Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze programowanie kilka pytań

tupek1991 19 Mar 2010 21:22 1017 3
  • #1 19 Mar 2010 21:22
    tupek1991
    Poziom 9  

Witam dziś zacząłem programować. Korzystam z tego kursu http://www.kursc.dioda.com.pl/str001.html i mam problem gdyż udało mi się wrzucić program do atmegi16 ale nie działa :(.
    I moje pytania:
    -czy program na tamtej stronie pasuje także do atmegi 16 (czy jest różnica w programowaniu atmegi 16 i 8 ?)
    -czy po zaprogramowaniu nalezy odlączyć programator ? (w moim przypadku stk200/300)
    -jeżeli chcę w grac nowy program do mikrontrolera, trzeba poprzedni skasować czy się nadpisuje?
    Wiem, że pytania poniżej jakiegokolwiek poziomu :|
    Ale mam prośbę o łopatologiczne wytłumaczenie mi.

0 3
  • #2 19 Mar 2010 21:37
    tadzik85
    Poziom 38  

ad 1. Tak. Oba procesory posiadają porty B i D. (W programowaniu?? NIE. Lecz mają inną budowę, inna ilość portów, inne układy peryferyjne, których w tym przykładzie nie wykorzystujesz)
    ad 2. Nie. Po zakończeniu programowania programator przerywa kontrole nad linią reset procesora. Więc program powinien działać.
    ad 3. Należy kasować. Wiele aplikacji programujących pozwala na pobranie sygnatury, skasowanie pamięci flash, zaprogramowanie flash i jego weryfikację. Jedno po drugim.

0
  • #3 19 Mar 2010 21:49
    BTomasz92
    Poziom 16  

Witam.
    Program powinien działać jeśli był poprawnie skompilowany (np. prawidłowo ustawiony model procesora) i do podłączania urządzeń (w tym przypadku diod) używasz właściwych wyprowadzeń - bez problemów sprawdzisz je w dokumentacji.

Nie zawsze trzeba odłączać programator, dużo zależy od budowy układu elektronicznego jak i samego programatora (te najprostsze często wymuszają stan na wyprowadzeniach służących do programowania) . Jeśli zbudowane urządzenie nie używa wyprowadzeń podłączanych do programatora (z wyjątkiem resetu i zasilania), to programator nie powinien zbytnio przeszkadzać. Tak czy siak, nie zaszkodzi odłączać - przynajmniej do czasu gdy nie ma się pewności czy programator nie zakłóca działania układu.

Przy wgrywaniu nowego programu dobrze jest wymazać stary, zresztą większość programów wgrywających wsad pozwala to robić automatycznie.

Pozdrawiam i powodzenia w nauce programowania!

0
  • #4 20 Mar 2010 10:40
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Programator czasami trzeba odlaczyc, czasami nie. Wszystko zalezy od programu. Np. czasami mialem szopki z PonyProgiem, ktory nie robil resetu po programowaniu i uklad czasami z podlaczonym ISP nie ruszal, a po odlaczeniu bylo ok. Co do kasowania FLASH przed programowaniem to nie jest to konieczne, a nawet jest to zbedne - wydluza tylko czas programowania. Strona pamieci, ktora jest programowana jest automatycznie kasowana. To, ze nieuzywane strony pamieci pozostana nieskasowanie dla normalnego programu jest absolutnie bez znaczenia.

0