Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konfiguracja WL-5460AP v.2 jako AP dla trzech laptopów

21 Mar 2010 18:42 3690 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam problem z podłączeniem kilku laptopów przez sieć WIFI do WL-5460AP v.2 w taki sposób by chodził internet. Kiedy podłączam pojedynczy komputer, wszystko działa elegancko. Kiedy podłączam następny, pierwszy komputer traci możliwość przeglądania sieci. Czy może ktoś pomóc, bo na forum po wielu próbach nie znalazłem dokładnej odpowiedzi?

Napiszę tylko co już zrobiłem (może źle?):
    W celu podłączenia się do internetu (sieć ASTER, mam tam przypisany prywatny adres IP i chyba MAC do każdego urządzenia przy rejestracji) podłączyłem WL-5460AP v.2 jako AP dla kilku laptopów łączących się z tym sprzętem przez karty WIFI. AP jest podłączony kablem do TA-202 (ale to nie jest chyba najważniejsze)

Ustawiłem w konfiguracji WL-5460AP:
    w AP Mode Settings: wireless client isolation - enabled (to chyba nie ma znaczenia?)
    encryption: WPA
    w LAN Intereface Setup:
    IP adress zostawiłem 192.168.100.20
    subnet mask 255.255.255.0
    default gateway: 0.0.0.0
    DHCP: disabled (inne możliwe opcje to: client, server, relay agent)
    CLONE MAC Address: 00000000000000 - nie zmieniałem.

W konfiguracjach komputerów (ich połączeń WIFI) włączyłem automatyczne uzyskiwanie adresów IP i serwera DNS.
  • Poziom 21  
    dobry-dobry napisał:

DHCP: disabled (inne możliwe opcje to: client, server, relay agent)

ustaw DHCP: server.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za podpowiedź. Ustawiłem DHCP na Server i niestety ten sam problem - dwa komputery nie mogą się połączyć jednocześnie z internetem. Czy jest coś innego, co mogłem źle ustawić?

Pozostałe ustawienia w menu TCP/IP:
    IP Address: 192.168.100.252
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Default Gateway: 0.0.0.0
    DHCP: Server Server IP: "wyszarzone" (0.0.0.0)
    DHCP Client Range: 192.168.100.100 - 192.168.100.200
    DHCP Leased Time: 86400 (sec 86400sec is a day.)
    DNS Server: "tutaj niewypełnione pole"
    Clone MAC Address: 000000000000
    Disable Ping - niezaznaczone
    Port Number: 80

W menu System ustawienia LAN wyglądają następująco:
    LAN Configuration
    Connection Method: Fixed IP
    Physical Address: 00:4f:62:22:95:b8
    IP Address: 192.168.100.252
    Network Mask: 255.255.255.0
    Default Gateway: 0.0.0.0
    DHCP Server: ON
    DHCP Start IP Address: 192.168.100.100
    DHCP Finish IP Address: 192.168.100.200
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Czy jeśli podłączysz drugi komputer, obydwa mogą pingować AP (czy mają nadane ip)? Sprawdź czy nie masz ustawionego filtrowania adresów mac. Sprawdź czy AP działa w trybie AP+ router mode.
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedź. W międzyczasie zdałem sobie sprawę, że mam używać AP+router mode i to przestawiłem. Mam jedynie problem z połączeniem z internetem (kablówka ASTER).

1) Niestety nie wiem jak skonfigurować port WAN (w WAN port configuration): czy ustawić "WAN access type" jako "DHCP Client" czy jako "static IP" (i podać prywatny adres IP przypisany mi przez dostawcę kablowego internetu)? czy powinienem sklonować adres MAC skądś?

2) W menu TCP/IP (LAN Interface Setup) rozumiem, że mam ustawić:
    DHCP: Server Server IP: "wyszarzone" (0.0.0.0)
    DHCP Client Range: 192.168.100.100 - 192.168.100.200
    tylko nie wiem czy coś wpisywać w dwie następujące pozycje:
    DNS Server:
    ???

Proszę o pomoc w tych sprawach.
  • Poziom 16  
    Witam

A jakie inne masz do wyboru tryby pracy bo napewno nie może być AP client mode a może zroiłeś sobie go przeźroczystego

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Nigdy nie miałem styczności z asterem, ale moim zdaniem w WAN ustaw: DHCP client, wtedy powinien pobrać sobie ip i dns-y. Jeśli dostałeś dane konfiguracyjne (ip, maska, brama, dns) od astera to ustaw static ip.
  • Poziom 9  
    Dzięki za radę - spróbuję obie wersje (od ASTERa mam tylko IP i MAC, ale poszukam inne dane, bo ja normalnie mogę jeden komputer przez kabel połączyć z modemem i wtedy internet mi działa).

Czy coś mam wpisywać w dwie następujące pozycje (LAN Interface Setup w WL-5460AP):
    DNS Server:
    ?

sanmar napisał:
    A jakie inne masz do wyboru tryby pracy bo napewno nie może być AP client mode a może zroiłeś sobie go przeźroczystego

Mam do wyboru dużo różnych opcji, ale mam ustawiony AP+router ponieważ: podłączyłem się kablem z WL-5460AP do modemu dostawcy internetu, a następnie przez WIFI połączyłem komputery.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    dobry-dobry napisał:
    Dzięki za radę - spróbuję obie wersje (od ASTERa mam tylko IP i MAC, ale poszukam inne dane, bo ja normalnie mogę jeden komputer przez kabel połączyć z modemem i wtedy internet mi działa).

Czy coś mam wpisywać w dwie następujące pozycje (LAN Interface Setup w WL-5460AP):
    DNS Server:
    ?

sanmar napisał:

Mam do wyboru dużo różnych opcji, ale mam ustawiony AP+router ponieważ: podłączyłem się kablem z WL-5460AP do modemu dostawcy internetu, a następnie przez WIFI połączyłem komputery.

Clone mac adres będzie miał sens tylko od strony interfejsu Astera czyli WAN, wpisujesz tam ten mac adres który zna Aster.
  • Poziom 9  
    Spróbuję wieczorem to poustawiać i dam znać na forum co wychodzi (może komuś się przyda, jeśli mi się uda...).
    Jeszcze tylko mam pytanie, czy mam wypełniać w menu TCP/IP (LAN Interface Setup) "DNS Server:" ?

W "instrukcji" (!@#$@#$!!...) jest tylko informacja: "Enter the Domain Name Service IP address."
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    dobry-dobry napisał:
    Spróbuję wieczorem to poustawiać i dam znać na forum co wychodzi (może komuś się przyda, jeśli mi się uda...).
    Jeszcze tylko mam pytanie, czy mam wypełniać w menu TCP/IP (LAN Interface Setup) "DNS Server:" ?

W "instrukcji" (!@#$@#$!!...) jest tylko informacja: "Enter the Domain Name Service IP address."

nie wypełniaj.
  • Poziom 9  
    Jestem w szoku - ta sieć zadziałała, nawet ten sprzęt spod ciemnej gwiazdy...
    jeszcze tylko dodam, że w ustawieniach WAN także dodałem automatyczne automatyczne pobieranie DNS (nie wiem czy dobrze, ale chyba dzięki temu wchodzę na strony internetowe...).

Wielki dzięki za pomoc!