Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem DC lub krokowym bezpośrednio z portu PC

19 Mar 2010 23:18 1785 3
  • Poziom 16  
    Witam.

Szukałem u wujka google ale nic mi nie powiedział.

Szukam schematu jak podłączyć silnik DC (np 12v z napędu cd-rom) bezpośrednio do portu lpt lub com i programu który to wysteruje. Tak samo jeśli da się to zrobić z krokowym. Bez sterowników.

Wiem że można uwalić takim sterowaniem port, ale potrzebuje info na ten temat.

Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    Na tej samej zasadzie równie dobrze można by podłączyć spawarkę :D bezpośrednio pod LPT...
    Bezpośrednio pod LPT się nie da ponieważ jest za mała obciążalność prądowa, za niskie napięcie i samoindukcja jeszcze do tego.

W cd rom są dwa silniki, jeden to BLDC, a drugi zwykły.

PS. Coś marnie szukasz. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "silnik krokowy LPT" i już masz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic637364.html
  • Poziom 16  
    @kompresor szukałem i same schematy z sterownikami były, mi chodziło o połączenie bezpośrednie.

Chodziło mi o silnik DC wysuwający tackę.

Czyli nie a się? No trudno jak sie nie da to spróbujemy na ULN.

PS. a jakiś bardziej rozbudowany program do tego? Chodzi mi głównie o możliwość ustawienia programu tak aby po wciśnięciu skrótu klawiaturowego np. ALT+CTRL+P kręci się w prawo, ta sama sekwencja tylko zamiast klawisza P klawisz L- leci w lewo. Ogólnie sterowanie tym silnikiem przez Girdera z pilota (tam da się ustawić każdy skrót klawiszowy więc tylko zostaje przypisanie skrótu do programu sterującego silnikiem).
  • Poziom 10  
    Tu masz prosty program do obsługi LPT
    http://www.speedyshare.com/files/27059214/sterowanie_lpt.rar
    Według schematu co podał kompresor podłączasz pin 2 LPT do do pierwszego wejścia ULN i na pierwszym wyjściu podłączasz pod silnik. Drugi kabelek do masy i możesz włączać i wyłączać silnik.
    Gorzej ze sterowaniem w drugą stronę.
    Może ktoś powie jak zmieniać kierunki silnika.