Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biquad 2,4 GHz - antena wifi - obliczenia

master-007 18 Mar 2010 01:17 6605 0
  • #1 18 Mar 2010 01:17
    master-007
    Moderator na urlopie...

Witam,
    mam zamiar wykonać antenę biquad 2,4 GHz i zastanawiam się jak poprawnie obliczyć geometrię wzorcowej anteny. Przeglądając konstrukcje podobnego typu nie udało mi się znaleźć obliczeń przedstawionych krok po kroku. Przedstawię to do czego doszedłem.

No więc po kolei:
    1. Polskie przepisy dopuszczają pasmo nadawania o częstotliwości od 2400 do 2483,5 MHz o mocy do 100 mW (13 kanałów)
    2. Przyjmuję do obliczeń środkową częstotliwość kanału, którą można sprawdzić tutaj
    3. Wzór na długość fali = k*(C/f) ,
    gdzie: k-współczynnik skrócenia/wydłużenia fali zależny od materiału i smukłości oraz rodzaju dipola (pętlowy-zamknięty lub otwarty), C-prędkość fali elektromagnetycznej, f-częstotliwość

4.Przyjmuję prędkość fali elektromagnetycznej równą w przybliżeniu prędkości światła w powietrzu

5. Obliczam długość fali. W większości projektów współczynnik skrócenia jest pomijany a prędkość fali elektromagnetycznej przyjmowana jest 300 tyś km/s.

(Istnieje wzór na współczynnik k=1- (0,3/ln((lambda/2)/d) ale dotyczy on chyba tylko dipoli otwartych)

6. Przyjmuję dipol równy połowie długości fali, 2 dipole=quad, Długość boku quada jest równa 1/4 długości fali

7. Dwa połączone quady dają lepsze ukierunkowanie sygnału oraz polaryzację - mamy biquad, do tego impedancja zostaje zmniejszona o połowę (do około 60 ohm).

8. Odległość biquada od reflektora chyba powinna wynosić 1/4 długości fali czyli tyle samo co długość boku quada i tu pierwsze pytanie: dlaczego w konstrukcjach przyjmowana jest odległość 1/8 długości fali?
    I jak się do tego mają rysunki obrazujące falę stojącą:

Cytat:
    Fala stojąca.
    Jest to szczególny przypadek interferencji fal. Powstaje w wyniku nałożenia się na siebie fali biegnącej z falą odbitą.
    Powstają węzły (wygaszenie fali) i strzałki (wzmocnienie fali). Węzły, tak jak strzałki, znajdują się w odległości Biquad 2,4 GHz - antena wifi - obliczeniaod siebie.Fala stojąca nie przenosi fali, można ją traktować jako rezonans skończonej liczby punktów drgających.

9. Na każdym połączeniu następuje spadek sygnału o ok 0,5 dbm, dodatkowo występuje także tłumienie kabla. Wynika z tego, że kabel od anteny do AP powinien być jak najkrótszy a w torze powinno występować jak najmniej połączeń. Jak wygląda wtedy impedancja elementów: Wyjście AP 50 Ohm > RP-SMA 50 Ohm - następuje spadek sygnału, później idzie kabel do anteny... i tu pytanie: Czy wprowadzając kabel i lutując go do miedzianej rurki bez użycia złącza jak pod linkiem tutaj nie tracimy sygnału jak to jest w przypadku połączenia ze złączem? Jak wtedy zachowuje się impedancja - czy poprzez taki manewr nic nie tracimy na dopasowaniu impedancji, czy prawidłowe odsunięcie biquada od reflektora zależy od dopasowania impedancji? (odległość 1/4 lub 1/8 dł fali)

10. Dla zwiększenia zysku można zastosować panel złożony np. z dwóch lub więcej biquadów - i tu moje pytanie - w jaki sposób wyliczyć i wykonać do tego splitter?

Jeśli ktoś ma jakieś konstruktywne uwagi na temat obliczeń lub budowy to proszę o odpowiedź w temacie.

Dodaję plik arkusza w formacie .xls z uaktualnionymi obliczeniami - arkusz zabezpieczony przed przypadkowymi zmianami hasłem: biquad mile widziane sugestie/poprawki

Polecam do przejrzenia strony pod linkami:
    Trevor Marshall link 1 i link 2 oraz oparty na tej konstrukcji projekt Martybugs link 3
    Lecad link 4
    Swisswireless link 5
    YU1AW link 6
    link 7

0 0
    Załączniki: