Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki switch do 4 komputerów LAN + 1 VoIP + 3 WLAN na WRT54GL

hsurim 17 Mar 2010 20:07 3939 21
  • #1 17 Mar 2010 20:07
    hsurim
    Poziom 11  

Witam serdecznie!

Chcę (muszę) nieco rozbudować swoja sieć domową.
    Obecnie mam router WRT54GL z Tomato (genialnie się sprawuje) ale czasami już brakuje mi wolnych kanałów wyjściowych.
    Na obecną chwilę umyśliłem sobie, że za routerem włączę switch i do niego podłączę wszystkie urządzenia po LAN (potencjalnie do 4 komputerów + bramka VoIP) a z pozostałych 3-ech wyjść routera, będę korzystał tylko z WI-FI.
    I teraz mam zagwozdkę ...
    Z racji, że ważne dla mnie jest sprawne działanie VoIP, w routerze ma ustawiony priorytet da portów VoIP i działa to dobrze.

Czy w takim razie, aby to nadal sprawnie mi działało, to czy mogę podłączyć bramkę VoIP do każdego dowolnego switcha (za routerem z ustawionym priorytetem)?
    Czy jednak muszę zakupić switch z obsługą QOS?

Za wszelkie odpowiedzi lub sugestie będę wdzięczny.

Pozdrawiam. :)

0 21
  • #2 17 Mar 2010 20:17
    wgruza
    Poziom 21  

Router nadaje priorytety ruchu nie sugerując się fizycznymi połączeniami ale protokołami, portami czy adresem IP z jakich korzystają urządzenia. Możesz śmiało podłączyć tą bramkę do osobnego switcha, priorytety nie powinny ulec zmianie.

0
  • #3 17 Mar 2010 20:26
    hsurim
    Poziom 11  

wgruza napisał:
    (...) Możesz śmiało podłączyć tą bramkę do osobnego switcha, priorytety nie powinny ulec zmianie.

Ale czy ... dowolnego switcha (bez obsługi QOS) ??

Np. ten ... D-LINK DGS-1005D tani, ale obsługuje QOS
    A są i droższe i nie obsługują.

Mam doprawdy dylemat ... co zatem oznacza (czym się różni) switch obsługujący QOS od switcha nieobsługującego QOS-a ?

0
  • #4 17 Mar 2010 20:31
    wgruza
    Poziom 21  

Kup zwykły switch, Wystarczy Ci taki do fast ethernet czyli 10/100 Mb/s lub jak masz kasę to gigabitowy, będzie na przyszłość.
    Te z QOS są najczęściej zarządzalne, dlatego są takie drogie, można w nich ustawić priorytety na poszczególnych portach. Tobie to niepotrzebne bo w sieci domowej nie ma takiego ruchu. Grunt to mieć QOS w routerze żeby mógł modelować ruch wychodzący / przychodzący do całej Twojej sieci.

0
  • #5 17 Mar 2010 20:52
    hsurim
    Poziom 11  

OK, dziękuję, teraz już jestem pewien co mogę śmiało zakupić.
    Odnośnie switchy z QOS, to zdążyłem się zorientować, że są rozporządzane i nierozporządzane.
    Ten co linkowałem powyżej, jest właśnie tym (z QOS) nierozporządzanym.
    I właśnie te szczegóły nakierowały mnie na 'podejrzenie', że jednak musi być z obsługa QOS.
    Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam. Jaki switch do 4 komputerów LAN + 1 VoIP + 3 WLAN na WRT54GL

0
  • #6 20 Mar 2010 16:39
    hsurim
    Poziom 11  

Pozwolę sobie na jeszcze jedną prośbę o pomoc w wyborze już konkretnego modelu przełącznika.
    Poprzeglądałem (ich 'literki i cyferki') i wybrałem dwa modele i spośród nich chcę wybrać.

