Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

unitra pw-9013 i kolumny, graja ciszej, tuning wzmacniacza?

20 Mar 2010 15:02 4384 17
  • Level 10  
    Witam. Na początku napiszę że się naczytałem dużo na te tematy ale jednak nic satysfakcjonującego nie znalazłem. Do rzeczy...

Posiadam wzmacniacz unitra pw-9013 2x35W 8ohm i kolumny ZG30C114 30W 4ohm. Zestaw ten gra ok 2 lat i jest wszystko w porządku, a słucham ciężkiej muzyki elektronicznej gdzie jest dużo szybkiego bassu.

W kolumnach zostały wymienione głośniki na takie same oryginalne po regeneracji 20/30 30W 8 ohm. Wiem że kolumny mają zbyt małą impedancję ale jakoś to wszystko sobie gra.

Wzmacniacz ma 4 wyjścia głośnikowe i przełącznik A, B, A+B.

Mam dwie kolumny od wieży philips (fw-r7) 3 drożne 6ohm. Przez dziurę od bassreflex widzę napis: Eastech Nom 100W 6ohm.

Gdy podłączam te 2 pary głośników pod A i B to osobno grają normalnie (ustawienie A lub B) ale gdy ustawie A+B to oczywiście grają 4 kolumny ale znacznie ciszej.

Proszę mi wytłumaczyć jak to wszystko pogodzić ze sobą aby dobrze grało i nie doprowadziło do uszkodzeń wzmacniacza lub kolumn/głośników.

Próbowałem podłączać szeregowo tzn: 2xunitra pod jeden kanał i różnicy nie ma względem podłączenia ich osobno. Różnica jest gdy łączę szeregowo unitra+philips, wtedy wychodzi 10ohm na kanał oraz jak podłączałem szeregowo 2xphilips to daje 12ohm i głośniki grają ciszej.

Wiem że każde podłączenie jest nie odpowiednie ale proszę o radę jak to pogodzić aby nie było najgorzej.

Nie muszę podłączać tych philipsów ale stoją i się kurzą więc może jeśli da rade to podłącze.

Pytanie kolejne. Czy mogę w jakiś sposób (najtańszy) ztuningować wzmacniacz i kolumny unitry? Doczytałem się że do kolumn mogę wsadzić głośnik 20/60 8ohm, czy będzie to lepiej grało na tym wzmacniaczu czy można mu jakoś zwiększyć moc?

Ostatnie pytanie. Czy jeśli nie podłącze 2 dodatkowych kolumn philipsa to mogę podłączyć pod te 2 wolne gniazda coś innego aby dobrze grało? Jakieś konkretne kolumny lub subwoofer??? Jeśli można jakoś podłączyć suba to jakiego i jak go podłączyć? Mam skrzynie na głośnik 300mm. Czy jeśli bym do niej włożył jakiś głośnik tonsila to ten wzmacniacz to uciągnie (2xunitra zg30+sub)?

Aha, przy okazji, do czego służy przełącznik +/- w kolumnach unitry? Nie słychać różnicy gdy przełączam.

Przepraszam za moje lamerskie pytania ale nie doczytałem się nic na ten temat, tzn nie wywnioskowałem nic konkretnego aby znać odpowiedzi.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 28  
    Oj oj oj ......

Do subwoofera lepiej użyj oddzielny wzmacniacz. Co do zwiększania mocy, to może być bardzo nie opłacalne ( wymiana końca mocy, trafo, chłodzenie i dodatkowo to zmieścić do środka )
  • Level 33  
    Po co chcesz psuć tego PW 9013? Jeśli działa - zostaw w spokoju, a jeżeli za mało mocy? Sprzedaj i kup coś innego. Równolegle nic nie łącz, bo jeszcze spalisz. PW9013 jest pod kolumny 8R. Mimo, że już niegdyś grało z ZG30 4 ohm, to nie polecam tego powtarzać.
    Trzecia kwestia - już dość napaprałeś wkładając GDN 20/30 ośmio-omowe. Ta zwrotnica im nie służy zbyt dobrze.
  • Level 10  
    PZ IX wrote:
    Trzecia kwestia - już dość napaprałeś wkładając GDN 20/30 ośmio-omowe. Ta zwrotnica im nie służy zbyt dobrze.

Od początku w tych kolumnach były głośniki 8ohm więc wymieniłem na takie same bo stare się rozleciały ze starości.
  • Level 38  
    Quote:
    Nie muszę podłączać tych philipsów ale stoją i się kurzą więc może jeśli da rade to podłącz

Takie podejście jest chore. Wykorzystać coś co nie jest potrzebne tylko po to by nie stało i się nie kurzyło? Muzyka jest zapisana w systemie stereo, a stereo to 2 kolumny, nie 4.
  • Level 33  
    Quote:
    kolumny ZG30C114 30W 4ohm. Zestaw ten gra ok 2 lat i jest wszystko w porządku, a słucham ciężkiej muzyki elektronicznej gdzie jest dużo szybkiego bassu.

