Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Fiat 126p- napęd elektryczny

Piotr3 27 Lut 2009 00:51 299167 1022
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    gregor_1980 napisał:
    I teraz pytanie do Pana Zbyszka, jaka jest cena jednego ogniwa akumulatorów Litowych zastosowanych w Pana Toyocie, tam są chyba 3.6V 100Ah , chodzi mi o koszty zakupu+sprowadzenie+cło w przeliczeniu na sztukę? A tak czysto teoretycznie to twierdzę że lepiej zainwestować w lżejsze akumulatory z odpowiednią ilością cykli ładowania z odpowiednio dużą pojemnością, bo gdy mamy przykładowo 300km jeżdżenia na jednym ładowaniu i 1000 cykli to wychodzi nam 300 tys km, czyli średnia trwałość silnika benzynowego.
    Z pobieżnego oglądnięcia internetu wychodzi mi, że baterie litowo-jonowe kosztują ponad 1000 USD za 1 kWh pojemności. Zabawa dla hobbystów i szpanerów z dużą kasą. Przy obecnych cenach paliw nie ma możliwości, żeby to się spłaciło.
  • Computer Controls
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    Zawsze to jest tańsze od auta z nowym silnikiem spalinowym, gdzie sama dopłata do Diesla wynosi 6000,-zł., a roczny koszt paliwa wynosi ok. 7000,=zł.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    1l = 800g = 10Mcal = 42MJ -> 18MJ użytecznej energii = 20MJ pobranych z akumulatorów (sprawność EV 90%) - za 1 USD.
    1kWh = 3.6MJ - powiedzmy, że akumulator wytrzyma nawet 1000 cykli, to i tak koszt ponad 1 USD za 18% tego, co da paliwo.
    Pewnie silnik spalinowy będzie się zużywał, ale on powinien wytrzymać ze 200 tys. km, więc 10% zużycia na to 7000 zł za
    paliwo - spokojnie można kupować droższego Diesla, ta dopłata zwróci się podwójnie - jak będziemy dużo jeździć.

Chyba, że masz gdzie kupić akumulatory dobrej marki za kilkanaście % ceny, którą podał marek_Łódź - wtedy EV się opłaci.

---

Aha, jeszcze jedna sprawa dotycząca EV - która chyba przemawia przeciw samoróbkom: akumulatory zazwyczaj nie
    "wysiadają" wszystkie naraz - jak użytkujemy dużą ilość akumulatorów, to niewielka część "wysiądzie" dużo wcześniej
    - i problem, co z tym robić? Opracowuje się systemy, w których wyłącza się te akumulatory, które przestały działać,
    i używa pozostałych - ale to już są dość złożone projekty, raczej nie na amatorskie konstrukcje.
  • Computer Controls
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    Ty nie tak rozumujesz, liczysz tylko dodatkowe koszty, a gdzie zakup auta z nowym silnikiem.
    Sama dopata do rodzaju silnika plus cena auta z nawzm silnikem.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Żeby przejechać te 200 tys. km, wydam na paliwo 70 tys. zł, i pewnie tyle samo na samochód - ceny są dość zróżnicowane,
    a ja nie mam w nich za bardzo orientacji, ale raczej producent dba o to, żeby trwałość samochodu wystarczyła na spalenie
    w silniku paliwa, które kosztuje nie mniej od samego samochodu - drogie markowe samochody muszą być solidniejsze.

Dlatego, jeśli akumulatory kosztują kilka razy więcej, niż paliwo, to cena auta nie zniweluje tej różnicy. Poza tym, cena
    auta to nie tylko cena silnika - sprawdziłem na moto-allegro, nowy silnik do Mercedesa (Diesel) był za 22 tys. zł - myślę,
    że taki silnik powinien z pół miliona km wytrzymać, i jego cena to grosze w porównaniu z paliwem, jakie spali.