LINKSYS SD2008 - http://www.neo24.pl/swich--linksys-sd2008-(sd2008).html
    LINKSYS EG008W-EU - http://www.neo24.pl/switch-linksys-eg008w-eu-(eg008w-eu).html

p.s.: czy jeżeli nie wszystkie ułożone kabelki sieciowe (w domq) nie są skrętkami, to czy prócz zaniżonych parametrów transferu, czekają mnie jeszcze jakieś niespodzianki ?

0
  • #7 20 Mar 2010 17:22
    wgruza
    Poziom 21  

Mogą pojawić się problemy z transmisją na dłuższych odcinkach. Pomóc może wymuszenie pracy karty sieciowej w trybie 10Mb/s half duplex.

1
  • #8 20 Mar 2010 17:23
    Krzyq
    Poziom 22  

Ale po co Ci takie drogie urządzenia?!
    Jeśli to zwykła sieć domowa - polecam zwykły switch ASUS Giga-X są idealne - stosowałem je w małych firmach i raz włączony działa stabilnie, bez wyłączania od kilku miesięcy.

1
  • #9 20 Mar 2010 17:54
    hsurim
    Poziom 11  

wgruza napisał:
    Mogą pojawić się problemy z transmisją na dłuższych odcinkach. (...)
    Te najzwyklejsze (były chyba najtańsze) kabelki mają ok. 5-6 m długości.
    Gdyby nie to, że (po remoncie) zostały zatapetowane w ścianie, to pewnie bym je i wymienił na skrętki - choć może i są to skrętki (nie chce mi się rozwalać wtyczek).

Nie mam pewności co do wyboru (drogich) przełączników.
    Ale czasami ruch pomiędzy komputerami mam spory a i łącze całkiem szybkie (obecnie 25 mbps a planuje 120) i chciałbym wyeliminować możliwe straty.
    1 Giga to też tak na przyszłość. Kiedy przyjdzie konieczność wymiany routera, to switch już będę miał jak należy.

Może jednak o tego powinienem był rozpocząć ten wątek a nie od moich 'faworytów'.
    Jeżeli jednak 10/100 byłby całkiem wystarczającym, to proszę raz jeszcze o taką sugestię.
    Zwróciłem się do Was o poradę bo mam zaufanie.

p.s.: zauważyłem dwa parametry, które to - myślę - mogą być znaczącymi: bufor pamięci i bufor danych. Dobrze 'kombinuję' ?

0
  • Pomocny post
    #10 20 Mar 2010 20:01
    sanmar
    Poziom 16  

Witam
    Na skrętce cat 5e jesteś w stanie wyciągnąć do 25 m nawet 1Gb/s tak więc kup zwykłego 1Gb switcha w miarę tanie i dobre są 3com i po prolemie.

Pozdrawiam

1
  • #11 20 Mar 2010 20:05
    basilio2
    Poziom 10  

hsurim napisał:
    wgruza napisał:
    Mogą pojawić się problemy z transmisją na dłuższych odcinkach. (...)
    Te najzwyklejsze (były chyba najtańsze) kabelki mają ok. 5-6 m długości.
    Gdyby nie to, że (po remoncie) zostały zatapetowane w ścianie, to pewnie bym je i wymienił na skrętki - choć może i są to skrętki (nie chce mi się rozwalać wtyczek).

Nie mam pewności co do wyboru (drogich) przełączników.
    Ale czasami ruch pomiędzy komputerami mam spory a i łącze całkiem szybkie (obecnie 25 mbps a planuje 120) i chciałbym wyeliminować możliwe straty.
    1 Giga to też tak na przyszłość. Kiedy przyjdzie konieczność wymiany routera, to switch już będę miał jak należy.

Może jednak o tego powinienem był rozpocząć ten wątek a nie od moich 'faworytów'.
    Jeżeli jednak 10/100 byłby całkiem wystarczającym, to proszę raz jeszcze o taką sugestię.
    Zwróciłem się do Was o poradę bo mam zaufanie.

p.s.: zauważyłem dwa parametry, które to - myślę - mogą być znaczącymi: bufor pamięci i bufor danych. Dobrze 'kombinuję' ?

Kolego jeśli zależy Ci na szybkości i możliwościach konfiguracyjnych to nic tylko CISCO - choc są drogie ;-)

1
  • #12 20 Mar 2010 20:26
    hsurim
    Poziom 11  

basilio2 napisał:
    (...) jeśli zależy Ci na szybkości i możliwościach konfiguracyjnych to nic tylko CISCO - choc są drogie ;-)
    Z tego, co mi wcześniej wyłożyli Koledzy, to cała moja konfiguracja zamyka się w 100% w routerze.
    Tak więc nic innego (do dodatkowej konfiguracji) nie jest raczej potrzebne.
    Jak czytam na przeróżnych stronach, różne ich dane techniczne, to ... 'szału' można już dostać :P
    Teraz próbuję jeszcze wyczuć, co to ta ... 'przepustowość wewnętrzna' (czasami kilkakrotnie większa). Jaki switch do 4 komputerów LAN + 1 VoIP + 3 WLAN na WRT54GL

Coś czuję, że faktycznie (na początek) zakupię coś markowego 10/100 i zobaczę jak to będzie się zachowywało. A w razie czego, to zawsze się ktoś znajdzie, komu można będzie sprezentować.
    O ... może takie 'cudeńko' ... LINKSYS EZXS88-EU http://www.neo24.pl/switch-linksys-ezxs88-eu-(ezxs88-eu).html

0
  • #13 20 Mar 2010 23:22
    wgruza
    Poziom 21  

Jeśli decydowałbyś się na Gigabit to zakup ten tańszy Linsysa, nie ma potrzeby ładowania kasy w bardziej profesjonalny sprzęt. Gwarantuje Ci, że nawet kiedy w tak niewielkiej sieci lokalnej będziesz wymieniać duże ilości danych to sprzęt ten wykorzystasz w dosłownie kilku procentach. Rzadko przecież będziesz jednocześnie wymieniał duże dane pomiędzy wszystkimi komputerami naraz.
    W takiej małej sieci domowej zjawisko zapchania / zawieszenia się switcha raczej nie występuje (mnie się ani razu nie zdarzyła konieczność resetu - 8-10 komputerów). Jeśli zaś chodzi o sieć 10/100 to nawet najtańszy switch sobie poradzi, nie ma znaczenia czy to Planet, Asus, czy Edimax. Wszystkie będą dobrze pracować. Switch jest tak prostym urządzeniem, że przy tak małych sieciach nie ma co przepłacać za droższe, bardziej profesjonalne sprzęty. Kieruj się głównie ceną i estetyką. To wystarczy.

1
  • #14 21 Mar 2010 00:12
    Krzyq
    Poziom 22  

wgruza te Asusy działają w sieciach 10/100/1000. Używałem zarówno switcha Asus GigaX jak i routera Asus GigaX - oba po 8 portów. Żadnych problemów i praca do tej pory bezawaryjna. Ale masz racje - każdy switch powinien sobie poradzić - pracowałem na rakowych 52 portowych zarządzanych switchach Planet - a zalecali mi je profesjonaliści. Z całej wymienionej trójki praktycznie Edimax szwęda się gdzieś na tyłach, ale te też znam z autopsji - router już 2 lata działa znakomicie.

1
  • #15 21 Mar 2010 07:50
    hsurim
    Poziom 11  

wgruza napisał:
    Jeśli decydowałbyś się na Gigabit to zakup ten tańszy Linsysa,
    (...)
    Rzadko przecież będziesz jednocześnie wymieniał duże dane pomiędzy wszystkimi komputerami naraz (...)
    Faktycznie ... wymiany plików raczej nie będą dotyczyły wszystkich komputerów naraz.
    Jeżeli, to dwóch + równoczesne zasysanie czegoś z sieci przez (potencjalną) resztę.
    Urządzenia na wi-fi, to raczej marginalne wymagania: drukarka sieciowa + drobne urządzonka przenośne - ale to już 'idzie' bezpośrednio z routera.
    Czyli raczej (ponownie) wszystko zmierza ku [url=http://www.neo24.
    Spełni ponad miarę moje oczekiwania i ... estetycznie się prezentuje.

