Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu 10.04 beta 1 już dostępne

tpokala 20 Mar 2010 18:18 2388 8
  • Nowa wersja Ubuntu 10.04 Beta 1 jest już publicznie dostępna. Ta wersja zawiera wiele aktualizacji, w tym aktualizację jądra Linux do wersji 2.6.32, skórki oraz całkiem nowe funkcje.

Ubuntu 10.04 beta 1 jest ładowany z uaktualnieniami i nowymi funkcjami, jak GNOME 2.3, który umożliwia programistom i użytkownikom pełną kontrolę nad swoim pulpitem, oprogramowaniem i danymi. Mozilla również została wzbogacona o nową wyszukiwarkę - teraz domyślnie jest to Yahoo! - ale oczywiście użytkownicy mogą dokonać własnych ustawień.

KDE SC 4.4 w tym wydaniu zawiera wiele nowych aplikacji: narzędzi dla programistów, gier, programów multimedialnych i biurowych. Nie zabraknie też aktualizacji dla usług sieciowych: uwierzytelniania Active Directory czy wsparcia dla usług serwerowych. Ten pakiet będzie również dostępy dla starszych wersji - Ubuntu 8.04 LTS i Ubuntu 9.10.

W nowej wersji będzie też nowy domyślny sterownik dla kart graficznych nVidia - Nouveau będzie umożliwiał użytkownikom wykrywanie trybu jądra, zapewniając automatyczne ustawianie rozdzielczości i sprzętową akcelerację 2D.

Ubuntu 10.04 nabierze też bardziej społecznościowego charakteru - zapewniając integrację z takimi serwisami jak Twitter, identi.ca czy Facebook bezpośrednio z panelu MeMenu.

Najnowsze wydanie umożliwia także szybkie uruchamianie i szybsze wznawianie z trybu uśpienia, zapewniając przy tym nowy wygląd ekranu przy uruchamianiu. Jednak nie tylko sam proces startu zyska nowy wygląd - dla użytkowników dostępne będą 2 nowe tematy: Ambiance i Radiance - łącznie z nowymi tapetami i ikonami.

Jednak należy mieć świadomość, że Ubuntu 10.04 jest jeszcze w fazie beta, a użytkownicy powinni zachować ostrożność podczas instalacji tego wydania. Wersja finalna Ubuntu 10.04 planowana jest na 29 kwietnia 2010 - dokładnie 6 miesięcy po wydaniu Ubuntu 9.10.

Wersję 10.04 beta 1 można pobrać bezpośrednio z tej strony.

Źródło

• #2 20 Mar 2010 21:18
    MasterMatan
    Poziom 21  

Ja się nie mogę doczekać maja. W tedy będzie polski remix 10.04 (wg mnie lepszy od oficjalnego).
    Co do bety jeszcze się wstrzymam (nawet testy) bowiem wolę testować finalne wersje.
    Poczekamy zobaczymy jak się będzie sprawował 10.04 . Jeżeli będzie lipa to trzeba będzie się na Debiana przerzucić...

• #3 21 Mar 2010 11:54
    Mat_91
    Poziom 25  

Ja od paru dni używam Ubuntu 9.10- piękny system, szybki stabilny i pożera minimalna ilość zasobów! Jak 10.04 będzie zachowywał się tak samo to przerzucam się na niego od razu:)

• #4 21 Mar 2010 13:29
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Czekam z niecierpliwością ;)
    mam 9.10 i jest git!

Cytat:
    Ubuntu 10.04 nabierze też bardziej społecznościowego charakteru - zapewniając integrację z takimi serwisami jak Twitter, identi.ca czy Facebook bezpośrednio z panelu MeMenu.

Powinni dać jeszcze naszą-klase :D

• #5 21 Mar 2010 22:11
    noyo
    Poziom 18  

Dj nemsu napisał:

Cytat:

Powinni dać jeszcze naszą-klase :D

a mi sie to szczerze nie podoba, na start takie pierdoły usuwam. do czego oni dążą do drugiego windowsa ;/

• #6 21 Mar 2010 22:33
    MasterMatan
    Poziom 21  

Dla tego ja używam remix`ów...

• #7 22 Mar 2010 09:27
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

Koledzy kiedy oni w końcu dodadzą sterowniki własnościowe i kodeki. Co do remiksów to najlepszy to polskie ubuntu, ale często wywalają za dużo i poźniej nie bardzo chce to chodzić.

• #8 22 Mar 2010 15:31
    timo66
    Poziom 22  

Sterowników własnościowych nigdy nie będzie choćby ze względu na wagę i różnorodną konfiguracje sprzętu, no a kodeki to zabawa na 1-2minuty , nie wliczając "spowolnienia" na łączu. Jeśli ktoś ma trochę pojęcia co w systemie piszczy to polecam →Reconstructor. Można stworzyć własny remiks z sterownikami własnościowymi , kodekami i programami jakie używamy, a nie są dołączone do oficjalnych wydań. Wersje są dostępne na CD i pamięć flash.

• #9 22 Mar 2010 19:28
    MasterMatan
    Poziom 21  

Ja nie polecam Reconstructor`a. Za to polecam Ubuntu Customization Kit, więcej informacji po polsku, prosty do bólu al jedyne co trzeba umieć to klikać w Synaptic`u.