czasami tymi maluczkimi przednimi kółeczkami.

O napęd pompy hydraulicznej chodziło a nie mechanizmów jezdnych. Czytaj uważnie posty.

Kolego jak 1 pas napędzi koła takiego kolosa i przeniesie moment 6500ccm pojemności silnika to gdzie widzisz problem z przeniesieniem mocy silnika 11kW s-231 ? Gdzie?

Drogi kolego romoo z pełnym szacunkiem potwierdzam to co napisałeś, ale znowu nie przeczytałeś dokładnie mojego posta. Gdzie ja napisałem że widzę problem z ''przeniesieniem mocy silnika 11kW s-231'' jak to ująłeś, oczywiście na pompę hydrauliczną za pomocą pasa klinowego? Przecież użycie takiego napędu uznałem za dobre rozwiązanie.
    Dowódca baterii napisał:

Dlaczego ma zapomnieć o napędzie pasowym, jest on najprostszym rozwiązaniem w tego typu pojazdach. W kombajnie Bizon pompa hydrauliczna napędzana jest właśnie pasem klinowym podwójnym i ma do obsłużenia znacznie większą hydraulikę niż jeden mały słowniczek w SAMie. Widziałem już takie rozwiązania w SAMach a pompy najczęściej adoptowano z C330.

Twojego przykładu nie zanegowałem jako zły, zwróciłem tylko uwagę żeby skupić się na napędzie hydraulicznym zgodnie z założeniami tematu.
  • Poziom 34  
    Dowódca baterii napisał:
    Grzegorz_madera napisał:
    Zapomnijcie o napędzaniu pompy paskiem klinowym. Chyba, że zastosujecie koła pasowe o dużej średnicy i kilka pasów (minimum trzy).

Ktoś wcześniej napisał, że napędza pompę paskiem 13 mm, dlatego napisałem żeby zapomnieć o takim rozwiązaniu.
  • Poziom 2  
    Czyli Panowie jak to uzbroić najlepiej. WOM jest mi potrzebny do kosiarki i odśnieżarki, większych planów nie mam i może być przedni tylko szukam rozwiązania jak mogę uzyskać taki napęd WOM. Z góry dzięki.
  • Użytkownik obserwowany
    Najlepiej tak, i mamy pewność że jest centralnie z tyłu na środku, bo przy niektórych maszynach to ważne a jak nie mamy dyfra przelotowego jak w c-330 360 to nie ma innej możliwośći żeby na środku był WOM.

Przednie paski napina się i w ten sposób sie to włacza.
    Ciągnik sam, WOM hydrauliczny.
  • Poziom 11  
    Witam,
    pomysł dobry ale ta przekładnia przeniesie tylko małe momenty przy większym obciążeniu paski będą się ślizgać, proponuję łańcuch a włączanie zrobić kłowe
  • Użytkownik obserwowany
    U mnie przenosi to moc silnika T-25. Więc nie wiem co może być mocniejsze SW400?
  • Poziom 35  
    Sama idea kolegi romoo jest prawidłowa ale wybór pomiędzy łańcuchem a paskami zależy od przewidywanego obciążenia jakie będzie tam występować, oraz od kąta opasania i średnicy kół pasowych w przypadku pasków. Dla przykładu podam, w niemal identycznym rozwiązaniu na dwóch paskach siedemnastkach, w obciążeniu kosiarką rotacyjną i przy kołach średnicy około 110 mm, paski się ślizgały (kosiarka dała się wprowadzić na obroty ale o koszeniu można było zapomnieć). Napinacz nic nie dawał. Po zmianie na calowy łańcuch z zębatkami po 10 zębów, pracuje już około 15 lat.
  • Poziom 9  
    Tak tylko łańcuch jest głośniejszy. Wrócę do tematu napędu hydraulicznego WOM. Z własnego doświadczenia powiem, że to rozwiązanie jest ostatecznością jak nie można zastosować innych rozwiązań. Hydraulika zabiera sporo mocy silnika aby napędzić kosiarkę na pusto. U mnie WOM ma 1000 obr/min przystosowane do kosiarki.