A jak chcę kupić auto i przerobić na EV, to za auto też muszę zapłacić. - najwyżej silnik mogę sprzedać.
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm
    Cytat:
    A lithium-ion battery provides 300-500 discharge/charge cycles. The battery prefers a partial rather than a full discharge. Frequent full discharges should be avoided when possible. Instead, charge the battery more often or use a larger battery. There is no concern of memory when applying unscheduled charges.

https://www.batteryspace.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=4792
    Cytat:
    Poly Li-Ion Battery Module w/o PCM: 3.7V 100Ah ( 370 Wh) 500A Drain Rate for EV - Call for delivery PL-9059156-10P-TM
    Poly Li-Ion Battery Module w/o PCM: 3.7V 100Ah ( 370 Wh) 500A Drain Rate for EV - Sale Price $395.99

(dla uproszczenia przyjmiemy, że 1kWh akumulatora kosztuje 1000 USD)

Zaczynamy liczyć. Powiedzmy, że mamy pojazd, który zjada 10kW przy prędkości 80km/h (dane z sufitu). Dla dalszego uproszczenia przyjmujemy, że mamy akumulator o pojemności 10kWh, co pozwala na przejechanie (500ładowań x 80km/ładowanie) = 40 tys km

Koszt akumulatorów wynosi
    10000USD/40tys km = 0,25USD/km czyli około 25 dolarów na 100 przejechanych kilometrów (powiedzmy 26 razem z energią)

Możę się mylę, ale póki co nie widzę gdzie.

ps warto też pamiętać, że opory powietrza rosną bodajże w sześcianie prędkości, tak więc poprawa osiągów wymaga znaczącego wzrostu mocy.
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    Powiem Ci z ważniejszej beczki.
    Niemcy używali spalin (między innymi) z rury wydechowej do mordowania więźniów obozu koncentracyjnego i teraz nie wolno tego robić z innymi użytkownikami dróg.

Akumulatory możesz włożyć TROJAN kwasowe, dużo tańsze w momencie zakupu, wystarczy na dojazdy do pracy i jeszcze dalej.

A inna sprawa, to prędkość. Po mieście można jechać max. 50 km/h a za miastem są przeważnie ograniczenia (śr. 60 km/h).
    gregor_1980
    Poziom 14  
    Każdy pisze o akumulatorach kwasowych i o litowych, a jest pomiędzy nimi alternatywa, chodzi mi o akumulatorki Ni-Mh, niestety nie ma nigdzie dużych akumulatorów tego typu dlatego trzeba zastosować te małe rozmiaru AA. Akumulatory takie można kupić na ebayu za cene 1$ za 1.2V 2600mAh, produkcji USA. Powiedzmy 10000 takich "bateryjek" będzie zdolne do zmagazynowania energii ok 30kWh przy wadze samych ogniw 280kg za cenę 30-40tys zł w zależności od kursu. Zaznaczę jeszcze że ten sposób łączenia akumulatorków jest wykorzystany w Tesla Roadstar tyle że tam są ogniwa Li-Ion. Na 30kWh 300-400km zasięgu powinno być bardzo realne. Przy Ni-Mh musiało by być 70 szeregów po 144 sztuki połączone równolegle, co da pojemność ok 370Ah. Oczywiście połączenie tak wielkiej liczby ogniw to nie małe wyzwanie,do tego dochodzi jeszcze balansowanie ogniw, ale kto wie, może by się opłaciło.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Jak już liczymy: powiedzmy że samochód z silnikiem Diesla pali 6l/100km przy niezbyt szybkiej jeździe
    (bo i po co mamy jeszcze liczyć, ile wydamy na mandaty za przekroczenie dopuszczalnej szybkości);
    to oznacza, że ten samochód jako EV będzie potrzebował 120MJ/100km, więc na 1kWh przejedzie 3km;
    wychodzi, że na 30kWh będzie zasięg 90km. Skoro NiMH wychodzą kilka razy taniej od Li-ion, policzmy
    dla nich: powiedzmy, że wytrzymają 1000 cykli (pytanie, czy te po 1$ mają szanse - może to podróbki - ale
    to będzie do osobnego rozważenia), kosztem 30kzł kupimy akumulatory, na których przejedziemy 90 tys. km
    - czyli 1zł/3km; a koszt paliwa 0.24zł/km, razem z silnikiem 0.29zł/km - wciąż spalinowiec jest nieco tańszy.

