Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW

bulineek 17 Mar 2010 20:30 36462 20
  • #1 17 Mar 2010 20:30
    bulineek
    Poziom 12  

Witam

Jak w tytule wykonałem trak poziomy lecz nie taśmowy tylko łańcuchowy. Zastosowałem prowadnice STIHL i łańcuch STIHL prze ostrzony do cięcia wzdłużnego

Pewnie pojawią się pytania dlaczego nie taśmówka...a więc jak niektórzy wiedzą z taśmówki wychodzą nie zawsze równe deski itp a już na pewno jest z tym

problem przy sękach czy większym drzewie. Tutaj natomiast aby coś nie wyszło równo musiało by złamać lub zgiąć prowadnice bo inaczej sama z siebie się nie

podda .

Deski jakie ciąłem najcieńsze na próbę że tak powiem to 5mm gruba mierzone suwmiarką w każdym miejscu.

No i po taśmówce pasuje puścić na grubościówkę lub heblarkę a tutaj papierem ściernym i to tak z "grubsza".

Ktoś powie zaraz że rzaz jest gruby - rzaz to 4,2mm ale nie poprawia się potem heblowaniem czy puszczeniem na grubościówkę

No i czas cięcia - ja "jadę" w obie strony

łańcuch na prowadnicy napędzany jest silnikiem 7,5 KW
    napęd jest przekazany najpierw z silnika do środkowego koła łańcuchem (było paskiem ale ślizgało) i następnie na małą szajbę paskiem na której jest kółko napędowe od pilarki stihl pod ten łańcuch

silnik do podnoszenia to 1,2 KW , śruby do podnoszenia to fi 45mm gdzie nakrętka jest wykonana z brązu i wprasowana w tuleje

szyny wykonane z profila zamkniętego 60 x 60 x 3 i na to na spawany kątownik tak aby zamknąć figurę 30x30 x2 GW

na traku zamontowana jest beczka 30L na olej który smaruje miecz, w beczce zamontowana jest grzałka wraz z termostatem

Wiele rzeczy jeszcze jest do zrobienia :
    - wyczyszczenie\wypiaskowanie i wymalowanie całego
    - osłony na silnik i napęd łańcucha
    - osłony na kable i przymocowanie przewodów wszystkich
    - osłona na troty ewentualnie ich odprowadzanie (sypkie idealne na brykiet)
    - zamontowanie silnika wraz z falownikiem do napędu mimo iż ręcznie to prawie sam jedzie :)
    - i wiele wiele innych o których w tym momencie nie pamiętam a mam zapisane na kartce co gdzie i jak :)

Traka wykonałem razem z ojcem i bratem, gdzie za wzór mieliśmy tylko zdjęcia chyba jedynej firmy w polsce która produkuje takie traki i własny obraz w
    głowie. Było wiele poprawek i prób.

Koszt wykonania takiego "ustrojstwa" to cięzko powiedzieć. Wiele rzeczy miałem , wiele elementów które się kupiło nie pasowały i trzeba było innymi
    zastępować , wiele się zniszczyło

ogólnie
    - stal na traka z szynami to jakieś 1500 - 1800 zł
    - prowadnica 90 cm pow. cięcia - 240 zł
    - łańcuch - 115 zł
    - tokarz (niestety brak swojej tokarki) jakieś 700-1000 zł z materiałami
    - pare rzeczy doszło do tego to wyjdzie z 1000 zł jeszcze

To tak i z grubsza i dogłębnie opisałem :) wiem wiem sprzeczności :)

Mam nadzieje, że do czegoś się to komuś przyda w razie pytań to pytać :)

Mam nadzieje że moderatorzy nie dadzą mi żadnej "czerwonej kartki" za nieodpowiednie wstawienie :)

Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 17 Mar 2010 20:37
    robokop
    Moderator Samochody

Ambitny projekt - brakuje jeszcze zabezpieczenia antykorozyjnego. Jak ma się szybkość cięcia tą metodą w porównaniu do traka taśmowego ?

• #3 17 Mar 2010 20:40
    bulineek
    Poziom 12  

wszystko będzie na igłe zrobione ...czasu brak ...dzisiaj dopiero przerobiłem napęd z silnika z paska na łańcuch

a co do szybkości cięcia to próba była na 3 metrowym klocku fi 30-35 to tak jak normalnie człowiek idzie może nie 5-6 km\h ale tak 4 km\h taki spacer :)

• #4 18 Mar 2010 10:31
    marcingeneral
    Poziom 10  

Witam.
    A jak przedstawia się sytuacja z czystością przecieranego drewna skoro prowadnicę smarujesz olejem.

