Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy dział - technika studyjna? Proszę o opinie użytkowników

Artur k. 18 Mar 2010 02:24 45154 55
  • #1 18 Mar 2010 02:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Niniejszym tematem chciałbym zbadać zainteresowanie użytkowników forum ew. nowym działem przeznaczonym dla zagadnień związanych z szeroko pojętą techniką studyjną.
    Dział byłby przeznaczony zarówno dla osób profesjonalnie zajmujących się nagraniami, jak i też amatorów mających lub budujących swoje domowe studio. Chciałbym też, by dział stanowił swego rodzaju pomost pomiędzy działami komputerowymi, a nagłośnieniowymi. Obecnie w studio (szczególnie domowym) praktycznie zawsze znajduje się komputer i specjalistyczne oprogramowanie, interfejsy, karty dźwiękowe, których specyficzne właściwości i funkcje znają tylko ci, który na co dzień mają z nimi styczność.
    Obecnie na forum brakuje działu w którym można byłoby dyskutować o tego typu zagadnieniach, a myślę że tematyka jest jak najbardziej "na czasie".

W proponowanym dziale nie byłoby jednak miejsca na tematy typu "jak podłączyć mikser do komputera". Za właściwe miejsce dla takich tematów uważam kosz.
    Widzę jednak możliwość pewnych odstępstw od powyższego (w wyjątkowych sytuacjach) - konfiguracja interfejsów i oprogramowania przeznaczonego dla DJ-ów.
    Nie mniej jednak na tematy dotyczące Traktora i jemu podobnych nie byłoby tu miejsca.

Proszę o opinię i ew. sugestie. Ustawiam ankietę na 30 dni, chciałbym by każdy głos (szczególnie negatywny) został uzasadniony :)
    Na podstawie Waszych opinii podejmę decyzję co do powstania lub nie powstania nowego działu na forum

Dziękuję i Pozdrawiam

1 29
  • #3 19 Mar 2010 00:19
    Artur k.
    Admin grupy audio

adambyw napisał:
    Swoją drogą z działu estrada wyrzucił, może lepiej wydzielił bym gitarzystów, i konstruktorów głośników.

Z tym pierwszym będzie problem - zbyt mało tematów by tworzyć oddzielne forum. Natomiast jeśli chodzi o budowę i naprawę kolumn (nie tylko estradowych) - od dawna nie daje mi to spać, tylko nie mam pomysłu jak to rozsądnie rozwiązać. Jeśli masz jakąś ciekawą propozycję to bardzo chętnie się z nią zapoznam.

Zapraszam do dyskusji w tym temacie. Co prawda dotyczy on głównie nowego działu, ale wszelkie inne sugestie mile widziane :)

0
  • #4 19 Mar 2010 07:56
    Volt
    Poziom 26  

Uważam że to dobry pomysł z tym działem i na początek dodać jakieś mały poradnik co kupić na początek do studia w domu (ciasteczkowy potwór się na tym dobrze zna).

A z estrady bym wydzielił właśnie pytania jak zrobić od reszty.

1
  • #5 19 Mar 2010 11:30
    Tomq
    Poziom 38  

Również jestem za, takie tematy może nie pojawiają się w jakiejś przytłaczającej ilości, ale zawsze to jakaś droga do uporządkowania forum.

Przy okazji ponawiam moją sugestie o zdjęcie nadrzędnej pozycji działu "akustyka wobec działów "estrada" i "domowe". Obecnie panuje dość duży bałagan, bo w dziale akustyka padają np. pytania o budowę kolumn do domu lub dobór głośników do kolumn estradowych, a np w dziale "domowe" pytania o ustawienie głośników do KD.
    Obecnie osoba która specjalizuje się w konstrukcjach domowych lub estradowych jest zmuszona i tak przeglądać całe forum, ze względu na to, że interesujące ją tematy czasem pojawiają się właśnie w ogólnym dziale akustyka.

Moja propozycja wymagała by zapewne ingerencji głównej administracji forum, ze względu na to, że należałoby usunąć słowo "akustyka" z nazwy działu forum "nagłośnienie akustyka". W moim pomyśle nadrzędnym forum byłoby "nagłośnienie", a wchodząc do niego można by wybrać "estrada", "domowe", "akustyka", "technika studyjna", "faq".

