Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką szkołę średnią wybrać? Mechatronik, elektronik...?

17 Mar 2010 22:04 2384 3
  • Poziom 14  
    Witam! Zadaję moje pytanie na elektroda.pl bo wiem że tu dostanę konkretną i satysfakcjonującą mnie odpowiedź. Myślę że ten dział będzie dobry na pytanie tego typu, a mianowicie, stoję przed wyborem szkoły średniej i od pewnego czasu zainteresowałem się szkołą-technikum mechatroniczne. Z tego co wiem jest to nowy zawód ale nie wiem czy będę w nim spełniony. Lubię elektrykę, naprawiam ciągniki kombajny maszyny rolnicze i montuje różne lamp i inne bajery. Dziś, byłem z ojcem w warsztacie oddać auto do naprawy i kiedy kierownik warsztatu dowiedział się że interesuje się elektryką i elektroniką powiedział że bardzo poszukuje elektronika do samochodów. W sumie elektronika też mnie interesuje, chciałbym poznać co to jest np. przekaźnik-do czego służy jak go stosować? Chciałbym poznać rezystory kondensatory, transformator i wiele innych rzeczy tego rodzaju. I tu zacząłem się zastanawiać do jakiej szkoły średniej się wybrać aby wyuczyć się zawodu w którym będę mógł naprawiać elektrykę i elektronikę w samochodach? Czy mechatronika będzie dobra? A może elektronika? Sam nie wiem, proszę o pomoc bo bardzo mi zależy na zawodzie w którym będę zajmował się elektryką i elektroniką samochodową.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Kolego jeżeli o wybór szkoły to proponuje jak najbardziej "ogólny" profil szkoły poznasz więcej podstaw z rożnych aspektów inżynierii, pozwoli ci poznać i powiedzieć co cie bardziej wciągnie, mechanika,informatyka czy elektronika. Osobiście jestem po studiach na PŁ spec. Automatyka i robotyka i studia nauczyły mnie tylko szukać rozwiązań i myśleć, bo polskie szkoły nie uczą praktyki to tylko teoria.

Życzę udanego wyboru
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Ja powiem tak. Prawdziwej elektronik nauczysz się tylko w praktyce. Nie zrozumiałem jak działa tranzystorowy wzmacniacz audio dopóki nie zbudowałem własnego i nie zmierzyłem miernikiem co się w nim dzieje:) Aczkolwiek nie twierdzę, że szkoła nic nie daje. Trzeba spojrzeć też na temat obiektywnie. Szkoła daje jeżeli oczywiście Ty chcesz z niej jak najwięcej wyciągnąć. Fakt jest też taki, że szkoła daje dużo zbędnych i niepotrzebnych rzeczy, których w przyszłości zajmując się elektroniką nie będziesz w ogóle wykorzystywał. Osobiście skończyłem politechnikę na specjalizacji "systemy mikroprocesorowe i układy programowalne" i dużo się tam nauczyłem. Wprawdzie ta praktyczna nauka zaczęła się dop. na 4 i 5 roku, ale dużo dała. Myślę, że mechatronika będzie bardziej wyspecjalizowana dla ciebie. Elektroniki ogólnej zawsze się możesz nauczyć, tym bardziej w czasach powszechnego dostępu do wiedzy jak np. internet. Ale tak czy siak musisz, bo w takim czymś jak elektronika samochodowa (w ogóle elektronika) trzeba znać oczywiście wszystkie niezbędne podstawy - tranzystory, cewki, kondensatory, filtry, wzmacniacze i zasady działania podstawowych układów elektr., działanie różnych układów cyfrowych, podstawy mechaniki w elektronice itd. itd. To wszystko musisz mieć w małym palcu. Jak to masz, to możesz potem rozwijać się w jakiejś danej zawężonej dziedzinie elektroniki.

Myślę, że elektronika cyfrowa to jedna z lepszych specjalizacji. W tej chwili wiem, że gdybym tylko się za to wziął mógłbym naprawiać elektronikę w samochodach, z dużą skutecznością. Nie mam jednak takiej potrzeby, bo po prostu zajmuję się innymi tematami elektroniki.

I będę powtarzał jak mantrę: im więcej praktyki tym więcej wiedzy :)
  • Poziom 14  
    dzięki koledzy, też mi się zdaje że wybiorę się do technikum elektronicznego, w dzisiejszych czasach elektronika jest na każdym kroku więc w przyszłości powinienem znaleźć pracę.