Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kondensacyjny a atmosferyczny z zamkniętą komorą spala.

macwiej 24 Mar 2010 19:21 30060 60
 • #31
  lastom
  Poziom 10  
  Dwufunkcyjny oczywiscie - autokorekta i niezauwazylem :)

  Dziękuję za informacje i potwierdzenie wyboru. Rozważe również Termet. Ale najpierw sprawdze serwis w pobliżu zamieszkania (Dąbrowa) i kogoś kto mi go zainstaluje.
 • #33
  lastom
  Poziom 10  
  To jest jakaś alternatywa. A czy nie muszę wymieniać grzejników do pieca kondensacyjnego? Obecnie mam konwektorowe grzejniki Convector z Krakowa

  Piec kondensacyjny a atmosferyczny z zamkniętą komorą spala.
 • #34
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Wszystko zależy od ich mocy. Jednak powinny się nadać.
  Rozważ też dołożenie takich grzejników, żeby "zjechać" z temp. zasilania
 • #35
  systemgaz
  Poziom 23  
  Zaletą kotłów kondensacyjnych jest wysoka sprawność (powyżej 100% w odniesieniu do wartości opałowej paliwa) oraz ograniczona emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Kotły te wymagają współpracy z niskotemperaturową grzejnikową (lub lepiej podłogową) instalacją c.o. oraz zainstalowania szczelnej, odpornej na nadciśnienie i kwasoodpornej instalacji odprowadzenia spalin. Są one najczęściej wykonywane z zamkniętą, hermetyczną komorą spalania. Kotły kondensacyjne wykazują maksymalną sprawność, gdy instalacja centralnego ogrzewania działa w systemie "łagodnego ciepła", przy średniej temperaturze wody grzejnej zasilającej ok. 50°C. Kotły kondensacyjne są szczególnie zalecane dla energooszczędnych instalacji ogrzewania podłogowego.

  Polecam bezpłatny poradnik:

  Rodzaje systemów ogrzewania http://www.systemgaz.com.pl/index.php?ustawienia=1&sklepu=1&galerie=1&edytuj=23&id_gal_gl_=21
  1. Ogrzewanie wodne grawitacyjne
  2. Ogrzewanie wodne pompowe
  3. Ogrzewanie elektryczne

  Grzejniki. Do jakiej instalacji?
  http://www.systemgaz.com.pl/index.php?ustawienia=1&sklepu=1&galerie=1&edytuj=20&id_gal_gl_=18

  Zanim podejmiemy decyzję o wyborze producenta kotła warto zainteresować się nie tylko ceną produktu, ale również:
  1. Dostępnością i mobilnoscią serwisu,
  2. Cenami obsługi serwisowej po zakończeniu gwarancji,
  3. Cenami części zamiennych.
  Może się zdarzyć, że niska cena wyjściowa nie idzie w parze z tanią eksploatacją.
 • #36
  szymonjasiu
  Poziom 19  
  Kup kocioł kondesujący.Kotły kondesujace zostały zaprojektowane w szczególności do instalacji wysokotemperaturowej (ogrzewanie grzejnikowe).Jest to kocioł z zamknięta komorą spalania (turbo)z dołożoną przystawką kondesującą.
  Zalety to :niska cena zakupu, stała sprawność,niedrogi serwis(brak analizy spalin, części od turbo, tańszy wentylator itp.),brak potrzeby przewymiarowania grzejników,kondesuje również podczas produkcji Ciepłej Wody Użytkowej.

  Przykładowym kotłem bedzie np.Conica Sinthesi .
  Życzę przemyslanego zakupu.


  Pozdrawiam
 • #37
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  szymonjasiu napisał:

  Zalety to :niska cena zakupu, stała sprawność,niedrogi serwis(brak analizy spalin, części od turbo, tańszy wentylator itp.),brak potrzeby przewymiarowania grzejników,kondesuje również podczas produkcji Ciepłej Wody Użytkowej.


