Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Finezja m536 sd - regulacja wskaźników wychyłowych (VU).

piotrekn95 18 Mar 2010 16:59 3317 24
  • #1 18 Mar 2010 16:59
    piotrekn95
    Poziom 24  

Witam. Poprzednie uszkodzone wskaźniki wymienione zostały na wskaźniki identyczne z m8041. Niestety nie działają one zgodnie z poziomem sygnału. Jak wyrównać te wskazania?

0 24
  • Pomocny post
    #2 18 Mar 2010 19:05
    peloks
    Poziom 27  

Potencjometrami montażowymi RN702 i RN752 mają wartości 47k.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 18 Mar 2010 21:02
    piotrekn95
    Poziom 24  

A jak wzorcowo to wyregulowac? Potrzebna taśma?

0
  • #4 18 Mar 2010 21:21
    peloks
    Poziom 27  

Przydała by się kaseta testowa z szumem różowym, ale po prostu weź kasetę z muzyką i ustaw na 0dB w najgłośniejszym momencie.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega jak widzę lubi pisać...tym razem jednak wypadałoby się zastanowić CO się pisze. Szum różowy do ustawienia poziomu wychylenia wskaźnika...ciekawe.
    Wskaźnik wysterowania ustawia się dla każdego typu magnetofonu indywidualnie, a jest to dokładnie opisane w instrukcji serwisowej. Nigdy jak dotąd nie słyszałem o wykorzystywaniu szumu, a tym bardziej różowego do tego celu. Gdyby chociaż dalsza część porady była poprawna...ale niestety - "0 dB" wcale nie będzie występować w najgłośniejszym momencie.
    Kolegę, jak i Autora tematu zachęcam do poszukiwań stosownych informacji w sieci.

0
  • #5 19 Mar 2010 07:52
    piotrekn95
    Poziom 24  

No więc włożyłem kasete, i próbuje ustawić ale tylko troche się cofnęła wskazówka, choć kręce potencjometrem, dodam że na różych kasetach(nawet orginalnych).

0
  • Pomocny post
    #6 19 Mar 2010 21:55
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Kolego, bez kasety testowej z nagranym sygnałem o częstotliwości 333Hz i poziomem 0dB nigdy nie ustawisz dobrze wskaźników przy odczycie.
    I nie pomogą tu żadne szumy różowe, pomarańczowe, a tym bardziej czerwone.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Mar 2010 22:16
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Niekoniecznie musi być kaseta testowa. Można podać na wejście (przy zapisie) odpowiednim poziom sygnału np. 0,5V (tą informację znajdziesz w serwisówce) z generatora i ustawić wskaźnik na 0db.

0
  • #8 19 Mar 2010 22:23
    marck1

marian, gdyby miał serwisówkę, generator - to by o to nie pytał.

0
  • Pomocny post
    #9 19 Mar 2010 22:37
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

To po co pyta? Przecież wiadomo że chcąc to dokładnie ustawić to bez specjalnych przyrządów i dokumentacji nie da rady. Jeszcze jest inna kwestia, może po prostu te wskaźniki mają inne parametry elektryczne niż poprzednie, bo wspominasz coś że regulujesz i tak za mocno się wychylają. Może trzeba zmienić potencjometry na 100K lub większe.

0
  • Pomocny post
    #10 19 Mar 2010 23:04
    peloks
    Poziom 27  

Do moderatora: dj-MatyAS: szum różowy zajmuje całe pasmo akustyczne
    i dlatego najlepiej jest regulować poziom wysterowania w najwyższym momencie. 0dB to jest pojęcie względne przy danej częstotliwości 1kHz ..czy od 20 Hz do 20 kHz i wartość jego zależy od danej normy.
    DIN=0,775 V. Wiec jaka częstotliwość wynosi dla wskaźnika wysterowania Finezja m536 SD? Mam instrukcje serwisową i w niej nic nie ma na ten temat. (Klub stereo w programie drugim polskiego radio tam na początku audycji nadawano szum różowy aby ustawić poziom wysterowania dla radio słuchaczy do nagrywania, to były lata 80-dziesiąte więc może Pan moderator nie pamięta? Więc poco ta czerwona ramka w Pana poście(uczyć a nie ganić i krytykować i do czasu do czasu pomagać).
    Jak bym lubiła pisać to bym został pisarzem a nie męczył bym się pisać dwoma palcami.Pozdrawiam Pana serdecznie.
    A teraz do autora postu, czułość analogowego wskaźnika wysterowania akustycznego zależy od typu. Szeregowy rezystor załatwia sprawę.Logiczne jest jaka ma być jego wartość i czy zastosować potencjometr 100kΩ.

marck1 napisał:
    Kolego, bez kasety testowej z nagranym sygnałem o częstotliwości 333Hz i poziomem 0dB nigdy nie ustawisz dobrze wskaźników przy odczycie.
    I nie pomogą tu żadne szumy różowe, pomarańczowe, a tym bardziej czerwone.
    Pomarańczowe i czerwone? Pierwsze słyszę.

marck1 napisał:
    marian, gdyby miał serwisówkę, generator - to by o to nie pytał.
    I tu się zgadzam.

marian1981.02 napisał:
    Niekoniecznie musi być kaseta testowa. Można podać na wejście (przy zapisie) odpowiednim poziom sygnału np. 0,5V (tą informację znajdziesz w serwisówce) z generatora i ustawić wskaźnik na 0db.