Nie widzę sensu wydzielania kategorii "budowa kolumn", bo IMHO miejsce takich tematów jest w dziale "domowe". Mógłby ktoś w tym momencie wysunąć kontrargument, że w dziale domowe pytają również pytania o regeneracje kolumn, ale osoby zorientowane w temacie wiedzą, że wiele technicznych rozwiązań jest takich samych w przypadku budowy od zera jak i remontu starych kolumn. Natomiast pytania o dobór nowego/używanego sprzętu mają miejsce w dziale "HiFi/Strada Co kupić?".

Ogólnie chciałbym podziękować Arturowi K. za to, że "wyszedł z propozycją do ludzi" i liczy się z opiami userów - w końcu to forum jest dla nas, nie my dla forum.

0
  • #6 19 Mar 2010 12:44
    wuwawasia
    Poziom 2  

WITAM.!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Temat owszem Bardzo Dobry jestem za
    COŚ O MNIE: z elektronikom miałem do czynienia w latach młodzieńczych {krótkofalowiec SP9}
    W tej chwili czas, fundusze i zbyt szeroki asortyment popycha mnie {i mnie podobny} do lenistwa
    Mam kapele „chałtura” itd...
    Moja opinia i sugestie:
    Według mnie dział „technika studyjna” obejmuje szersze pojęcie
    1 Studio domowe -- nagrywanie- zapis- odtwarzanie > jakość
    2 Studio fotograficzne – cyfrowe (nie tylko) > elektronika
    3 Studio akwarystyczne graficzne mody .....................itd...
    4 Studio plenerowe – nagłośnienie imprez, sal > sprzęt, spostrzeżenia, propozycje
    5 Nagłośnienie zespołów – profesjonalne ,amatorskie > optymalne rozwiązania
    6 Rozwiązania sprzętowe CHAŁTURA – instrumenty, mikrofony, wzmacniacze, kolumny, dodatki >schematy ,opisy

Jest bardzo mało propozycji co do budowy wymiarów i rozwiązań technicznych w temacie instrument,
    wzmacniacz, kolumna, oświetlenie, [Schematów to MULTI]
    Studio plenerowe to już temat i wybór zainteresowanych co do mocy jakości i sprzętu
    z tym jakoś sobie poradzą organizatorzy .Duża impreza durze pieniądze
    My muzykanci czy akustycy co zajmujemy się tematem amatorsko {oderwani na chwile od pługa ze słomą w butach)
    szukamy i nic Brak prostych rozwiązań
    Panie >Tomq < popieram!
    TEMAT >MORZE< !!!!!!!!
    Pozdrawiam wszystkich Wieś

0
  • #7 19 Mar 2010 16:31
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tomq napisał:
    Przy okazji ponawiam moją sugestie o zdjęcie nadrzędnej pozycji działu "akustyka wobec działów "estrada" i "domowe". Obecnie panuje dość duży bałagan, bo w dziale akustyka padają np. pytania o budowę kolumn do domu lub dobór głośników do kolumn estradowych, a np w dziale "domowe" pytania o ustawienie głośników do KD.
    Obecnie osoba która specjalizuje się w konstrukcjach domowych lub estradowych jest zmuszona i tak przeglądać całe forum, ze względu na to, że interesujące ją tematy czasem pojawiają się właśnie w ogólnym dziale akustyka.

Nie jest to takie proste. Działy estrada, domowe i FAQ są subforami działu "Nagłośnienie Akustyka" - dlatego też ten jest wobec nich nadrzędny. Przeglądając dział główny zawsze będziemy mieli miks tematów ze wszystkich subfor i obejść się tego nie da - tak jest skonstruowane phpbb. Jedyny sposób, to przerobienie subfor na fora, ale wtedy odejdziemy od przyjętego na forum standardu układu działów.

Tomq napisał:
    Moja propozycja wymagała by zapewne ingerencji głównej administracji forum, ze względu na to, że należałoby usunąć słowo "akustyka" z nazwy działu forum "nagłośnienie akustyka". W moim pomyśle nadrzędnym forum byłoby "nagłośnienie", a wchodząc do niego można by wybrać "estrada", "domowe", "akustyka", "technika studyjna", "faq".

