Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bios nie wykrywa obrótów wentylatora

greg9872 21 Mar 2010 10:24 2260 4
  • #1 21 Mar 2010 10:24
    greg9872
    Poziom 9  

Witam ,może ktoś miał taki przypadek .Kupiłem płytę A7N8X i do tego procek Athlona 1700 Xp .po uruchomieniu i wejsciu w bios płyta nie wykrywa obrotów wentylatora a temperatura procka na starcie to 69 a po 5 minut 73-76 stopni. Po chwili się wyłacza.Wentylator jest prawidłowo podłaczony pod czyjnik obrotów"CPU
    FAN" ,swieża pasta nałożona na procek ,Zasilacz chieftec 350 W, podaje napięcia w normie -mierzyłem miernikiem.Proszę o poradę czy walnięta jest płyta czy przegrzany procek,chociaż wiem ,że te procki się tak grzeją.Ale najgorsze jest to ,że bios widzi 0 obrotów na wentylatorze procesora.

0 4
  • #2 21 Mar 2010 10:40
    andreooo
    Poziom 18  

Jeżeli wentylator sprawny to prawdopodobnie uszkodzony układ sterowania wentylatorem, wystarczy zwarcie między pinami "CPU FAN" i układ się spali. Ale jest rozwiązanie jeżeli posiadasz drugie złącze do zasilania wentylatora (chyba Chassis FAN) to tam się podłącz a powinno być na tej płycie.

0
  • #3 21 Mar 2010 17:01
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

A wentylator obraca się?

0
  • #4 21 Mar 2010 17:23
    dominik91p
    Poziom 27  

Pytanie zasadnicze czy wentylator się kręci bo to że w biosie nie pokazuje jego prędkości obrotowej może być np. przyczyną uszkodzonego czujnika obrotów zamontowanego w wentylatorze. Tym nie musisz się przejmować bardziej martwiłbym się o tą temperaturę.

0
  • #5 21 Mar 2010 18:50
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, te procesory się tak nie grzeją. Masz ubity czujnik obrotów, skoro wentylator się kręci, a bios podaje 0. Może też być tak, że kręci się za wolno, i bios nie łapie. Tak tez się zdarza. Podepnij do innego gniazdka zasilającego, zobaczymy, czy czujnik obrotów działa. Dodatkowo sprawdź jednak poprawność zapięcia radiatora i nałożenie pasty. Te procesory w spoczynku mają poniżej 40stC.

0