Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston Margherita ALS88X - problemy z wirowaniem

blaszarek 20 Mar 2010 18:51 5872 6
  • #1 20 Mar 2010 18:51
    blaszarek
    Poziom 8  

Witam!

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemów z pralką Ariston Margherita 2000, model ALS88X. Sprawa polega na tym, że pralka podczas wirowania, ma problem z wejściem na wyższe obroty. Następuje chwilowa przerwa zasilania na silnik (gaśnie na ułamek sekundy dioda zasilania, a na silniku szczotki przestają iskrzyć), po czym silnik próbuje rozpędzać się od nowa. Po powrocie zasilania za każdym razem następuje na chwilę otwarcie elektrozaworów, co powoduje pobranie małej ilości wody. Pompa pracuje cały czas, więc woda ta nie zbiera się w bębnie. Po długiej próbie przeprowadzeniu cyklu wirowania silnik i inne funkcje zatrzymują się, a następnie ponownie włącza się pompa, zaś programator zaczyna obracać się zgłaszając błąd, którego niestety nie potrafię zidentyfikować. Dodam jeszcze, że przy nastawieniu prędkości wirowania na max. 500 obrotów wirowanie odbywa się normalnie, tylko co chwilę do zasobnika proszku wkapuje niewielka ilość wody.
    Po analizie tematów na forum postanowiłem sprawdzić szczotki na silniku. Rzeczywiście były na ukończeniu, więc je wymieniłem, ale to nie rozwiązało problemu. Bardzo proszę o wszelkie podpowiedzi gdzie szukać rozwiązania problemu.

0 6
  • #3 20 Mar 2010 19:14
    blaszarek
    Poziom 8  

Dziękuję Kolgo eeban. Czy mógłbyś podac jakieś szczegóły co na to wskazuje i o jaką naprawę silnika chodzi? Czy może byc to coś z uzwojeniem wirnika? Jak napisałem, wymieniłem szczotki i wyczyściłem komutator. Sprawdziłem też element, który znajduje się na końcu wirnika (okrągła przystawka z dwoma przewodami) - niestety nie wiem jak się ten element nazywa, ale według tego co znalazłem w różnych podobnych tematach dotyczących pracy silnika wskazuje to na zliczacz obrotów. No i dziwi mnie ta sprawa z otwieraniem dopływu wody. Będę wdzięczny za dalszą opinię.

0
  • #4 20 Mar 2010 19:17
    eeban
    Specjalista AGD

Trzeba przezwoić wirnik.

0
  • #5 20 Mar 2010 20:02
    blaszarek
    Poziom 8  

Dziękuję jeszcze raz. Nie bardzo tylko rozumiem, co praca silnika może mieć wspólnego z uruchamianiem elektrozaworów. No i silnik zachowuje się "normalnie" przy obrotach do 500/min. Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach i stąd te pytania.

Dodano po 34 [minuty]:

Sprawdziłem jeszcze raz dokładnie - jednak zarówno przy 500, jak i 400 obr/min występuje przerywanie pracy silnika, i oczywiście "przeciekanie" elektrozaworów.
    Chciałbym zatem zapytać ile może kosztować taka naprawa (przezwojenie silnika) i czy opłaca się to robić w 10-letniej pralce (użytkowana na około 4-5 prań tygodniowo, mniej więcej rok temu były wymieniane łożyska, poza tym dotychczas sprawowała się bez zarzutu i dobrze dopierała)?

0
  • #6 21 Mar 2010 18:01
    myagda
    Poziom 1  

Panie Blaszarku ;)

Ponieważ mamy te same modele pralki a ja nie mam do niej instrukcji - moja ogromna prośba. Czy byłby Pan uprzejmy opisać mi funkcje programatora? Próbowałam metodą prób i błędów ustawiać pranie na różne sposoby, ale wolałabym jednak znać opisy pokrętła. Szukałam w internecie - bezskutecznie. Będę bardzo wdzięczna.

0
  • #7 21 Mar 2010 22:06
    blaszarek
    Poziom 8  

Koleżanko myagdo, niestety instrukcja też mi gdzieś zginęła. Czytałem ją tylko raz po zakupie, ale było to 10 lat temu. Jest jednak w tej pralce fajna ściąga, z której często korzystam. Znajduje się ona na wysuwanej zakładce bezpośrednio nad zasobnikiem do wsypywania proszku (wysunąć ją można dopiero po otwarciu zasobnika). Poniżej zamieszczam zdjęcie mojej - liczby dopisane czarnym pisakiem oznaczają przybliżony czas prania. Jeśli coś na tej ściągawce jest dla Ciebie niejasne, to napisz konkretnie jakich wiadomości potrzebujesz. Żeby opisać wszystkie pozycje potrzebaby z pewnością kilku stron tekstu.

Dodano po 1 [minuty]:

Pralka Ariston Margherita ALS88X - problemy z wirowaniem

0
  Szukaj w 5mln produktów