Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak nanieść napisy na obudowę?

MICHAŁ 08 Aug 2004 18:23 3211 9
 • #1
  MICHAŁ
  Level 18  
  Mam taki problem jak w temacie postu.Często wykonuje różne układy ,które następnie umieszczam w obudowie.Z reguły jest to czarna obudowa plastik.Chciałbym obudowane urządzenie opisać.Może znacie jakieś metody ,które pozwalają w warunkach domowych nanieść napisy na obudowę.Tylko w miarę estetycznie.Wiem ,że istnieje metoda sitodruku
  ale nie znam szczegółów.Może ktoś wie coś więcej lub zna strony traktujące o moim problemie. Będę wdzięczny.pozdrawiam.
 • #2
  andrea
  Level 16  
  Możesz w sklepie papierniczym kupić kolorowe literki kalkomani i ponaklejać , robiłem tak .Nie jest to prawda zbyt trwałe, ale szybkie i tanie, do celów amatorskich. Pozdrawiam.
 • #3
  jomek78
  Level 24  
  Samoprzylepka+wydruk ze swojej drukarki. Tanio, szybko, wygodnie i robisz co chcesz.pozdrawiam.jomek
 • #4
  MICHAŁ
  Level 18  
  Naklejane literki też stosuje ale to niezbyt mi odpowiada.Wolałbym coś trwalszego i bardziej "profesjonalnego".
 • #6
  boomerang
  Level 19  
  Moja metoda, spraktykowana w wielu urządzeniach niskonakladowych, polegala mniej wiecej tak:

  Uzywalem obudów zlozonych z 2 czesci (gora+dol, z przodu i tylu mozliwosc wkladania odpowiednio czolowki i scianki tylnej). Stosowalem i tanie obudowy z kiepskiego plastyku za kilka-kilkanascie zl, do bardziej wymagajacych klientow - zagraniczne za 50-150 zl. Nazwy producenta nie podam, bo nie jest tu miejsce na reklame.
  Tylna lub przednia scianka urzadzenia skladala z blachy aluminiowej (grubosc rzędu 1-1,5 mm) i plexi. Calkowita grubosc tych 2 warstw musiala byc tak dobrana, aby swobodnie caly ten zestaw wchodzil w szczeliny obudowy.
  Na aluminiowej blaszce przyklejalem wydruk (papier samoprzylepny) z opisami np. klawiszy czy wlacznikow. Oczywiscie i ta blaszka i plexi musialy miec zrobione odpowiednie otwory pod te elementy, wyswietlacz, itp. Uzywalem glownie drukarki laserowej, ale do tego typu papieru stosowalem 'przejscie' papieru na wprost, do tylu drukarki, bez przewijania po wewnetrznych walkach do przodu (HP6P). Po prostu papier samoprzylepny jest troche za gruby do obracania nim w drukarce.
  Innym wariantem bylo stosowanie zamiast plexi przezroczystej folii samoprzylepnej na wydruk z papieru. W zupelnosci to wystarczalo do zabezpieczenia powierzchni.

  Ale sie rozgadalem.

  Mam nadzieje, ze w miare jasno przedstawilem moja technologie, zycze milej zabawy.
 • #7
  mzielin
  Level 22  
  Robię wydruki na laserze (negatyw, tj, białe napisy reszta czarna), jednak ostatnio przestawiłem się na kolor szary tła. Te wydruki laminuje się jednostronnie folią "matową" o grubości 80-100 um. Wygląda to jak profesjonalna klawiatura membranowa. Jeżeli jeszcze wydruki wykona się na papierze samoprzylepnym - efekt znakomity.
  Uwaga - podczas laminowania klej lubi się "rozłazić" - zależy od gatunku papieru.
 • #8
  MICHAŁ
  Level 18  
  Wszystkim dziękuje za odpowiedzi.Jendakże interesowała by mnie metoda sitodruku,może ktoś wie coś więcej na ten temat ,jak się to wykonuje,co trzeba posiadć jak.Szukałem w sieci ale nic ciekawego nie znalazłem.
  pozdrawiam.
 • #9
  shacca
  Level 13  
  Sprubój tak:
  1. Weż arkusz celofanu naklej na nim literki i nożykiem do wykładziny
  wytnij je.
  2. Przyłóż celofan do obudowy i przymocuj go za pomocą taśmy
  papierowej.
  3. Weż teraz puszkę z farbą w spreju i dokładnie spryskaj obudowe.

  PS:
  Jeśli niechce ci się wycinać literek w celofanie i chcesz aby obudowa miała
  jakiś inny kolor a literki były w koloze obydowy , to poprzyklejaj je na obudowe i "przejedź" lakierem dokładnie po całej obudowie.
 • #10
  MICHAŁ
  Level 18  
  Napewno jest to jakiś pomysł.Tylko pytania czy zamiast foli nie można by wykorzystać siatki ze sitodruku (o której nic nie wiem) oraz czy farba w spraju będzie sie trzymać plastikowej obudowy?