Propozycja jest do zrealizowania i nie wymaga ingerencji nikogo poza mną, tylko że nadal działem nadrzędnym będzie "nagłośnienie" i właśnie tam będziemy mieli miks tematów ze wszystkich for. Można spróbować zablokować dział nadrzędny, tak by nie można było w nim tworzyć nowych tematów, ale co zrobić z już istniejącymi?

Tomq napisał:
    Nie widzę sensu wydzielania kategorii "budowa kolumn", bo IMHO miejsce takich tematów jest w dziale "domowe". Mógłby ktoś w tym momencie wysunąć kontrargument, że w dziale domowe pytają również pytania o regeneracje kolumn, ale osoby zorientowane w temacie wiedzą, że wiele technicznych rozwiązań jest takich samych w przypadku budowy od zera jak i remontu starych kolumn. Natomiast pytania o dobór nowego/używanego sprzętu mają miejsce w dziale "HiFi/Strada Co kupić?".

Ja widzę sens, ponieważ tych tematów jest "jak mrówków" i nie dotyczą one tylko budowy kolumn domowych, ale również estradowych. Poza tym takie tematy zazwyczaj nie są najwyższych lotów :(

:arrow: wuwawasia
    Nas interesuje tylko studio "dźwiękowe", akwarystyką, fotografią i innymi się nie zajmujemy na tym forum :)

0
  • #8 21 Mar 2010 13:40
    dzik84
    Poziom 17  

Jestem jak najbardziej za, estrada a studio to dwa całkiem osobne kawałki tortu. Zdecydowanie przydałby się łatwiejszy dostęp do tematów o interfejsach, rejestratorach, masteringu, oprogramowaniu etc. gdyż to wszystko aktualnie znika pod nawałnicą tematów "jakie nagłośnienie", "jaki wzmacniacz" itd.

0
  • #9 21 Mar 2010 23:15
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jeżeli o mnie chodzi, lubię szukać tematów w których siedzę. A budowa kolumn nie jest moim konikiem. Tych tematów jest dużo więcej niż studio. choć samo studio nie mieści się ani w estradzie ani w domu.
    A gitarzystom też warto było by zasugerować jakieś miejsce. Co jakiś czas pojawiają się posty na temat efektów, elektroniki w gitarach czy budowy wzmacniaczy i paczek gitarowych.

0
  • #10 01 Kwi 2010 11:36
    Regos
    Poziom 15  

Myślę ,że to by w dużym stopniu ułatwiło szukanie interesujących nas tematów.

0
  • #11 01 Kwi 2010 23:37
    403563
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 03 Kwi 2010 23:20
    Pablo1964
    Moderator

Jestem na TAK. Często tematy dotyczące studia przenosimy na Estradę bo nie ma gdzie.

0
  • #14 19 Kwi 2010 11:44
    Artur k.
    Admin grupy audio

Częściowo zrealizowałem Wasze sugestie - powstał nowy dział przeznaczony dla głośników i kolumn, jednak nadal nie wiem co z techniką studyjną. W planach jeszcze jeden dział, ale szczegóły znają na razie tylko wtajemniczeni ;)
    W ankiecie wzięło udział 60 osób, a w temacie wypowiedziało się dosłownie kilka. Bardzo mało, jak na liczbę użytkowników odwiedzających działy nagłośnienia.

Przedłużam ankietę i czekam na dalsze głosy i wypowiedzi.

0
  • #15 24 Kwi 2010 16:38
    Booorek89
    Poziom 16  

Dział studyjny byłby OK, gdyż w studiach można spotkać ciekawe urządzenia. Można by było poznać też techniki realizatorskie, zastosowany sprzęt (rodzaje mikrofonów, miksery audio, urządzenia miksujące i rejestrujące.

Ja jestem za ;)

0
  • #16 24 Kwi 2010 18:42
    franklin01
    Poziom 10  

Bardzo dobry pomysł z tym działem. W końcu technika studyjna to bardzo szerokie pojęcie, którego dotyczy bardzo duża ilość postów. Po upakowaniu tego w jeden dział na forum będzie większy porządek.

