poszukuje trwałego serwomotoru wraz ze sterownikiem o mocy ok. 1.5kW jak również dopasowanego sterownika plc z którego chciałbym nim sterować, proszę o polecenie firm i modeli uwzględniając również cenę.
Przecież nie musisz mieć sterownika takiej samej firmy co serwo. Wszystko zależy od aplikacji, można sterować za pomocą sygnałów cyfrowych lub, po dokupieniu modułu, poprzez sieć PROFIBUS.
Polecanych firm i rozwiązań będzie tyle co polecających.
Ja akurat najwięcej miałem do czynienia z Mitsubishi i to mogę polecić Jestem bardzo zadowolony z ich pracy.
Jeżeli to miałoby być ze sterownikiem plc to można użyć 9300 w wersji EI lub ET (są to ServoPLC czyli przemiennik+pełny sterownik PLC). Różnica pomiędzy EI oraz ET jest taka że ET ma większą pamięć - przygotowany jest pod tzw. gotowe rozwiązania technologiczne czyli np pakiet programowy pozycjonera, krzywki, latającej piły, cross cuttera). Obsługa HMI oraz rozproszonych I/O po wbudowanym złączu CAN
CAN używany jest do komunikacji z panelami, innymi napędami, I/O rozproszonymi i do programowania. Natomiast nie ma potrzeby go używać w aplikacji (jeśli dobrze zrozumiałem pytanie). Na dobrą sprawę ServoPLC może mieć tylko wysterowany zacisk 28 (odblokowanie) jeśli nie ma takiej potrzeby i będzie działał.
Analogowe też ci nie potrzebne jeżeli będziesz sterował napędem z PLC. Potrzebujesz PLC z szybkim wyjściem które zadaje CLK, drugie wyjście którym sterujesz RUN/STOP oraz trzecie do DIR. I wsio. W PLC piszesz sobie resztę programu.
Nie.... Logo! jest za cienkie w te klocki. Po pierwsze szybkie wejścia. Załóż ze masz 2 kanałowy enkoder 2500/obr i dajesz go na różnicowe wejścia to masz 10000 imp/obr. Teraz żeby zrobił jeden obrót na sek ze sterownika musi wyjść ciąg impulsów o częstotliwości 10kHz. Myślisz że logo sobie poradzi ?
Po drugie jeśli chcesz żeby było wszystko w jednym to możesz kupić zintegrowany napęd i sterownik ruchu. W nim i napiszesz aplikacje, do niego podłączysz przycisk start stop i do niego podłączysz potencjometr jeżeli chcesz sterować prędkością.
Po trzecie serwo napędy stosuje się aby uzyskać bardzo dokładne pozycjonowanie przy szybkiej prędkości. Jeżeli potrzebujesz zwykły napęd który będzie po prostu się kręcił, zmieniał jego prędkość i szybki stop to kup silnik z reduktorem i dobrym falownikiem i też to uzyskasz. Nie znamy twojej aplikacji, co to ma robić i jak działać.
logo w tym momencie odpada, bede musial pomyslec o s7 200, mam nadzieje ze ten da rady, na szybkich wejsciach i wyjsciach cyrfowych
nie ma mozliwosci umieszczenia wszystkiego w jedym gdyz program i zaleznosci bedzie troche bardziej rozbudowany wiec plc i tak wejdzie, pozatym sterowanie predkoscia ma sie odbywac na zasadzie podania jej z panelu operatora (textowego)
potrzebauje tego servo zeby wychamowac bardzo szybko i precyzyjnie przewinac folie, gdyz dlugosc jaka wyjdzie jest bardzo istotna i stop zeby jej nie zerwalo jak zacznie sie zgrzewanie.... (produkcja woreczkow o zadanej dlugosci)
No to wtedy serwo. S7 jest drogi z szybkimi. Sprawdź zespół Fatek plus Baldor. U mnie działa to bardzo fajnie. Fatek bardzo szybko się programuje, posiada specjalne funkcje i tablice do opisania ruchu napędu i jest szybki bo 920kHz.
orientujesz sie moze w cenie FBs-20MN? jak rozumiem na tym sterowniczku bez problemu rusze serwo napedem za pomoca servo falownika poprzez szybkie impulsowanie falownika z wyjsc plc, czy wszystkie servo falowniki sa w ten sposob sterowane?
Większość tak jest. Albo sterowanie pozycją czyli tyle ile impulsów mu podasz to o tyle się obróci albo prędkością czyli prędkością zadawania impulsów. Są jeszcze inne metody ale te są najbardziej popularne. Taki zespól nazywamy Napędem serwo plus silnik a nie serwo falownikiem. Bardziej skomplikowane urządzenia to serwo sterowniki ruchu.
Na tych sterownikach zrobisz to i jeszcze dużo więcej. Ze starych cenników Multiprojerkt z polowy 2009 20MN kosztuje 400$ i Baldor Microflex kolo 700 Euro (6A dla ciebie będzie ok) oczywiście plus silnik około 400Euro. Ciekawe jak by wyglądało cenowo Siemens albo AllanB.
