Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie bramy jednym przyciskiem, NE555N

bobuss 20 Mar 2010 01:46 6136 7
  • #1 20 Mar 2010 01:46
    bobuss
    Poziom 16  

Witam !!

Wykonałem sterownik do sterowania jednym przyciskiem bramy garażowej, w miejscu czerwonych kropek był przekaźnik (umieszczone na schemacie nr2.) który podawał impulsy do pinu 14 clock w 4017. Układ działał następująco, że gdy brama się otwarła, przełączyła krańcówkę i podała impuls poprzez układ gaszenia drgań styków do 4017. Problem tkwi natomiast w tym że układ gaszenia drgań styków nie działa jak powinien, i dość często zamiast jednego impulsu podaje dwa impulsy – brama po otwarciu się od razu samoczynnie zamyka. Zakupiłem timer NE555N, bo tylko on się nada do pozbycia się tego problemu. Generuje impulsy co pewien okres czasu. Natomiast ten układ jest dla mnie nowy i nigdy nie miałem z nim styczności, przy próbach utworzenia takiego generatora impulsów wypaliłem 2 sztuki :( poproszę o wskazówki jak wykonać do tego układu generator impulsów. Zasilanie układu waha się w przedziale 16-21v. Bardzo proszę o wskazówki. Przepraszam za błędy w pisowni oraz sformułowanie tekstu.

0 7
  • #2 20 Mar 2010 05:31
    korneliuszo
    Poziom 16  

Prawdopodobnie zostało przekroczone napięcie zasilania.

CD4017 jest tylko do 15V.

Wymień CD4017 i sprawdź czy działa na 12V

0
  • #3 20 Mar 2010 21:37
    bobuss
    Poziom 16  

Licznik przerzuciłem, bo mam zapasowy, to nie jego wina, działa jak należy. zależy mi na uniwibratorze z NE555N

0
  • #4 21 Mar 2010 00:21
    j4rek
    Poziom 18  

Po pierwsze musisz zastosować jakiś stabilizator np. 12V dla tego układu. Podejrzewam, że te przypadkowe załączenia są spowodowane zakłóceniami od silnika w momencie wyłączania/włączania i trzeba od tego zacząć bo na 555 może być to samo.

0
  • #5 21 Mar 2010 16:25
    bobuss
    Poziom 16  

Ciekawa wskazówka, posiadam stabilizatory: l7805, l78510cv, l7805cv oraz ts7805 Czy któryś z nich się nadaje? :)

Zdanie zaczynamy dużą literą i piszemy duże litery tam gdzie to niezbędne. [retrofood]

0
  • #6 21 Mar 2010 17:11
    j4rek
    Poziom 18  

Na 5V też będzie działać, dodatkowo daj większy kondensator filtrujący przed i za stabilizatorem oraz 100nF. Można też spróbować dać większy kondensator przy wejściu clock w miejsce tego 47nF. W ogóle takie pytanie czy potrzebujesz otwierania bramy z możliwością zatrzymania w dowolnym momencie czy tylko zamknięcia i otwarcia do końca? Jeżeli tej prostszej wersji to układ sterowania był by prostszy i pewniejszy.

0
  • #7 23 Mar 2010 11:20
    bobuss
    Poziom 16  

Wrzucam schemat z licznikiem NE555N teoretycznie działa wszystko jak na schemacie, licznik na schemacie pracuje Astabilnie, z częstotliwością 5Hz. Jeśli są jakieś uwagi odnośnie schematu to proszę o uwagi. dodatkowo umieszczam schemat w programie Yenka do pobrania.

0
  • #8 31 Mar 2010 16:17
    bobuss
    Poziom 16  

Ostatecznie nie wykonywałem układu na ne555. transformator który napędzał silnik zasilał również tą płytkę. Z względów ekonomicznych( pobór prądu na biegu jałowym transformatora) postanowiłem układ zasilić mniejszym transformatorkiem 12v,0.6A który całkowicie wystarcza. po mostku Graetza miałem napięcie ok 14v, odwinąłem parę zwojów i mam teraz równe 12v. nie występuje już efekt samo zamykającej/otwierającej się bramy. dziękuję za pomoc, zamykam temat

Wolt piszemy dużą literą V, a nie v. Pkt 15 regulaminu. [retrofood]

0