  Kondensacyjne cenowo są również na tym poziomie cenowym, analizę spalin należy robić w każdym kotle kondensacyjnym i z zamkniętą komorą spalania (wymóg większości producentów), części w tej samej cenie. Wentylator nieco droższy, ale to ze względu na jego walory podczas pracy - moduluje. Również nie potrzeby przewymiarowania grzejników (nadają się do instalacji z grubymi rurami i grzejnikami żeliwnymi) i również kondensują podczas produkcji ciepłej wody.
 • #38
  macwiej
  Poziom 9  
  Proszę o pomoc, jaki przyjąć współczynnik zapotrzebowania na ciepło w tzw.starym budownictwie. Ściany o grubości 50cm z cegły plus tynk bez izolacji. Dom z roku 1940. Wielkość okien zbliżona do "blokowych"(małe), sufit obniżony.
  Wstępnie wychodzi, że w pokojach 24m2 ściana z oknami będzie w całości zajęta przez grzejniki płytowe przy kotle kondensacyjnym.
  W tych warunkach pewnie turbo i kondensat poradzą sobie podobnie, mam rację?
 • #39
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  macwiej napisał:

  W tych warunkach pewnie turbo i kondensat poradzą sobie podobnie, mam rację?


  Jednak kondensacyjny będzie lepszy, zwłaszcza w okresach przejściowych :D
 • #40
  macwiej
  Poziom 9  
  mirrzo napisał:


  Jednak kondensacyjny będzie lepszy, zwłaszcza w okresach przejściowych :D


  Na pewno masz rację mirrzo, ale powiedz w okresie grzewczym o ile procent kondensacyjny będzie lepszy w oszczędności gazu, porównując kotły z tej samej linii i marki np. Ariston Genus Premium 24FF i Ariston Genus 24FF lub innej jeżeli Tobie wygodniej.

  Smacznego jajka!
 • Pomocny post
  #41
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Nie znam Aristona, ale będzie o tyle lepszy, o ile będzie miał wyższą sprawność od atmosferyka. Tak coś ok 15-20 %
 • #42
  macwiej
  Poziom 9  
  mirrzo napisał:
  Nie znam Aristona, ale będzie o tyle lepszy, o ile będzie miał wyższą sprawność od atmosferyka. Tak coś ok 15-20 %


  A która sprawność jest najważniejsza:
  a) sprawność spalania
  b) sprawność przy mocy 60/80 st.C
  c) sprawność przy 30% mocy znamionowej
  Czy wyciągnąć z nich średnią arytmetyczną :D
 • Pomocny post
  #43
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Najważniejsza jest sprawność "roczna" , którą będziesz mógł wyliczyć po rocznej eksploatacji kotła... Wartości , które podają producenci , są sprawnością wyliczoną po testach kotła na stanowisku prób w fabryce . A testy odbywają się w warunkach optymalnych ,niemal idealnych . A to oznacza ,że trzeba brać poprawkę na to co napisane w instrukcji...
 • Pomocny post
  #44
  szymonjasiu
  Poziom 19  
  Kocioł kondesujący pracuje ze stałą sprawnością 97%!
  Licząc sprawność przez cały sezon przy obiegu wysokotemperaturowym(grzejniki)kocioł kondesujący nie ma żadnej konkurencji ze strony kondesacyjnych.
  Podobnie jest przy obiegach mieszanych.Tylko niewielka ilość układów jest poprawnie dobrana pod kocioł kondesacyjny(przeważnie zbyt małe grzejniki-dobrane jak do zwykłego układu-pozorne oszczednosci).Kondesacyjny będzie zasadny ekonomicznie tylko przy(właściwie) dobranych układach niskotemperaturowych .W pozostałych przypadkach analizując koszt zakupu i eksploatacji, a wiedząc przy tym na jaką możemy liczyć sprawność kupno kotła kondesacyjnego nie ma większego sensu.Pierwsze kotły kondesacyjne zakładałem i serwisowałem juz w 2004 roku.Ciężko wtedy było przekonać klienta do inwestycji 12k w samo urządzenie-ponieważ była to nowość. Dzis podobnie jest z kotłami kondesującymi natomiast atutem jest cena (okolice 4k).Mamy więc wszystkie atuty ale może przeszkodą jest właśnie cena!!Instalator z pewnych względów będzie próbował sprzedac klientowi jak najdrozsze urzadzenie....
  Znam takich (instalatorów)którzy ze wzgledu na jedna naklejkę z urządzenia(dostają za nią 90 zł) są ślepi na rozwiązania innych producentów.
  Znam specjalistów z branży, którzy sprzedaja klientom rozbudowane układy , które nigdy nie są zasadne ekonomicznie np.zestaw solarny dla rodziny dwuosobowej,układ z wieloma źródłami ciepła, 7 pracujących pomp w kotłowni przy domku 120m a inwestor pali w kominku dwa razy w roku itp.
  Idąc tym tokiem rozumowania jeżeli za podobna kwotę jest do wyboru kocioł kondesacyjny lub kondesujący można kupić bezmyślnie, lub zastanowić sie jaki mamy układ , jakie koszty poniesiemy w przyszłości za naprawy, przeglądy,i ile zapłacimy za energię dzięki wiedzy lub niewiedzy naszego instalatora.
  Pozdrawiam
 • #45
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze
  Prawda jak zawsze leży pośrodku. Kocioł kondensacyjny nawet przy pracy na parametrach 75/60 wykazuje trochę kondensacji (chociaż nie powinno jej być) a jego sprawność zawsze będzie wyższa niż niekondensacyjnego. Poza tym przez większość okresu grzewczego kocioł zejdzie z parametrem (przy pogodówce) poniżej granicy skraplania pary ze spalin.