0
  • #17 25 Kwi 2010 14:06
    Booorek89
    Poziom 16  

franklin01 napisał:
    Bardzo dobry pomysł z tym działem. W końcu technika studyjna to bardzo szerokie pojęcie, którego dotyczy bardzo duża ilość postów. Po upakowaniu tego w jeden dział na forum będzie większy porządek.

Porządek? Ogółem tutaj ciężko cokolwiek znaleźć ;D

0
  • #18 10 Maj 2010 20:45
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Jestem na tak. Większy podział, to większy porządek, ale i potrzeba więcej ludzi, żeby to opanować, choć myślę, że gdzie jak gdzie, ale w Studyjnych będzie kulturka ;)

0
  • #19 13 Maj 2010 20:39
    kozak 22
    Poziom 13  

Jestem na tak.Bardzo podoba mi się ten pomysł

0
  • #20 15 Maj 2010 18:06
    403563
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 15 Maj 2010 22:14
    Pablo1964
    Moderator

Jeżeli tacy wejdą to wyjdą do kosza podobnie jak z innych działów. :-)

0
  • #22 16 Maj 2010 10:21
    Booorek89
    Poziom 16  

qba_rozpruwacz napisał:
    LuckyDJ, o ile nie wejdą dzieci z tematami w stylu "Co podłonczyć do kompa rzeby nagradź fajny rap. Mamy 15zł i hcemy zrobić studio w domu" (pisownia celowo zryta)

Spokojnie, jeśli będzie miał jakąś "Unitre" to poleci na Unitra-Klub ;)

0
  • #23 25 Maj 2010 12:16
    robercik1
    Poziom 10  

Należy dodać nowy dział. Obserwowałem to forum jeszcze niedawno anonimowo i myślę, że technika studyjna, to zagadnienie, które zasługuje na osobny dział.

0
  • #25 13 Cze 2010 20:48
    Miniax
    Specjalista elektryk

Ja także popieram tą koncepcję.

0
  • #26 13 Cze 2010 21:04
    zapek42
    Poziom 27  

Pomysł dobry, fajnie by było widzieć jak forum się rozwija .

0
  • #27 13 Cze 2010 22:15
    Pablo1964
    Moderator

Artur, sądzę, że poparcie dla realizacji Twojego pomysłu jest na tyle mocne, że czas zamknąć ten temat i zabrać się do roboty. Jeżeli mogę w czymś pomóc, daj znać.

0
  • #28 14 Cze 2010 09:00
    charrlie
    Poziom 12  

Temat ok. Myślę, że na początek kilka tematów mogło by się tam znaleźć np. dział "od kuchni" - czyli jak to robią inni, i jeszcze typowe zjawiska - jak sobie z nimi radzić (wymiana doświadczeń)

0
  • #29 14 Cze 2010 20:14
    Artur k.
    Admin grupy audio

Pablo1964 napisał:
    Artur, sądzę, że poparcie dla realizacji Twojego pomysłu jest na tyle mocne, że czas zamknąć ten temat i zabrać się do roboty. Jeżeli mogę w czymś pomóc, daj znać.

Częściowo masz rację, nie mniej jednak jeśli patrzę na liczbę odwiedzin, liczbę głosów i liczbę wypowiedzi w tym temacie, to mam wątpliwości:

Wyświetleń: 2148
    Wypowiedzi: 27
    Głosów: 99

Tematu na razie nie zamykam, może ktoś jeszcze coś doda, a propozycję działu przedyskutujemy jeszcze raz w naszym gronie. Na razie musimy dokończyć porządki po wydzieleniu działu dla zagadnień związanych z głośnikami i kolumnami. Sam wiesz, że jest co robić :)

0
  • #30 21 Cze 2010 18:12
    krzysiuc
    Poziom 25  

Uważam, że dział studyjny jest zbędny, na naszym forum poza pewnymi wyjątkami brakuje fachowców, nie wszyscy radzą sobie z pseudoestradą a co dopiero z nagraniami studyjnymi, które wymagają większych predyspozycji. Najpierw trzeba przywrócić dawny poziom forum, a dopiero później pomyśleć nad nowym działem. Wbrew pozorom na forum jestem od 2007 roku i wiem jak elektroda wyglądała 3 lata temu.

0