Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała lampowa końcówka mocy do "cichego nagrywania"

armkon 20 Mar 2010 22:54 3184 9
 • #1
  armkon
  Level 10  
  Chciałbym stworzyć małą końcówkę mocy do nagrywania gitary ok 1W, chodzi mi o to żeby nie bawić się w wielkie loadboxy dla końcówki 100W. Mam kilka pomysłów ale nie wiem czy były by one właściwe.

  Wszyscy gitarzyści którzy nagrywają chcieli by mieć pewnie możliwość cichego nagrywania w domu swojego preampu lampowego, jednakże jak wiadomo taki preamp bez końcówki traci wiele swojego charakteru.

  Chciałbym skonstruować w tym celu urządzenie (końcówkę mocy) służącą do nagrywania bez użycia mikrofonu, wiadomo że nagrywanie w domu z rozkręconym piecem przez mikrofon to masakra, układ był by zakończony rezystorem który był by obciążeniem, wiadomo że do końcówki lampowej musi być podłączona paczka gitarowa, tu tą rolę pełnił by ów rezystor potocznie zwany loadboxem, z tym że dla 100W taki loadbox to spory koszt ponieważ rezystory i osiągnięcie 100W w 8Ω to nie taka prosta sprawa. Dlatego myślę o małej końcówce gdzie powinno być to dużo prostsze.

  za końcówką można by wbudować symulator kolumny gitarowej, wszystko razem dało by coś na kształt układu zamontowanego w preampie "Cream Machine" firmy H&K, z tym dodatkiem iż można było by podłączać dowolny lampowy i nie tylko lampowy preamp uzyskując charakterystyczne brzmienie czy też pasmo które można uzyskać tylko za końcówką.

  Zamiast symulacji paczki gitarowej można użyć także impulsu, czyli w najprostszym tłumaczeniu nagranego szumu paczki gitarowej zamiast analogowej symulacji kolumny wpiętej za końcówką.

  Chciał bym poznać waszą opinię na temat czy ów pomysł i jego założenie są słuszne, a może ktoś już budował coś takiego i mógłby coś doradzić lub podrzucić gotowy projekt takiego urządzenia.

  Mam nadzieję że problem został przeze mnie przejrzyście opisany.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)
 • #2
  sabringer
  Level 25  
  Tak tak tak! Jest coś takiego - nazywa się Mesa Boogie Recording Preamp ;)

  http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Rectifier_Series/RectoPreAmps/RectoPreAmp.html

  Brzmienie Dual Recto prosto do konsoli, 0 modellingu :D


  Dobra, dosyć żartów ;)

  W sumie to poszedł bym stricte klasycznie - małe lampowe combo 5W na EL84/6V6 + ECC83. Ew. tryb triodowy i nie powinno być problemów ze zbyt dużą głośnością. A rozwiązanie jest sprawdzone w studio (np. Layla była tak nagrywana, mnóstwo utworów Queen - tu w użyciu był tranzystorek ze starego magnetofonu (!) :))
  Steve Lukather (a on to nagrał taką masę płyt, że raczej się zna...) dorzuca do tego jeszcze subwoofer, i podobno brzmi jak ściana Marshalli - na nagraniu oczywiście.


  Zawsze największy problem jest z układem głośnik/kolumna - powietrze - mikrofon. Ciężko to zrobić na kilku filtrach pt. 'symulator paczki'
 • #3
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Ja bym na twoim miejscu zainteresował się produktami czy pomysłami Pitera z Hexe Guitar Electronics... Nie znam nikogo innego co znałby zagadnienie sprawy lepiej. Google i jedziesz... Możesz nawet do niego napisać...
 • #4
  armkon
  Level 10  
  tak rozumiem, tylko jedna sprawa, to taka że:
  mam preampy więc kombo mi nie potrzebne, na stronie haxe chyba nie ma schematów żeby zobaczyć jak to tam jest tam rozwiązane, przynajmniej nie widziałem, takie 5W combo mnie nie interesuje chodzi mi o ciche nagrywanie czyli tzw silent recording bez mikrofonu, chcę coś co będę mógł postawić na półkę i wpinać w to rackowe preampy i prosto do pc. Jest też opcja taka że zamiast filtru analogowego można dać impuls, czyli nagrany szum paczki zebrany wcześniej mikrofonem, pełno tego na necie.