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]

0
  • #16 21 Mar 2010 10:48
    Krzyq
    Poziom 22  

Nie wiem co za fotki pokazujesz - co innengo piszesz a co innego na zdjęciu
    EG008W wygląda tak: http://www.linksysbycisco.com/PL/pl/products/EG008W
    to na fotce wygląda na coś działającego w 10/100.
    Poza tym czy naprawdę musisz mieć w tej domowej sieci Cisco? Z tego co wiem ono jest ważne tylko na rok... Ale wszystko zależy od Ciebie.
    W laboratorium okazało się że bardzo łatwo powiesić albo przyblokować WRT54GL, a w sieci - to on jako punkt skrajny będzie najważniejszy.

0
  • #17 21 Mar 2010 11:28
    hsurim
    Poziom 11  

Krzyq napisał:
    (...) EG008W wygląda tak: http://www.linksysbycisco.com/PL/pl/products/EG008W (...)
    Także na początku nieco 'zgłupiałem', ale okazuje się, że ten model występuje w dwóch obudowach:
    - tej co podlinkowałeś
    - i tej, co ja dotychczas podlinkowywałem.
    Fotki modelu EG008W

Cytat:
    (...) Poza tym czy naprawdę musisz mieć w tej domowej sieci Cisco? Z tego co wiem ono jest ważne tylko na rok... Ale wszystko zależy od Ciebie. (...)
    Co masz na myśli ? Zupełnie nie 'czaję' (??)

Cytat:
    (...) W laboratorium okazało się że bardzo łatwo powiesić albo przyblokować WRT54GL (...)
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ... czy to znaczy, że te gigowe przełączniki Linksysa, mogą (naturalnie) blokować pracę WRT54GL ?

0
  • #18 21 Mar 2010 15:05
    Krzyq
    Poziom 22  

hsurim napisał:
    Także na początku nieco 'zgłupiałem', ale okazuje się, że ten model występuje w dwóch obudowach:
    - tej co podlinkowałeś
    - i tej, co ja dotychczas podlinkowywałem.
    Fotki modelu EG008W

Cytat:
    Co masz na myśli ? Zupełnie nie 'czaję' (??)

No to że wszyscy polecali Ci typowe niezarządzalne 8 portowe switche 1GB w cenie 50-130 ,- a Ty z kolei idziesz w niezarządzalne switche CISCO 180-250 ,-. A jak wiadomo certyfikacja nie jest wieczna, i certyfikaty upływają znacznie szybciej niż gwarancja...

Cytat:
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ... czy to znaczy, że te gigowe przełączniki Linksysa, mogą (naturalnie) blokować pracę WRT54GL ?

Nie switche. Widzę teraz że masz wgrany Tomato - więc wszystko powinno dobrze działać. Switch nie powinien nic obciążać - automatycznie powinien się dostosować do routera czli zwolni do 100MB. Bo problem w tym że WRT54GL obsługuje tylko 10/100 więc pomiędzy komputerami ciężko będzie Ci uzyskać połączenie 1GB - chyba że odepniesz switch od routera (czytaj internetu również) i ustawisz karty kompów spod switcha na 1Giga, lub ewentualnie komputerom ze switcha ustawisz adresy na sztywno i automatyczną detekcję transmisji - wtenczas masz szansę mieć internet z dostępem LAN do 100MB/s przez router oraz LAN na switchu z prędkością 1000 MB/s pomiędzy komputerami (chociaż sam router może sprawiać problem z tą 100) - więc w najgorszym przypadku po prostu dalej będziesz miał połączenie wymiany plików do 100MB/s. Chyba że masz jakąś odmienną wersję tego modelu, o której Linksys na swojej stronie nie wspomina i router posiada tryby 10/100/1000 MB/s - chociaż w połączeniu z WLAN 54 MB/s to żadna pociecha bo pomiędzy kompami z WiFi a LAN nie osiągniesz przepustowości większej niż 50 MB/s ...

