Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze anteny tv naziemnej.

18 Mar 2010 21:51 8969 23
  • Poziom 17  
    Witam, proszę o radę jakiej anteny zastosować do odbioru tv naziemnej, chodzi o kanały TVN i TV4 nadawany z nadajnika Chełm (Kumowa Dolina woj. lubelskie - TVN i hotel 'Kamena' - TV4). Sygnał nadawany jest o mocy 1kW więc jest bardzo słaby. Moja odległość od nadajnika w linii prostej to ok. 30km (może nawet mniej). Tylko jest problem w tym, że na drodze sygnału do mojej anteny są spore wzgórza ( w końcu to wyżyna), ale mój dom także jest na sporym wzgórzu. Próbowałem na antenie siatkowej, ale nic nie można złapać, ostatnio popróbowałem anteną od karty tv z laptopa i ku memu zaskoczeniu TVN obraz w kolorze, dźwięk tylko trochę śnieży a TV4 też obraz w kolorze z dźwiękiem tylko gorszy obraz od TVN'u. Czy zastosowanie mocnej anteny kierunkowej poskutkuje do poprawienia obrazu ze śnieżenia? Czy antena kierunkowa ATX 91 będzie dobra? Proszę o rady sugestie. Z góry dziękuję.
  • Warunkowo odblokowany
    ATX i teraz trzeba zastosować odpowiedni przedwzmacniacz do tej anteny aby odpowiednio wzmocnił sygnał lub wzmacniacz z oferty AMS-a.
  • Moderator
    Podaj dokładną lokalizację....
  • Poziom 17  
    irekr napisał:
    Podaj dokładną lokalizację....

Krasnystaw, południowy zachód od Chełma.

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

A czy do anteny ATX dobry jest kabel koncentryczny/satelitarny?

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

I jaką zwrotnicę zastosować do połączenia z anteną skierowaną na RTCN Piaski? Czy to może być zwrotnica dla Lublina i innych miast w woj. lubelskim? Chcę połączyć 2 anteny naziemne.
  • Moderator
    Przeliczę i sprawdzę...
    Jaki poziom kosztów wchodzi w grę..?

Dodano po 22 [minuty]:

No to mamy problem.

Tabela kanałowa jest ciekawa.
    kanał 9 TVP 1 - oddzielna antena w polaryzacji pionowej na Piaski
    kanał 21 Chełm POLSAT
    kanał 23 Piaski TVP2
    kanał 33 Chełm TV4
    kanał 35 Polsat Piaski
    kanał 38 Chełm TVN
    kanał 39 Boży Dar TVP INFO
    kanał 41 Raabego TVN (poza zasięgiem)
    kanał 57 Raabego TV4 (poza zasięgiem)

Pierwsza uwaga: nie da się prostymi środkami na jednej instalacji zapewnić odbioru TVN-u z Chełma i TVP INFO z Bożego Daru, kanały są za blisko.
    Określ hierarchię, te kanały się na tyle nakładają a kąty pomiędzy nadajnikami są na tyle duże że nie będzie łatwo połączyć te anteny ze sobą.
    Owszem , ATX postawiony na Chełm (bez wzmacniacza!!!! - jest za silny sygnał TVP2!!!) załatwia sprawę, ale będzie kłopot z połączeniem tego do "kupy"...
  • Poziom 12  
    Do irekr:

Skąd masz takie ciekawe informacje o dostępności lub nie danych kanałów po podaniu lokalizacji?
  • Moderator
    Wiedza + doświadczenie + tabele pomiarowe.
    + internet i parę ciekawych stron....
  • Poziom 17  
    irekr napisał:
    Przeliczę i sprawdzę...
    Jaki poziom kosztów wchodzi w grę..?

Dodano po 22 [minuty]:

No to mamy problem.

Tabela kanałowa jest ciekawa.
    kanał 9 TVP 1 - oddzielna antena w polaryzacji pionowej na Piaski
    kanał 21 Chełm POLSAT
    kanał 23 Piaski TVP2
    kanał 33 Chełm TV4
    kanał 35 Polsat Piaski
    kanał 38 Chełm TVN
    kanał 39 Boży Dar TVP INFO
    kanał 41 Raabego TVN (poza zasięgiem)
    kanał 57 Raabego TV4 (poza zasięgiem)

Pierwsza uwaga: nie da się prostymi środkami na jednej instalacji zapewnić odbioru TVN-u z Chełma i TVP INFO z Bożego Daru, kanały są za blisko.
    Określ hierarchię, te kanały się na tyle nakładają a kąty pomiędzy nadajnikami są na tyle duże że nie będzie łatwo połączyć te anteny ze sobą.
    Owszem , ATX postawiony na Chełm (bez wzmacniacza!!!! - jest za silny sygnał TVP2!!!) załatwia sprawę, ale będzie kłopot z połączeniem tego do "kupy"...