Akumulatorów NiMH można poszukać na http://www.saftbatteries.com/ - tam będą porządne.
    Może te będą w sam raz: http://www.saftbatteries.com/Produit_NHP_329_51/Default.aspx
    gregor_1980
    Poziom 14  
    _jta_ napisał:
    Jak już liczymy: powiedzmy że samochód z silnikiem Diesla pali 6l/100km przy niezbyt szybkiej jeździe
    (bo i po co mamy jeszcze liczyć, ile wydamy na mandaty za przekroczenie dopuszczalnej szybkości);
    to oznacza, że ten samochód jako EV będzie potrzebował 120MJ/100km, więc na 1kWh przejedzie 3km;
    wychodzi, że na 30kWh będzie zasięg 90km. Skoro NiMH wychodzą kilka razy taniej od Li-ion, policzmy
    dla nich: powiedzmy, że wytrzymają 1000 cykli (pytanie, czy te po 1$ mają szanse - może to podróbki - ale
    to będzie do osobnego rozważenia), kosztem 30kzł kupimy akumulatory, na których przejedziemy 90 tys. km
    - czyli 1zł/3km; a koszt paliwa 0.24zł/km, razem z silnikiem 0.29zł/km - wciąż spalinowiec jest nieco tańszy.

Te obliczenia zasięgu bazowane na energii spalanego paliwa i porównanie ich do elektryka są nie właściwe, bo została pominięta sprawność. Samochód z silnikiem spalinowym to bardziej jest grzejnik na paliwo niż środek transportu z punktu widzenia sprawność, przecież ok 70% energii spalania jest zamieniane na ciepło i oddawane do otoczenia, jeżeli by tak samo było z elektrykiem to faktycznie samochody na prąd nie miały by racji bytu, ale tak nie jest bo sprawność maszyn elektrycznych jest na poziomie 80% a czasami więcej.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Sprawność silnika spalinowego (elektrycznego też) jak najbardziej uwzględniłem - zobacz mój post z 27 Lut 2009 17:16.
    gregor_1980
    Poziom 14  
    Pakiet 14 akumulatorów Trojan T-105 6V 225A, wychodzi energia ok 18kWh, średni zasięg to 100km. Dane te pochodzą od ludzi które to zastosowały, a Pan Zbyszek Kopeć ta takim pakiecie uzyskał zasięg 170km, do tego stosując lżejsze akumulatory i większą pojemność energetyczną , wtedy wynik 10kW/100km to norma, Jeśli się teraz mylę to inżynierowie od Tesla Roadstar również, i ich samochód nigdy nie powstał.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    18kWh odpowiada 3.6l paliwa - rekord dla silników benzynowych jest chyba poniżej 1l/100km; dużo zależy od
    opon (są specjalne o mniejszym oporze toczenia), nawierzchni, tego czy droga w miarę pozioma, czy nie...

A ja na piechotę zużywam może ze 2Mcal na 40km, czyli (1Mcal=4.2MJ=1.2kWh) 6kWh/100km - co mi taki EV. ;)
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    gregor_1980 napisał:
    Pakiet 14 akumulatorów Trojan T-105 6V 225A, wychodzi energia ok 18kWh, średni zasięg to 100km. Dane te pochodzą od ludzi które to zastosowały, a Pan Zbyszek Kopeć ta takim pakiecie uzyskał zasięg 170km, do tego stosując lżejsze akumulatory i większą pojemność energetyczną , wtedy wynik 10kW/100km to norma, Jeśli się teraz mylę to inżynierowie od Tesla Roadstar również, i ich samochód nigdy nie powstał.
    10 kWh/100km normą przy jakiej konstrukcji pojazdu i przy jakiej prędkości efektywnej? Tak, jak pisał kol. _jta_ zastosowanie specjalnych rozwiązań (np. rowerowych) pozwala zbić zużycie energii o rząd (powiedzmy do 1kWh/100km), tyle że to już nie jest samochód, a co najwyżej riksza elektryczna, co oczywiście nie dyskwalifikuje takiego pojazdu, a w pewnych przypadkach wręcz daje mu przewagę nad wszelkimi innymi.
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    ZLOT pojazdów EV 2009 odbędzie się w dniu 27-czerwiec-2009 i ewentualnie nasze dalsze pogawędki w drugim dniu 28-czerwiec-2009.
    ZLOT pojazdów EV 2009 odbędzie się w Gdynii w tym samym miejscu co w ZLOT ubiegłoroczny przy ul. Jana Pawla II (przedłużenie ul. Skwer Kościuszki) obok budynków Akademii Morskiej w Gdynii.

