Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kondensacyjny a atmosferyczny z zamkniętą komorą spala.

18 Mar 2010 12:21 29970 60
  • Poziom 9  
    Witam, choć czytam to forum od dawna to pierwszy raz proszę o radę.
    Remontuję mieszkanie 120m2 na pierwszym piętrze w dużym 3-piętrowym nie ocieplonym domu z lat 40-tych w Poznaniu. Stoję przed wyborem pieca gazowego do co. i cwu. Poświęciłem kilka dni na wstępne poznanie tematu w necie i oto moje pytania.
    Większość doradza kupno pieca kondensacyjnego, czy w tym przypadku będzie to opłacalne? Wydaje mi się że nie.
    Pobór ciepłej wody w 3 punktach, najdalszy 2-3m od pieca, korzystać z niej będą 3 osoby. Instalacja z rurek miedzianych plus grzejniki płytowe i jeden łazienkowy. Czy wykorzystać 18-letnie r.miedziane i g.płytowe z mieszkania 100m2, które obecnie zajmuję? Za piecem z zamk. komorą spalania przemawia tańszy serwis roczny o połowę 150-200zł, tańsze części i mniej skomplikowane naprawy, mniejsze i przez to tańsze grzejniki, brak podłogówki i niższa cena pieca. Wybrałem wstępnie piecyk Termet Mini Max Dynamic typ GCO-DP-21-03 o niskiej mocy początkowej 6KW do 21KW. Może ktoś poleci inny z niską mocą początkową.
    Co na to praktycy, czy idę dobrą drogą?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Dobrą. Ale ja i tak bym zamontował kondensata. Bez konkretnych przyczyn.
  • Poziom 9  
    A ja odwrotnie i to z przyczyn które podałem powyżej, np.piec turbo.
    Spaliny wyprowadzone są z pieca do rury kominowej z podwójnym płaszczem jej środkiem i osiągają tmp. na wejściu około 130 stopni, natomiast powietrze zasysane jest między ściankami rury. Powoduje to, że jest wstępnie ogrzewane przez spalone gazy. Czy takie rozwiązanie odczuwalnie wpływa na wysokość rachunków, ponieważ zastosowanie oddzielnego przewodu doprowadzającego powietrze jest tańsze w moim przypadku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    No i czytam i jakoś nie widzę odpowiedzi na pytanie które zadałem.
    Samo zamontowanie kotła kondensacyjnego nic Ci nie da.... Musiał byś spełnić inne warunki by skutecznie oszczędzać gaz. Pytanie: czy poniesione nakłady zwrócą Ci się i w jakim czasie.... Jeżeli wydasz 2000 zł lub więcej za kocioł i jeszcze za większą pojemność grzejników, A zaoszczędzisz do 20 % gazu na CO to zastanów się czy warto....
  • Poziom 9  
    Policzmy zwrot inwestycji za kocioł kondensacyjny w przeciągu 10 lat, oczywiście bardzo uproszczony:
    -droższy kocioł kondensacyjny, podobał mi się Immergas(5lat gwar)to 2000 więcej
    -na przewymiarowane grzejniki płytowe 11szt. dorzucam 1000zł
    -droższa obsługa serwisowa przez 10 lat 2000zł
    -wymiana zużywających się części, droższych jak w tradycyjnym piecu przyjmuję
    1000zł (20lat mam kocioł Chaffoteaux i pewne części się zużywają)
    ta wielkość jest najmniej przewidywalna

Wydając 6000zł więcej w ciągu 10 lat zaoszczędzimy:
    -moje zużycie gazu w ciągu roku około 3000zł, oszczędność kotła
    kondensacyjnego max.20% daje 600zł na rok razy 10 lat to 6000zł.
    Absolutny remis.
    Oczywiście gaz podrożeje ale na pewno usługi też co się pewnie zrównoważy.
    Ja jednak wolę kupić nowoczesny piec z zamkniętą komorą spalania i już na starcie mieć 6000zł kredytu 0% na 10lat ! Prawda, że nie dla idiotów?
    Co Wy na to?
    Jeżeli znajdziecie rażące błędy, to proszę poprawić moje wyliczenia ale pamiętając o warunkach, które podałem w pierwszym poście, ponieważ do nich wybieram kocioł.
    Zapomniałeś o jednym,jeżeli liczysz obsługę i części na 3000 zł ,to powinieneś też policzyć obsługę i części kotła turbo ,bo też będzie wymagał obsługi serwisowej i ewentualnej wymiany części .
    I teraz bilans nie wyjdzie na zero.
    Kocioł kondensacyjny zawsze "wypoci" trochę oszczędności. W przeciwnieństwie do niekondensacyjnego.
  • Poziom 9  
    hilzie napisał:
    Zapomniałeś o jednym, jeżeli liczysz obsługę i części na 3000 zł ,to powinieneś też policzyć obsługę i części kotła turbo ,bo też będzie wymagał obsługi serwisowej i ewentualnej wymiany części .
    I teraz bilans nie wyjdzie na zero.