  Także czekam na dalsze pomysły.
 • Helpful post
  #5
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  To co, że nie ma na stronie... Jest tam chyba kontakt do Pitera. Jego niektóre wynalazki (cabsimy, sztuczne obciążenia dla wzmacniaczy 1-5W) można zobaczyć nawet na forum Triody. Sam niedługo będę robił microampa w racku z końcówką z FireFlaya z Cabsimem by Hexe i być może sztucznym obciążeniem RLC także by Hexe.
 • #6
  armkon
  Level 10  
  fajnie wiedzieć że nie ja sam zajmuję się tym tematem, będę musiał przeszukać trochę triodę i zobaczyć co tam wypaskudzę :D
 • #7
  sabringer
  Level 25  
  Widziałeś jak się robi profesjonalnie 'silent recording'? Wygłuszona komora z głośnikiem i mikrofonem.
  Sama charakterystyka paczki to nie wszystko. Profesjonaliści zawsze korzystają z układu głośnik-mikrofon.

  Jak chcesz to zrób sobie wzmacniacz na byle jakiej lampie (i tak pewnie wyjdzie 5W bo takie są najpowszechniejsze i będzie najłatwiej zrobić). Obciąż to jak trzeba, daj cabsima na półprzewodniczkach i voila.
  Ale za efekty nie ręczę, zależy zresztą co cię zadowala.

  Temat w gitarowym świecie był wielokrotnie wałkowany, możliwość liniowego nagrywania w studio to często błogosławieństwo. Nie mniej jednak alternatywą dla rzeczywistości jest jedynie modelling.
 • #8
  armkon
  Level 10  
  niestety modeling to coś w co nie chcę się bawić, mam już dość cyfry... miałem pody i inne takie wynalazki, teraz chciał bym bez problemu nagrywać swój rig w domowym zaciszu, nie przeszkadzając nikomu, bez mikrofonów bo rozkręcenie wzmaka i problemy z wygłuszeniem pomieszczenia to w domu masakra bez odpowiedniego wygłuszonego pomieszczenia. Zależy mi też na brzmieniu z za końcówki, wiadomo mogę nagrać zaraz za preampem, ale to nie to samo, istnieją urządzenia typu palmer pdi-03 itd, jednakże myślę o czymś co mógłbym zamknąć w racku lub postawić na biurku i nie dawać za to 1600 tym bardziej że palmer musiał by być zapinany w duży PA, a po co zużywać lampy :).
 • #9
  sabringer
  Level 25  
  Skoro miałeś POD-y i cię nie zadowalała symulacja kolumny + mikrofonu z nich to raczej z cabsima też cie nie zadowoli. Sama końcówka to nie wszystko.

  A odnośnie tego 'impulsu' zamiast symulacji kolumny - zrób sobie tak jak planujesz zrobić z końcówką, z sygnałem z preampu. Jeżeli nie będzie obiecująco, to wątpię żeby po dodaniu końcówki wiele się zmieniło (no chyba że chcesz ją kręcić na granicy przesterowania, wtedy końcówka doda coś od siebie).

  Też jestem gitarzystą, miałem drobne przeżycia z głośnikami i wiem jak dużo one dają. A kupa ludzi chce przepchnąć preampy i efekty za kupę kasy przez nieodpowiednią kolumnę i dziwią się czemu im nie wychodzi. Dobre zastąpienie paki jest trudne do zrobienia.
 • #10
  armkon
  Level 10  
  Ja używam Pevaya Rockmastera i właśnie dla niego potrzebuję coś do nagrywania, w niedługim czasie prawdopodobnie będę sam robił jakiś lampowy pre, może slo-100 albo coś innego, peavey to świetny preamp o świetnym charakterze, a wiadomo jest dużo pomysłów do nagrania, a nie ma kasy i czasu żeby pełznąć ze wszystkim do jakiegoś studia, dlatego potrzebne mi coś od homerecordingu. Pody grają ok ale zawsze czuć że to nie do końca to...