Chyba nie będzie tej hali (namiotu), w tym roku nie ma sponsorów, musimy liczyć tylko na siebie. Dostęp do gniazdka 230V zapewniony (chociaż na zmianę).

Proszę koniecznie zgłaszać emailem swoje uczestnictwo z pojazdem u dr. Andrzeja Łebkowskiego (Akademia Morska w Gdynii):
    andrzejl(malpa)am.gdynia.pl
    Trzeba koniecznie przewidzieć stanowisko na pojazd.
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Temat przysnął, pora go obudzić:
    http://www.autocentrum.pl/go/338__Slynny_zywo...ierc_-_General_Motors_EV1__1528942419__4.html

ps dziś w radio mówili o opracowywanym w Korei indukcyjnym systemie odładowywania (ładowania) akumulatorów z (pół)transforamatorów wbudowanych w jezdnię. Przy odpowiednim uzbrojeniu miasta można sobie wyobrazić jazdę kompletnie bez tankowania (ładowania).

... no właśnie http://www.samochodyelektryczne.org/index.php?id=index&function=show_all&no=394
    tomaszmarek
    Poziom 2  
    A ja mam nieco inne zapytanie propo akumulatorów mam akumulatory trakcyjne "12V K5-170Ah K20- 200Ah" i chciałbym się dowiedzieć co to jest za współczynnik "K" i za co jest odpowiedzialny
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    To są niemieckie symbole i znaczą po polasku pojemnść X-godzinną.
    Czyli: K5 - pojemność pięciogodzinna (rozładowanie takim prądem, że po 5 godzinach obciążenia napięcie na ogniwie spadnie do 1,75 V); K20 - pojemność dwudziestogodzinna.
    mreq
    Poziom 21  
    Ciekawa ale niestety krótka historia seryjnego samochodu elektrycznego GM EV1

historia
    http://www.autocentrum.pl/go/338__Slynny_zywo..._smierc_-_General_Motors_EV1__1528942419.html
    dane techniczne
    http://www.samochodyelektryczne.org/index.php?id=Samochody_elektryczne/GM_EV1/GM_EV1

przejażdżka (charakterystyczny dźwięk silnika)
    http://www.youtube.com/watch?v=fWoU-SPDXwk

najciekawszy filmik :)
    http://www.youtube.com/watch?v=H_A98NOWmUw

reklama
    http://www.youtube.com/watch?v=f5TLUIU5KFI

GM EV1 drag race vs. Miata and 300z
    http://www.youtube.com/watch?v=ArrhGmTkXxw

Drag naprawdę robi wrażenie :)
    leonow32

Poziom 30  
    Mój daleki krewny Floyd Wyczalek (w zeszłym roku odwiedził Politechnikę Poznańską, Krakowską i Wrocławską) pracował w General Motors. Na pytanie dlaczego nie wdrożono EV1 do seryjnej produkcji odpowiedział tak:
    - Bo się nie opłacało. Samochody spalinowe były dużo tańsze i paliwo też było tanie, a akumulatory o takich pojemnościach jak zastosowane w EV1 były drogie jak zaraza, a w dodatku mało trwałe. Obecne już są lepsze, ale jeszcze nie idealne. GM postanowiło zlikwidować wszystkie prototypy aby nie dostały się w ręce konkurencji, a projekt został odłożony na wyższą półkę i powróci w terminie bliżej nieokreślonym.