0
  • #19 21 Mar 2010 15:42
    hsurim
    Poziom 11  

Krzyq napisał:
    (...) wszyscy polecali Ci typowe niezarządzalne 8 portowe switche 1GB w cenie 50-130 ,- a Ty z kolei idziesz w niezarządzalne switche CISCO 180-250 ,-. A jak wiadomo certyfikacja nie jest wieczna, i certyfikaty upływają znacznie szybciej niż gwarancja...(...)
    'Cały czas' mówisz do mnie językiem nie do końca zrozumiałym. Co ma w takim razie ta 'certyfikacja' do gwarancji ? Co ma/może się niby stać po tym roku czasu ? (tajemnica poliszynela ?)
    Czyżby miało się coś gwałtownie zmienić w standardach sieciowych, przestanie działać i tym samym może stanie się bezużyteczny (??)
    Rozmawiaj ze mną proszę, jak ... z 'ciemnogrodem' :P

Co do wi-fi, to będę/używam go tylko do celów marginalnych - drukarka sieciowa, czy inne drobne sprzęty przenośne.
    WRT54GL - i tak z czasem będę go zapewne zmieniał - ze względu na przyśpieszenie łącza. Obecnie mam 25 mbps a myślę o 120 - a jak będzie, czas pokaże.

Hm ... sądziłem, że skoro switch będzie miał większe możliwości (będzie szybszy), tym lepiej (sprawniej) będzie całość działała. Czyżbym źle 'kombinował' ?

0
  • Pomocny post
    #20 21 Mar 2010 20:07
    Krzyq
    Poziom 22  

Odpowiem hasłowo bo mam sporo do zrobienia...

CISCO to nie tylko szkoła ale m.in. certyfikacja bezpieczństwa systemu informatycznego gwarantująca ochronę danych przy prawidłowej konfiguracji sieci. Przynajmniej kiedyś tak było. Oznacza to też, że spełnia parametry wykładane w szkoleniach CISCO dotyczących prawidłowej konfiguracji produktów objętych logiem tej firmy, przy spełnieniu wymagań prawnych. M.in. znaczy to. że wszystkie klucze kodowe WEP, WPA itp. deponowane są przez producenta, przynajmniej w domyśle powinny być w Ministerstwie Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej lub jednostce odpowieadającej (tzn. żeby w razie czego wojsko miało dostęp do urządzeń zaszyfrowanych - ale tylko wojsko). Razem z urządzeniami CISCO powinieneś dostać jakąś kartę rejestracyjną. Po jej odesłaniu, powinieneś zostać wpisany do rejestru. Problem w tym, że do tej pory gwarancje ochrony danych były na rok. Niestety złamano szyfrowania WEP i obecnie dla komputera 2 rdzeniowego zajmuje to kilkadziesiąt minut. Więc nie wiem jak jest obecnie z terminowością, ale podejżewając że zalecanym jest WPA - certyfikacja obowiązuje na rok (tak było kiedyś). Czyli po roku nie stanie ci sprzęt, ale po prostu będziesz świadomy tego że nie ma już ceryfikacji. Musiałbyś go oddać do laboratorium CISCO w któym zmieniono by firmware, nałożono nowe klucze szyfrujące itp. Czyli dokładnie ta sama śpiewka jak z miernikami do pomiarów elektrycznych - które o ile mają gwarancję np. na 5 lat to używać ich możesz przez rok - potem służą Ci jako zabawka - do puki nie pójdziesz do laboratorium certyfikacji miar i wag, gdzie etalonem sprawdzą wzorcowanie, a w nowoczesnym mierniku, jak polskie Sonele zmienią ewentualnie wewnętrznie ustawione przeliczniki parametrów rezystancji. Czyli cała tajemnica poliszynela - kupując CISCO opłacasz kilkumiesięczny certyfikat. W domu może Ci to być zupełnie zbędne, bo nie sądzę abyś do swoich urządzeń podłączał kable minimum CAT6.

