Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór programatora do PIC

pawelcb33 18 Mar 2010 20:15 4263 25
  • #1 18 Mar 2010 20:15
    pawelcb33
    Poziom 24  

Witam, mam nadzieję że trafiłem w dobre miejsce.
    Szukam programatora do mikrokontrolerów PIC, zainteresował mnie PicKit2 który obsługuje chyba większość układów.

Ma ktoś go i mógł by się podzielić spostrzeżeniami dotyczące tego programatora, czy warto go brać.

W tme kosztuje 109zł ale nie ma w sobie podstawek tylko coś w rodzaju ISP (ICSP chyba się zwie to) układ musiał by posiadać piny aby zaprogramować układ, mało wygodne.
    Znalazłem klona PicKita2 w innej firmie który posiada różne podstawki i był by o wiele lepszy gdyby nie ta cena, 140zł.

I tu też mam pytanie, czy ktoś ma zrobioną płytkę z podstawkami do PicKita2, tak aby programator można było podłączyć do płytki i w płytce aby były różne podstawki do programowania. W tedy można było by brać z tme.

0 25
  • #2 19 Mar 2010 15:46
    dzimi
    Moderator

Przeniosłem z "Inne". Proszę czytać opisy działów.

0
  • #3 19 Mar 2010 16:21
    blue_17
    Poziom 32  

Wystarczyło by kupić płytkę stykową i jeden kabelek od programatora a wyprowadzenia są opisane w pdf-ach.

Pozdrawiam

0
  • #4 19 Mar 2010 22:48
    wzk
    Poziom 19  

Wystarczy też podstawka uniwersalna ZIF i 5 drucików. Podstawkę można umieścić na płytce z załącznika. Do płytki można dodać złącza igłowe, parę przewodzików do tych złączy, gniazdko telefoniczne czy kondensatory na linie zasilające i będzie super.

0
  • #5 20 Mar 2010 09:15
    pawelcb33
    Poziom 24  

Dzięki za odpowiedzi. Ogólnie chcę uniknąć przewodów.Chyba jednak zrobię po swojemu płytkę .

0
  • #7 22 Mar 2010 18:00
    kozak_sc
    Poziom 23  

Ja używam klonu ICD2 potyo2. Jest w pełni zgodny i współpracuje dobrze z MPlab-em.

@poorchava Microchip już nie daje darmowych sampli :( - kryzys.

0
  • #8 22 Mar 2010 18:24
    Mat_91
    Poziom 25  

kozak_sc napisał:
    Ja używam klonu ICD2 potyo2. Jest w pełni zgodny i współpracuje dobrze z MPlab-em.

Pokazać Ci listy przewozowa sampli z przed tygodnia wprost od microchipa?:)

0
  • #9 22 Mar 2010 20:06
    AdeBe
    Poziom 13  

Mat_91 napisał:
    kozak_sc napisał:

Pokazać Ci listy przewozowa sampli z przed tygodnia wprost od microchipa?:)

Mógłbyś rozwinąć temat? :-)
    Przydałyby mi się tak ze 2 lub 3 procki.

0
  • #10 22 Mar 2010 20:24
    kozak_sc
    Poziom 23  

Chciałem zamówić kilka miesięcy temu coś od nich i nie było możliwości darmowego pozyskania układów. Trzeba było chyba za przesyłkę zapłacić albo za same układy w jakiś niższych niż sklepowe cenach już nie pamiętam. Może coś się zmieniło od tej pory ??

0
  • #11 22 Mar 2010 20:27
    Mat_91
    Poziom 25  

Tak zmieniło sie:) Wtedy nie były dostępne bo mieli cos w stylu "modernizacji systemu samplowania" :) Teraz są normlanie dostępne dla europy, czas oczekiwania na sample to max 2 tygodnie, mi doszły w 5 dni:)

0
  • #12 22 Mar 2010 20:30
    kozak_sc
    Poziom 23  

Trzeba będzie zerknąć co i jak. Dzięki :)

0
  • #13 22 Mar 2010 20:33
    Mat_91
    Poziom 25  

Nie ma za co:)

A tak już całkiem zbaczając z tematu to módlcie się żeby te sample znów na allegro nie trafiły:|

0
  • #15 22 Mar 2010 21:49
    Mat_91
    Poziom 25  

Vpp podłączasz do /MCLR, a LVP pozostawiasz nie podłączone.
    Poza tym nie chce Cię martwić ale osobiście nie udało mi się odpalić tego programatora:|

0
  • #16 22 Mar 2010 21:54
    tadeek2
    Poziom 10  

To mój drugi programator. Pierwszy nie zadziałał:( Jaki programator mi zaproponujesz?(taki żebym nie miał problemu z odpaleniem).

