Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić wirnik komutatorowy.

motyl22 21 Mar 2010 12:16 38835 8
 • #1
  motyl22
  Level 27  
  Witam! Czy omomierz jest wiarygodną metodą? Co do przerwy na wirniku to się zgodzę. Ale co ze zwarciami między-zwojowymi? Czy nie wiarygodniejszy jest pomiar prądu z włączonym w szereg małej mocy odbiornikiem na 230v? I pomiar powinien być wykonywany w sąsiednich działkach, czy w przeciwległych? Pozdrawiam!
 • #2
  CameR

  Moderator of Vehicle Security
  W wirnikach powstają zwarcia międzyzwojowe.
  Zwartych jest np. kilka zwojów dlatego oporności i napięcia między płytkami komutatora mieszczą się w graniach tolerancji.
  Jedyną metodą wykrycia takiego zwarcia jest użycie "specjalnego" elektromagnesu do badania wirników i stalowej blaszki z wprawną ręką.
 • #3
  motyl22
  Level 27  
  Można coś więcej na temat tego magnesu? Jak to działa? Pozdrawiam!
 • #4
  CameR

  Moderator of Vehicle Security
  Wirnik kładziesz na rdzeń elektromagnesu dwubiegunowego włączonego do sieci.
  Bieguny elektromagnesu powinne obejmować mniej niż połowę obwodu wirnika.
  Na skutek zwarcia w pętli uzwojenia, popłynie w niej prąd od strumienia wytworzonego przez elektromagnes i powstanie nowy strumień od zwartej cewki.
  Jeżeli jest zwarcie w uzwojeniu, to przykładając od góry wirnika blaszkę stalową - przy zwarciu będzie przyciągana.
  Jeżeli nie będzie zwarcia, to blaszka nie będzie przyciągana.
 • #6
  motyl22
  Level 27  
  Dziękuję już czytałem:) Kolega krzysiek7 podesłał mi zdjęcia więc już wiem jak to wygląda. Serdecznie za nie dziękuję! Mam jednak jeszcze kilka pytań. Kolega POLO2 podesłał rysunek nazwijmy to testera z regulacją (tak mi się wydaje) Pierwsze moje pytanie to czy kładąc wirnik na testerze musi on leżeć idealnie? Bo wirniki będę badał różne a tester jaki mogę wykonać w warunkach domowych będzie bez regulacji. Czy ma to duże znaczenie? Jaki procent obwodu wirnika musi leżeć w testerze? Czy badany wirnik kładzie się raz i już można postawić diagnozę, czy wirnik trzeba obracać i robić kilka prób w poszukiwaniu zwarć. I ostatnie pytanie chyba najistotniejsze z czego pozyskać można taki tester? Właściwie to elektromagnes. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
 • #7
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Wszystkie wirniki jakie dotychczas miałem to na tym swoim elektromagnesie bez żadnego problemu sprawdzałem, przy średnicy nawet 60mm nie powinno być żadnych problemów, wirniki od elektronarzędzi z powodzeniem się mieszczą. Wirnik należy powoli obracać i trzymając blaszkę nad wirnikiem w odległości 1,5 - 2mm sprawdzić każdy żłobek tego wirnika. Jeżeli w żłobku będzie zwarcie to blaszka będzie w tym miejscu przyciągana do testowanego wirnika. O ile dobrze kojarzę to można jeszcze zrobić taki elektromagnes z silnika pompki od pralki automatycznej.
 • #8
  milan00
  Level 9  
  Witam, mam podobny problem z pompką wody, przestala działać po pierwszym użyciu. Rozebrałem, nie zobaczyłem żadnych dziwnych rzeczy, jest to pompka prądy stałego 12V, czy może mi ktoś powiedzieć czy podłączenie pompki do źródła zasilania, na odwrót biegunami mogła spalić wirnik ? Bo przez przypadek ktoś podłączył właśnie na odwrót.