Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór programatora do PIC

pawelcb33 18 Mar 2010 20:15 4482 25
    pawelcb33
    Level 24  
    Witam, mam nadzieję że trafiłem w dobre miejsce.
    Szukam programatora do mikrokontrolerów PIC, zainteresował mnie PicKit2 który obsługuje chyba większość układów.

Ma ktoś go i mógł by się podzielić spostrzeżeniami dotyczące tego programatora, czy warto go brać.

W tme kosztuje 109zł ale nie ma w sobie podstawek tylko coś w rodzaju ISP (ICSP chyba się zwie to) układ musiał by posiadać piny aby zaprogramować układ, mało wygodne.
    Znalazłem klona PicKita2 w innej firmie który posiada różne podstawki i był by o wiele lepszy gdyby nie ta cena, 140zł.

I tu też mam pytanie, czy ktoś ma zrobioną płytkę z podstawkami do PicKita2, tak aby programator można było podłączyć do płytki i w płytce aby były różne podstawki do programowania. W tedy można było by brać z tme.
    dzimi
    Moderator
    Przeniosłem z "Inne". Proszę czytać opisy działów.
    wzk
    Level 19  
    Wystarczy też podstawka uniwersalna ZIF i 5 drucików. Podstawkę można umieścić na płytce z załącznika. Do płytki można dodać złącza igłowe, parę przewodzików do tych złączy, gniazdko telefoniczne czy kondensatory na linie zasilające i będzie super.
    pawelcb33
    Level 24  
    Dzięki za odpowiedzi. Ogólnie chcę uniknąć przewodów.Chyba jednak zrobię po swojemu płytkę .
    Mat_91
    Level 25  
    kozak_sc wrote:
    Ja używam klonu ICD2 potyo2. Jest w pełni zgodny i współpracuje dobrze z MPlab-em.

@poorchava Microchip już nie daje darmowych sampli :( - kryzys.

Pokazać Ci listy przewozowa sampli z przed tygodnia wprost od microchipa?:)
    AdeBe
    Level 14  
    Mat_91 wrote:
    kozak_sc wrote:
    Ja używam klonu ICD2 potyo2. Jest w pełni zgodny i współpracuje dobrze z MPlab-em.

@poorchava Microchip już nie daje darmowych sampli :( - kryzys.

Pokazać Ci listy przewozowa sampli z przed tygodnia wprost od microchipa?:)

Mógłbyś rozwinąć temat? :-)
    Przydałyby mi się tak ze 2 lub 3 procki.
    kozak_sc
    Level 23  
    Chciałem zamówić kilka miesięcy temu coś od nich i nie było możliwości darmowego pozyskania układów. Trzeba było chyba za przesyłkę zapłacić albo za same układy w jakiś niższych niż sklepowe cenach już nie pamiętam. Może coś się zmieniło od tej pory ??
    Mat_91
    Level 25  
    Tak zmieniło sie:) Wtedy nie były dostępne bo mieli cos w stylu "modernizacji systemu samplowania" :) Teraz są normlanie dostępne dla europy, czas oczekiwania na sample to max 2 tygodnie, mi doszły w 5 dni:)
    Mat_91
    Level 25  
    Nie ma za co:)

A tak już całkiem zbaczając z tematu to módlcie się żeby te sample znów na allegro nie trafiły:|
    Mat_91
    Level 25  
    Vpp podłączasz do /MCLR, a LVP pozostawiasz nie podłączone.
    Poza tym nie chce Cię martwić ale osobiście nie udało mi się odpalić tego programatora:|
    tadeek2
    Level 11  
    To mój drugi programator. Pierwszy nie zadziałał:( Jaki programator mi zaproponujesz?(taki żebym nie miał problemu z odpaleniem).
    Mat_91
    Level 25  
    Osobiście nie próbowałem nic oprócz brennera8 (ale jego głównym procesorem jest 18f2550) ktorego trzeba zaprogramować- do tego używałem programatora ART2003 który obsługuje chyba tylko ten 1 model. Później przerzuciłem się na ICD2.
    Możesz też spróbować programatora JDM ale tu też możesz mieć problem, bardzo często zdaża się że nie działa i to nie wiadomo dla czego (opienie z forum, ja nie używałem) chociaż są też głosy że działa bardzo dobrze.
    tadeek2
    Level 11  
    No właśnie mam JDM. Programuje ale na końcu wyskakuje błąd:( Podejrzewam że na porcie com mam za małe napięcie - na diodzie zenera 5,1V mam napiecie 4,5V).