W kolumnach zostały wymienione głośniki na takie same oryginalne po regeneracji 20/30 30W 8 ohm. Wiem że kolumny mają zbyt małą impedancję ale jakoś to wszystko sobie gra.

Jesteś pewny, że poprzednie GDN 20/30 miały impedancję po 8R? Skoro te kolumny mają 4R?
    https://obrazki.elektroda.pl/69_1224358421.jpg
  • Helpful post
    Level 43  
    devil1985 wrote:
    Gdy podłączam te 2 pary głośników pod A i B to osobno grają normalnie (ustawienie A lub B) ale gdy ustawie A+B to oczywiście grają 4 kolumny ale znacznie ciszej.

Normalne zjawisko. Przy podłączeniu 2 par wzrasta opór i jednocześnie maleje oddawana moc. PW9013 ma 35 W na kanał także przy zaaplikowaniu 4 kolumn rzeczywistą moc możesz podzielić jeszcze na pół.
    Tak jak koledzy napisali wyżej lepiej dobre stereo niż byle jaka ,,kwadrofonia''.
  • Level 15  
    Jakim cudem PW 9013 ma 4 razy 35 watt ? Możecie mi to wyjaśnić ?
    /?
  • User removed account  
  • Level 15  
    No to jakim cudem po podłączeniu 2 par wzrasta opór ?
  • Level 32  
    Dubekk, po połączeniu szeregowym. Czytałeś ty cały temat, czy tylko wyrywkowo i pobieżnie?
  • Level 10  
    W tej chwili na 100% nie jestem pewien bo głośniki wymieniałem 2 lata temu ale pamiętam że kupowałem takie same jakie były stare. Te nowe mają 8ohm a na kolumnie jest napisane 4ohmy. Wkradł się mały błąd bo te głośniki są 20/40/14 czyli mają 40W nie 30 :)

Co do podłączenia philipsów. Nie chcę na siłe ich podłączać. Jeśli nie można to nie. Miałem je podłączone do wieży i grały 2 wzmacniacze ale wieża się coś psuje i pomyślałem że będzie to działało.
  • Level 10  
    Witam, podłączę się pod mój temat.

w/w wzmacniacz ma już swoje lata. Co zrobić/przeczyścić/wymienić aby posłużył mi jeszcze trochę? Na chwilę obecną nie narzekam, dalej gra z tymi samymi kolumienkami ZG30C114 i jest ok.
    W kolumnach słychać delikatny szum nawet gdy nic nie jest podłączone i robi się głośniej wraz ze wzrostem głośności pokrętłem. Wydaje mi się je tak powinno być ale wolę się upewnić.
    Gdy podłączam dźwięk z komputera szum jakby się podwaja, nie jest uciążliwy ale go słychać. Aktualnie mam zewnętrzną kartę dźwiękową wbudowaną w reloop digital jockey 2 IE i ma on złącze do uziemienia lecz gdy zwieram z obudową wzmacniacza to nic nie pomaga.
  • User removed account  
  • Level 10  
    jaki brum? o0 szum :)
  • User removed account  
  • Level 10  
    devil1985 wrote:

W kolumnach słychać delikatny szum nawet gdy nic nie jest podłączone i robi się głośniej wraz ze wzrostem głośności pokrętłem. Wydaje mi się je tak powinno być ale wolę się upewnić.
    Gdy podłączam dźwięk z komputera szum jakby się podwaja, nie jest uciążliwy ale go słychać. Aktualnie mam zewnętrzną kartę dźwiękową wbudowaną w reloop digital jockey 2 IE i ma on złącze do uziemienia lecz gdy zwieram z obudową wzmacniacza to nic nie pomaga.

Chyba jasno opisałem o co mi chodzi, jaśniej nie dam rady. Ja akurat nie rozróżniam co to jest brum a co szum, może ktoś mnie oświeci. Nie wiem czy ten "szum" nie jest spowodowany wiekiem elementów. I tu chciałbym się upewnić, czy to jest normalne czy coś można w nim nowego zastosować aby zniwelować szumy? I jak z tym uziemianiem? We wzmacniaczu i w/w reloopie jest złącze ground, czy gdzieś to podłączyć (komputer, uziemienie z sieci, ...)?
  • Moderator
    devil1985 wrote:
    Ja akurat nie rozróżniam co to jest brum a co szum

W takim razie musisz poprosić fachowca o ocenę.