Zmartwiło mnie twoje stwierdzenie, że trak taśmowy wypuszcza nie równe deski, bo właśnie wykonaliśmy z ojcem traka taśmowego. Jeszcze nie startowaliśmy z cięciem ponieważ nie ma jeszcze fundamentów pod torowisko.
    Pozdr

• #5 18 Mar 2010 16:10
    krzychu 1979
    Poziom 9  

Jeżeli możesz rzuć więcej fotek.Sam jestem zainteresowany budową traka.Niekoniecznie łańcuchowego ale takie rozwiązania jak Mechanizm podnoszenia piły,kasacje luzów na prowadnicach bardzo mnie interesują.Z fotek zauważyłem że prowadnice to kątowniki (prawda?) Napisz jak rozwiązałeś te problemy.

• #6 18 Mar 2010 18:41
    bulineek
    Poziom 12  

Sam po wykonaniu traka martwiłem się że drzewo będzie brudne lub tłuste ...o dziwo sam nie wiem czemu jest hmm poprostu suche i czyściutkie że się tak wyrażę...cały olej który rozchodzi się po mieczu idzie razem z trotami...

troty są lekko przybrudzone i takie hmm tłuste ? ale to nawet dobrze bo jako brykiet będą idealne

co do równości to zamawiałem dziesiątki razy drzewo z traka taśmowego na budowy i niekiedy było ok ale niekiedy krokiew na początku miała 15cm a na końcu 17 cm... różnica 2cm na 6m gdzie miał materiał iść na dach to sporo, a że robimy często konstrukcje drewniane czy potrzebujemy desek szalunkowych to precyzja jest na 1 miejscu, a w taśmówce nie zawsze ale czasem jej brak

-co do fotek to wrzucę więcej w przyszłym tygodniu (poniedziałek - wtorek)

-prowadnice które prowadzą traka góra dół to jest ceownik wraz z kątownikiem pospawany tak aby zamknąć figurę,
    -kasacje luzów zrobiłem w ten sposób że po jednej stronie czyli w sumie na 4 kółkach zamontowałem mimośrody

-podnoszenie to są dwie śruby które stoją w miejscu a u góry kręci nimi zębatka, gdzie obie te śruby i na dole i u góry są założyskowane, należy pamiętać o doborze materiały z jakiego są śruby zrobione i o doborze nakrętki ja użyłem brązu wprasowanego w nakrętke ponieważ stal do stali się zacierało i rwało gwint

• #7 19 Mar 2010 22:22
    marcingeneral
    Poziom 10  

bulineek napisał:

troty są lekko przybrudzone i takie hmm tłuste ? ale to nawet dobrze bo jako brykiet będą idealne

A czy robisz brykiet? Masz brykietownicę?
    Jeżeli masz robioną to załóż temat oniej. Wiele osób chce wykonać brykietownicę.

• #8 19 Mar 2010 23:27
    model77
    Poziom 10  

raczej brykieciarkę kolego:)

• #9 20 Mar 2010 10:18
    bulineek
    Poziom 12  

jeszcze niestety nie mam peleciarki ani brykieciarki... ale jestem w trakcie budowy :)

zarys ogólny i schemat działania mam w głowie i na przestrzeni tygodni gdy tylko skończe traka na 'igłe' odrazu biore się za peleciarko/brykieciarke

• #10 31 Mar 2010 22:29
    bulineek
    Poziom 12  

Dokładam zdjęcia tak jak powiedziałem tylko terminowo się nie wyrobiłem :)

Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW Trak poziomy łańcuchowy na prowadnicy STIHL - 7,5KW

jako takich problemów nie miałem z trakiem a parę sztuk już przeciąłem...

co zaobserwowałem i co jest do zrobienia to
    - na pewno założenie dwóch pasków zamiast jednego odnośnie napędu piły
    - zwiększenie o 1000-2000 obrotów (teraz mam 10 000)
    - wsadzenie mocniejszego silnika bo ten (7,5 kw) jest za wolny tzn i tak idzie szybko ale mogło by szybciej... :)
    - no i konkretna osłona aby troty nie leciały na wszystko dookoła...

a tak to hmm idzie jak złoto :)

• #11 01 Kwi 2010 13:13
    robokop
    Moderator Samochody

bulineek napisał:

- zwiększenie o 1000-2000 obrotów (teraz mam 10 000)

Te 10 tys obr. To aby nie zbyt optymistycznie określone? Tak patrząc po przełożeniach i założeniu że silnik ma standardowe 1400obr/min to raczej w okolicach połowy tej wartości będzie?

• #12 01 Kwi 2010 21:33
    bulineek
    Poziom 12  

dokładnie ma nie całe 11 tys obr teraz na łańcuchu...
    silnik ma 1450 chyba i z 48 zebów co są na silniku jest na zębatke co ma 18 i potem szajba ma 135 mm i jest przełożona na 50mm no to to daje własnie te 10 000 czy tam nawet ponad , łatwo to można obliczyć przecież ...

mnie wyszło 10 492,2 obr/min
    1450-48z na 18 z - to na dole daje 3886
    i 135 / 50 = 2,7 x 3886 = 10 492,2 ... chyba jakoś tak

no a dzisiaj życie zweryfikowało wszystko że tak powiem i pasek sie poprostu spalił ... :) na jutro będzie przełożone na łańcuch i żadnego ślizgania ... jedyne co to boje się o silnik ...