A brennera8 nie robiłem bo pic18f2550 drogi (pomyślałem że wydam 40 zł na niego a programator nie zadziała )

Będę musiał chyba kupić coś gotowego.
    Mat_91
    Level 25  
    tadeek2 wrote:
    A brennera8 nie robiłem bo pic18f2550

Jak interesuje Cię ten układ to mogę odstąpić po kosztach przesyłki- odezwij się na PW.
    A brenner8 działa na 100% od pierwszego uruchomienia.
    radecz3k
    Level 1  
    Witam. Ja troszkę offtopic. Tez myślałem nad brennerem8 i moje pytanie odnosi sie do sampli. Microchip pobiera jakieś opłaty za przesyłkę, cło czy cos innego? Trochę skopałem sprawę i wybrałem dostawę z tajlandi.
    oloolo
    Level 24  
    Robiłem klona pickita 2 , kosztowało mnie to nie wiecej jak 35zł chyba. Działa i wspołpracuje z softem od microchipa.
    robgold
    Level 15  
    Pawelcb33,

Jak chcesz uniknac problemow w stylu co tym razem zawiodlo czy twoj nowo wybudowany uklad czy programator "na drucikach" to zainwestuj te 100zl w tego Pickit2 albo zrob dobrego clona. Inaczej moga spotkac cie przykre niespodzianki.

Ja na poczatku zaczynalem do JDM'a, niby sie programowalo a co jakis czas uklad mi nie startowal...okazalo sie ze programator sie sypie. Pickit2 rozwiazal problem.

Natomiast jesli myslisz o budowaniu czegos ambitniejszego to wczesniej lub pozniej potrzebny bedzie ci debugger. Tutaj niestety Pickit czesto nie daje rady. Pokazujac wartosci z kosmosu. Roziwazaniem jest ICD2 tyle ze ta cena w przypadku oryginalu...
    Urgon
    Editor
    AVE...

PICKit 2 nie jest rekomendowany przez Microchip. Ponadto najnowsze mikrokontrolery mogą z nim nie współpracować. Zatem jak już brać, to PICKit 3 lub robić jego klona...
    robgold
    Level 15  
    Czy kolega Urgon uzywal kiedys Pickit3 ? Moje doswiadczenia z nim sa srednie co by nie powiedziec negatywne... Owszem Microchip rekomenduje go ale to jest tak niedopracowana konstrukcja, ze aby uzywac "3" trzeba miec "2" w szufladzie.
    Tak samo jest z ICD3 ma jeszcze sporo chorob wieku niemowlecego.

Pickit2 mimo braku supportu jeszcze dlugo do podstawowych rodzin PIC'ow bedzie niezastapiony.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Tak się składa, iż mam PICKit3 i nie miałem z nim jeszcze żadnych problemów. Działa szybko i niezawodnie nawet z najnowszymi PICami...
    robgold
    Level 15  
    Ja go testowalem to nie bylo obslugi koderow HCS, przez co np aby rozpoczac zabawe z Keeloq'iem sie nie nadawal...obecnie tez na stronie nie widzie samodzielnej aplikacji.

Nie neguje, ze trzeba isc z czasem, postepem, osiagnieciami ;) Jednak Microchip moglby lepiej dopracowywac nowe wersje swoich "zabawek"