TVP Info nieźle łapie antena siatkowa skierowana na Piaski (z boku łapie Boży Dar), także ta antena załatwia TVP1, TVP2 i Polsat. Tylko zastanawia mnie polepszenie odbioru TVN i TV4. Czyli można dać ATX bez wzmacniacza i to może poprawić odbiór. Tylko jaką zwrotnicą połączyć te 2 anteny. Może być zwykła czy jakaś dedykowana dla danego województwa? Jeszcze jedno, ta antena kierunkowa na Chełm będzie miała trochę dłuższy kabel (ok. 10-15m), czy to nie osłabi sygnału?

Dodano po 17 [minuty]:

Problem ze zwrotnicą może być taki, że do każdego wejścia przypisana jest pewna grupa programów np. I II III
    Wejścia - kanały TV 1-12 6-12 21-69
    Wejścia - MHz 40-230 160-230 470-860
    W moim przypadku do 3 gniazda zwrotnicy pasują programy z obu anten. Tylko TVP1 jest z pierwszej grupy. Trudno będzie to pogodzić. Czy można na podłączyć antenę siatkową do pierwszego gniazda a kierunkową do trzeciego?
  • Moderator
    Antena siatkowa nie jest anteną. Sygnał TVP2 w Krasnymstawie jest na tyle silny że "antena" ta pracuje albo na krawędzi przesterowania lub już jest przesterowana.

Problem polega na tym, że TVN z Chełmie jest nadawany na kanale 38 a TVP INFO z Bożego Daru na kanale 39, czyli sąsiednim. Nie ma taniej zwrotnicy pasmowej, która oddzieli te dwa kanały a typowa zwrotnica wyposażona w cyrkulator/sumator pasma IV nie jest dobrym rozwiązaniem. gdyż gwałtownie urosną nam odbicia.
    Po prostu antena skierowana na Boży Dar (Lublin) będzie doskonale odbierała wszelkie sygnały odbite a pochodzące i z Chełma i odwrotnie, antena skierowana na Chełm będzie odbierała odbicia sygnałów pochodzących z Lublina. A na obrazie możemy mieć niezły bigos.

W tym konkretnym przypadku należy użyć zwrotnicy o trzech wejściach:
    - jedno wejście dla kanałów 1(6)-12 do którego podłączamy antene ustawiona w pionie i skierowaną na Lublin i:
    - dwóch wejściach kanałów 21-60; problem polega tylko na odpowiedniej separacji oraz proporcjach sygnałów.

I zapewniam; nie jest to proste....

przeanalizuję temat....
  • Poziom 12  
    Ja mam podobny problem mieszkam w okolicach Piask obraz na tvn jest słaby ale głos bez zastrzeżeń tylko brak jest tv4. Na razie odbieram tvn na antenie siatkowej i płytce planuje zakup symetryzatora , czy to coś pomorze w odbiorze ?
  • Moderator
    Jak mieszkasz w okolicach Piask/Piasków - jak to się odmienia? - to stosowanie anteny ze wzmacniaczem jest samobójstwem.
    W tak malej odległości od nadajnika z mocami po kilkaset kW odebranie słabego sygnału z Raabego jest problemem.
    Zasada postępowania jest następująca:
    1. Instalujemy dobrą i silnie kierunkowa antenę dla odbioru sygnałów z Raabego np: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-40-60_A1955.htm .
    2. Zakładamy przy niej symetryzator a na kablu w wybranym miejscu pułapkę wycinającą wszystko co jest nadawane na "wysokich kanałach" z Piasków: kanały 23 i 35 - docelowo także kanał 33 (DVB)
    3. Na antenie/antenach skierowanej na Piaski zakładamy stały tłumik 20 dB oraz pułapkę wycinająca kanały 41 i 57 - tytaj nie ma mądrych bo TVP1 jest nadawany w polaryzacji pionowej i w zasadzie powinny byc dwie anteny - oddzielna dla kanału 9go i oddzielna dla kanałów 23 i 35, ale co robić z TVP3 nadawanym na kanale 39 i z zupełnie innego kierunku? Nie wiem, jak podasz swoja lokalizację to przeanalizujemy.
    4. Kable włączamy do zwrotnicy - właściwej dla okolic Lublina - i tu jest kilka rozwiązań w zależności od zastosowanych anten.

Jest jeszcze wariant ostatni.
    5. Nic nie robić i poczekać jeszcze trochę, może odpalą DVB z Piasków, wówczas będzie jedna bardzo prosta antena i jeden dekoder.
    Piaski miały wystartować 1go kwietnia.....
  • Poziom 12  
    Podłączyłem antenę Yagi do tv 5 elementową do tego zakupiłem symetryzator Bedmor 21-69 Gdynia i złapałem tvn rabego w nocy z kolorami , słabo tvn z chełma , brak tv4 z chełma i lublina i niespodziewanie jakąś stację na 43 kanale po ukraińsku. Co to jest ta pułapka i gdzie ją kupić. ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Pułapka jak sama nazwa wskazuje - wycina - dany kanał TV.