• #13 03 Kwi 2010 20:52
    starz
    Poziom 10  

Co z ostrzeniem tego łańcucha? Do taśmówki są ostrzarki, a łańcuch będziesz ostrzył iglakiem? Przy właściwej obsłudze i ostrej pile na taśmie operator tnie liścia grubości 3mm na klocku gr.400mm i długości 7m. Problem nierównych desek to ustawienie traka i właściwa obsługa.

• #14 03 Kwi 2010 21:18
    bulineek
    Poziom 12  

sa przecież ostrzałki do łańcuchów ... i takową posiadam .... nie rozumiem z czym problem... (?)

co do taśmówki zacząłem współprace z jednym z większych tartaków na w zachodniej polsce (firmy nie będe podawał z wiadomy względów) posiadają kilkanaście taśmówek z niemałą kwotę i nie jednokrotnie spotkali się z problemem nie do końca równych wyrobów

nie mówię że taśmówka jest zła bo tego nie powiedziałem .... i twierdzę że jest bardzo dobrym rozwiązaniem .... lecz ja ze względu na nie jednokrotne zakupienie np krokwi na budowę spotkałem się z właśnie tym problemem

co do cięcia "liści " ja posiadam teraz 9 metrów z czego na 8 mogę ciąć więc jak zszedłem na tej długości do 4mm i to przypadkiem bo się że tak powiem bawiłem próbując to i 3 czy 2 mm bez większego problemu zrobię ...po świętach z ciekawości spróbuje ... :)

• #15 31 Mar 2011 08:42
    marucha79
    Poziom 13  

Ciekawa konstrukcja, gratuluję.
    Jak sprawuje się trak, bo domyślam się że przez rok zdążył go Kolega przetestować na wszystkie strony? Ciekawi mnie jeszcze prędkość cięcia, czy można ją w jakimś przybliżeniu określić dla konkretnego przekroju przecieranej kłody?
    Wykonuję coś podobnego co do idei, natomiast na bazie piły spalinowej i zastanawia mnie minimalna moc jaką trzeba dysponować, by móc formować belki z pniaków średnicy 20-30cm.

• #16 20 Sty 2012 22:26
    1emos
    Poziom 9  

o co chodzi z tym przeprofilowaniem łancucha?

• #17 21 Sty 2012 03:02
    bulineek
    Poziom 12  

po cięcia poprzecznego łańcuch jest naostrzony pod kątem 30 stopni i atakujący (zależy) 60 stopni. A do cięcia wzdłużnego łańcuch ostrzy się pod kątem 10 stopni, a atakujący pozostaje bez zmian

• #18 29 Sty 2012 13:16
    corrado1177
    Poziom 2  

witam bardzo spodobał mi się trak kolegi bulinka osobiście bardziej przypada mi do gustu i przemawaia właśne trak łańcuchowy niz taśmowy . Chciałby sobie taki zrobić może tylko w nieco mniejszej skali na potrzeby własne i mam w związku z tym pytanie do kolegi bulinka jak zamontowana jest zębatka napędowa od piły a moze inaczej jak musi być obroboiny wałek pod tą zambatkę a śilnik 5,5kv da rade w miarę sprawnie obrabiac kłody powiedzmy do średnicy 30cm . Resztę narazie w miarę ogarniam a i jeszcze gdziem możan nabyć mimośrody do kasacji luzów. Trak super gratulacje .

• #19 22 Paź 2012 19:20
    Lewap37
    Poziom 1  

Próbowałem ciąć wzdłuż piłą motorową do kąta prostego ale kiepsko tnie . czy jest inny kąt natarcia zęba i czy ograniczniki ściągacie do końca przy traku piłowym ?

• #20 12 Sty 2014 23:42
    kabatp
    Poziom 1  

Jak rozwiązałeś napęd łańcucha?
    Przymierzam się do zrobienia piło-łuparki i potrzebuję pomocy w rozwiązaniu napędu łańcucha

• #21 13 Sty 2014 08:06
    bulineek
    Poziom 12  

To tak

Zębatka do napędu piły została zamontowana na wałku a wałek wypalony w kolbuszowej elektroda tam przystosowana...na początku dość dużo zapłaciłem ponieważ nie mieli elektrody do wypalenia tego a teraz spokojnie kwota nie przekracza 30 -40 zł

Lańcuch musi byc naostrzony do kąta 10° inaczej nie będzie cięło

Napęd piły jest teraz przeniesiony za pomocą kół pasowych zębatych i silnik teraz jest 7.5 kw 2800 obr ale zmieniał będe na 5.5 albo i nawet 4.5 kw i lańcuch jest na prowadnicy 1.3 mm

A co do redukcji luzów to przecież zwykły krążek ktory ma dziure nie wyśrodkowaną i nic więcej

Szukaj w 5mln produktów