Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

budowa obudowy do zasilacza rozmieszczenie elementów.

!urban! 18 Mar 2010 16:45 1460 7
 • #1
  !urban!
  Level 17  
  Witam! Zamierzam zbudować obudowę ze sklejki do zasilacza który był już wielokrotnie pokazywany na forum 0-30V 0-3A. Czy rozmieszczenie elementów jak na fotce może być? Czy pole magnetyczne wytwarzane przez duże trafo nie będzie jakoś oddziaływać na ten mały zielony transformatorek albo na tranzystor na radiatorze?
  budowa obudowy do zasilacza rozmieszczenie elementów.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  !urban!
  Level 17  
  hmm... a czemu sklejka to zły pomysł? Niestety na radiatorze jest napięcie a poza tym to zielone małe trafko i ta płytka dłuższa z kawałkiem blachy to zasilacz na 5V myślałem żeby wentylator założyć w obudowie. Do chłodzenia tranzystorka i płytki
 • #4
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  !urban! wrote:
  Czy pole magnetyczne wytwarzane przez duże trafo nie będzie jakoś oddziaływać na ten mały zielony transformatorek albo na tranzystor na radiatorze?


  Oczywiście będzie oddziaływać ale co z tego?
  Takie oddziaływanie rozpatrywało się przy konstrukcjach lampowych wzmacniaczy m. cz.
  Chodziło tam o to, by przyciszony wzmacniacz nie miał w tle "brumu" pochodzącego od pola rozproszenia transformatora sieciowego wnikającego w obwód magnetyczny transformatora końcowego wzmacniacza.

  Tutaj masz 2 transformatory sieciowe. Oddziaływanie można pominąć.

  Co do obudowy za sklejki...
  Z jednej strony masz swobodę montażu, z drugiej trudność w odpromieniowaniu nadmiaru ciepła.
  Nagrzeje się transformator (już przy pracy jałowej), a gdy jeszcze na zaciskach będzie np 9V i 2A to na radiatorze 50 - 60W. Słowem niezły piecyk.

  Gdybyś miał transformator z kilkoma uzwojeniami wtórnymi to rozbudowując układ o komparator przedziałowy mógłbyś włączać/wyłączać kolejne sekcje uzwojeń w zależności od napięcia wyjściowego.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  !urban!
  Level 17  
  ale tania. w sklepie obudowy metalowe takie żebym mógł to włożyć widziałem za 50zł. :O a za kawałek sklejki 4zł zapłaciłem. a wentylator do wentylacji obudowy by nie pomógł?
 • #7
  Manio95
  Level 21  
  Widzę, że szykuje się kolejny zasilacz (może potem go pokażesz na forum xD )
  Sklejka to może i nie najlepsze rozwiązanie-jak policzysz cenę żeby to pomalować, obrobić poskręcać to wyjdzie że lepiej chyba kupić obudowę już godową z jakiegoś sztucznego tworzywa-chodź zrobienie własnej jest bezcenne i tak doradzę Ci zakup obudowy.