Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża JVC UX-T200RGD nie włącza się ze stanu STANDBY.

21 Mar 2010 17:06 5482 13
 • Poziom 12  
  Witam.
  Posiadam taką wieżyczkę jak w temacie. I jest z nią problem. Po podłączeniu przewodu zasilającego do sieci, sprzęt nie uruchamia się. Na przednim panelu świeci się tylko czerwona dioda (STANDBY), ale brak jakiejkolwiek reakcji po próbie włączenia przyciskiem. Zauważyłem również, że dość mocno i szybko nagrzewa się końcówka mocy. Napięcie jakie wychodzi z transformatora na "płytę główną" to 18 V. Nie posiadam schematu. Za wszelką pomoc i/lub sugestie będę wdzięczny.
  Pozdrawiam.

  To może ktoś ma namiary na schemat ?
 • Poziom 12  
  Wiadomość z ostatniej chwili. Podłączyłem wieżyczkę do sieci przez żarówkę 40W połączoną szeregowo i zaświeciła co oznacza, że w wieży jest zwarcie. Wymontowałem więc końcówkę mocy (układ LA4705N) i po ponownym podłączeniu do sieci żarówka już nie zaświeciła, ale wieża nadal się nie włącza (świeci tylko dioda STANDBY). Na załączonym obrazku jest fragment z datasheet układu LA4705N:

  Wieża JVC UX-T200RGD nie włącza się ze stanu STANDBY.

  I teraz mam pytanie czy bez tego układu wieża powinna się uruchomić czy nie uruchomi się ze względu na to, że układ czymś steruje ? Lub jeśli jest możliwość uruchomienia sprzętu bez końcówki to w jaki sposób (być może coś wystarczy zewrzeć ze sobą) ?
  Proszę o pomoc i dodam, że jestem amatorem :)
 • Moderator
  Wieża powinna się uruchomić bez końcówki. Oprócz zasilania na pin.11 i 18 posiada jeszcze stand-by na pin.5. Podejrzewam dalsze uszkodzenie sprawdź pozostałe stabilizatory napięcia na zasilaczu.
 • Poziom 12  
  Stabilizatory OK. A czy na pin.5 układu nie trzeba podać napięcia +5V żeby wieża ruszyła ? Znalazłem jeszcze coś takiego w datasheet :
  Wieża JVC UX-T200RGD nie włącza się ze stanu STANDBY.

  Znalazłem uszkodzony rezystor 5 paskowy (tzw. precyzyjny), przylutowany do bazy tranzystora 2sa1359 i mam problem z odczytem wartości. Kolory pasków to:
  -brązowy
  -czarny
  -pomarańczowy
  -czarny
  -(chyba) brązowy

  Na moje to albo 103 Ω albo 10 kΩ.
  Pozdrawiam.
 • Moderator
  A czy Kolega czyta posty? O napięciu na pin.5 już pisałem. Te +5v pojawi się dopiero po załączeniu procesora ze stanu stand-by. Powinny pojawić też inne napięcia na wieży.
 • Poziom 12  
  Witam. Na płycie jest stabilizator KIA78S06P. Na wejściu jest 17 V, a na wyjściu 4 V. Wydaje mi się, że będzie uszkodzony ponieważ powinien mieć 6 V na moje. Co o tym sądzicie ?
  Pozdrawiam.
 • Moderator
  Czy uszkodzony - możliwe. Ale może coś go obciążać. Najprościej podnieś pin. wychodzący z 6V i sprawdź czy jest te +6V.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  W sumie masz racje - koszt znikomy, roboty jeszcze mniej a pewność 100%.
 • Poziom 12  
  A więc zrobiłem tak jak pisał wcześniej kolega "dzimi" - "Najprościej podnieś pin. wychodzący z 6V i sprawdź czy jest te +6V." i okazało się, że jest na nim napięcie 6V, a koszt wcale nie jest taki znikomy :) bo na necie wołają za niego około 18 zł. Niestety w okolicy nie mam żadnego sklepu elektronicznego z częściami. Za stabilizatorem jest tranzystor SMD oznaczony jak na rysunku i o takich wymiarach:
  Wieża JVC UX-T200RGD nie włącza się ze stanu STANDBY.
  Poszukałem trochę w sieci i z tego co znalazłem wnioskuję, że jest to tranzystor DTC114TKA i myślę, że jest uwalony, ponieważ miernik nic nie wykazywał (na żadnej z nóżek). Poprawcie mnie Koledzy jeśli się mylę.
 • Moderator
  No to podstaw jakikolwiek inny stabilizujący na +6V. Ten tranzystor jest z opornikiem na bazie.
 • Poziom 12  
  Pomierzyłem miernikiem (ustawiony na pomiar diody) i okazało się, że emiter tranzystora DTC114TKA ma przejście z włącznikiem (brak jakiegokolwiek oporu). Podłączyłem wieżę do sieci i zmierzyłem napięcia na płytce w miejscu gdzie powinien być wlutowany tranzystor (odlutowałem go) i na kolektorze pokazało się 5,6 V a na pozostałych 0 V. Po wciśnięciu włącznika POWER na emiter podawana jest masa. W takim wypadku wnioskuję, że uszkodzony jednak jest ten tranzystor i teraz mam pytanie czy można coś zakombinować i wstawić jakiś inny w zamian (jakiś ogólnodostępny) ?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Ja mam wieze sony i miałem podobny problem a tym problemem bylo to ze na kablu od głosnika było zwarcie i nie odpalała tylko tryb standby.


  Z przecinkami i gramatyką, też Kolega ma problem?
  Regulamin p.15
  (dj-MatyAS)
 • Poziom 12  
  Podziękowania dla kolegi "dzimi". Ściągnąłem schemat i z niego wynika, że to jest tranzystor DTC114TK (zamienniki: UN2215; FA1A4Z; KRC111S lub RN1411).
  Podstawiłem tranzystor NPN o zbliżonych wartościach (MPS2222A - taki miałem pod ręką) z dolutowanym rezystorem 10kΩ na bazie i wieża uruchomiła się ale przy odłączonej taśmie, która idzie do mechanizmu kasety. Po podpięciu z powrotem tej taśmy, wieża znów przełączyła się w stan STANDBY i nie chciała się uruchomić do momentu, aż jej nie wypiąłem. Wlutowałem więc oryginalny tranzystor DTC114TK i sprzęt zachowywał się tak samo stąd wniosek, że tranzystor jest OK. Wydaje mi się, że coś jest nie tak z wyświetlaniem na wyświetlaczu, ponieważ świeci na pół gwizdka a wszystkie funkcje wieży (przyciski na panelu) działają (przełączają się). Wszystkie napięcia na płytce wyświetlacza zgadzają się ze schematem. Co może być przyczyną słabego (bladego) wyświetlania ?.

  Witam.
  Po wymianie stabilizatora z oznaczeniem na płycie IC 703 - (KIA78S06), który to powodował słabe wyświetlanie na wyświetlaczu, oraz końcówki mocy oznaczonej IC 31 - (LA4705N) wieża jest sprawna.
  Dziękuję wszystkim za cenne podpowiedzi. Temat zamykamy.
  Pozdrawiam.