Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką wybrać wkrętarkę 14,4V czy 18V?

20 Mar 2010 18:28 36807 7
  • Poziom 10  
    Mam zamiar kupić wkrętarke Makity. I tak się zastanawiem czy wybrać tą z akumulatorem 18V i 1,3 Ah czy też 14,4 i 2 Ah. O czym decyduje pojęmność akumulatora i napięcie?
  • Poziom 12  
    Pierwsza ma 23.4Wh, druga 28.8Wh - w drugim akumulatorze zmagazynujesz więcej energii.
  • Poziom 9  
    Mam spore doswiadczenie jezeli chodzi o wkretarko - wiertarki akumulatorowe to jest uzywam ich kazdego dnia i mimo makita w Polsce zapewne jest inna niz makita w USA moge udzielic kilku rad opartych glownie z wlasnych obserwacji czy doswiadczenia.
    Jezeli planujesz zakup pomysl nad wersja IMPACT. Np: cos takiego :
    Link
    Bylem co do tego systemu bardzo sceptyczny, ale raz ktos dla mi przykrecic jakiegos 3 calowego wkreta bez nawiercania w dosc gruby kawal drzewa i az mi szczeka opadla. Wziolem pozniej swoja zwykla dla porownania i oniemialem.
    Olbrzymia sila z jaka dokreca sroby powodoje ze nie musisz prawie wogole naciskac na wiertarke, bo to ona za ciebie dokreca. Idealne rozwiazanie do np wieszania szafek w kuchennych - jedna reka trzymasz szafke jedna naciskasz spust a sruba "sama sie wkreca". Trzeba przy tym uzywac dobrych wkretow czy srob bo te tansze sie po po prostu lamia. Dodam ze np przykrecenie kola do samochodu nie stanowi zadnego problemu. Inna sprawa ze wszystkie tego rodzaju wkreto-wiertarki wyposarzone sa w "fast change" system przez co nie dasz rady zamontowac zwyklego "okraglego" wiertla, ale i na to jest sposob. Firma makita robi juz od jakiegos czasu koncowki ze zwyklym uchwytem z jednej strony a z drugiej pasujace do wiertarki IMPACT.
    Co do pojemnosci akummulatora miedzy 14V a 18V pomojajac technicznie sprawy roznicy nie ma wielkiej. Oczywiscie ta na 18 v bedzie pracowac dluzej, ale co z tym idz jest sporo ciezsza a i sam akumulator jest wiekszy a te kilka cm moze czasem uratowac sytuacje.
    Pojawialy sie ostatnio u nas w USA i dosc ostro sa promowane Lithium baterie sam mam takowa wkretarke i musze powiedzec ze mimo ze sa drozsze to wytrzymuja znacznie wiecej ladowan.
    I ostatnia sprawa. Marka. Makita - droga i dobra. Bosh drogi i dobry. a moze wart popatrzec na np RYOBI - tanie chinske byle co a dzial juz 3 rok a kosztuje plowe ceny :D

pozdro i owocnych zakupow
  • Poziom 25  
    Witam.Kol. pawel-podgorski napisał :" Oczywiscie ta na 18 v bedzie pracowac dluzej" .Mógłby kolega nie wprowadzać w błąd forumowiczów , ponieważ czas pracy nie zależy od napięcia , a od pojemności baterii akumulatorów . Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    A czy moc wkrętaki zależy od Ah akumulatora?
  • Poziom 25  
    Tak. To właśnie jest pojemność. Pozdrawiam.Sorry .Zbyt szybko odpowiedziałem . Nie . moc jest wielkością określoną przez producenta możesz ją zmienić przez zmianę napięcia ( a tym samym prądu - niebezpieczne dla sprzętu ) od pojemności zależy tylko czas pracy wkrętarki .
  • Poziom 1  
    Tak czytam i czytam i nie mogę przetrawić.

Owszem długość pracy wkrętarki (jak i każdego innego urządzenia zasilanego bateryjnie)zależy od pojemności akumulatora, ale:

Jeżeli obie porównywane wkrętarki mają tę samą moc przy różnych napięciach pracy to z prostego wzoru.

P=U*I

Jeżeli wkrętarki mają np 100W mocy i taki sam akumulator np 2Ah a:

1. pracuje na 18V to by osiągnąć pełną moc musi pobrać prąd o natężeniu 100W/18V=5,56A co przy pojemności akumulatora 2Ah pozwoli na pracę przez ok 21,5 minuty (na akumulatorze 1,3Ah będzie to 14 minut)

2. pracuje na 14,4V to by osiągnąć pełną moc pobierze 6,94A co pozwoli na pracę na akumulatorze 2Ah 17,5 minuty.

Z mocą strzelałem bo nie wgłębiałem się w moc takiej wkrętarki. Straty też pominąłem bo nie jestem elektrykiem by znać jakieś skomplikowane wzory pozwalające wszystko wyliczyć co do joty.
    Mam nadzieję że pomogę trochę rozjaśnić umysły w tym temacie.
  • Poziom 10  
    Kupiłem 14,4 a różnica jest taka że 18 miała większe obroty a 14,4 jest mocniejsza na razie wszystko jest ok. jestem zadowolony