O niczym nie zapomniałem, uważniej czytaj, obsługa serwisowa roczna kotła kondensacyjnego o 200zł droższa od tradycyjnego a koszty napraw zużywających się części policzyłem o 1000zł więcej w okresie 10 lat i uważam, że kupujący muszą mieć tego świadomość bo nie ma pieców bezawaryjnych, a części do kondensatów rzeczywiście droższe.

Dodano po 11 [minuty]:

wawrzeczko_t napisał:
    Kocioł kondensacyjny zawsze "wypoci" trochę oszczędności. W przeciwnieństwie do niekondensacyjnego.

Tak samo co tradycyjny przy zakupie i naprawach.
    Pierwsze słyszę, aby obsługa serwisowa kotła kondensacyjnego była droższa o 200 zł rocznie od kotła turbo. Poza tym, części zamienne do obu kotłów, poza wymiennikiem głównym są zazwyczaj takie same.
  • Poziom 9  
    mauri_b napisał:
    Pierwsze słyszę, aby obsługa serwisowa kotła kondensacyjnego była droższa o 200 zł rocznie od kotła turbo. Poza tym, części zamienne do obu kotłów, poza wymiennikiem głównym są zazwyczaj takie same.

Na tym forum serwisant podaje kwotę 150 do 200zł więcej a wg. Ciebie ile?
    Obsługa roczna będzie zależała od marki pieca i miejsca w Polsce wykonania usługi.
    W Warszawie robicie to taniej jak 300zł? Z prostych wyliczeń wychodzi mi że wymiennik w kondensacyjnym musi być o 1000zł droższy plus sterowanie, a w rzeczywistości np. 300zł plus marketing?
    Zdradzę naszą tajemnicę firmową: koszt serwisu kotła wiszącego niekondensacyjnego = koszt serwisu kotła wiszącego kondensacyjnego. Ale nie wiem jak jest w innych firmach.
  • Poziom 9  
    macwiej napisał:

W piecu turbo spaliny wyprowadzone są z pieca do rury kominowej z podwójnym płaszczem jej środkiem i osiągają tmp. na wejściu około 130 stopni, natomiast powietrze zasysane jest między ściankami rury. Powoduje to, że jest wstępnie ogrzewane przez spalone gazy. Czy takie rozwiązanie odczuwalnie wpływa na wysokość rachunków, ponieważ zastosowanie oddzielnego przewodu doprowadzającego powietrze jest tańsze w moim przypadku.

Jeszcze raz chciałem zapytać, czy wyprowadzenie spalin z kotła turbo podwójnym współosiowym wkładem kominowym daje przewagę nad rozwiązaniem z dwoma oddzielnymi rurami i zauważalnie przekłada się na wysokość rachunków.
    Nie
  • Poziom 9  
    macwiej napisał:

Remontuję mieszkanie 120m2 na pierwszym piętrze w dużym 3-piętrowym nie ocieplonym domu z lat 40-tych w Poznaniu. Stoję przed wyborem pieca gazowego do co. i cwu. Pobór ciepłej wody w 3 punktach, najdalszy 2-3m od pieca, korzystać z niej będą 3 osoby. Instalacja z rurek miedzianych plus grzejniki płytowe i jeden łazienkowy.