0
  • #17 22 Mar 2010 22:11
    Mat_91
    Poziom 25  

Osobiście nie próbowałem nic oprócz brennera8 (ale jego głównym procesorem jest 18f2550) ktorego trzeba zaprogramować- do tego używałem programatora ART2003 który obsługuje chyba tylko ten 1 model. Później przerzuciłem się na ICD2.
    Możesz też spróbować programatora JDM ale tu też możesz mieć problem, bardzo często zdaża się że nie działa i to nie wiadomo dla czego (opienie z forum, ja nie używałem) chociaż są też głosy że działa bardzo dobrze.

0
  • #18 22 Mar 2010 22:36
    tadeek2
    Poziom 10  

No właśnie mam JDM. Programuje ale na końcu wyskakuje błąd:( Podejrzewam że na porcie com mam za małe napięcie - na diodzie zenera 5,1V mam napiecie 4,5V).

A brennera8 nie robiłem bo pic18f2550 drogi (pomyślałem że wydam 40 zł na niego a programator nie zadziała )

Będę musiał chyba kupić coś gotowego.

0
  • #19 23 Mar 2010 16:30
    Mat_91
    Poziom 25  

tadeek2 napisał:
    A brennera8 nie robiłem bo pic18f2550

Jak interesuje Cię ten układ to mogę odstąpić po kosztach przesyłki- odezwij się na PW.
    A brenner8 działa na 100% od pierwszego uruchomienia.

0
  • #20 12 Cze 2010 14:26
    radecz3k
    Poziom 1  

Witam. Ja troszkę offtopic. Tez myślałem nad brennerem8 i moje pytanie odnosi sie do sampli. Microchip pobiera jakieś opłaty za przesyłkę, cło czy cos innego? Trochę skopałem sprawę i wybrałem dostawę z tajlandi.

0
  • #21 21 Lip 2010 21:34
    oloolo
    Poziom 24  

Robiłem klona pickita 2 , kosztowało mnie to nie wiecej jak 35zł chyba. Działa i wspołpracuje z softem od microchipa.

0
  • #22 07 Sie 2010 18:29
    robgold
    Poziom 14  

Pawelcb33,

Jak chcesz uniknac problemow w stylu co tym razem zawiodlo czy twoj nowo wybudowany uklad czy programator "na drucikach" to zainwestuj te 100zl w tego Pickit2 albo zrob dobrego clona. Inaczej moga spotkac cie przykre niespodzianki.

Ja na poczatku zaczynalem do JDM'a, niby sie programowalo a co jakis czas uklad mi nie startowal...okazalo sie ze programator sie sypie. Pickit2 rozwiazal problem.

Natomiast jesli myslisz o budowaniu czegos ambitniejszego to wczesniej lub pozniej potrzebny bedzie ci debugger. Tutaj niestety Pickit czesto nie daje rady. Pokazujac wartosci z kosmosu. Roziwazaniem jest ICD2 tyle ze ta cena w przypadku oryginalu...

0
  • #24 08 Sie 2010 14:34
    robgold
    Poziom 14  

Czy kolega Urgon uzywal kiedys Pickit3 ? Moje doswiadczenia z nim sa srednie co by nie powiedziec negatywne... Owszem Microchip rekomenduje go ale to jest tak niedopracowana konstrukcja, ze aby uzywac "3" trzeba miec "2" w szufladzie.
    Tak samo jest z ICD3 ma jeszcze sporo chorob wieku niemowlecego.

Pickit2 mimo braku supportu jeszcze dlugo do podstawowych rodzin PIC'ow bedzie niezastapiony.

0
  • #26 08 Sie 2010 16:24
    robgold
    Poziom 14  

Ja go testowalem to nie bylo obslugi koderow HCS, przez co np aby rozpoczac zabawe z Keeloq'iem sie nie nadawal...obecnie tez na stronie nie widzie samodzielnej aplikacji.

Nie neguje, ze trzeba isc z czasem, postepem, osiagnieciami ;) Jednak Microchip moglby lepiej dopracowywac nowe wersje swoich "zabawek"

0