Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiatraczek nie działa. HP zv5240, komputer grzeje się.

21 Mar 2010 18:06 3168 4
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam taki problem, od jakiegoś czasu komputer zaczął mi się sam wyłączać jakby zasilanie padło, ponadto strasznie hałasował, chociaż nikt na nim nie pracował. Wpadłam na pomysł że to z przegrzania( bo w sumie bywał bardzo gorący), wiec rozkręciłam i wyczyściłam porządnie. W trakcie majsterkowania i oględzin okazało się również że jeden z 2 wiatraków nie chodzi.
    Pobawiłam sie trochę zasilaniem i :
    - przy włączaniu komputera oba wiatraki ruszają i kręca się szybko ok. 3 sekund
    -potem na chwile przestaja sie kręcic
    - a za chwile znow jeden rusza i działa a drugi stoi w miejscu
    - nawet jak zamule komputer(włącze kilka programow) to ten drugi nie rusza.... a komputer grzeje sie ( chociaz i tak jest lepiej bo przeczyszczenie tego drugiego pomogło i się nie wyłącza)

CO JEST NIE TAK I JAK TO NAPRAWIĆ !!!???? PROSZĘ O POMOC!!!

dodam że spisałam sobie dane wiatraczka:
    SUNON MagLev Fun GC055515BH-A DC5V=1.3W

POMOCY!!
  • Poziom 17  
    Wiatraki włączają się w zależności od temperatury, więc ten drugi wiatrak może być od karty graficznej lub chipsetu. Najlepiej zainstalować program speedfan (do śledzenia temperatur) i jakiegoś 3DMarka np. 2005 lub 2001 zależnie jaki sprzęt, jeśli Vista to wersje Vantage. I wtedy powinien się drugi wiatrak załączyć. Najwięcej kurzu zbiera się pomiędzy radiatorem a wentylatorem (piszę bo nie wiem czy wykręcałaś wiatraki, czy tylko klapkę od spodu i czyściłaś). Można by też nałożyć nową pastę na procesor.
    Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Ja bym chciał chociażby wiedzieć, w czym są te wentylatory.

Pełna specyfikacja komputer i odczyty z termometrów.
  • Poziom 9  
    Rozebrałam prawie wszystko. Prawie - bo jak odkręciłam wiatraki to nie wiedziałam jak te kable odczepić.
    A radiator porządnie przeczyściłam : odkurzacz, dmuchanie słomką, wypychanie brudów patyczkiem, kartką...... Prawie się błyszczą:)
    Narazie spróbuję z tymi programami. Dzięki wielkie za tak szybką odpowiedź !!!! :)

Sprzęt: laptop HP Pavilion zv5240us
    Zamieszczam też screen Speedfan'a

Niestety mój bios nie podaje temperatur. ( a mam najnowszy dla mojego modelu)

A co do dokręcenia radiatora to nie wydaje mi się aby był źle dokręcony gdyż ja go nie odkręcałam

Ten na dole to non stop działający wiatraczek ( Jest on umieszczony z tyłu laptopa), ten po prawej jest niepewny... ( prawdopodobnie reaguje na bardzo wysokie temperatury).
    Niepokoi mnie jednak fakt że cały czas , nawet na bezczynności komputer jest ciepły a lufcik z tyłu laptopa (od tego wiatraczka na dole) jest gorący. No i ta temperatura 102 - what's going on?

I jeszcze mała uwaga: może źródło tego problemu to procesor Pentium IV 3Ghz i pamięć RAM 314? ( która jednak w najbliższym czasie planuje wymienić na 1024)
  • Poziom 17  
    Coś nie tak z temp. procesora zobacz jeszcze ile wyświetla w biosie o ile wyświetla. Albo źle dokręcony radiator, powinno się też nałożyć nową pastę termoprzewodzącą, może być też czujnik uszkodzony. Dotknij radiatora i zobacz czy az tak się grzeje, tylko ostrożnie:) Kable poprostu się wyciąga, nie ma jakichś zatrzasków czy innych zabezpieczeń.

Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

trzeba na początek zdjąć radiator wyszyścić starą i nałożyć nową pastę