Powiedz dokładnie jakie jest zadanie tego napędu - bo widzę że dyskusja się rozwija (a mam dziwne wrażenie że chodzi tylko o zwykłą kontrolę prędkości). W serwoprzemiennikach (serwosterownikach) generalnie jest trochę bloczków przetwarzających logikę (od prostych operacji takich jak AND,OR itd, poprzez czasówki aż do komparatarów, integratorów, generatorów rampy itd). Mam jednak dziwne wrażenie że do tej aplikacji wystarczy zwykły napęd serwo (silnik+przemiennik) bez użycia sterownika PLC.
sterownik plc bedzie jeszcze uzyty do odczytania kilku stanow czujnikow na maszynie i bedzie wysterowywal jeszcze styczik silnika stolu i troche pneumatyki, sterowanie na falownik silnika 3 faz... pozatym do czegos musze podpiac interfejs dla operatora
po otrzymaniu sygnalu z czujnika ma wykonac okreslona ilosc obrotow ale musi sie zmiescic w okreslonym czasie, ktory zmienia sie w zaloznosci od predkosci silnika 3 faz...
Tu tylko serwo. Ten najzwyklejszy napęd jaki podałem. Ustawiasz w PLC tablice serwo, wpisujesz dynamicznie dystans przez rejestr, jeżeli będą duże różnice prędkości i czasów możesz ten ustawić dynamiczna tablice rampy czyli przyspieszania i hamowania.
To chyba najwygodniejszy (jeżeli chodzi o Lenze) byłby dla Ciebie zestaw sterownik+przemiennik serwo w wersji pozycjonera. Może to być istniejący już parę lat na rynku napęd 9300 lub najnowszy 9400 (cenowo wyjdzie prawie to samo tyle że 9400 jest bardziej uniwersalny bo nie przypisany do konkretnej aplikacji takiej jak pozycjoner, krzywka czy zwykłe serwo). Z lenzowskich rzeczy do tej aplikacji możesz wyposażyć się (patrząc po kolei) w silnik serwo-kabel silnikowy i resolwerowy-przemiennik-sterownik-panel HMI. Komunikacja pomiędzy sterownikiem a napędem i panelem po CAN. Sterownik w wersji podstawowej nie ma dużo I/O więc zwiększanie ilości za pomocą kart lub jako I/O rozproszone (też po magistrali CAN). Po ofertę cenową i z pytaniami zapraszam do kontaktu z odpowiednim dla regionu oddziałem (Toruń,Katowice) lub do mnie z namiarami na siebie
dlugosc wypuszczonej ilosci foli podanej w mm na panelu fb-bpep (zapisywanej do rejestru plc fb-20mn) bedzie przeliczana bo jak wiadomo beda przekladnie na walki ciagnace folie na ilosc obrotow, dodatkowo ograniczenia dynamiczne czasowe na wykonanie zadania w zaleznosci od predkosci wysterowania silnika 3 faz, ktore tez sa wprowadzane z panelu jako ilosc zgrzewu (sztuk) na minute, wiec rowniez przeliczane z il/min poprzez plc na napiecie 0-10v na falownik czyli finalnie Hz na silnik 3 faz
jest to kwestia modernizacji maszyny, na maszynach nowszych juz jest serwo motor 1.8kW 11.5Nm 16.7A wiec jakbym chcial zrobic na wzor z tej to microflex odpada...
Na FB-BPEP tego nie zrobisz bo jest to LCD montowany na sterownik, coś ala LOGO! W fateku ustawiasz w tablicy jednostki np. mechaniczne czyli mm, ilość impulsów na obrót, stała enkodera itd. Potem w specjalnej funkcji deklarujesz które wyjście jest wyjściem CLK a które DIR i podajesz tam rejestr w którym wpisujesz dany dystans do pokonania i wszystko. Reszta to logika na zabezpieczenia i pracę innych układów. Teoretycznie program do samego serwa to jeden blok funkcyjny.
Dziwny ten twój silnik, zobacz jeszcze jakie ma obroty bo to jest ważne. No i jaką przekładnie.
Microflex Baldora jest do 9A. Wyżej jest już FlexDrive ale nie wiem jaki koszt, na pewno większy jak na taki prąd. Te wszystkie parametry można przeliczyć i wybrać bardziej ekonomiczniejszy napęd. Dać słabszy napęd o większej prędkości i większą przekładnie. ale tu już trzeba znać wszystkie parametry wzorcowego urządzenia.
Co to za folia?? Jakieś wielkie 30kg walce i robione worki do ziemniaków? Czy ta folia np, przesuwa się z prędkością 1000 obr/min silnika?
Ja np. podaje blachę 3mm szerokości 200mm z wielkiej roli silnikiem 4,5Nm i przekładnia 10 czyli w sumie na wyjściu mam 45 nie licząc sprawności przekładni.
No właśnie 1500obr i dlatego taki moment. Można dobrać silnik np. 3000obr mniejszy moment i większą przekładnie. Na twoim miejscu zadzwoniłbym do Multiprojekt, kolesie ci dobiorą zestaw do twoich wymaganych parametrów i zobaczysz czy chcesz w to wejsc czy szukasz czegoś innego.
BDAP to na sterownik wiec słabo to widzę dla operatora. Najtaniej to Panel tekstowy SH-300 z firmy Telematik. Raz używałem go z fatekiem. Ma obsługe protokołu FACON wiec nie trzeba kombinować z Modbusem lub czymś innym.
panelik elagancki, taki w zupelnosci mi wystarczy...
pytanie: czy te we/wy roznicowe sa mi potrzebne i na jakiej zasadzie one steruja servem? bo u mnie silnik bedzie osiagal max. 44 obr/s wiec nawet jakby mial 2000 imp. na obrot to wychodzi mi 88kHz (o ile dobrze mysle i licze) do do osiagniecia takiej predkosci, wiec fatek serii mc (czym roznia sie mc i mcu?) w zupelnosci starczy bo jest do 120kHz tylko wlasnie widze ze nie ma tych we/wy roznicowych...