Czy kocioł Termet Mini Max Dynamic typ GCO-DP-21-03(6KW-21KW) będzie odpowiedni, jak wygląda jego niezawodność? A może jakiś inny z małą mocą początkową. Proszę o propozycje.
  • Poziom 36  
    macwiej masz mieszkanie na pierwszym piętrze trzy piętrowego budynku, czy dasz radę zamontować w starym kominie dwupłaszczową rurę kominową, montowałem w swojej własnej chałupie pojedynczą rurę przez cztery kondygnacje i problem poznałem osobiście.
    Słuchaj Mirzo..... on wie co pisze...... Termet to b. dobra marka.
    A co w ogóle znaczy "bardzo dobra marka" ? Toyota to też dobra marka i co? Też może się posypać.
  • Poziom 9  
    mirrzo napisał:
    Bardzo dobre kotły, ale jak wszystko, musisz go serwisować. Żeby było super.

mirrzo a konkretnie, który model wybrać tylko do grzejników płytowych bez podłogówki.
    Moc 6KW-21KW dotyczy w kotłach Termetu zarówno co. jak i cwu.?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Oznacza to zakres modulacji na potrzeby CO.
    O dobrej marce kotła nie świadczy jego bezawaryjność. Wszystkie urządzenia ulegają awariom. Niektóra częściej, a niektóre rzadziej.... To tak jak Toyota i Yugo. Jeden jest mało awaryjny, a drugi ma drewniane klocki hamulcowe..... Termetów w Polsce zamontowanych w jest w minimum 50% gospodarstw domowych. A ile jest z nimi problemów widać na forum.... Jeżeli wawrzeczko_t tego nie rozumiesz to wezwij serwisanta...
  • Poziom 9  
    [quote="macwiej"]
    macwiej napisał:

Remontuję mieszkanie 120m2 na pierwszym piętrze w dużym 3-piętrowym nie ocieplonym domu z lat 40-tych w Poznaniu. Stoję przed wyborem pieca gazowego do co. i cwu. Pobór ciepłej wody w 3 punktach, najdalszy 2-3m od pieca, korzystać z niej będą 3 osoby. Instalacja z rurek miedzianych plus grzejniki płytowe i jeden łazienkowy.

Panowie wracając do tematu proszę o propozycję konkretnych modeli kotłów spełniających kryteria o których pisałem, bardzo proszę przeczytać poprzedzające posty przed odpowiedzią, unikniemy "bicia piany".

• Moderator na urlopie...
    Jeżeli wymieniasz również grzejniki, to kup kondensa. Jeżeli nie wymieniasz, również możesz go kupić. Moc, jaka będzie potrzebna dla Ciebie, to 24 kW. To na grzanie wody. Dla c.o. należy ją ograniczyć.
    Proponuję Windsora Termet 25 kW
  • Poziom 9  
    Tylko nie bierzecie pod uwage tego, ze mieszkanie jest na 1 pietrze w trzypietrowym budynku.
    Kotly turbo maja bardziej ograniczona dlugosc komina niz kotly kondensacyjne.
    Najpierw pasowaloby zmierzyc dlugosc komina i potem zastanawiac sie turbo czy kondensat

Osobiscie bralbym kondensata
  • Poziom 9  
    Witam.
    Również szukam pieca dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania do podobnych warunków: 100m2, najwyższe piętro (trzecie, adaptacja poddasza), najdalszy punkt poboru wody 4 m. Zastanawiałem sie nad Viesmanem (ale tutaj cena nie ta 6000 pln), polecano mi Aristona 24 (ale nie chce po trzech latach kupować nowego). Co sądzicie o piecach De Dietrich MCR II kondensacyjny 24 T? Ewentulanie jakaź alternatywa w tej cenie.

Obecnie mam dwufunkcyjny z otwartą komora spalania Ocean ... i dożył już swoich dni.

tomek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli cena ci odpowiada , to spokojnie możesz kupić MCR . To solidna konstrukcja oparta na dużym doświadczeniu konstruktorów z firmy REMECHA .Kocioł raczej mało awaryjny , z prostym sterowaniem i mało skomplikowaną elektroniką . Będziesz zadowolony .

• Moderator na urlopie...
    Adam___ napisał:
    Kotly turbo maja bardziej ograniczona dlugosc komina niz kotly kondensacyjne

Cóż to za nowość ?

lastom napisał:
    szukam pieca dysfunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania Ewentulanie jakaź alternatywa w tej cenie.

Co to za twór, ten "dysfunkcyjny" ?
    Alternatywa dla MCR to Windsor Termet