Wykorzystaj wyszukiwarkę na tym Forum albo poczytaj w sieci net. Np. w firmie Dipol.
    Regulamin pkt. 14 .

Pozdrawiam.
  • Moderator
    5 elementów YAGI to mało, ja myslałem o nieco wiekszej: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-40-60_A1955.htm lub jej profesjonalny, lepszy odpowiednik: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_25-41-60_A8820.htm .
    Pułapka: http://www.dipol.com.pl/korektor_antenowy_ka-03_3_pulapki_w_uhf_C0393.htm przy czym w Twojej sytuacji musi byc ekranowana, podobnie jak musi byc ekranowana zwrotnica antenowa. Sygnał z Piasków przelezie przez wszlkie plastykowe obudowy.
  • Moderator
    Powinna... Ale gwarancji nikt nie da...
    Poczekaj do września, może odpalą DVB i będzie po problemie...
  • Poziom 12  
    Jak mi wiadomo to dvb-t z chełma ma ruszyć do któregoś kwietnia 2011 roku chodzi o 3 multipleks tyle wiadomo na dziś , prawdopodobnie w piaskach będzie 1 multipleks
  • Moderator
    Piaski miały wystartować 1go kwietnia 2010, ale jak to zwykle w naszym pięknym KRAJU polityka..... (miłość PiS-u do PO).
    Piaski na kanale 33, Zamość Tarnawatka na kanale 52 (docelowo 32), Chełm ma być odpalony jako SFN z Zamościem w zakresie multipleksu komercyjnego ale na kanale 25 samodzielny MUX TVP - mała moc , polaryzacja pionowa i zasięg w zasadzie Chełm i okolice.
    Ciekaw jestem co wymyślą by opóźnić..., bo żaden z graczy medialnych na rynku telewizyjnym nie jest zainteresowany cyfryzacją....
  • Poziom 12  
    A jaki przed wzmacniacz zakupić aby poprawić obraz tvn ?
  • Moderator
    Nie powinien być potrzebny. Jeżeli tak to nie może to być wzmacniacz szerokopasmowy instalowany przy antenie, ale przelotowy instalowany za pułapkami wycinającymi sygnały z Piasków.
  • Poziom 12  
    Zakupiłem mocniejszy wzmacniacz antenowy SWA 7 i SWA 14 po zastosowaniu na wszystkich kanałach brak TVN i TV4 są tylko odbicia TVP1 i TVP 2 a na symetryzatorze TVN i TV4 odbiera jak na rysunku wcześniej .
  • Poziom 12  
    Kolega wyżej pisał że do mojej instalacji potrzebna będzie pułapka wycinająca z tego co się orientowałem to na Dipol.Com.Pl są pułapki ale tylko od 21 do 69 kanału a mi potrzeba wyciąć 9 i 23. Co się stanie jak wytnę te kanały czy w tedy TVN i TV4 pojawi się. Po zastosowaniu SWA-7 na 9 TVP1 na 23 TVP2 , 35 słabo polsat , 39 tvp 1 zamiast tvp info na 41 tvp1 a 57 tvp 2.Na symetryzatorze tvn i tv4 słabo odbierają.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodam także że nie chcę zastosować zwrotnicy kanałowej chcę zastosować 1 anteną 20 elementową antenę yagi na tvn , tv4 , tvp info i polsat a tvp 1 i tvp 2 chcę wyciąć. Czy może być taki schemat :
    - przy telewizorze zasilacz 12 V
    - potem pułapka wycinająca tvp 1 i tvp 2
    - następnie płytka SWA 7
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Czytałem Twoje posty (scy12) i widzę, że nie posiadając nawet prostego miernika również nie czujesz tak zwanego "blusa" w konfiguracjach antenowych. :cry:

Podpowiedzieć muszę, że wszystkie pułapki (czytaj : filtry kanałowe - tłumiące ten właśnie kanał) instalujemy zawsze przed jakimkolwiek wzmacniaczem a nie za nim, ponieważ właśnie ta tłumiona częstotliwość powoduje przesterowania na wejściu wzmacniaczy.

Kolejność :
    Antena => pułapka => wzmacniacz => TV .

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Problem rozwiązany. Zamontowałem jedna porządną antenę Yagi skierowaną na Chełm i odbiór wszystkich kanałów jest w porządku.
    Temat zamykam.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam jeszcze tylko, że zamontowanie tej anteny Yagi skierowanej na Piaski pozwala odbierać nawet TVN z Lublina.