(Floyd był zdziwiony, że w Polsce wiedzą o EV1, ehhh ci amerykanie)
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    A ja wolę EV moich konstrukcji.
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    We wtorek byłem TOYOTĄ EV w Warszawie. Na przejazd ze Świętokrzyskiej w Gdańsku do Świętokrzyskiej w Warszawie wystarcza energii na jazdę bez ładowania. Starałem się jechać łagodnie z prędkością 70 km/h, czasem wychodziło 80 km/h lub więcej, a często 50 km/h lub 40 km/h (znaki drogowe, góry). Jechałem przez Prabuty, Susz, Iławę, Mławę.
    Jazda EV jest piękna.
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Zbyszek Kopeć napisał:
    We wtorek byłem TOYOTĄ EV w Warszawie. Na przejazd ze Świętokrzyskiej w Gdańsku do Świętokrzyskiej w Warszawie wystarcza energii na jazdę bez ładowania. Starałem się jechać łagodnie z prędkością 70 km/h, czasem wychodziło 80 km/h lub więcej, a często 50 km/h lub 40 km/h (znaki drogowe, góry). Jechałem przez Prabuty, Susz, Iławę, Mławę. Jazda EV jest piękna.
    A jaką masz pojemność akumulatorów?
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    Te rzeczy to są na moich stronach.
    Wypada poczytać, żeby być w temacie EV, bo jeżdżę na osobowych EV od 1996r i zrobiłem juz ponad 250 tyś. km na EV; pierwszy w Polsce zarejestrowałem elektryczne auto osobowe (i to kilka sztuk).
    _jta_
    Specjalista elektronik
    A czy te strony dają się już czytać, czy nadal są takie, jak były? Czy możesz podać link do właściwej części?
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Zbyszek Kopeć napisał:
    Te rzeczy to są na moich stronach.
    Ja nie pytałem gdzie to jest, tylko jaką masz pojemność akumulatorów. Informacja, że pokonałeś jakąś odległość bez międzyładowania, w której nie podajesz pojemności akumulatorów, to żadna informacja.

Na te strony już zaglądałem i nie chce mi się wchodzić kolejny raz szukać tej informacji, którą mógłbyś spokojnie zamieścić w poście w tym wątku. Nie bardzo rozumiem jaki może być cel takich działań zaciemniających (nie pierwszy raz w ten sposób odpowiadasz). Chcesz zwiększyć ruch na swoich stronach, czy masz jakieś inne powody ;-) ?

...

wciągnęło się, ale bez zdjęć. 412km po 8,7 kWh/100km to 36kWh. O ile nic się nie zmieniło (z tego, co mi się udało wyczytać), to 21x2x3,7Vx100Ah=15,5 kWh, czyli na przyczepce musiało jechać jakieś 20kWh :?:

I jeszcze jedno pytanie. Z moich danych (może mam kiepskie źródła) wynika, że koszt 42 szt baterii 3,7V/100Ah (15kWh==200km zasięgu) li-polymer to dobrych kilka, jeśli nie ponad 10tys USD, z czego wynika, że przy gwarantowanych 300 cyklach ładowania koszt akumulatorów na przejechanie 100 km wynosi prawie albo ponad 20 USD :?:
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    Jak by Cię temat interesował, to byś nie czytał wyrywkowo; a nie chciałem powtarzać moich wylliczeń i tlumaczeń.
    Ze Świętokrzyskiej w Gdańsku na Świętokrtzyską w Warszawie jest 356 km i wyraźnie pisze, że bez przyczepy.
    Pojemność akumulatorów litowo-polimerowych wynosi u mnie w tej chwili 400Ah oraz napięcie znamionowe wynosi 77,7V.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    To daje 8.73kWh/100km; przyjmując sprawność silnika elektrycznego 90%, benzynowego 35%, i takie same opory ruchu,
    przy takiej jeździe samochód z silnikiem na benzynę powinien jej spalać 2.2l/100km - całkiem ładnie, niełatwo o taki.
    Ale 20 USD za 2.2l benzyny (taka ilość na stacji benzynowej kosztuje chyba z 10zł), to wychodzi strasznie drogo...