Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak podświetlania Dv9000 nowy inwerter + taśma + świetlówka

18 Mar 2010 11:28 3526 7
  • Poziom 11  
    Witam,
    Mam problem z DV9000. Laptop trafił mi w ręcę z niezapalajacą sie matryca. PO rozebraniu okazało się że tasma matrycy jest uszkodzona oraz podmieniony był inwerter z innego laptopa - wtyczki od tasmy do inwertera nie bylo tylko kable na sztywno przylutowane. Przy lutowaniu było miejsce okopcone, wyglądało to jakby się zrobilo zwarcie. Po wymianie taśmy oraz inwertera obraz na matrycy jest ale brak podświetlania. Po rezebraniu matrycy okazuje się że świetlówka jest pęknięta. Nie zamawiałem jeszcze nowej świetlówki tylko podłożyłem na chwilę inną lecz świetlówka nie zapala się lecz tylko mignie na moment. Dodam że ta matryca ma tylko jedną świetlówkę od dołu. Mam tez drugi inwerter z dv6000 i jest identycznie zachowanie. Ma ktoś jakieś pomysły? Czyżby coś na płycie głownej??
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Miałem kilka takich przypadków i każdy miał inne rozwiązane:
    (tylko, że w Toshibach, Lenovo/IBM i HP - działanie pcb-iwnerter-LCD jest podobne)

przyczyny mogą być następujące:

1- nieprawidłowo podłączone kabelki do inwertera (te lutowane) - nie wiesz czy to działało wcześniej i nie możesz tego potwierdzić - wtedy wynikiem może być obciążenie płyty głównej no i wiadomo - naprawa lub wymiana pcb
    - domyślam się, że masz oryginalna nową tasiemkę i inwerter

2-uszkodzenie taśmy nie wróży nic dobrego - miałem jeden przypadek w HP nx5000 gdzie uszkodzona taśma tak się nagrzała, że obudowa matrycy się wygięła w środkowej części długości taśmy - wyglądało to tak jakby ktoś laptopa postawił przy grzejniku.
    czyli usterka jak w pkt 1.

Czy masz możliwość sprawdzenie nowego inwertera - kilka moich napraw się przedłużało bo dostałem nowy inwerter niesprawny i co gorsza z takim samym objawami - dopiero kolejny działał

Sprawdź czy sama świetlówka się zapala bez podłączonej LCD i pobaw się wyłącznikiem, który przy zamknięciu LCD wyłącza podświetlenie i sterowanie matrycą - miałem przypadki, że nie był do końca sprawny i zaraz po włączeniu
    laptopa zapalała się świetlówka i po 2-3s gasła - wymiana go rozwiązała problem.

Czy ta druga świetlówka działa i w jakiej jest matrycy
  • PCBway
  • Poziom 32  
    Wskazane wykonanie pomiarów na bazie schematu płyty głównej (jest w sieci).
  • Poziom 11  
    Chyba mam przyczne. Otóż po dłuższym przyjrzeniu się płycie a konkretnie gniazdu tasmy matrycy na płycie okazało się że pin 40 oraz pin 39 wewnątrz gniazda wtopiły sie w plastik. Z tego co przyuważyłem po połączeniu tych pinow z inwerterem wychodzi że idzie nimi prawdopodobnie zasilanie. Oczyscilem je i podgielem ale po podłączenie lapka do zasilacza wtopily sie jeszcze bardziej :/ Zanim się wezme za wymiane tego gniazda chciałbym podstawic dla testu 2 przewody aby to sprawdzic czy to tylko to czy jeszcze coś więcej tylko potrzebowałbym pinologie co tam podac i skad?
  • Poziom 11  
    Załącznik usunięty z forum
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    kontrowersyjna sprawa z plikiem -

to tylko dowód na to, że plik taki jaki potrzebuje kolega jest dostępny w sieci

- ze względów podanych przez kolegów zdecydowałem się zmienić swoją wypowiedź (w tej części postu) - także wykasowałem informację jak go znaleźć w sieci

Przemyślałem sprawę pod innym jeszcze kątem - informacje zawarte w tym (usuniętym z forum) pliku nie każdemu się przydadzą.
    Ci natomiast co wiedzą co potrzebują, sami wiedza gdzie to znaleźć
    i jak z niego korzystać
  • Użytkownik usunął konto