Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i

Protom 21 Mar 2010 10:58 3405 0
    Protom
    Poziom 10  
    Witam Wszystkich zainteresowanych tematem.

Przepraszam jeżeli umieściłem ten artykuł na nieodpowiednim Forum.
    Mam nadzieje, że ten artykuł komuś pomoże pomimo, iż Dual SIMy funkcjonują parę latek. Jakoś nie znalazłem na Elektrodzie informacji na temat instalacji Dual SIMa w Vox'sie.

A zaczęło się tak...
    Postanowiłem zainstalować w Samsungu Z510 adapter dual SIM aby włożyć drugą kartę Play Fresh by obniżyć koszty połączeń po zakończeniu minut z abonamentu w Plusie.

Kupiłem na Allegro chiński adapter za 14zł:

Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i

Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i

Pierwsze próby były wykonane na karcie Play i Orange w telefonie SPV E650 (Vox, HTC S710) z Windows Mobile 6 Standard.

Po uruchomieniu obie karty były widoczne.
    Ale...
    ...niestety przełączanie kart powodowało wieszanie systemu albo natychmiast albo wydawało się, że jest wszystko OK jednak po próbie ponownej zmiany SIMa już niestety wykonanie połączenia się nie udawało!
    Co więcej zmiana nazwy karty (wykorzystując menu, z tego co pamiętam menu Dual SIM było w Start / Aplikacje) nie działała i przy karcie z Orange zamiast typowego napisu Orange pojawiał się numer telefonu (podejrzewam, że taka jest nazwa tej karty), natomiast przy karcie z Play zamiast typowego napisu Play pojawiał się dziwny numer chyba 26 006 (coś takiego).

Wyjąłem z innego telefonu kartę z Heyah i ją i wyciąłem.
    Niestety sytuacja się powtórzyła Vox się wieszał natomiast zamiast tytułowego napisu Heyah pojawiał się numer telefonu (chyba nazwa karty).

Tak przy okazji po włożeniu adaptera do taniego, małego telefonu Samsung SGH-C260 okazało się, iż adapter funkcjonuje tyle, że mimo informacji na opakowaniu "Select a mobile number straight online in the STK menu, no need to turn ON/OFF the phone" telefon się restartował prawie tak jak po włączeniu z tą różnicą, że nie trzeba było wpisywać PINu telefonu.
    Nazwy obu kart były niestety takie jak w telefonie SPV.

Teraz o Samsung Z510.
    Po włożeniu (tak dla testów) adaptera z moim Orange i Play, potem Orange i Heyah, potem Heyah i Play w dwóch możliwych położeniach kart (chodzi o kolejność) telefon wybierał odpowiednią kartę ale restartował się podobnie jak mały SGH-C260.
    Nazwy obu kart jak wyżej (wybierane w Menu/Aplikacje).
    Ale...
    ...niestety (znowu) docelowa karta Plus (wycięta) nie chciała współdziałać w tym adapterze z innymi kartami! Sama działała ale po włożeniu dodatkowej jakiejkolwiek karty w jakiejkolwiek kolejności powodowało pojawianie się komunikatu "Brak karty SIM".

W ostateczności adapter wylądował tymczasowo w telefonie Sony Ericsson k510i i działa bardzo podobnie jak w telefonie Samsung SGH-C260 ale nazwy obu kart (wybierane w Menu/Rozrywka) były SIM-1 i SIM-2.
    Dodatkowo przy przełączaniu na Orange telefon przeprowadza użytkownika przez konfigurację telefonu tak jak po włożeniu świeżej karty do nowiutkiego telefonu (podejrzewam, że ten adapter ma jakiś problem z zapisywaniem czegokolwiek na kartach SIM !).

Zaletą tego zestawu było (jest) to, że dołączone są 2 ramki umożliwiające użycie wyciętej karty w sposób tradycyjny ;)

Ja nie stosowałem naklejek do wycinania, zostawiłem je sobie dodatkowo do ewentualnej naprawy karty już wyciętej zamontowanej w ramce. Karty wycinałem nożyczkami tak aby w czasie cięcia wyginała się odcinana część, najlepiej poćwiczyć na jakiejś tekturce albo starej, nieaktywnej karcie.
    UWAGA Ciężko montuje się adapter w telefonie (można próbować bez blaszki tak aby klapka tak jak w Samsungu Z510 lub SPV E650 dociskała jedną z kart).

To by było na tyle.
    Zamierzam kupić kolejny, podobny adapter być może już bez takich bag'ów. Namierzyłem na Allegro adaptery z możliwością ustawiania czasów przełączania pomiędzy kartami, mam nadzieję, że nasz wschodni kolega poprawił błędy w sofcie i mój SPV będzie miał dodatkową funkcjonalność. Niestety do Vox'a nie nadają się adaptery z tasiemkami ze względu na to, że kartę SIM wkłada się z boku jednej z rozsuwanych części telefonu.
    Sorki za kiepską jakość tego zdjęcia.

Kurka wodna.
    Kupiłem dwa dual SIMy 4 generacji (śmartej generacji kutwa). Oba w ogóle nie są widoczne w SPV E650 i Samsungu SGH-C260. Poszukam jeszcze u kumpli Nokii 6230 bo ponoć na niej mają działać. Jak nie będą to reklamacja.
    Może po całej tej akcji coś tu opiszę teraz nie mam ochoty.

Oba dual SIMy zrobione są na prockach firmy Silicon Labs C8051F305GM (cholerne QFNy z padem pod obudową!).
    A może małe chińskie łapki zapomniały je "zafleszować" :) ... kuźwa.

"Czwórki" wyglądają tak:

C.d.

Już jakiś czas temu sprzedawca na Allegro wymienił mi te "4" na "7" bo tak na prawdę takie miałem otrzymać.

Wyglądają tak:

Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i Dual SIM, wycinane karty, SPV E650, Samsung Z510, SE k510i

1. Te w przeciwieństwie do tych pierwszych współdziałają z Plus
    2. Funkcjonowały na 4 telefonach, warto wyłączyć automatyczne przełączanie bo się cosik kitwasi (np. wtedy gdy dzwonimy a tu nagle się karty przełączają, tak być nie powinno ale tak to wyglądało)
    3. Na SPV E650 źle działał dual SIM z nową kartą Play, po przełączeniu na Play i powrocie na innego operatora telefon się wieszał (myślę, że dual nie dogadywał się z Windowsem)
    4. W innych telefonach po zmianie karty następował restart (bez konieczności podawania kodu telefonu) i znalezienie nowej sieci już po 15 sekundach (można było dzwonić - znając numer :) ) albo poczekać 1 minutę aż pojawi się lista kontaktów.
    5. Zwykle telefony (przy normalnym użytkowaniu) zdychały po jednej, dwóch dobach !!! Chyba kolega ze Wschodu nie pomyślał o trybie standby.
    Gdyby nie to - to używał bym tych dual SIMów
    Na innych aukcjach Allegrowych chwalą się, że dual SIMy 21 generacji nie żrą tyle?? Niestety nikt od Chińczyka nie sprowadza dual SIMów "wycinanych" w tej wersji :(

The END