Przy zapisie czy odczycie 0dB musi być jednako

marian1981.02 napisał:
    To po co pyta? Przecież wiadomo że chcąc to dokładnie ustawić to bez specjalnych przyrządów i dokumentacji nie da rady. Jeszcze jest inna kwestia, może po prostu te wskaźniki mają inne parametry elektryczne niż poprzednie, bo wspominasz coś że regulujesz i tak za mocno się wychylają. Może trzeba zmienić potencjometry na 100K lub większe.
    Jak mogłem przeoczyć kolegi post.
    To dlatego że wolno piszę.Pozdrawiam.

0
  • #11 20 Mar 2010 00:24
    marck1

Kol. peloks, a Ty jesteś On czy Ona?

0
  • Pomocny post
    #12 20 Mar 2010 08:32
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #13 20 Mar 2010 09:54
    radiogaga
    Serwisant

Dokładnie jak powyżej pamiętając o pomiarze poziomu Dolby w punktach pomiarowych(760mV) przy odczycie.Po ustawienie tego dopiero sprawdza się poziom zapisu.Prowadziłem latami serwis Hi-Fi w komuszej erze i robiliśmy masowo pełną kalibrację parametrów.Na szczęście wtedy nie istniało mp-3:)

0
  • Pomocny post
    #14 20 Mar 2010 10:15
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

peloks napisał:
    marian1981.02 napisał:

Przy zapisie czy odczycie 0dB musi być jednako
    Musi, ale nie zawsze jest. Tu wiele zależy od jakości taśmy. Moim zdaniem zamiast sprawdzać na taśmach już zapisanych (a nie jest to dobry punkt odniesienie), to lepiej podać sygnał z generatora i ustawić odpowiedni poziom. W końcu ważniejszą rolę te wskaźniki odgrywają przy zapisie niż przy odczycie.

0
  • Pomocny post
    #15 20 Mar 2010 11:17
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #16 20 Mar 2010 11:21
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Aż takich procedur nie musisz wypisywać... Zauważ że autor nie wspomniał ani słowa że ma rozjechany tor odczytu (czy choćby zapisu). Wymienił tylko wskaźniki i te TYLKO chciałby wyregulować. Można uznać szanowny moderatorze że wyżej piszesz NIE na TEMAT!

Jeśli już tak bardzo jednak autor chce to ustawić przy nagranej swojej taśmie i nie tułaczyć się po serwisach (bo i tak niema pewności czy oni to dobrze zrobią w tych czasach), to proponuję kupić nową dobrej jakości kasetę, nagrać na pewnym (nie grzebanym) magnetofonie sygnał z generatora, tak aby przy odczycie na nagrywanym magnetofonie wskazywał 0db. Włączyć to na regulowanym sprzęcie i ustawić poziom wskaźników na 0db.

0
  • Pomocny post
    #17 20 Mar 2010 12:19
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 20 Mar 2010 13:49
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

No niech będzie dla potomnych... Choć za chwilę i tak pojawią się pytania w osobnych tematach typu jak ustawić głowicę.

Jeśli trudno zdobyć dobry magnetofon to dlatego radzę korzystać z metody opisanej przeze mnie wcześniej. Generator można zainstalować w komputerze, problem tylko z pomiarem nap. trzeba by mieć oscyloskop lub woltomierz który mierzy taką częstotliwość.
    Swoją drogą ciekawi mnie czy tak wszyscy w serwisach się skupiali na tych kalibracjach z pełnym oprzyrządowaniem i taśmami testowymi? Dawno temu wymieniali mi silnik w M3016 w serwisie oczywiście, z przykrością stwierdzam że z ustawieniem obrotów sobie nie poradzili, z kalibracją głowicy po wymianie również nie. Te dwie czynności były robione w dwóch różnych serwisach i w innym czasie.

0
  • #19 21 Mar 2010 16:34
    radiogaga
    Serwisant

Miernik obrotów i dystorsji był standardowym wyposażeniem autoryzowanych serwisów Zurt i Unitra serwis.Do kalibracji wystarczał V-640.Mieliśmy przyrządów innego rodzaju sporo.Były szkolenia w zakresie.Jeśli ktoś poważnie traktował swój zawód robił to starannie.Nie wchodziły w grę rozwiązania zastępcze jako niekompatybilne. Wszędzie znajdą się skrótowicze.Forum wg ,mnie powinno służyć rzetelną wiedzą i zachętą do jej stosowania.

0
  • #20 21 Mar 2010 17:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 21 Mar 2010 18:18
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Ale nikt tu nie mówi o złych poradach, nie wiem skąd takie domysły? Po prostu dj-MatyAS wspomniał aby udać się do serwisu twierdząc że tam wszystko fachowo wyregulują z czym nie bardzo ja mogę się zgodzić, raczej go tylko porządnie skasują... Niestety sądzę to po swoich doświadczeniach.

1
  • #22 21 Mar 2010 18:50
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 21 Mar 2010 18:58
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Do serwisu owszem ale nie do pierwszego lepszego... Myślisz że każdy serwis dziś ma jeszcze kasety testowe? Hmm... Założę się że na dzień dobry mu powiedzą że starych trupów już nie naprawiają... Najlepiej oddać do jakiegoś pasjonata co mu to rzeczywiście dobrze zrobi nawet bez taśmy serwisowej, niestety czasy zuritów już się skończyły...

0
  • #24 21 Mar 2010 20:26
    piotrekn95
    Poziom 24  

Co do tych śrubokrętów i mierników za 15zł to nie do końca. Ja może i jestem jeszcze młody, ale jak coś robie to porządnie, a nie że coś rozwalam. Te kaseciaki to pasja, tu nie można robić nic na odwal sie.

0
  • #25 21 Mar 2010 20:31
    398216
    Użytkownik usunął konto