Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koder-dekoder na bazie sprzegacza optycznego w oparciu o uP

OGLocDogg 21 Mar 2010 14:13 1135 2
  • #1 21 Mar 2010 14:13
    OGLocDogg
    Poziom 9  

Witam.
    Chcę się ze wszystkimi przywitać jako, że jest to mój pierwszy post.
    Chciałem się zwrócić do Was z takim problemem, a mianowicie z moją pracą inżynierska.
    Jeżeli mógłbym Was prosić o napisanie z jakimi problemami mógłbym sie spotkać podczas konstruowania tego to byłbym bardzo wdzięczny, jak i jakieś podpowiedzi. Ucze się dopiero programować mikroprocesory i także mam pytanie jaki język najlepiej pasowałby do mojego zadania.

Jeden nauczyciel powiedział, że nie uda mi sie tego zrobić, natomiast u promotora nie mam żadnego wsparcia. Jednym słowem jestem skazany tylko na siebie i może Was, także proszę o napisanie jakis wskazówek.

Ogólny schemat bedzie wyglądał następująco:
    Koder-dekoder na bazie sprzegacza optycznego w oparciu o uP

Sygnał akustyczny (Uin) będzie poddany cyfryzacji, mysle 64 kb/s i wysyłany na pierwsze wejście do sprzegacza optycznego.
    Drugi sygnał optyczny będzie generowany z mikroprocesora i podawany na drugie wejście sprzęgacza - jakiś pseudolosowy.
    W sprzęgaczu poszczególne bity powinny się sumowac (ich moce), a nastepnie na wyjsciu powinienem otrzymac zsumowany sygnał.
    W mikroprocku od tego sygnału musi zostac "odjęty" sygnał generowany przez u?P (syg. kodujący), by na ostatecznym wyjsciu uzyskac to co "weszło" na początku, czyli sygnal analogowy (dźwiękowy).

Czy jest możliwe zrobienie tego na jednym procesorze, czy kilku.
    Jak odnośnie synchronizacji między dwoma cyfrowymi sygnałami - nie może być żadnego opóźnienia, bądź nie bedzie ono wpływało nad odzyskanie informacji.

Bardzo proszę o jakieś linki, bądź komentarze.

Z góry dziękuję za pomoc.

PS: nie wiedziałem gdzie dokładnie umieścic ten temat.

• #2 21 Mar 2010 14:23
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Sprzęgacz optyczny jako układ całkowicie analogowy sumuje analogowo. Tak więc jaki ma sens sumowanie w nim dwóch sygnałów cyfrowych? Na wyjściu uzyskasz wtedy 3 stany "0", "1" i "2"... Niezbyt to rozumiem...

Całość tego projektu też jest dziwna (schemat blokowy) - jeśli układem kodującym i dekodującym ma być ten sam mikrokontroler, to jaki to w ogóle ma sens? Jakby to były dwa "odległe" urządzenia (jedyne połączenie to ten światłowód) to już nabiera to sensu...

Poza układem kodujący i dekodujący (abstrahując od tego czy to ma być jedno czy dwa urządzenia) potrzebny jest też układ próbkujący audio i zamieniający je w postać cyfrową i to jeszcze szeregową. Jeśli to miałoby być połączone z mikrokontrolerem kodującym / dekodującym, to całość tym bardziej traci sens.

Co do próbkowania sygnału audio, to (zakładając że NIE chodziło Ci o 64 kiloBITY na sekundę, czyli próbkowanie 8000Hz) nie wymyślaj nowego standardu - 44100Hz albo 48000Hz (ewentualnie niektóre wielokrotności tego drugiego).

4\/3!!

• #3 21 Mar 2010 15:59
    OGLocDogg
    Poziom 9  

Z tego co zrozumiałem, to wszystkie sygnały robić analogowo, będzie prościej?
    Chodzi tylko o to, by uzyskać sygnał informacyjny po "zsumowaniu" w sprzegaczu.
    Co do tego 64 kb/s to taki wybrałem bitrate ze względu, że w telefonii komórkowej używa się tego (a moja specjalizacja to telekomunikacja cyfrowa), lecz mogę zrobić dowolnie.

Mikroprocesor musi posiadać "klucz" dzięki któremu bedzie mógł odtworzyć sygnał, dlatego może sterować także tym sygnałem kodującym. Chodzi o prostotę w budowie.
    Bo naprawde nie wiem jak do tego podejść, a na uczelni wszyscy mi szambo z głowy robią.

2 sygnały (kodujący, informacyjny-dźwiękowy) muszą wejść do sprzęgacza.
    Na wyjściu będzie sygnał zakodowany czyli nie będe w stanie go odczytać (usłyszeć).
    Następnie musze zrobić jakiś układ, który odkoduje mi sygnał i na wyjściu uzyskam sygnał wejściowy.

Byłbym wdzięczny za przedstawienie tego jak najprościej jeżeli ktoś z Was ma jakis pomysł.

THX.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME