Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

unitra ws 418 pala sie rezystory i tranzystory

19 Mar 2010 21:37 1873 14
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam taki problem z wzmacniaczem Unitra ws418. Nie tak dawno spalił mi sie ten wzmacniacz bo spaliły się rezystory emiterowe w lewym kanale (poszły z dymem) Jak przystało powymieniałem wszystkie tranzystory z lewego jak i z prawego kanału i udało mi się to lecz do czasu. Czemu jak podłącze pod jeden kanał np 2 głośniki i troszkę pod głoszę to palą się tranzystory mocy z obu kanałów i rezystory R541 R539 R527 R537. nie moge dojść ładu dlaczego one sie tak palą.
  • Poziom 43  
    A nie przeciążasz czasem wzmacniacza? Dając dwa głośniki zamiast jednego zmuszasz go do pracy z dwukrotnie większa mocą strat co mu dobrze nie służy, co nawet wyszło w praniu.
  • Poziom 14  
    wcześniej tak chodził całe swoje życie a teraz zaczął sie psuć
  • Poziom 43  
    Pracował w zakresie większego prawdopodobieństwa wystąpienia uszkodzenia...
  • Poziom 14  
    co zrobić zeby tranzystory i rezystory przestały sie palić ??
  • Poziom 43  
    1. Pisać poprawnie.
    2. Poprawić skuteczność chłodzenia i wzmocnić stopień wyjściowy...
  • Poziom 14  
    Do pisowni się zastosuje. Tranzystory mają dobre chłodzenie oraz są dobrze odizolowane od radiatora.

Dodano po 36 [sekundy]:

Jak wzmocnić stopień wyjściowy.?
  • Poziom 43  
    Dając mocniejsze tranzystory lub drugą parę równolegle nie zapominając o właściwym tego wykonaniu.
  • Poziom 14  
    tranzystory jakie zastosowałem to BD911 i 912 oraz tranzystory sterujące BD140 i BD139 oraz BC557. Tranzystory są dobrymi zamiennikami do tego wzmacniacza więc problem leży gdzieś indziej. Pytanie gdzie...??
  • Poziom 43  
    Może w odprowadzaniu ciepła. To że BD911/912 mają takie wypasione parametry to kompletnie nic nie znaczy. A jak ustawianie wzmacniacza?
  • Poziom 14  
    Chodzi o prąd spoczynkowy?? Jeżeli tak to nie ustawiałem na nowo. Po za tym nie wiem jak to się za bardzo robi w tym wzmacniaczu.
  • Poziom 34  
    Niedawno sprawdzałem BD911, bo koledze kilka się spaliło w układzie, w którym wg. mnie powinny pracować. I co się okazało. Zasilanie 24V, w kolektorze 1Ω/12W. Tranzystor na radiatorze do tyrystorów 450A, (moc na radiator ok.1000W). Pomiar 30sek. co 0,5A. Zakładam, że max. prąd 3A (60W). Regulacja prądu 0,5A-działa, 1A-działa, 1,5A-działa. Zanim ustawiłem 2A nastąpiło zwarcie. Drugi był znacznie lepszy i spalił się dopiero przy 2,3A. Kup sobie lepiej 2N6488 i 2N6491. Są droższe, ale chyba wiesz dlaczego.
  • Poziom 43  
    Chwila - prąd spoczynkowy 0,5-2A? Powiedziałbym 50-100mA to sensowny zakres ale nie aż tyle :!: BD911 jak na podane parametry ma żałośnie małą strukturę, więc niby którędy ma to ciepło z niego uciec :?:
  • Poziom 34  
    Nie spoczynkowy, tylko z zasilacza prąd stały do przetestowania mocy lub prądu, przy jakim zostanie zniszczony tranzystor. Sprawdzenie było zrobione, bo BD911 palił się w zasilaczu 15V 3A, gdy ten przechodził w stabilizację prądu na napięciu 1,5V. Teraz jest tam 2N6488 i jest ok.
  • Poziom 43  
    Tranzystory bipolarne nie lubią wysokich napięć na złączu i przy tym dużych prądów (zjawisko podwójnego przebicia). Chłodzenie we wzmacniaczu na pewno nie poradzi sobie też z takim numerem jak zwarty stabilizator (37V*2A to ponad 60W a te tranzystory są uwalone przy około 30W ciągłej pracy w takich warunkach..) - opcja przegrzania jest niesamowicie prawdopodobna.