  Rozumując - jak mgr inż. kolega powyżej - możemy również dojść w końcu do wniosku, że należy montować węgloki na grawitacji (ale tu też będzie problem z niewiedzą instalatorów ...). Może złożyć ognisko na polepie.
 • #46
  kriskocz
  Poziom 2  
  Witam potrzebuje pomocy w wyborze kotła ,napewno kocioł dwu funkcyjny z z. kompora moze panowie podpowiedza jaki kocioł kondensujacy bo o nich tu duzo piszecie, a chce musze wymienic kocioł weglowy na gazowy do insniejecej instalacji grzejnikowej ,mieszknie z konca lat 50 blok 50metrowe, czytajac zinteresowały mnie kotły kondensujace, jaki na taką powierzchnie kocioł był by dobry 6,7 kw ? moze ktos z was jestescie fachowcami podpowie uswiadomi mnie czy kocioł konwencionalny czy pokusic sie na kondensujacy Z gory dziekuje za odpowiedzi!!
 • #48
  kriskocz
  Poziom 2  
  Cena kondensujacych i obsługa, czesci zamienne, chyba z tego co tu czytałem tansze wiec jaki kocioł kondesujacu pasował by najlepiej do mieszkania 50 m?termet kondensacyjny ciekawy tylko jego cena licze na wiedze ludzi tu piszacych
 • #49
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze
  Po co pisać o czymś co już zostało opisane w kilku tematach? Wystarczy poszukać.
 • #50
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  kriskocz napisał:
  termet kondensacyjny ciekawy tylko jego cena licze na wiedze ludzi tu piszacych


  Odpowiedź znajdziesz na allegro. Wpisz "Windsor termet" i masz. Najtańszy 3599,00 zł
 • #51
  gromek 35
  Poziom 9  
  Witam

  Piszecie tu duzo o kotlach kondensacyjnych i turbo. Mam pytanie ktore bylo juz tu poruszane. Chce zamontowac kociol co, cwu z zamknieta komora spalania. Mieszkanie niecale 60 m2, 3 m wysokie, stara kamienica przelom XIX i XX wieku. Mam probem z dokonaniem wyboru, gdyz komina ma okolo 11-12 m dlugosci. Wolalbym piec turbo, dobry mozna kupic juz za 2,5-3,0 tys. Kondensaty to minimum 4-4,5 tys. Boje sie ze turbo nie obsuzy tego komina. Myslalem o De Dietrich WHE 2.24 FF, ale producent podaje tyko 8 m, dodatkowo kazde lamanie to 1 m w dol, a wejscie do komina to sa juz 2 lamania. Czy Termet MiniMax Dynamic turbo 21 obsluzy taki komin i czy 21Kw na ciepla wode to nie za malo. Kociol bedzie wisial w lazience wiec ujecie wody bedzie 2-3 metry od kotla zasianie 1 metr, ale kuchnia to okolo 6+7 m. W mieszkaniu mieszkaja 2 dorosle osoby (2 razy dziennie prysznic i gary po 3-4 obiadach tygodniowo).A moze ktos doradzi inny kociol dwufunkcyjny do 12 m komina o malej mocy co. Juz mi uswiadomiono, ze do mojego mieszkania potrzebuje 5-6 kW.
  Szukalem na stronie Termetu i nie znalazem kotla Windsor. Z kondensatow znalazlem tylko Ecocondens i Termocondens i troche sie w tych opisach pogubilem. I tu kolejne pytanie. Jesli nie znajde odpowiedniego turbo to bede zmuszony kupic kondensat. Rozwazam wlasnie Termeta i De Detricha MCR II 24/28 MI. Czy ktos moze cos dobrego powiedziec na temat kotlow Immergas?
  Wielkie dzieki
 • #52
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  gromek 35 napisał:

  Czy Termet MiniMax Dynamic turbo 21 obsluzy taki komin i czy 21Kw na ciepla wode to nie za malo.
  Szukalem na stronie Termetu i nie znalazem kotla Windsor.
  Czy ktos moze cos dobrego powiedziec na temat kotlow Immergas?


  MiniMax - dobry wybór
  Windsor i ECOCONDENS, to te same kotły.
  Immergas ma również dobre kotły - kondensacyjne mają 5 lat gwarancji
 • #53
  gromek 35
  Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedź. Jednak mało konkretna. Czy minimax obsłuży mi 12 m komin i czy 21 kW na cwu to nie za mało, lubię gorcy prysznic ale nie musi parzyć.
 • #55
  damhaxor
  Poziom 11  
  Ja osobiście posiadam kocioł beretta kompakt 12/22i i chodzi od 10 lat i z tego co wiem to nie było nic w nim wymieniane. Jest to kocioł z otwartą komorą. Ale ja bym tobie polecił kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania. Jest to wygodniejsze niż z otwartą komorą gdyż przypuśćmy masz małą łazienke zamkniesz drzwi i może dochodzić zamało powietrza do kotła i wtedy on gaśnie. Także w przepisach energetycznych do kotła z zamk.komorą musi być kubatura min. 6m3 a z otw. min. 8m3. Z tym że z zamkniętą komorą spalania wypuścisz troszkę więcej kasy na przeróbkę komina(mówię o wkładzie ze stali szlachetnej w którym umieszczone są dwie rurki : doprowadzająca powietrze do kotła i odprowadzająca spaliny z kotła).

  Warto inwestować. Nie patrz na cenę kotła tylko patrz ile bierze gazu, jaką ma moc i jaki ma przepływ wody.


  Te grzejniki które ci zostały ze starego mieszkania mysłę że przepłucz je dobrze pod ciśnieniem ewentualnie zamontuj w nich nowe odpowietrzniki, zawory termostatyczne i odcinające. Co do rurek to radził bym zawieść je na złom z mieszkania 100mkw będzie z 300-400zl i kup nowe.
 • #56
  gromek 35
  Poziom 9  
  Dziękuję mirrzo.

  To jeszcze jedno pytanie.
  Komin niestety ma załamanie i chcę go uszcelnić wkładem z kwasówki, ale tzw alufolem. Czerpnia będzie z za ściany jest taka moźliwość, wylotu nie mogę zrobić za ścianę. Czy taki wkład sprawdzi się przy kominie 14 na 14 cm i czy przy tej długości komina kocioł nędzie działał bez problemowo?
 • #57
  zivy
  Poziom 10  
  Z tym że z zamkniętą komorą spalania wypuścisz troszkę więcej kasy na przeróbkę komina(mówię o wkładzie ze stali szlachetnej w którym umieszczone są dwie rurki : d
  oprowadzająca powietrze do kotła i odprowadzająca spaliny z kotła).

  dwie rury nie są konieczne wystarczy ta do spalin fi 8cm a czyste powietrze leci resztą komina

  można tak?
  Piec kondensacyjny a atmosferyczny z zamkniętą komorą spala.
 • #58
  gromek 35
  Poziom 9  
  Problem jest taki, że komin ma uskok i nie wpuszcę tam żadnej sztywnej rurki. Wiec chcę uszczelnić komin do odprowadzania spalin tzw. alufolem, a czerpanie powietrza zrobić z za ściany, ponieważ jest taka możliowść.
 • #59
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Alufol zniknie w krótkim czasie. Jak uszczelnisz na nim wszystkie połączenia? Poza tym alufol jest dostosowany do wentylacji i nie ma atestu na spaliny.
 • #60
  bohdan78
  Poziom 9  
  Posiadam kocioł beretta cconica syntezi zalecany do instalacji wysokotemperaturowej kondensujący jaką należy ustawic temp do tego kotła dzieki z gory za info