Cytat:
    Hm ... sądziłem, że skoro switch będzie miał większe możliwości (będzie szybszy), tym lepiej (sprawniej) będzie całość działała. Czyżbym źle 'kombinował' ?

To znaczy - możesz kupić sobie teraz switch GigaX ale pozostaw ustawienia urządzeń jako Fast Ethernet aby uniknąć huśtawki. Teoretycznie jakbyś uruchomił Giga na komputerach podłączonych pod switcha - powinny mieć możliwość kominikacji szybszej niż 100, bo switch odciąży router od przekierowania. Jednak czasem zdarzają się momenty w któych takie rozwiązania się sypią. Więc jeśli nie potrzebujesz w tej chwili kombinować - kup (przyszłościowo) switch GigaETH, ale niech na razie działa sobie w trybie FastETH (zyli podłączaj do niego urządzenia ustawiona na FastETH - switch sam wykrywa co do niego podłączysz).

0
  • #21 21 Mar 2010 21:10
    hsurim
    Poziom 11  

Powoli załapuję ...
    Ale czy ten certyfikat szyfrowania nie dotyczy tylko wi-fi ?
    A jeżeli tylko wi-fi, to mi to ... przecież switch będzie służył tylko i wyłącznie do LAN.
    Kupując WRT54GL (ze 3-4 lata temu) nie przypominam sobie o jakiejś karcie rejestracyjnej - w dodatku czy urządzenia Linksysa, także obowiązuję te terminy ważności certyfikatów Cisco ?
    Po wi-fi używam szyfrowania WPA2 (+ hasło i MAC) - chyba, że WEB i WPA są w jednym 'koszyczku' certyfikatów z WPA2.
    Przeglądając przeróżne switche, zauważyłem, że do części z nich można ściągać i aktualizować oprogramowanie - ale to już te droższe z zarządzaniem a one byłyby dla mnie ponad miarę.
    A jak sprawa bezpieczeństwa wygląda u innych producentów przełączników ? Nie sądzę, aby było lepiej pod tym względem, skoro nie mają także aktualizacji softu.

Wiesz ... do zastosowań czysto domowych nie są aż tak ważne (dla mnie) certyfikaty Cisco.
    Dla mnie ważne jest, aby sprzęt sprawnie działał - dlatego patrzę na opinie użytkowników i parametry w specyfikacji i one są jednak lepsze od innych, tańszych przełączników.
    W dodatku w tym przedziale cenowym, nie są to różnice aż tak znaczące.
    Gdyby różnica porównywalnego parametrami sprzętu wynosiła setki PLN, to bym się już 'drapał' po głowie.
    No i mam zamiar/nadzieję użytkować je ile się tylko da - jak najdłużej.

W tym tygodniu już zdecyduję ostatecznie o swoim wyborze/zakupie i 'pochwalę' się tutaj oczywiście.

Raz jeszcze WSZYSTKIM, WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ za udział i wszelkie opinie, wskazówki dotyczące mojego dylematu. Jaki switch do 4 komputerów LAN + 1 VoIP + 3 WLAN na WRT54GL

0
  • #22 22 Mar 2010 16:19
    hsurim
    Poziom 11  

No i ... wybrałem.
    Jednak dla 'spokojności' użytkowania - biorąc pod rozwagę uwagi Kolegów - zamówiłem już 8-mio portowego Linksysa 10/100 EZXS88W-EU.
    Jaki switch do 4 komputerów LAN + 1 VoIP + 3 WLAN na WRT54GL
    Dziękuję raz jeszcze za zainteresowanie tematem i pomoc.

0